SLOVENSKÝ MINISTER HOSPODÁRSTVA CHCEL VČERA ROZHODNÚŤ O SPUSTENÍ BOHUNÍC

Jahnátek: Únia nás nezastaví

Európska únia nás podľa ministra Jahnátka chápe. Verejne však trvá na tom,že porušujeme európske právo.

Druhý blok jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice.(Zdroj: TASR)

BRUSEL. Slovenského ministra Ľubomíra Jahnátka v rozhodnutí spustiť kontroverzný druhý blok jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice neodradila kritika Európskej únie, ale ani ruský prísľub o dnešnom obnovení pozastavených dodávok plynu do Európy.

Práve tie mali byť dôvodom na spustenie elektrárne, ktorú sa Slovensko pred vstupom do únie zaviazalo uzavrieť.

Opatrný Fico, istý Jahnátek

„Na limitovanú dobu obnovíme jediný blok v jadrovej elektrárni, kým nestabilizujeme systém,“ trval na svojom Jahnátek aj po včerajšej schôdzke s kolegami z Európskej únie v Bruseli.

Hneď po návrate z belgickej metropoly plánoval stretnutie s expertmi a vydanie príkazu na obnovenie činnosti Bohuníc.

Minister Jahnátek napriek kritike európskeho komisára pre energetiku Andrisa Piebalgsa tvrdil, že európskych partnerov presvedčil o nutnosti spustiť Bohunice. „Jedinú námietku malo Rakúsko, že porušujeme prístupovú zmluvu, Írsko a Dánsko podotkli, že nie je dobré spájať plynovú krízu s elektrickou,“ dodal Jahnátek.

Európskym partnerom tvrdil, že situácia na Slovensku je kritická a spustenie Bohuníc je neodvratné. Argumentoval tým, že väčším problémom než dodávky plynu je nedostatok elektriny. „Ten problém je oveľa väčší, ako bol v sobotu či v piatok. Dnes už musíme oveľa viac ratovať elektroenergetiku ako zásobovanie plynom, dnes sa elektrina stáva urgentnejším problémom ako zásobovanie plynom,“ povedal Jahnátek.

Nováky ako argument

Minister ako argument na spustenie Jaslovských Bohuníc použil aj nočný požiar v tepelných elektrárňach Nováky. Podľa neho nehoda priblížila Slovensko k úplnému výpadku elektriny – black­outu.

Pred mimoriadnym zasadnutím ministrov energetiky členských krajín únie sa Jahnátek stretol s českým ministrom priemyslu a obchodu Martinom Římanom aj s rakúskym minis­trom hospodárstva Reinholdom Mitterlehnerom.

Říman podľa Jahnátka prijal argumenty Slovenska „s porozumením“. Rakúsky minister pripomenul, že Bratislava sa zaviazala Bohunice odstaviť. O jasnom porušení prístupovej zmluvy hovoril aj hovorca eurokomisára pre energetiku Andrisa Piebalgsa.

Čo presne Slovensku hrozí, závisí od právnej analýzy. O sankciách sa v Bruseli, ktorý bol zamestnaný zastavenými dodávkami z Ruska, nehovorilo.

Elektrárne Nováky horeli

Požiar dopravníkového pásu uhlia v ENO Zemianske Kostoľany vyradilz prevádzky dva bloky elektrárne. Vedenie ubezpečuje, že dodávky tepla a elektrickej energie nie sú ohrozené.

ZEMIANSKE KOSTOĽANY. Akoby Slovensko malo v čase energetickej krízy málo problémov. V tepelnej elektrárni ENO v Zemianskych Kostoľanoch v pondelok v noci o pol druhej začalo horieť.

Oheň vyradil dva bloky elektrárne. Podľa premiéra Roberta Fica by mali byť vyradené 21 dní. Miestnych to vyľakalo – elektráreň zásobuje teplom Nováky, Prievidzu a okolité obce. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek včera ráno hovoril o hrozbe úplného výpadku elektrickej energie.

Vedenie elektrárne okamžite upokojovalo situáciu.

Obyvateľstvo ani zmluvní partneri nie sú ohrození. V prípade problémov by bolo ohrozených mrazom, ktorý sa pohybuje okolo mínus desať stupňov, viac ako 60-tisíc ľudí v okolí elektrárne.

Hovorca Juraj Kopřiva vyhlásil, že 110­megawattové výkony odstavených blokov nahradili spustením dvoch blokov v Novákoch a vo Vojanoch. Všetky dodávky garantujú a majú ešte aj rezervu.

Vznietil sa dopravníkový pás, ktorý prepravuje uhlie do blokov B1 a B2 na spaľovanie.

Požiar nezranil nikoho zo zamestnancov ani hasičov. Záchranári zabránili rozšíreniu požiaru na zásoby uhlia a nafty. Oheň zlikvidovali za tri hodiny. Škody odhadujú na milión eur. Dva bloky budú odstavené minimálne tri týždne.

Daniel Vražda
Jadrový úrad ešte Bohunice neschválil

Na spustenie atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach potrebuje vláda aj súhlas Úradu jadrového dozoru. Štátna jadrová spoločnosť oň požiadala v piatok. Pred rokovaním vlády.

BRATISLAVA. Ministrovi hospodárstva Ľubomírovi Jahnátkovi na opätovnom spustení jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach veľmi záleží. Štátna akciovka Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS),­ kde je jediným akcio­nárom rezort hospodárstva, požiadala Úrad jadrového dozoru o súhlas na spustenie elektrárne minulý týždeň v piatok. Teda deň predtým, ako vláda rozhodla, že činnosť elektrárne len pár dní po jej zatvorení znovu obnoví.

Hovorkyňa jadrového úradu Miroslava Pirožeková nám povedala, že konzultácie k žiadosti prebiehali už od 5. januára. Úrad o elektrárni tvrdí, že je bezpečná. Bez jeho súhlasu atómku spojazdniť nemôžu.

Ak sa vláda definitívne rozhodne elektráreň spustiť, potrvá to o niečo dlhšie, ako avizoval premiér Robert Fico. Ten v sobotu povedal, že to bude menej ako šesť dní, včera hovoril o troch až štyroch dňoch.

Na rozbehnutie elektrárne podľa hovorcu JAVYS Dobroslava Dobáka treba asi štyri až päť dní. Odpočítavanie sa zač­ne až vtedy, keď Jahnátek dá na to súhlas a súčasne bude mať JAVYS aj povolenie od jadrového úradu. Jahnátkov súhlas JAVYS do času našej uzávierky nedostal.

Úrad sa k žiadosti vyjadrí v najbližších dňoch, povedala včera Pirožeková.

(ľja)
Štát dodávky elektriny neobmedzil

Minister hospodárstva Jahnátek pri obhajobe reštartu druhého bloku atómky V1 tvrdí, že elektrina je dnes väčším problémom ako plyn. Ani včera však nebol vyhlásený žiadny úsporný režimv spotrebe elektriny.

BRATISLAVA. Napriek tomu, že minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek opakovane tvrdí, že sme na pokraji black­outu, teda úplného výpadku dodávok elektriny, ani včera nebol vyhlásený žiadny obmedzujúci regulačný stupeň.

Elektriny je dosť

Situáciu včera skomplikoval požiar v elektrárňach Nováky. Výpadok 220 MW zdroja bol nahradený zapojením bloku V4 v elektrárni Nováky a bloku V5 vo Vojanoch.

Hovorca Slovenských elektrární Juraj Kopřiva ubezpečil, že havária neobmedzí zásobovanie elektrinou a teplom. Igor Gallo, hovorca štátnej prenosovej sústavy, tvrdí, že z pohľadu prenosovej sústavy „sme na hranici technických možností“. Slovensko podľa neho nemá záložné zdroje na výrobu elektriny.

Pravdepodobnosť black­outu po mimoriadnej situácii v Novákoch je tak podľa štátnej firmy, ktorá zabezpečuje prenos elektriny, podstatne vyššia.

Hovorca Slovenských elektrární tvrdí, že elektrárne ešte majú rezervu vo Vojanoch. O žiadnom black­oute nehovoria. „Spoločnosť garantuje stabilné a spoľahlivé dodávky objemov elektrickej energie tak, ako boli dohodnuté s prenosovou sústavou,“ povedal Kopřiva.

Distribučné spoločnosti aj včera potvrdili, že zabezpečujú dodávky elektriny tak ako zvyčajne bez väčších problémov. „Nepociťujeme, že by chýbala energia. Neevidujeme žiadne obmedzenia nadradeného dispečingu v Žiline,“ povedal hovorca Západoslovenskej ener­getiky Ján Orlovský.

Hovorca Východoslovenskej energetiky Boris Peško zopakoval, že doteraz nezaznamenali nič, čo by sa dalo opísať ako problémová situácia na strane prenosovej sústavy.

Distribučky už aj v súčasnosti dovážajú časť elektriny zo zahraničia. Jej dovoz sa zvýšil po odstavení V1 na konci roku 2008.

