SLOVENSKÝ PREMIÉR NAVRHOL IMPROVIZOVANÉ RIEŠENIE: VÝMENU RUSKÉHO PLYNU S UKRAJINOU

Fico hľadal plyn v Moskve. Zatiaľ ho nemožno čakať

Kým české predsedníctvo požadovalo tvrdší postoj k Ukrajine aj k Rusku, Fico útočil na ukrajinskú premiérku a dohadoval sa s Gazpromom.

Ruský premiér Vladimir Putin sa posadil za stôl s Robertom Ficom. Či z toho bude plyn, je nejasné.(Zdroj: SITA/AP)

KYJEV, MOSKVA, BRATISLAVA. Premiér Robert Fico počas svojej cesty na Ukrajine a v Rusku navrhol svojské riešenie akútneho nedostatku plynu na Slovensku. Premiérom obidvoch krajín navrhol, aby na Slovensko pustili plyn cez „výmennú" operáciu.

Jej pointou je, že ruský koncern Gazprom uvoľní malý objem zemného plynu na Ukrajinu cez jej vnútorné potrubia a tá vzápätí pustí rovnaký objem zo svojich podzemných zásob na západnej Ukrajine.
Druhou možnosťou podľa premiéra Fica je solidárna akcia z Európskej únie, ktorá by sa vzdala časti ruského plynu v prospech Slovenska, čo prichádza do Európy mimo Ukrajiny cez plynovod Jamal.

Ruský premiér Vladimir Putin podľa Ficovho hovorcu Branislava Ondruša návrh označil za dobrý. „Ukrajinská premiérka Tymošenková mu zase povedala, že v zásade je to dobré, musia však preveriť, či je to technologicky možné," povedal Ondruš.

Gazprom súhlasil, Ukrajina sa zatiaľ nevyjadrila

S výmenou súhlasil Gazprom. Slovensko by takto mohlo získať plyn z ukrajinských zásobníkov neďaleko slovenských hraníc, Rusko by zas dodalo rovnaký objem suroviny na východ Ukrajiny. Podľa šéfa Gazpromu Alexeja Millera by Slovensko mohlo takýmto spôsobom dostávať 20 miliónov metrov kubických denne. Podľa Fica by takéto množstvo stačilo na zrušenie súčasných obmedzení na odber plynu pre podniky.

Čítajte viac:

SPP: Do Kitsee nám chýba kus potrubia

K výmene sa zatiaľ nevyjadril Kyjev, Fico očakáva odpoveď vo štvrtok. Varoval, že v prípade odmietnutia Slovensko prehodnotí vzťah voči Ukrajine. "Neviem si predstaviť, úprimne povedané, odpoveď nie. Ak povedia nie, tak to bude len z politických dôvodov. A potom sa bude musieť Slovenská republika zariadiť vo vzťahu k Ukrajine," poznamenal premiér.

Pred dámou kovboj, u Putina správny chlap

Fico začal podľa ruských médií návštevu na Ukrajine nezvyčajne ostro a v rozpore s vybalansovaným slovníkom Európskej únie.

Premiérku Juliu Tymošenkovú obvinil, že jej krajina je zodpovedná za to, že časť Európy ostala bez plynu. O tom, že za krízu môže aj Rusko, v Kyjeve pomlčal. Až po návrate na Slovensko pripustil, že aj Rusko stráca dôveryhodnosť.

Európska únia považuje za vinníkov obe strany a rovnako ako na Kyjev, tlačí aj na Moskvu, aby zaručila svoje dodávky.

„Musíme byť voči obidvom hráčom podstatne tvrdší, k Rusku, Ukrajine aj k Naftogazu a Gazpromu," povedal včera v Európskom parlamente český premiér Mirek Topolánek, ktorého krajina teraz predsedá Európskej únii.

