Firmy aj domácnosti zvládajú nedostatok plynu dobre

Kvôli prerušeným dodávkam plynu vydala vláda pokyn, aby najväčší odberatelia obmedzili odber plynu.

Za nimi majú nasledovať malé a stredné podniky, potom nemocnice, školy a napokon domácnosti. To len v prípade, že sa situácia nezmení. So situáciou sa musia vyrovnať podniky, teplárne a domácnosti vo všetkých regiónoch Slovenska.

 • Zásobovanie teplom je zatiaľ bez problémov
 • Väčšina škôl po prázdninách začala bez problémov
 • Časť podnikov obmedzila výrobu, iné stoja úplne
 • Nemocnice fungujú naplno

Zásobovanie teplom je bez vážnch problémov

BANSKÁ BYSTRICA. V Banskej Bystrici dodávali teplo do domácností neobmedzene. Na mestskom úrade v závere týždňa mimoriadne opatrenia neprijímali. „V prípade potreby je krízový štáb pripravený rokovať a rozhodovať v zmysle zákona, to však ešte nie je potrebné," povedala minulý piatok Monika Pastuchová, hovorkyňa primátora. Magistrát vyzval zamestnancov, aby nepoužívali dodatočné elektrické ohrievače a v maximálnej možnej miere obmedzili používanie svetelných spotrebičov.

Spoločnosť BBES v Banskej Bystrici zásobuje teplom byty a domácnosti - takmer 60-tisíc ľudí, ale tiež školy úrady a niektoré zdravotnícke zariadenia. „Dodávky plynu pre BBES zatiaľ neobmedzili. Ak sa tak stane, prijmeme opatrenia," informoval predseda predstavenstva spoločnosti Ing. Ondrej Borguľa. Prvým krokom by bolo obmedzenie teplej úžitkovej vody. Zatiaľ sa však podľa Borguľu nič nedeje a teplom zásobujú všetkých.

BREZNO. V Brezne sa zatiaľ nič nedeje. Centrálny zásobovač teplom, Dalkia a. s., permanentne monitoruje situáciu. V piatok platil regulačný stupeň jeden, čo znamená, že sa dovtedy žiadne obmedzenie dodávok tepla a teplej vody mesta nedotklo. Odber išiel na sto percent. Podľa riaditeľa spoločnosti Igora Longauera systém prípadného obmedzovania dodávok nie je záležitosť, ktorú si môže distribútor tepla určovať sám. Na to je vyhláška Ministerstva hospodárstva SR 459/2008, ktorá prísne stanovuje odberové limity podľa jednotlivých regulačných stupňov. Za ich svojvoľné porušenie sú tvrdé sankcie.

„Ak by došlo k najhoršiemu, čo nepredpokladám, riešilo by sa to najprv znížením dodávok, alebo úplnou odstávkou teplej úžitkovej vody," zdôraznil I. Longauer. Dalkia a. s. Brezno zásobuje teplom a teplou vodou do 5-tisíc bytov, dve školy, obchody, prevádzky služieb a niekoľko malých výrobných firiem.

Keď plynofikovali obce na Horehroní, vo väčšine domov si ponechali rezervné komíny. Prípojky aj spotrebiče majú, väčšinou však kúria drevom. Telgárt, Šumiac, od Brezna na Kokavu, Čierny Balog, Drábsko, Sihla, Lom nad Rimavicou, maličká Jarabá či Horná Lehota sú dokonca stále a výlučne na energii zo zástrčky a na tuhom palive. Aspoň sa teraz nemusia krenkovať čo bude, ak zo slovenských zásob vyfučí posledný ruský plyn. „U nás plyn nie je a ani nám nechýba, povedala pani Anna Havajová zo Šumiaca. Doma kúrime elektrinou a drevom, ale viac drevom, lebo je to lacnejšie. Zásob máme dosť, do jari by nám mali vydržať".

NOVÉ ZÁMKY. „Okamžite po briefingu ministra a vedenia SPP sme boli pripravení zvolať krízový štáb," uviedol primátor Šurian Imrich Várady. „Keď potom oznámili, že dodávka tepla pre domácnosti, školy a nemocnice nie je obmedzená, od krízového variantu sme upustili, pretože mestský bytový podnik vykuruje hlavne tieto objekty. Vo štvrtok 7. januára sme rozhodli, že akákoľvek odstávka tepla sa môže urobiť len so súhlasom primátora ako štatutára jediného spoločníka Mestského bytového podniku Šurany."

„Aj počas obmedzovania spotreby u nás platila vykurovacia krivka číslo 1, ktorá nás v podstate neobmedzila," dodal riaditeľ Mestského bytového podniku Šurany Miroslav Majerčík. „Okolo 90% tepla dodávame domácnostiam, ktoré sme zásobovali teplom aj teplou vodou v plnom rozsahu. Mestská poliklinika by bola plne vykurovaná dokonca aj pri krivke číslo 3, ale do piatka nič podobné nehrozilo. Náš postup sme konzultovali aj s novozámockým Bytkomfortom, ktorý je väčším výrobcom tepla."

NITRA. Ak by plynová kríza pokračovala, ako prvá ochladne v nitrianskych bytoch teplá voda. Až po nej prídu na rad radiátory. Pripravený je aj krízový grafikon mestskej autobusovej dopravy.

Nitrianska teplárenská spoločnosť minulý týždeň nemusela pristúpiť k žiadnym úsporným opatreniam. „Zo strany plynární nemáme obmedzenia," povedal nám člen predstavenstva Jozef Krázel. V prípade, že by sa situácia zmenila, NTS by najskôr regulovala teplú úžitkovú vodu. „Znížili by sme jej teplotu, prípadne by sme ju úplne prestali dodávať. Pri ďalšom stupni obmedzenia by sme siahli aj na teplotu v bytoch," povedal Krázel. Nemyslí si však, že to zájde až tak ďaleko.

KOMÁRNO. Na juhu Slovenska sa ľudia na dedinách bez plynu zaobídu. Väčšna z nich má urobené vykurovanie domov na plyn, aj tuhe pavilo. V prípade, že plyn "nepotečie", budú kúriť drevom. "Už pred pár rokmi sme si prerobili krb tak, aby sme časť domu vykúrili drevom. Ak nebude plyn, tak pol domu vieme vykúriť, nepomrzneme," hovorí Dušan Vrábel zo Šrobárovej v okrese Komárno. Takýto spôsob tu má skoro celá deina. Drevom vedia kúriť dokonca i v krčmách, plynovú krízu nepocítia ani "štangmasti".

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Plyn dostávala minulý týždeň v plnej miere aj spoločnosť POV BYT, ktorá je najväčším dodávateľom tepla v meste. „Keby sa situácia zhoršila, existuje do určitej miery riešenie pre Považskú Bystricu. Čo sa bude dať, sme schopní vykurovať z teplárne v priemyselnom parku bývalých strojární. Máme napojené sídliská Stred, Rozkvet, Kolóniu na tento zdroj. Problém bude na sídlisku SNP, pretože tu sme napojení na plynovú kotolňu. Dodávku pre Rozkvet ale môžeme presmerovať na SNP. Takúto situáciu však nepredpokladáme," povedal Pavol Bero, zástupca firmy.

Lepšie je na tom Tepláreň Považská Bystrica. „Čo sa týka vykurovania obyvateľstva, je stále prijatá krivka jeden, čo sa nás až tak netýka. V súčasnosti však ideme čisto na hnedé uhlie. Problémy s dodávkou plynu sa preto teplárne nedotýkajú. Ak by sa znížil odberový stupeň aj pre teplárenské spoločnosti, najväčší problém s vykurovaním by bol na sídlisku SNP a mali by ho aj bytovky, ktoré majú zabezpečené samostatné vykurovanie cez samostatne budované plynové kotolne," hovorí Ján Buday z tejto spoločnosti.

Vykurovanie koncom týždňa bolo v poriadku aj čo sa týka zásobovania teplom z plynových kotolní, ktoré patria pod Okresné stavebné bytové družstvo (OSBD) v Považskej Bystrici. Situácia by sa však v prípade ďalších odstávok mohla zmeniť. „Ak by sa problémy s dodávkou plynu do pondelka nevyriešili, ohrozilo by nás to," povedal nám riaditeľ OSBD Jozef Machún. Plynové kotolne má spoločnosť na Lánoch v Považskej Bystrici, Beluši a Ladcoch.

