SLOVENSKÝ MINISTER HOSPODÁRSTVA CHCEL VČERA ROZHODNÚŤ O SPUSTENÍ BOHUNÍC

Jahnátek: Únia nás nezastaví

Európska únia nás podľa ministra Jahnátka chápe. Verejne však trvá na tom,že porušujeme európske právo.

Druhý blok jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice.(Zdroj: TASR)

BRUSEL. Slovenského ministra Ľubomíra Jahnátka v rozhodnutí spustiť kontroverzný druhý blok jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice neodradila kritika Európskej únie, ale ani ruský prísľub o dnešnom obnovení pozastavených dodávok plynu do Európy.

Práve tie mali byť dôvodom na spustenie elektrárne, ktorú sa Slovensko pred vstupom do únie zaviazalo uzavrieť.

Opatrný Fico, istý Jahnátek

„Na limitovanú dobu obnovíme jediný blok v jadrovej elektrárni, kým nestabilizujeme systém,“ trval na svojom Jahnátek aj po včerajšej schôdzke s kolegami z Európskej únie v Bruseli.

Hneď po návrate z belgickej metropoly plánoval stretnutie s expertmi a vydanie príkazu na obnovenie činnosti Bohuníc.

Minister Jahnátek napriek kritike európskeho komisára pre energetiku Andrisa Piebalgsa tvrdil, že európskych partnerov presvedčil o nutnosti spustiť Bohunice. „Jedinú námietku malo Rakúsko, že porušujeme prístupovú zmluvu, Írsko a Dánsko podotkli, že nie je dobré spájať plynovú krízu s elektrickou,“ dodal Jahnátek.

Európskym partnerom tvrdil, že situácia na Slovensku je kritická a spustenie Bohuníc je neodvratné. Argumentoval tým, že väčším problémom než dodávky plynu je nedostatok elektriny. „Ten problém je oveľa väčší, ako bol v sobotu či v piatok. Dnes už musíme oveľa viac ratovať elektroenergetiku ako zásobovanie plynom, dnes sa elektrina stáva urgentnejším problémom ako zásobovanie plynom,“ povedal Jahnátek.

Nováky ako argument

Minister ako argument na spustenie Jaslovských Bohuníc použil aj nočný požiar v tepelných elektrárňach Nováky. Podľa neho nehoda priblížila Slovensko k úplnému výpadku elektriny – black­outu.

Pred mimoriadnym zasadnutím ministrov energetiky členských krajín únie sa Jahnátek stretol s českým ministrom priemyslu a obchodu Martinom Římanom aj s rakúskym minis­trom hospodárstva Reinholdom Mitterlehnerom.

Říman podľa Jahnátka prijal argumenty Slovenska „s porozumením“. Rakúsky minister pripomenul, že Bratislava sa zaviazala Bohunice odstaviť. O jasnom porušení prístupovej zmluvy hovoril aj hovorca eurokomisára pre energetiku Andrisa Piebalgsa.

Čo presne Slovensku hrozí, závisí od právnej analýzy. O sankciách sa v Bruseli, ktorý bol zamestnaný zastavenými dodávkami z Ruska, nehovorilo.

Elektrárne Nováky horeli

Požiar dopravníkového pásu uhlia v ENO Zemianske Kostoľany vyradilz prevádzky dva bloky elektrárne. Vedenie ubezpečuje, že dodávky tepla a elektrickej energie nie sú ohrozené.

ZEMIANSKE KOSTOĽANY. Akoby Slovensko malo v čase energetickej krízy málo problémov. V tepelnej elektrárni ENO v Zemianskych Kostoľanoch v pondelok v noci o pol druhej začalo horieť.

Oheň vyradil dva bloky elektrárne. Podľa premiéra Roberta Fica by mali byť vyradené 21 dní. Miestnych to vyľakalo – elektráreň zásobuje teplom Nováky, Prievidzu a okolité obce. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek včera ráno hovoril o hrozbe úplného výpadku elektrickej energie.

Vedenie elektrárne okamžite upokojovalo situáciu.

Obyvateľstvo ani zmluvní partneri nie sú ohrození. V prípade problémov by bolo ohrozených mrazom, ktorý sa pohybuje okolo mínus desať stupňov, viac ako 60-tisíc ľudí v okolí elektrárne.

Hovorca Juraj Kopřiva vyhlásil, že 110­megawattové výkony odstavených blokov nahradili spustením dvoch blokov v Novákoch a vo Vojanoch. Všetky dodávky garantujú a majú ešte aj rezervu.

Vznietil sa dopravníkový pás, ktorý prepravuje uhlie do blokov B1 a B2 na spaľovanie.

Požiar nezranil nikoho zo zamestnancov ani hasičov. Záchranári zabránili rozšíreniu požiaru na zásoby uhlia a nafty. Oheň zlikvidovali za tri hodiny. Škody odhadujú na milión eur. Dva bloky budú odstavené minimálne tri týždne.

Daniel Vražda
Jadrový úrad ešte Bohunice neschválil

Na spustenie atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach potrebuje vláda aj súhlas Úradu jadrového dozoru. Štátna jadrová spoločnosť oň požiadala v piatok. Pred rokovaním vlády.

BRATISLAVA. Ministrovi hospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi na opätovnom spustení jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach veľmi záleží. Štátna akciovka Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS),­ kde je jediným akcio­nárom rezort hospodárstva, požiadala Úrad jadrového dozoru o súhlas na spustenie elektrárne minulý týždeň v piatok. Teda deň predtým, ako vláda rozhodla, že činnosť elektrárne len pár dní po jej zatvorení znovu obnoví.

Hovorkyňa jadrového úradu Miroslava Pirožeková nám povedala, že konzultácie k žiadosti prebiehali už od 5. januára. Úrad o elektrárni tvrdí, že je bezpečná. Bez jeho súhlasu atómku spojazdniť nemôžu.

Ak sa vláda definitívne rozhodne elektráreň spustiť, potrvá to o niečo dlhšie, ako avizoval premiér Robert Fico. Ten v sobotu povedal, že to bude menej ako šesť dní, včera hovoril o troch až štyroch dňoch.

Na rozbehnutie elektrárne podľa hovorcu JAVYS Dobroslava Dobáka treba asi štyri až päť dní. Odpočítavanie sa zač­ne až vtedy, keď Jahnátek dá na to súhlas a súčasne bude mať JAVYS aj povolenie od jadrového úradu. Jahnátkov súhlas JAVYS do času našej uzávierky nedostal.

Úrad sa k žiadosti vyjadrí v najbližších dňoch, povedala včera Pirožeková.

(ľja)
Štát dodávky elektriny neobmedzil

Minister hospodárstva Jahnátek pri obhajobe reštartu druhého bloku atómky V1 tvrdí, že elektrina je dnes väčším problémom ako plyn. Ani včera však nebol vyhlásený žiadny úsporný režimv spotrebe elektriny.

BRATISLAVA. Napriek tomu, že minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek opakovane tvrdí, že sme na pokraji black­outu, teda úplného výpadku dodávok elektriny, ani včera nebol vyhlásený žiadny obmedzujúci regulačný stupeň.

Elektriny je dosť

Situáciu včera skomplikoval požiar v elektrárňach Nováky. Výpadok 220 MW zdroja bol nahradený zapojením bloku V4 v elektrárni Nováky a bloku V5 vo Vojanoch.

Hovorca Slovenských elektrární Juraj Kopřiva ubezpečil, že havária neobmedzí zásobovanie elektrinou a teplom. Igor Gallo, hovorca štátnej prenosovej sústavy, tvrdí, že z pohľadu prenosovej sústavy „sme na hranici technických možností“. Slovensko podľa neho nemá záložné zdroje na výrobu elektriny.

Pravdepodobnosť black­outu po mimoriadnej situácii v Novákoch je tak podľa štátnej firmy, ktorá zabezpečuje prenos elektriny, podstatne vyššia.

Hovorca Slovenských elektrární tvrdí, že elektrárne ešte majú rezervu vo Vojanoch. O žiadnom black­oute nehovoria. „Spoločnosť garantuje stabilné a spoľahlivé dodávky objemov elektrickej energie tak, ako boli dohodnuté s prenosovou sústavou,“ povedal Kopřiva.

Distribučné spoločnosti aj včera potvrdili, že zabezpečujú dodávky elektriny tak ako zvyčajne bez väčších problémov. „Nepociťujeme, že by chýbala energia. Neevidujeme žiadne obmedzenia nadradeného dispečingu v Žiline,“ povedal hovorca Západoslovenskej ener­getiky Ján Orlovský.

Hovorca Východoslovenskej energetiky Boris Peško zopakoval, že doteraz nezaznamenali nič, čo by sa dalo opísať ako problémová situácia na strane prenosovej sústavy.

Distribučky už aj v súčasnosti dovážajú časť elektriny zo zahraničia. Jej dovoz sa zvýšil po odstavení V1 na konci roku 2008.

„V okamihu vypnutia bloku V1 v Bohuniciach vzniklo saldo, teda výpadok elektriny, ktoré Slovensko pokrylo dovozom elektrickej energie v objeme 400 MW zo zahraničia. Slovensko má desať elektrických vedení, ktoré nás spájajú so zahraničím. Majú však obmedzenú kapacitu,“ povedal profesor Žilinskej univerzity Juraj Altus.

Môžeme dovážať z Česka

Hovorca prenosovej sústavy potvrdil, že je ešte voľná prenosová kapacita pre elektrinu z Česka. Podľa neho nie je jasné, koľko majú voľných zdrojov a ako rýchlo by sme vedeli v prípade potreby elektrinu doviezť.

Zo zahraničia nie je možné dovážať sekundárnu a časť terciálnej regulačnej energie. Tá slúži na rýchle vykrytie rozdielov medzi výrobou a spotrebou elektriny.

Marianna Onuferová

Figeľ: Zapnutie Bohuníc nás vyjde draho

Ak by Slovensko nezatvorilo Bohunice, nevstúpilo by do únie v roku 2004, ale až vlani. S Rumunmi a Bulharmi.

BRATISLAVA. Eurokomisár Ján Figeľ tvrdo odmietol kritiku Roberta Fica, že bolo chybou zavrieť elektráreň Jaslovské Bohunice.

„Ak by sme nesúhlasili s odstavením, neboli by sme v únii spolu s Visegrádom. Vstúpili by sme neskôr a stratili značnú finančnú podporu,“ hovorí Figeľ, ktorý bol hlavným vyjednávačom o vstupe.

V roku 1999 pre problémy s predošlou Mečiarovou vládou hrozilo, že nebudeme v prvej vlne rozšírenia. „To by nám už diktovali podmienky aj nové štáty, a to si nedokážem predstaviť,“ povedal Figeľ.

O rozhodnutí vlády opäť spustiť Bohunice tvrdí, že to môže vyjsť poriadne draho. Na odstavenie elektrárne sme dostali z Bruselu 190 miliónov eur a ďalších 400 máme dohodnutých. O tieto peniaze by sme mohli prísť, keďže najčastejší postih únie je podľa Figeľa „pozostavenie finančnej podpory“.

Brusel plány Bratislavy prekvapili, pretože prístupovú zmluvu doteraz neporušil žiadny štát. Komisia si všimla aj vyjadrenia prevádzkovateľov, podľa ktorých je elektriny na Slovensku dosť, alebo sa dá doviezť.

„Rozhodnutie o spustení Bohuníc musí byť vecne obhájiteľné a v tomto prípade je spochybniteľné,“ povedal Figeľ a dodal, že keď sa rozhodlo o vypnutí blokov, Fico bol ako člen SDĽ súčasťou vládnej koalície.

Štefan Hudec

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 4. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 8. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 12 135
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 593
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 7 681
 4. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 6 167
 5. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 848
 6. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 615
 7. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 346
 8. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 5 290
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 3 657
 10. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 3 252

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.

Neprehliadnite tiež

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

Vláda chce rodinám zaplatiť sťahovanie sa za prácou

Niekoľkotisícový príspevok by mal ľudí motivovať, aby opustili svoje domovy a za prácou sa presťahovali tam, kde je.

Francúzsky miliardár dostal zelenú na prevzatie značky Christian Dior

LVMH je najväčším výrobcom luxusného tovaru na svete.

Vyhlásili tender na obnovu Gabčíkova

Celý projekt obnovy si vyžiada celkovo vyše 144 miliónov eur.