Ruské médiá sa Ficových útokov proti Ukrajine okamžite chytili. „Ukrajina stráca dôveru Európy," citovala v titulku slovenského premiéra agentúra Ria Novosti.

Fico na prehliadke

Šéf Gazpromu Miller včera hostil aj premiérov ďalších postihnutých krajín z Moldavska aj z Bulharska.
Všetkým trom premiérom v sídle Gazpromu ukázali dispečing a „reálnu situáciu s tranzitom cez Ukrajinu", ako informovala najväčšia ruská firma, ktorá v Európe stráca povesť dôveryhodného partnera.

Ruský prezident Dmitrij Medvedev neskôr premiérom navrhol na sobotu zvolanie summitu krajín odoberajúcich ruský plyn. Jeho ukrajinský kolega Viktor Juščenko iniciatívu privítal s podmienkou, že summit nemôže byť na ruskom území. Slovenský premiér je pripravený zúčastniť sa. Ak príde aj Ukrajina a podporí ho aj únia.

Denne vraj prichádzame o sto miliónov eur

Výpadok dodávok plynu sa podľa ministra financií Jána Počiatka prejaví aj na výkone ekonomiky krajiny, Fico dnes podobne ako predtým Slovenská akadémia vied odhadol denné straty krajiny na 100 miliónov eur (3,01 miliardy Sk).

Asi tisícka väčších firiem od minulého týždňa môže spotrebovávať len toľko plynu, aby zaistili bezpečnosť svojich výrobných zariadení. Viaceré podniky preto odstavili produkciu. Zásobovanie domácností, škôl, nemocníc a verejného sektora zatiaľ prebieha bez obmedzení.

Premiér ešte skôr tento týždeň vyhlásil, že zastavenie dodávok plynu len na niekoľko dní sa na výkone hospodárstva nemusí prejaviť. Naopak, výraznejší výpadok by vraj ekonomiku významne poškodil. Bez plynu z Ruska, ktorý vykrýva prakticky celú spotrebu krajiny, je Slovensko ôsmy deň. Zásobovanie z rezerv by pre celé územie štátu malo vystačiť na 18 dní.

fico_tymosenko_r.jpg

Premiér s ukrajinskou premiérkou Juliou Tymošenkovou.

fico_putin_r.jpg

Premiér s ruským kolegom Vladimirom Putinom.

Putin, to je vážna skúška

Premiér odchádzal z Kyjeva a Moskvy s imidžom tvrdého vyjednávača.

BRATISLAVA. Je to jedna z najťažších úloh, pred akú sa môže premiér päťmiliónového štátu dostať. Rokovať s Vladimirom Putinom - skúseným politikom s minulosťou špióna KGB. Svojou suverenitou si vydobyl rešpekt u všetkých politikov, s ktorými sa od nástupu do Kremľa v roku 2000 stretol. Za vládcu Ruska je považovaný aj potom, ako sa prezidentom stal Dmitrij Medvedev.

„Putina som zažil na rokovaní s premiérom Mikulášom Dzurindom v Bratislave vo februári 2005. Bol veľmi disciplinovaný v tom, ako dôsledne sa držal svojich podkladov a jasne formuloval ruské postoje bez akýchkoľvek odbočení alebo prejavov emócií,“ spomína bývalý poradca Mikuláša Dzurindu pre zahraničnú politiku Milan Ježovica. Zúčastnil sa aj na ďalších rokovaniach s Rusmi. „Funguje na nich, pokiaľ v nich partner vie vyvolať rešpekt.“

Fico dorazil do Moskvy a predtým do Kyjeva s jasnou stratégiou: nechceme rozsúdiť, kto je vinníkom plynovej krízy, ide nám o obnovenie dodávok plynu. Šéfke ukrajinskej vlády Julii Tymošenkovej aj Putinovi opakoval, že Slovensko nechce byť zaťahované do ich problému a chce plyn, za ktorý riadne platíme.