PÚCHOV. Podľa Vladimíra Motúza, riaditeľa Mestského bytového podniku, v čase od vyhlásenia stavu núdze v plynárenstve nebol zatiaľ žiadnym spôsobom obmedzený odber plynu. „V súčasnosti platí pre odber plynu základná, prvá vykurovacia krivka, pri ktorej sa odber plynu uskutočňuje bez obmedzenia. Nemáme ani informáciu o plánovanom znížení dodávok plynu v najbližšom období," povedal Motúz.

DUBNICA NAD VÁHOM. Zmeny v dodávkach sa nedotkli ani spoločnosti DCA Therm. Tá je výhradným dodávateľom plynu pre domácnosti. „Zatiaľ sa nič nedeje, nás tento problém zatiaľ nezasiahol," dozvedeli sme sa v spoločnosti.

Učiť sa začalo podľa plánu

BANSKÁ BYSTRICA. Na Základnej škole Slobodného slovenského vysielača majú svoju vlastnú plynovú kotolňu. Riaditeľka Zuzana Sedláčeková s kúrením problém nemá. „Budova patrí mestu. Zatiaľ sme však nedostali žiadne nariadenie ohľadom odstavenia dodávok plynu," povedala.

Žiakov základných škôl však „plynové" prázdniny zatiaľ nečakajú. „Kúrenie na školách funguje, uvidíme ako sa vyvinie situácia, ale o prázdninách zatiaľ neuvažujeme," informovala Jana Sýkorová, vedúca odboru školstva v Banskej Bystrici.

Na stredoškolských internátoch problémy s teplom nemali. Počas prázdnin boli síce internáty prázdne, ale vykurované. „Temperovali sme ich," informoval Ing. Račák, ekonomický zástupca riaditeľa internátov. „Sme napojení na centrálny zdroj BBES, takže odstavenie plynu nepociťujeme," povedal Ing. Račák.

NOVÉ ZÁMKY. „Vo všetkých novozámockých základných školách s výnimkou ZŠ G. Czuczora s vyučovacím jazykom maďarským sa vo štvrtok 8. januára začalo vyučovanie," informoval Juraj Kuttner, predseda mestskej školskej rady a riaditeľ ZŠ G. Bethlena v Nových Zámkoch. „Záležalo na rozhodnutí riaditeľov. Pravdepodobne sa s rodičmi rozhodli, že si predĺžia prázdniny alebo chceli ušetriť na kúrení. Stredné školy mali prázdniny plošne takisto do nedele 11. januára.

Čo sa týka aktuálnej otázky kúrenia, veríme našim predstaviteľom. Mnohokrát odznelo, že školy majú zabezpečené dodávky plynu bez akéhokoľvek obmedzenia, takže v škole máme tepelný komfort. Nemáme absolútne žiadny dôvod uvažovať o prázdninách.

Budeme sledovať situáciu, v tomto smere by však určite malo robiť kroky ministerstvo školstva. Ak sa má šetriť, nebude riešením zatvoriť dve-tri školy, ale všetky na Slovensku - vtedy by to malo zmysel."

Ešte v decembri sa rozhodlo, že novozámocké stavebné učilište aj jeho internát zostanú v štvrtok a piatok prázdne. Podľa vyjadrenia riaditeľa SOŠ Štefana Száraza čakali prvých žiakov v internáte v nedeľu popoludní, vyučovanie sa malo začať v pondelok 12 januára. Riaditeľské voľno dostali koncom minulého týždňa aj hotelieri z SOŠ na Zdravotníckej ulici v Nových Zámkoch.

Šurianski strojári nastúpili do školy podľa plánu v pondelok 12. januára. „Mali sme normálne prázdniny a nič nenasvedčovalo, že by sa mali predlžovať," povedal riaditeľ Strednej odbornej školy v Šuranoch František Tamašovič. Do piatku nemal žiadne avízo, že by sa prípadne mala obmedziť prevádzka strediska praktického vyučovania, ktoré funguje v novozámockom Osrame.

Internát Strednej odbornej školy vo Dvoroch nad Žitavou sa zaplní až od nedele 11. januára. Vyučovanie sa začína v pondelok 12., podobne, ako v novozámockých stredných školách.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na niektorých miestach sa začalo vyučovanie už uplynulý týždeň, inde sa začalo s učením až tento pondelok. Ani jednu zo situácií nezapríčinil plyn. Ako nás informoval Jozef Bielik z mestského úradu v Považskej Bystrici, školáci nastúpili na výuku už vo štvrtok. „Mimoriadne opatrenia zatiaľ neplánujeme a nemali sme ani nijaké krízové zasadnutie. Obchádzame síce školy, no dávame pokyny iba kvôli kúreniu, aby sa nevyskytli žiadne problémy a nedošlo k zbytočnej havárii," skonštatoval Bielik.

NOVÁ DUBNICA. Už v decembri minulého roku sa rozhodlo, že miestna škola začne s výukou až v pondelok. „Neovplyvnil to plyn, bolo to rozhodnutie riaditeľstva školy," skonštatoval Rudolf Vyhňar z mestského úradu. Dodal, že mesto zatiaľ žiadne opatrenia nechystá.

DUBNICA NAD VÁHOM. Podobne boli na tom školy v susednom meste. „Už v decembri dostali žiaci riaditeľské voľno, takže nástup do školy sme naplánovali od pondelka. Materské školy začnú fungovať už tento týždeň," informoval nás vo štvrtok Vladimír Hanus. Podľa jeho slov, vzhľadom na to, že sú školy na sídliskách, a sú vykurované zo spoločných zdrojov, nepredpokladá, že by mal vzniknúť s ich vykurovaním problém. „Ale do dvanásteho januára je ešte ďaleko," pripustil Hanus.

ILAVA. „Školáci nastupujú v pondelok, dohodlo sa to ešte v decembri, podobne sú na tom skôlkari. Správy síce hovoria o voľne v Trenčíne, no nás to nezasiahlo," skonštatovala Eva Podmajerská z mestského úradu. Ako potvrdila, zatiaľ na mestskom úrade kvôli situácii s plynom a dopadom na školy nerokovali.

PÚCHOV. „Nemáme hlásené, že by sa niečo dialo, nič sme nepocítili a ani nám nikto z našich zariadení problémy nenahlásili," povedala nám Irena Kováčiková. Podľa jej informácie nastúpili deti do škôl už vo štvrtok, ako bolo dohodnuté s riaditeľmi škôl už pred Vianocami.

TRENČÍN. K celoplošnému oddialeniu nástupu do stredných škôl kvôli problémom s dodávkou plynu v Trenčianskom kraji nedošlo. „Samozrejme, s vyučovaním po prázdninách začali na niektorých školách v okrese až tento pondelok, ale nebolo to kvôli nariadeniu z Trenčianskeho samosprávneho kraja. Riaditelia využili ešte pred začatím prázdnin možnosť udeliť na dva dni riaditeľské voľno a nástup do škôl sa oddialil o dva dni. Nemalo to však žiadny súvis so súčasnou situáciou. Robilo sa to skôr kvôli problematickej dochádzke žiakov zo vzdialenejších lokalít," povedala nám vedúca odboru školstva TSK Katarína Duchová a dodala, že v rámci celého kraja sa neskorší nástup do škôl týka asi 50 percent z celkového počtu.

Podniky obmedzujú výrobu

HRONEC. V Zlievárni Hronec nemali dôvod uvažovať nad momentálnym sporom Rusko-Ukrajina. V celej fabrike je už dlhší čas iba údržba a služba na vrátnici. Podľa nášho zdroja robia údržbu technologických zariadení a inštalujú nové. Nezlieva sa prakticky už od predvianočného obdobia. V pondelok mal prísť generálny riaditeľ a rozhodnúť o obnovení výroby. Ak to neskomplikujú vyčerpané železné zásoby plynu a naďalej priškrtený slovenský ventil. Inak by to boli úvahy dosť pochmúrne.

PODBREZOVÁ. Najväčší výrobca v našom regióne, Železiarne Podbrezová, sa bližšie k opatreniam, ktoré prijali, odmietli vyjadriť. Podľa dostupných informácií dostáva podnik o tretinu menší objem plynu, ako by potreboval. Na plnú výrobu mali nabehnúť 12. januára. Ak dovtedy dodávky plynu z Ruska neobnovia, situácia sa pre spoločnosť skomplikuje. „Uvažujeme o náhradných riešeniach vykurovania hál. Takisto zvažujeme odstavenie niektorých zariadení, ak bude naďalej platiť 8. regulačný stupeň," povedal Ľubor Schwarzbacher, technický riaditeľ železiarní.

NOVÉ ZÁMKY. Zamestnanci spoločnosti OSRAM Slovakia bývajú začiatkom roka obvykle na dovolenkách. V týždni od 5. do 9. januára 2009 v súvislosti so zastavením dodávok plynu pre SR spoločnosť nezaznamenala žiadne obmedzenie výroby. Zatiaľ nám však nevedeli odpovedať, aké následky by malo, ak by sa dodávky plynu neobnovili ani v najbližších dňoch.

„Boli sme doma tri týždne až do 5. januára," uviedol jeden zo zamestnancov šurianskej spoločnosti Bang Joo Electronics. „Zo štvorzmennej prevádzky urobili trojzmennú, montážna linka na televízne predné kryty ide na jednu smenu. Tak isto aj v bývalom Volkswagene v Dolných Krškanoch sa vraj majú prerieďovať stavy."

V kolárovskej spoločnosti Kromberg-Schubert podľa vyjadrenia predsedníčky odborovej organizácie OZ KOVO ich zamestnanci nastúpili do práce v stredu 7. januára. Vo štvrtok mali odbory spoločné rokovanie s vedením, v piatok sa normálne pracovalo V súvislosti so zastavením dodávky plynu do piatka 9. januára nezaznamenali žiadne obmedzenia produkcie. Situácia však závisí od odberateľov - automobiliek v Nemecku a mohla sa zmeniť každú hodinu.

Päťdesiatročná Mária pracuje v novozámockom Samsungu už druhý rok. „Hromadné prepúšťania, o ktorých v súčasnosti počujeme denno-denne, sa nás, našťastie, netýkali. Nakoľko prevádzka sa má sťahovať do Šale, uvidíme, ako sa situácia vyvinie. Keďže nie každý sa bude vedieť z okolitých obcí dopraviť na autobusovú zastávku ráno pred piatou hodinou, povráva sa, že niekoľkí odídu z vlastnej vôle," povedala.

NITRA. Nitrianska kafiléria, v ktorej sa likviduje aj biologicky nebezpečný odpad, už minulý týždeň zápasila s obmedzenými odbermi zemného plynu. Zavedenie 8. regulačného stupňa jej spôsobuje ťažkosti. „Museli sme hľadať spôsob, ako fungovať čo najefektívnejšie. Zatiaľ sa nám darí zabezpečovať likvidáciu odpadu vďaka vnútropodnikovým opatreniam," povedal Vladimír Silo, riaditeľ spoločnosti N-Adova, ktorá kafilériu prevádzkuje. „Obavy z hromadenia odpadu nie sú namieste, spaľovať stíhame," konštatoval.

V súvislosti s plynovou krízou sme oslovili aj ďalšie spoločnosti, ktoré pôsobia v Nitre. Zaujímalo nás, či museli prerušiť alebo obmedziť výrobu. Viaceré vôbec neodpovedali.

„Nebudeme sa k tejto téme vyjadrovať," oznámili nám vo Volkswagene. Rovnako reagovali aj v spoločnosti Keller. Vo Visteone, ktorý vyrába automobilové komponenty, nám povedali: „Nemáme technológie na plyn. Ak manažment prijme opatrenia, vykonáme ich. Nie je vylúčená celozávodná dovolenka."

„Naša prevádzka nie je ovplyvnená energetickou krízou, plyn používame len na vykurovanie," povedala Helena Windisch zo Sony. Ani Nitrianske pekárne nemuseli obmedziť výrobu. „Všetky objednávky od obchodníkov plníme," povedal nám Juraj Koterec. Dodal, že regulačný stupeň 8 im umožňuje čerpať 95% zazmluvneného množstva plynu. „Robíme ús-porné opatrenia, aby sme ho míňali čo najmenej".

Tukového priemyslu sa regulácia minulý týždeň netýkala: „Sme strednoodberatelia. Nie sme povinní obmedziť odber plynu, nakoľko nie sú stanovené vykurovacie krivky."

Na krízový stav je pripravená aj spoločnosť Veolia, ktorá v Nitre prevádzkuje mestskú autobusovú dopravu. „Na plyn jazdia len štyri autobusy, keby bolo treba, máme ich čím nahradiť. Pripravený máme aj krízový grafikon, kde by bolo obmedzených približne 25 percent spojov. Ale myslím, že k tomu nepríde," povedal nám riaditeľ Juraj Kusy.