„V okamihu vypnutia bloku V1 v Bohuniciach vzniklo saldo, teda výpadok elektriny, ktoré Slovensko pokrylo dovozom elektrickej energie v objeme 400 MW zo zahraničia. Slovensko má desať elektrických vedení, ktoré nás spájajú so zahraničím. Majú však obmedzenú kapacitu,“ povedal profesor Žilinskej univerzity Juraj Altus.

Môžeme dovážať z Česka

Hovorca prenosovej sústavy potvrdil, že je ešte voľná prenosová kapacita pre elektrinu z Česka. Podľa neho nie je jasné, koľko majú voľných zdrojov a ako rýchlo by sme vedeli v prípade potreby elektrinu doviezť.

Zo zahraničia nie je možné dovážať sekundárnu a časť terciálnej regulačnej energie. Tá slúži na rýchle vykrytie rozdielov medzi výrobou a spotrebou elektriny.

Marianna Onuferová

Figeľ: Zapnutie Bohuníc nás vyjde draho

Ak by Slovensko nezatvorilo Bohunice, nevstúpilo by do únie v roku 2004, ale až vlani. S Rumunmi a Bulharmi.

BRATISLAVA. Eurokomisár Ján Figeľ tvrdo odmietol kritiku Roberta Fica, že bolo chybou zavrieť elektráreň Jaslovské Bohunice.

„Ak by sme nesúhlasili s odstavením, neboli by sme v únii spolu s Visegrádom. Vstúpili by sme neskôr a stratili značnú finančnú podporu,“ hovorí Figeľ, ktorý bol hlavným vyjednávačom o vstupe.

V roku 1999 pre problémy s predošlou Mečiarovou vládou hrozilo, že nebudeme v prvej vlne rozšírenia. „To by nám už diktovali podmienky aj nové štáty, a to si nedokážem predstaviť,“ povedal Figeľ.

O rozhodnutí vlády opäť spustiť Bohunice tvrdí, že to môže vyjsť poriadne draho. Na odstavenie elektrárne sme dostali z Bruselu 190 miliónov eur a ďalších 400 máme dohodnutých. O tieto peniaze by sme mohli prísť, keďže najčastejší postih únie je podľa Figeľa „pozostavenie finančnej podpory“.

Brusel plány Bratislavy prekvapili, pretože prístupovú zmluvu doteraz neporušil žiadny štát. Komisia si všimla aj vyjadrenia prevádzkovateľov, podľa ktorých je elektriny na Slovensku dosť, alebo sa dá doviezť.

„Rozhodnutie o spustení Bohuníc musí byť vecne obhájiteľné a v tomto prípade je spochybniteľné,“ povedal Figeľ a dodal, že keď sa rozhodlo o vypnutí blokov, Fico bol ako člen SDĽ súčasťou vládnej koalície.

Štefan Hudec

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Naučme sa správne dochucovať ryby
 2. Od septembra opäť po starom
 3. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 4. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 5. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 6. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 7. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 8. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 9. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 10. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 1. Naučme sa správne dochucovať ryby
 2. 10 vecí, ktoré môžete dostať od zdravotnej poisťovne zadarmo
 3. Úspech na Majstrovstvách sveta v Quadrathlone
 4. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 5. Od septembra opäť po starom
 6. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš?
 7. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 8. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 9. Business Smartphones Connected to Public Wi-Fi Can Be in Danger
 10. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 6 808
 2. Od septembra opäť po starom 6 277
 3. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd 4 869
 4. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom? 3 597
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 674
 6. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 1 667
 7. Naučme sa správne dochucovať ryby 1 431
 8. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš? 1 257
 9. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 173
 10. Leto nekončí! 1 085

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.

Neprehliadnite tiež

Slovák si vo viedenskom Metre kúpil jedovaté vaječné zmesi

Vaječné zmesi môžu ublížiť najmä deťom, dospelý organizmus by si s nimi mal vedieť poradiť.

Brazília chce rozpredať štátny majetok, pláta diery v rozpočte

Na privatizačnom zozname sú letiská, diaľnice ako aj ropné náleziská.

V USA padol obrovský jackpot, získal ho jediný výherca

O šanciach na výhru štatistici vraveli, že skôr sa človek stane prezidentom USA, akoby vyhral práve túto lotériu.

Volkswagen hľadá v Bratislave stovky ľudí, pripúšťa aj nábor cudzincov

V automobilovom závode by mohlo do konca roka pracovať takmer 14-tisíc ľudí.