„Bilaterálny spor nás nezaujíma,“ interpretoval Úrad vlády časť rozhovoru s Putinom. A v Moskve povedal aj toto - vaše argumenty sú presvedčivé, ale také isté som počul na Ukrajine.

Presný priebeh takýchto rozhovorov štátnikov zostáva dobre stráženým tajomstvom a na verejnosť sa dostanú len výnimočne. Škandál nedávno spôsobilo Česko, keď sa na verejnosť dostal prepis rozhovoru francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho s českým premié­rom Mirkom Topolánkom. Ukázal, že aj hlavy štátov používajú ostrejšie slová, Sarkozy robil na Topolánka otvorený nátlak. Český premiér sa nezľakol a hyperaktívnemu francúzskemu prezidentovi neustúpil.
Miroslav Kern
Premiér rokoval len za nás. Únia to vedela

Premiér pred cestou do Kyjeva a Moskvy hovoril s českým premiérom, šéfom komisie i s nemeckou kancelárkou.

BRUSEL, BRATISLAVA. Európske inštitúcie i české predsedníctvo únie vedeli o včerajšej plynovej misii Roberta Fica. Zhodne tvrdili, že slovenský premiér išiel na Ukrajinu a do Ruska z vlastnej iniciatívy.

„Slovenský premiér nedostal mandát rokovať v mene Európskej únie, Praha však o jeho aktivitách v Kyjeve a Moskve vedela a podporuje ich,“ povedal hovorca českého predsedníctva Jiří František Potužník.

Fico bol podľa neho s českým premiérom Mirkom Topolánkom v neu­stálom kontakte.

Zdroj z riaditeľstva Európskej komisie pre energetiku SME povedal, že Brusel nečakal, že Ficova cesta urovná spor medzi Gazpromom a Naftogazom. Jeho angažovaniu nepripisoval väčší význam a bral ho rovnako ako cestu bulharského premiéra v regióne.

Brusel: No comment

„Neočakávame zásadný prielom v spore. Veríme však, že premiér Fico na stretnutí zastával európske stanovisko,“ povedal popoludní hovorca českého ministra priemyslu Tomáš Bartovský.

Únia považuje za vinníkov obe krajiny a očakáva, že jej občania nebudú rukojemníkmi bilaterálneho sporu.

Večernú správu, že sa Ficovi podarilo dohodnúť špeciálne dodávky pre Slovensko, komisia nechcela komentovať. Rovnako reagovala aj Praha. Ča­kali na oficiálnu správu slovenskej vlády, v čom presne výmenná operácia spočíva.

Ostrý list komisára

Brusel a české predsedníctvo aj včera stupňovali tlak na obe strany. Komisár pre energetiku Andris Piebalgs a český minister priemyslu Martin Říman poslali Rusku a Ukrajine ďalší list, v ktorom ich „jasne vyzvali“ na okamžité obnovenie dodávok do Európskej únie. Ak sa tak nestane, ohrozí to ich dôveryhodnosť.
Štefan Hudec
Barroso: Žalujme Moskvu aj Kyjev

Ak sa neobnovia dodávky plynu, Európska komisia vyzve firmy, aby sa obrátili na súd.

ŠTRASBURG, BRATISLAVA. Naftogaz a Gazprom môže vzájomný spor vyjsť poriadne draho. Šéf Európskej komisie José Manuel Barroso včera ostro kritizoval ukrajinskú aj ruskú spoločnosť.

Ak neobnovia dodávky do Európy, Brusel odporučí postihnutým firmám, aby ich zažalovali a žiadali náhradu škody. „Ten fakt je jasný. Rusko a Ukrajina nám ukazujú, že nie sú schopné plniť záväzky voči niektorým európskym štátom,“ povedal Barroso na zasadnutí Európskeho parlamentu.

Podľa neho je však veľmi ťažké zistiť, kde leží vina. „Máme problémy s prístupom k informáciám. Pozorovateľom neumožnili prístup na všetky miesta.“

Český premiér Mirek Topolánek hovorí o jasných dôkazoch, ktoré umožňujú európskym podnikom či krajinám žalovať Gazprom i Naftogaz. „Najväčším dôkazom, že ide o porušovanie zmlúv, je suché potrubie vo Veľkých Kapušanoch.“

(hud, čtk)

Prečo sme zaujímaví pre Rusko

1.Transpetrol

Slovensko sa snaží kúpiť 49-percentný podiel slovenského prepravcu ropy Tran­s­petrol od holandskej spoločnosti Yukos Finance, kontrolovanej americkým manažmentom. Rusko má o tento podiel tiež záujem, lebo jeho vlastníkovi umožňuje manažérsku kontrolu nad Transpetrolom. Ak by ho Moskva ovládla, mohla by blokovať projekt prepravy kaspickej ropy na Západ.

2. Vemex

Ruský monopolný vývozca plynu Gazprom skúma cez svoju dcérsku spoločnosť Vemex Energo možnosti predaja plynu koncovým odberateľom na slovenskom trhu. Na Slovensku predáva plyn zatiaľ iba SPP. Zákon o energetike však umožňuje Vemex nepustiť na slovenský trh, lebo európske firmy nemajú na ruskom energetickom trhu také podmienky, ako domáce.

3. Širokorozchodná trať

Ficova vláda je pozitívne naklonená projektu širokorozchodnej trate, o ktorý má záujem ruská strana a Rakúsko, ktoré pri Viedni vybudovalo veľké železničné prekladisko.

4. Kosovo

Slovensko neuznaním nezávislosti Kosova zaujalo ruskú pozíciu. „Vznik Kosova je nešťastím,“ komentoval udalosť premiér Robert Fico. V Slovensku má Kremeľ v niektorých zahraničnopolitických otázkach spojenca priamo v Európskej únii.

5. Rusko-gruzínsky konflikt

Kremeľ našiel spojenca v Bratislave aj v konflikte Ruska s Gruzínskom. „Nevidel by som situáciu čiernobielo, ako ju niekto vidí, pretože niekto provokoval a vieme, kto provokoval. Potom prišla nejaká reakcia, tá reakcia bola veľmi silová, preto treba zastaviť paľbu, treba si sadnúť za rokovací stôl a veci riešiť,” povedal Fico.

6. Ukrajina, EÚ a NATO

Ukrajina sa usiluje o vstup do EÚ a NATO. Hlavne členstvo Ukrajiny v aliancii kole oči Moskve. Preto má Slovensko ako člen NATO i únie pre ruskú zahraničnú politiku osobitný význam.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 2. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 3. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 4. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 5. 3 úlohy, ktoré vyrieši minerálna vlna najlepšie
 6. Svadba v kraji lietajúceho mnícha Cypriána
 7. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 8. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 9. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 10. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 10 314
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 10 212
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 8 252
 4. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 7 178
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 963
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 217
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 022
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 590
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 861
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 572

Hlavné správy zo Sme.sk

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.

TECH

Akadémia vied má päť slabých ústavov, dva špičkové

Päť ústavov nestojí na pevných základoch.

EKONOMIKA

Kaufland mení predajne. Pozrite sa, ako budú vyzerať

Sieť už začala s prestavbou niektorých pobočiek.

Neprehliadnite tiež

Kmotrík sa posilňuje v susednom Česku. Kúpil tretiu najväčšiu sieť trafík

Za väčšinový podiel v tarfikovej sieti Valmont zaplatil približne 22 miliónov eur. V súťaži sa stretol so štyrmi uchádzačmi

Fica trápia dovážané potraviny, chce sa im venovať na summite V4

Pri testovaní najhoršie obstáli sladené nápoje, koreniny, syry, čaje a mäsové výrobky.

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch stúpli ceny za elektrinu neúmerne. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop