ÚRAD PRE JADROVÝ DOZOR UŽ VYDAL KLADNÉ STANOVISKO NA SPUSTENIE BOHUNÍC

Na štart stačí jeden podpis

Na spustenie Jaslovských Bohuníc je už všetko pripravené. Čaká sa na politické rozhodnutie.

Šéf Európskej komisie José Manuel Barosso žiada od slovenskej vlády doplňujúce informácie o V 1.(Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Druhý blok Jaslovských Bohuníc ostáva stále odstavený, ale v stave pohotovosti. Technická prekážka už na jeho spustenie nie je v podstate nijaká. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť je na reštart pripravená. Podľa premiéra Roberta Fica už má vláda aj súhlas Úradu pre jadrový dozor.

Európska komisia nie je zásadne proti, ale jej šéf José Manuel Barosso žiada od vlády podrobné zdôvodnenie. „Európska komisia si tiež vyhradila právo na právnu akciu proti Slovensku napriek tomu, že má aj pochopenie pre stav, v akom sme,“ povedal Fico.

Hovorca eurokomisára pre energetiku Ferran Tarradellas povedal, že slovenská vláda musí odôvodniť, prečo je spustenie Bohuníc jediným spôsobom, ako vyriešiť situáciu, objasniť, že neexistuje žiadna alternatíva. „Vysvetlenie musí byť podrobné, pretože ide o porušenie zmluvy,“ povedal Tarradellas .

Únie sa nebojíme

Spustenie V 1 je podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka len otázkou podpísania jedného rozhodnutia.

„Opätovné zapnutie V 1 považujem za mimoriadne aktuálne a naliehavé, a keď nastane krízový moment, tak k tomu určite pristúpime,“ povedal Fico.

Vláda opakuje, že situácia v elektroenergetike je veľmi vážna. Regulačný stupeň v odbere elektriny však zatiaľ krízový štáb nevyhlási. Vláda nechce podľa Jahnátka slovenské podniky ešte viac trápiť. „Pokiaľ im odstavíme aj elektrinu, v tomto studenom počasí môže dôjsť k nevratným škodám na technológii,“ povedal.

Na pol plynu

Predbežne by sa Jaslovské Bohunice nemali naštartovať skôr ako v piatok. Závisí to od toho, ako sa budú vyvíjať nakontrahované dodávky elektriny. Slovenské elektrárne majú preveriť stav na najbližšie tri dni. „Ak sa naplnia predpoklady, možno spustenie oddialiť. Nieže máme obavy zo spustenia V 1, ale sme si zároveň vedomí, že až keď vyčerpáme všetky možnosti. Uvidíme, kedy nastane ten moment,“ povedal Jahnátek.

Aby sme však nepodráždili Európsku úniu úplne, podľa Jahnátka pôjdu Bohunice v prípade spustenia na polovičný výkon, čo je zhruba 220 MW. „Spúšťame len jeden turbogenerátor a pôjdeme len z existujúceho paliva, nedokúpime ho.“

Chceme byť bezpeční

Keď sme sa zaviazali odstaviť dva bloky Jaslovských Bohuníc v prístupovej zmluve, do roku 2006 sme dostali 190 miliónov eur, do roku 2013 máme sľúbených ďalších približne 400 milió­nov eur. To je spolu zhruba 18 miliárd korún. Či by Slovensko prišlo o tieto peniaze, nechcel Tarradellas komentovať. V bruselských kuloároch sa však o tejto možnosti otvorene hovorí.

Krajným riešením môže byť aj žaloba pred Európskym súdnym dvorom. „Nejde o rozhodnutie, ktoré sa prijme len na základe chladného právneho prístupu. Situácia je veľmi vážna a my nie sme ľahostajní k problémom, ktorým Slovensko čelí,“ doplnil Tarradellas.

Existuje ešte možnosť, že reštart bohunickej jadrovej elektrárne napokon vláda stopne. Aby sa tak stalo, musia byť splnené isté bezpečnostné limity. Nesmie vypadnúť ani jeden jadrový blok a musia byť bezproblémové všetky importy prúdu, ktoré sú zazmluvnené.

Plynová kríza

16. 12. 2008 ­ Ministerstvo hospodárstva a SPP zriaďujú krízový štáb na monitorovanie situácie ohľadne dodávok plynu.

