BRATISLAVA. Rozvíjajúce sa krajiny môžu do roku 2014 dosiahnuť viac ako 50 % podiel na svetovom hrubom domácom produkte (HDP). Vyplýva to zo správy vypracovanej ekonomickými odborníkmi z PricewaterhouseCoopers. Ich strednodobé prognózy nasvedčujú tomu, že napriek očakávanému zníženiu rastu rozvíjajúcich sa ekonomík výškou podielu na svetovom HDP môžu predbehnúť vyspelé ekonomiky.
Podľa predpovedí ekonómov PwC by mal do roku 2014 vzrásť podiel rozvíjajúcich sa ekonomík na 50,5 % celosvetového HDP v parite kúpnej sily zo 43,7 % v roku 2007. Údaje PwC vychádzajú z analýzy dát MMF o podieloch na celosvetovom HDP v kombinácii s najnovšími projekciami firmy o strednodobom raste.
Zo strednodobých prognóz tiež vyplýva, že USA ostanú aj naďalej najväčšou ekonomikou sveta, ale ich podiel na svetovom HDP vyjadrenom v parite kúpnej sily klesne z 21,3 % v roku 2007 na 19 % v roku 2014. Čína by mohla predbehnúť eurozónu a dostať sa na druhé miesto.
V roku 2009 sa predpokladá zníženie hospodárskej aktivity všetkých ekonomík vplyvom finančnej krízy. Pri väčšine vyspelých krajín sa hovorí o nulovom ekonomickom raste, ale veľké rozvíjajúce ekonomiky ako Čína a India pocítia krízu iba spomalením rastu.
V tomto roku sa tiež očakáva prudké spomalenie rastu niektorých rozvíjajúcich sa trhov, najmä v Rusku a Brazílii. Rast v Číne a Indii by sa mohol v roku 2009 spomaliť na 5 - 6 %, avšak v prípade USA, Japonska a eurozóny sa očakáva pokles HDP približne o 1 %.