KOMÁRNO. V komárňanských lodeniciach od štvrtku prešli na úsporný režim, kancelárie sú nevykúrené. "Povedali nám, že sa máme teplo obliecť. Do roboty musíme chodiť, sme ekonómovia a veci treba jednoducho urobiť. Trochu nám pomôže vykúrovanie cez klimatizáciu, je to včak veľmi slabé," hovorí zamestnanec, ktorý nechce byť menovaný. Paradoxne, táto časť Slovenska býva skúpa na väčšie mrazy počas zimy, momentálne však teploty ukazujú desať stupňov pod nulou a kraj je zahálený snehom.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Zastavenie výroby kvôli regulácii nám potvrdil zástupca firmy Colmet Slovakia, ktorý má na starosti odber plynu. „V súčasnosti odoberáme minimum plynu, len na vykurovanie. Výroba stojí. Máme jasný príkaz nespúšťať ju," informuje Šutara z Colmetu.

Generálny riaditeľ firmy Sauer- Danfos Miloš Kraus povedal, že plynu používajú relatívne málo a len na dvoch technologických uzloch. Obmedzenie dodávok sa ich citeľne zatiaľ nedotklo. „Pokiaľ by sa problém vyriešil v pondelok, zásadne nás situácia neovplyvní," povedal Kraus a dodal, že ak sa však do pondelka nevyrieši, keď plánujú začať s lakovaním, mali by problém. „Nemohli by sme expedovať. Museli by sme robiť len na sklad a je veľmi zložité postupne obmedziť a zastaviť výrobu," doplnil Kraus.

Normálny odberový diagram má s plynárňami dohodnutý firma PSL a problémy zatiaľ nemajú. „Ak sa dodávky od pondelka spustia, problém pominie, ak nie, môžeme byť v budúcnosti regulovaní. Potom by sme rozhodovali, ktoré prevádzky by sme zastavili. Predpokladám však, že k úplnému zastaveniu dodávok by sme sa nedostali a stále by sme určité množstvo dostávali. Plyn používame len na vykurovanie a ohrev vody, nie na technologické postupy," povedal nám Štefan Blaško, generálny riaditeľ PSL. Doplnil, že by si vedeli predstaviť zastavenie časti výroby na týždeň tak, aby obmedzili spotrebu energie na tridsať percent. Bolo by to realizovateľné bez veľkých dopadov. „Samozrejme, nemohlo by to byť dlhšie ako jeden týždeň. Vtedy by škody boli ďaleko väčšie," povedal Blaško.

Riaditeľ firmy Bonfiglioli Slovakia Marek Kolárik povedal, že patria k menším odberateľom a plyn nepotrebujú na technologické postupy. Ak by sa však problém s plynom nevyriešil a firma by nemohla vykurovať, situácia by sa zmenila. „Ak budeme schopní zabezpečiť teplo, nepostihuje nás to," povedal Kolárik.

V považskobystrickej pekárni PENAM (bývalý Sates) zatiaľ výrobu neobmedzili. „V stredu sme zisťovali na SPP v Žiline, aká je situácia a koľko percent z garancie, ktorú máme, nám znížia. Tá klesla o takmer päť percent, čo je pre nás veľmi dobré. Môžeme ísť na denné maximum. Pokiaľ sa nedostaneme pod deväťdesiat percent, nebudeme nedostatok plynu pociťovať. Zatiaľ nás to nezasiahlo a nemusíme ani robiť korektúry v programoch, čo budeme piecť. Pre istotu sme ešte v stredu mierne výrobu regulovali, ale ďalej nebudeme. Rátali sme, že by sa pracovalo na jednej peci a robili by sa napríklad len rožky a chlieb, vianočky a sendviče by sa „vypustili" alebo podobne," povedal Ivan Štoder.

Na otázku, do akej miery zasiahla situácia s obmedzenou dodávkou plynu spoločnosť Continental Matador Rubber Púchov, nám odpovedal Miroslav Žiačik: „Situácia nás zasiahla pomerne radikálne. V stredu, siedmeho januára, bol vyhlásený regulačný stupeň číslo osem, čo znamená takmer úplné zastavenie dodávok plynu. Slovenský plynárenský priemysel nám dodáva len množstvo plynu na nevyhnutné udržiavanie výrobných priestorov, aby stroje nezostali poškodené mrazom. Výroba bola týmto dňom zastavená." Ako ďalej uviedol, zamestnanci, nielen vo výrobe, čerpajú nútené voľno. Zamestnávateľ im preplatí šesťdesiat percent mzdy, prípadne môžu čerpať dovolenku. „Na každom úseku je poverený jeden pracovník, ktorý v prípade obnovenia dodávok informuje zamestnancov o termíne, kedy majú nastúpiť do zamestnania. Nábeh výroby trvá jeden až dva dni, takže to nebude v žiadnom prípade jednoduché," povedal Žiačik. Vzniknutá situácia závisí od ukrajinsko-ruských rokovaní, preto SPP nevie upresniť čas trvania.

Podobnú situáciu majú v sklárňach Rona v Lednických Rovniach. Podľa slov technického riaditeľa Ľubomíra Pechu sa musela spotreba plynu znížiť na nevyhnutné minimum. Výroba beží čiastočne, vykurovanie budovy je nastavené na minimum a využíva sa technologické teplo.

Ako nás informoval Anton Fabuš, mäsovýroba fungovala bez prerušenia dodávky plynu, zamestnanci, ani odberatelia zatiaľ nič nepocítili. Výroba išla, nebola obmedzená.

Nemocnice bez obmedzení

„Zdravotnícku starostlivosť našim pacientom poskytujeme bez akýchkoľvek obmedzení", povedal Ján Šulaj, riaditeľ NsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Podľa jeho ďalších informácií v nemocnici zasadal krízový štáb, pričom prijali rôzne varianty riešenia v súvislosti s dodávkami plynu. „Jednou z nich by bolo napríklad odstavenie od zdroja internátov, technicko-hospodárskych budov, garáží a podobne. Opakujem ale, že poskytovania a zabezpečenia zdravotníckej starostlivosti by sa to nedotklo."

Ilavská nemocnica, ktorá sa snaží vrátiť späť do starých koľají, fungovala zatiaľ v normálnom režime. „Nepocítili sme zatiaľ nič. Momentálne je všetko v poriadku, nemocnica funguje ako má," povedal riaditeľ nemocnice Ladislav Hrotko.

Rovnaká bola koncom týždňa situácia v považskobystrickej nemocnici. „Plyn odoberáme bez obmedzenia. Plynári nám nedali žiadne avízo, že by sme mali škrtiť," informuje technický námestník nemocnice Pavol Jurčík a dodal, že ohrozená zatiaľ nie je kvôli problémom s dodávkou ruského plynu na Slovensko ani prevádzka kotolne na nebezpečný odpad.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Od septembra opäť po starom
 2. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 3. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 4. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 5. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 6. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 7. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 8. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 9. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 10. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 1. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 2. Od septembra opäť po starom
 3. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš?
 4. Študenti stredných a vysokých škôl môžu získať na účet 1000€
 5. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 6. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 7. Business Smartphones Connected to Public Wi-Fi Can Be in Danger
 8. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 9. Poslanec Borguľa žiada o uvoľnenie parkoviska pre rezidentov
 10. OMV sa postará o pitný režim, bude rozdávať vodu
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 6 214
 2. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd 3 325
 3. Ako sme jazdili v socializme 1 863
 4. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 785
 5. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 1 461
 6. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení 1 356
 7. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 266
 8. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 254
 9. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 170
 10. Leto nekončí! 847

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

Neprehliadnite tiež

Jaguar bude v Nitre väčší, zamestná šesťtisíc ľudí a vyrábať bude batérie

Britská automobilka potrebuje batérie, do roku 2020 chce mať každé druhé auto elektrické.

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

Neistota okolo leteckej dopravy po brexite môže spôsobiť pokles letov

Nie je jasné, či Británia zostane členom Európskeho leteckého úradu, ktorý dohliada na dodržiavanie zákonov o bezpečnosti leteckej dopravy.

Do Česka mieri rekordný počet ojazdených áut. Zbavujú sa ich Nemci

Priemerný vek auta v susednom Česku prekročil pätnásť rokov, európsky priemer je pritom deväť rokov.