1. 1. 2009 ­ Ruský Gazprom zastavil Ukrajine dodávky plynu potom, ako sa nedohodli na splatení dlhu. Ukrajinou naďalej prúdi ruský plyn do Európy.

2. 1. ­Rusko obviňuje Ukrajinu, že kradne časť tranzitného plynu.

3. 1. ­Rusko obmedzuje prívod tranzitného plynu cez Ukrajinu.

4. 1. - Prvé výpadky v dodávkach plynu pociťuje aj Slovensko.

5. 1. ­ Znižovanie dodávok plynu pokračuje, Jadrová a vyraďovacia spoločnosť začína konzultácie s Úradom jadrového dozoru o opätovnom spustení druhého bloku jadrovej elektrárne V 1 v Jasovských Bohuniciach.

6. 1. - Na Slovensko dorazilo iba 30 percent dohodnutého plynu, SPP vyhlasuje stav núdze.

7. 1. ­ Dodávky plynu na Slovensko sú úplne zastavené.

12. 1. ­ Úrad jadrového dozoru súhlasí s opätovným spustením V 1.

Deň ministra. Nádych, výdych

Za necelých 24 hodín mení minister hospodárstva názor na Jaslovské Bohunice. Ráno hovorí určite ich spustíme, večer je pripravený názor zmeniť. Hoci nerád.

BRUSEL, BRATISLAVA. Keď slovenská delegácia s minis­trom Ľubomírom Jahnátkom odlietala v pondelok do Bruselu, bola presvedčená o svojej veci. „Je to ako keď je v krajine hlad a vy máte v kuríne sliepku chránenú zákonom. Čo spravíte. Zomriete od hladu?

Rozhodnutie spustiť Bohunice sa zdá byť o pol desiatej dopoludnia ako hotová vec.

Začiatok: odhodlanie

Dobre naladeného ministra nevyvádzajú z miery otázky o porušení prístupovej zmluvy s úniou ani možné finančné sankcie, vraj nám za tie Bohunice ani nedali takú kompenzáciu, akú by sme si zaslúžili. Radi im to vrátime späť, keď nám vrátia Bohunice, znie jedno z vysvetlení.

Minister sa nebojí kritiky Rakúšanov, Francúzov ani eurokomisára energetiky, s ktorým má výborné vzťahy a často si telefonujú aj cez víkend. A k tomu sa pridal ešte aj požiar v Novákoch. Argument, že sme o krok bližšie k black­outu nemôže nechať chladným ani studený Brusel. Je to hotová vec: ani protest Bruselu, ani dohoda medzi Moskvou a Kyjevom, že pustia plyn, nás neobmäkčí. Bohunice spustíme. Po návrate z Bruselu vydá minister posledný príkaz.

Rokovania: spokojnosť

V Bruseli ide všetko ako po masle. Jahnátek posúva novinárom samé dobré správy. Český minister Martin Říman, ktorého krajina únii predsedá, prijal naše rozhodnutie „s porozumením“. Rakúsky minister Mitterlehner nadšený nebol, ale sankcie nespomenul. Pochopenie mal aj eurokomisár Piebalgs. Dokonca bol prekvapený, ako hlboko nás nedostatok plynu zasiahol.

Únia v ten deň na Slovensko nemá čas, tlačí na Rusov, aby Európe pustili plyn. V spore o Bohunice si pýta oddychový čas. Chce od nás podrobnú správu a vyhradzuje si právo začať konanie za porušenie prístupovej zmluvy. Nijaké hromy-blesky.

Jahnátek je spokojný. Misia v Bruseli vyšla, ukázali sme, že netreba stáť v kúte. Bohunice spustíme, aj keď plyn pôjde, potrebujeme stabilizovať systém, opakuje popoludní po skončení zasadnutia ministrov energetiky. Zneistie iba pri otázkach, že premiér Fico v Bratislave zrejme otočil. Už tak netlačí na spustenie druhého bloku jadrovej elektrárne. Nevie sa len, či sa rozhodol pred, alebo až po rozhovore s rakúskym kancelárom.

Návrat: neistota

Na spiatočnej ceste sa veci otočia. O ôsmej večer minister v kruhu novinárov pripúšťa, že nechce dráždiť eurokomisiu a nechá ešte expertom celú vec posúdiť. Ak ho presvedčia, že obnovené dodávky plynu to vyriešia, názor na spustenie Bohuníc zmení. Hoci nerád, dodá s úsmevom. Od poobedia sa nič nezmenilo, iba minister zmenil názor. Telefonovali ste s premiérom Ficom, pýtajú sa novinári na spiatočnej ceste. Áno, odpovedá minister.

Deň po: sliepka stále ostáva chránená zákonom.

Miriam Zsilleová
Viedeň žiada sankcie pre Slovákov

Rakúska vláda i prezident tvrdia, že ak Bratislava pre Bohunice poruší prístupovú zmluvu, Brusel musí konať.

VIEDEŇ, BRATISLAVA. S miernou úľavou prijali Rakušania odloženie spustenia Jaslovských Bohuníc. Všetky spravodajské portály a televízie o rozhodnutí Ficovej vlády informovali medzi najdôležitejšími udalosťami dňa. Prízvukovali však, že hrozba ešte nie je definitívne odvrátená.

Prezident Heinz Fischer počas stretnutia s diplomatmi povedal, že ho kroky Slovenska znepokojujú. „Rakúsko má obavy z plánovaného znovu­spus­tenia reaktora jadrovej elektrárne Bohunice,“ povedala hlava štátu podľa portálu verejnoprávnej ORF. Fischer dúfa, že slovenská vláda svoje plány nesplní, čo Viedeň „veľmi privíta“.

Varovanie Slovensku včera adresoval aj kancelár Werner Faymann (ÖVP) po zasadnutí vlády. Spustenie Bohuníc označil za „jasné porušenie“ prístupovej zmluvy s EÚ. Ak k tomu dôjde, Rakúsko očakáva, že Európska komisia zakročí.

Rakúsky pozorovateľ

„Zmluvy treba dodržiavať. Nemôžeme dopustiť nijaký precedens,“ povedal vicekancelár Josef Pröll. Zdôraznil, že únia vyčlenila na odstavenie blokov 613 miliónov eur a časť z týchto peňazí už Bratislava minula.

Minister životného prostredia vzápätí ohlásil, že do Bohuníc posiela nukleárneho experta Andreasa Molina, ktorý má na mieste sledovať prípravy na zapojenie. Slovenská strana s pozorovateľom súhlasila.

Demonštrácie vo Viedni

Denník Kurrier dal včera veľký priestor jadrovým odborníkom a organizáciám na ochranu životného prostredia, ktorí sa zhodli, že spustenie reaktorov by bolo nezodpovedné a rizikové.

„Slovensko tancuje Európskej únii po nose,“ reagovali Greenpeace a Global 2000. Ich stúpenci demonštrovali pred slovenskou ambasádou vo Vied­ni a skandovali heslá, že kríza s plynom je len zámienka atómovej loby rýchlo zarobiť peniaze.

Štefan Hudec

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. Diplomaciu v praxi na EU v BA otvorila veľvyslankyňa Nórska
 2. Študenti z rôznych kútov sveta prichádzajú študovať na EU v BA
 3. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 4. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 5. Montážne konferencie - Novinky aj vzdelávanie o suchej výstavbe
 6. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 7. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 8. Medzinárodná súťaž FIRST LEGO League na Fakulte informatiky PEVŠ
 9. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 10. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 9 387
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 8 207
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 7 508
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 6 552
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 410
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 821
 7. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 4 516
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 428
 9. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 4 357
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 837

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

KULTÚRA

Vo filme odpratával mŕtve telá. V práci ich umýva

Oscarového Saulovho syna na Berlinale nechceli.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

CESTOVANIE

Desať pláží s najčistejšou vodou na svete

Pozrite si tipy na miesta s najčistejším morom.

Neprehliadnite tiež

Visa sa chystá na novú dobu. Platiť sa bude dať autom či chladničkou

Do inovácií tlačia firmu okolnosti na európskom trhu. Biznis spoločností môžu ohroziť noví konkurenti ako Apple či Google

Vláda bude rokovať o investičných stimuloch aj dobrovoľnej vojenčine

Vláda sa bude zaoberať aj vznikom novej verejnoprávnej inštitúcie - Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Holjenčíkovho nástupcu oslabia, vláda rozdelí funkcie

Nový predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví už nebude šéfom regulačnej rady.

Sberbank ruší kreditky aj niektoré účty. Chystá sa na spojenie s Prima bankou?

Ľuďom prišiel list, že musia minuté peniaze z kreditky zaplatiť do dvoch mesiacov.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop