Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

V pondelkovom obchodovaní si americké akciové trhy pohoršili, keď si investori vyberali zisky. Trh oslabili taktiež obavy zo spomalenia predaja mobilných telefónov, ktoré oslabili akcie najväčších telekomunikačných spoločností.

BRATISLAVA. Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:


EURÓPA - Európske akcie v pondelok posilnili už piaty obchodný deň v poradí, keď trh podporili telekomunikačné a energetické akcie, ktoré podporila vyššia cena ropy. Na trh negatívne vplývali klesajúce akcie automobiliek, ktoré oslabil nižší dopyt. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 posilnil o 1,9 % na 873,01 bodu, čo bola najvyššia uzatváracia hodnota od polovice novembra minulého roka. V roku 2008 index poklesol o 45 %. Najviac sa darilo akciám telekomunikačný operátorov, keď Swisscom stúpol o 5 %, Cable and Wireless získal 4,6 %, Vodafone posilnil o 4,4 % a Portugal Telecom stúpol o 4,6 %. Energetické firmy BP, BG Group a Tullow Oil posilnili od 1,3 až po 4,1 %. Banky skončili so zmiešanými výsledkami, keď Credit Suisse získala 12 %, UBS posilnila o 7,6 %, avšak HBOS poklesla o viac ako 9 % a Lloyds TSB stratila 3,3 %.

V utorok rástli európske akciové trhy už šiesty deň v poradí. Pod pozitívne výsledky sa podpísal predovšetkým nárast cien kovov, ako aj optimistické vyhliadky na veľké investície do infraštruktúry, ktoré by naštartovali ťažobný a hutnícky priemysel. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 ukončil utorkové obchodovanie s nárastom o 1,9 % na 889,57 bodu. Ide o jeho najvyššiu úroveň od 10. novembra. Podľa analytikov trhy konečne začínajú reagovať na prijaté stimulačné plány a balíčky. Významne posilnili akcie spoločnosti ArcelorMittal, a to o 14 %, Rio Tinto o 11 %, Xstrata o 13 % a Vallourec o 10 %. Polepšila si aj automobilka Volkswagen, ktorej akcie stúpli o 12 % po tom, ako sa objavila na verejnosti správa, že Porsche kúpi ďalší balík akcií a získal tak majoritný podiel v spoločnosti. Volkswagenu pomohli aj predajné čísla z USA za december, ktoré boli lepšie, ako sa všeobecne očakávalo. Posilnili aj ďalšie automobilky, keď si Daimler polepšil o 3,3 % a Renault o 4,1 %.

Európske akcie ukončili v stredu predchádzajúcu šesťdňovú sériu posilňovania, pod čo sa podpísali slabé údaje amerického trhu práce spolu s poklesom cien ropy a drahých kovov. Nedarilo sa najmä energetickým spoločnostiam, spomedzi ktorých BP stratila 5,55 %, zatiaľ čo konkurenčné BG Group, Royal Dutch Shell a Total si odpísali od 3,7 do 4,7 %. V negatívnom teritóriu sa ocitli aj ťažobné spoločnosti Anglo American, BHP Billiton, Eurasian Natural Resources a Rio Tinto, ktorých akcie poklesli od 4,4 do 6 %. Akcie spoločnosti Scottish & Southern stratili 8,2 %, nemecký E.ON si odpísal 3,4 % a jeho konkurent RWE si pohoršil o 2,1 %. V bankovom sektore si Royal Bank of Scotland odpísala 3,9 %, UBS stratila 1,5 %, zatiaľ čo Commerzbank sa znížila o 4,8 %. Darilo sa automobilkám BMW, Peugeot a Renault, ktorých akcie posilnili od 1,2 do 3,7 %, predajca Tesco si pripísal 1,4 %, pričom konkurenčná skupina Delhaize Group získala 1,7 %.

Vo štvrtok zaznamenal európsky akciový trh pokles v reakcii na niekoľko negatívnych hospodárskych výsledkov, ktoré zvýšili obavy z hlbokej svetovej recesie. Slabé tržby najväčšej svetovej siete maloobchodov Wal-Mart zase spôsobili oslabenie spotrebiteľskej dôvery. Najmenej sa darilo akciám v bankovom a ťažobnom sektore. Akcie banky Commerzbank sa prepadli o 13,8 %, Deutsche Bank klesla o 5,7 % a Standard Chartered si odpísala 6,5 %. Akcie ťažobných spoločností klesali najmä pre pokles hodnoty kovov, ktorá sa znižovala pre obavy zo zníženého dopytu. Spoločnosti BHP Billiton, Anglo American, Vedanta Resources, Xstrata a Rio Tinto vo štvrtok stratili medzi 3,1 % až 5,9 %. Proti vývoju na trhu sa vydali ropné spoločnosti, keď akcie BP, Royal Dutch Shell a Tullow Oil vzrástli v rozpätí medzi 1,6 % a 5,3 %.

V poslednom obchodnom dni týždňa si európske burzy pohoršili. Trh s európskymi akciami solabil pokles amerického trhu práce a komoditné tituly, ktoré nasledovali pokles cien ropy. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 ukončil piatkové obchodovanie so stratou 0,5 % na úrovni 866,95 bodu. V celotýždennom hodnotení však index získal, a to 1,2 %. Za minulý rok index FTSEurofirst 300 stratil kvôli finančnej kríze viac ako 44 %. Francúzska automobilka Renault posilnila o 2 %, banka Commerzbank stratila 11,1 % a nemecká poisťovňa Allianz si polepšila o 6,2 %.


NEW YORK - V pondelkovom obchodovaní si americké akciové trhy pohoršili, keď si investori vyberali zisky. Trh oslabili taktiež obavy zo spomalenia predaja mobilných telefónov, ktoré oslabili akcie najväčších telekomunikačných spoločností. Index Dow Jones poklesol o 0,91 % na 8 952,89 bodu. Index Standard & Poor's 500 si pohoršil o 0,47 % na to 927,45 bodu. Technologický index Nasdaq stratil 0,26 % na 1 628,03 bodu. Akcie telekomunikačnej spoločnosti Verizon klesli o 6,2 % na 32,48 USD, kým AT&T stratila 3,4 % na 28,43 USD za akciu. Akcie automobilky General Motors klesli o 1,6 % na 3,71 USD za kus po tom, čo firma informovala, že jej decembrový predaj v USA klesol o 31 %.

Na Wall Street ukončili utorkové obchodovanie s rastom, keď sa darilo predovšetkým akciám technologických spoločností. Investori totiž dúfali, že tieto akcie porastú po zverejnení návrhu ekonomického plánu Baracka Obamu, ktorý predpokladá veľké investície do infraštruktúry. Americká centrálna bank (Fed) na svojom rokovaní naopak varovala pred nepríjemne nízkou úrovňou inflácie a upozornila na negatívny vývoj ekonomiky do budúcnosti. Spoločnosť Microsoft si polepšila o 1,2 % po oznámení výsledkov z predaja svojej hracej konzoly. Akcie výrobcu hliníka Alcoa klesli po informáciách o prepúšťaní a znížení produkcie o 4,3 %. Hewlett-Packard vzrástol o 8,2 % a IBM o 2,8 %. Akcie firmy Apple naopak klesli o 1,7 %.

Akcie amerických spoločností zaznamenali v stredu najhorší výsledok za viac než mesiac, keď vývoj zamestnanosti v súkromnom sektore a varovná správa výrobcu čipov Intel o jeho tržbách oživili obavy z vývoja ekonomiky. Spomedzi energetických spoločností Chevron oslabila o 4,4 %, pričom ExxonMobil sa znížil o 2,6 %. Akcie Intelu si odpísali 6,1 %, Apple poklesla o 2,2 %, pričom Microsoft sa prepadol o 6 %. Mediálna spoločnosť Time Warner si pohoršila o 6,3 %, banka Morgan Stanley stratila 7,6 % a Goldman Sachs poklesla o 4,8 %.

Americká burza ukončila štvrtkové obchodovanie naopak v čiernych číslach. Pozitívny vplyv mala na obchodovanie najmä správa, že banka Citigroup súhlasila s podporou legislatívy, ktorá by mala zabrániť možnosti odobratia majetku pri neplatení hypoték. Akcie spoločnosti Microsoft vo štvrtok stúpli o 4,3 % a akcie Apple vzrástli o 1,9 %. Darilo sa aj stavebným spoločnostiam, keď si akcie D.R. Horton pripísali 7,8 % a akcie Toll Brothers poskočili o 4,8 %. Akcie Wall-Mart poklesli o 7,5 % a akcie Citigroup si mierne polepšili o 0,1 %. O rozruch sa postarali aj akcie maloobchodnej siete Wal-Mart, ktoré si odpísali 7,5 %.

V poslednom obchodnom dni týždňa si americké akciové trhy pohoršili kvôli negatívnym správam o trhu práce v Spojených štátoch amerických. Index Dow Jones si pohoršil o 143,28 bodu, resp.1,64 %, na 8 599,18 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 oslabil o 27,83 bodu, resp 3,08 % na 931,08 bodu. Technologický index Nasdaq klesol o 45,42 bodu, resp. 2,81 %, na 1 571,59 bodu. Akcie ropnej spoločnosti Chevron klesli na 72,82 USD za akciu, kým Exxon Mobil stratil 1,9 % na 77,57 USD. Banka Citigroup klesla o 5,7 % na 6,75 USD, kým Morgan Stanley stúpla o 1,3 % na 19,06 USD.


TOKIO - Japonský akciový trh uzatvoril pondelkové obchodovanie, ktoré bolo zároveň prvým obchodným dňom v roku 2009, v čiernych číslach. Burza tak pozitívne reagovala na očakávania investorov, ktorí dúfajú, že tento rok im prinesie lepšie výsledky ako ten predchádzajúci. Rok 2008 bol totiž zatiaľ najhorším obchodným rokom v histórii tokijskej burzy, keď index Nikkei v priebehu roka stratil 42 %. Hlavný japonský index Nikkei však v pondelok vzrástol o 2,1 % na 9 043,12 bodu a po prvýkrát v priebehu posledných dvoch mesiacov tak uzatvoril nad hranicou 9 tis. bodov. Širší index Topix stúpol o 1,9 % na 975,91 bodu. Japonské exportné spoločnosti v pondelok ťažili zo slabšieho jenu. Akcie Hondy počas obchodovania stúpli o 2,7 %, akcie Toyota Motor si polepšili o 3,6 % a akcie Suzuki Motor si pripísali 3,7 %. Darilo sa aj technologickým spoločnostiam, keď akcie Advantestu stúpli o 5,3 % a akcie Kyocery vzrástli o 3,3 %. Akcie najväčšej japonskej obchodovanej spoločnosti Mitsubishi Corp vyskočili v pondelok o 9,2 % a akcie spoločnosti Mitsui & Co sa vyšplhali o 8,6 %.

V utorok japonské akciové trhy stúpli, keď trh podporila spoločnosť Canon a iní exportéri, vďaka poklesu jenu. Výrobca elektroniky Canon stúpol o 2,7 %, Sony posilnila o 1,8 % a Hitachi si polepšila o 3,9 %. Automobilka Toyota posilnila o 0,7 % aj napriek tomu, že jej decembrový predaj klesol o 37 %.

Japonskému akciovému trhu sa v stredu darilo, keď dosiahol dvojmesačné maximum. Rast podporil slabší jen a informácie o americkom stimulačnom balíku. Akcie spoločnosti Honda posilnili o 11 %, zatiaľ čo Toyota si polepšila o 4,9 % a Nissan o 9,7 %. Polepšili si aj ďalšie spoločnosti zamerané na export, keď Canon vzrástol o 11,5 % a Sony o 8,7 %. Z bánk posilnila Bank of Yokohama o 3,3 %, Tokyo Tomin Bank o 8,3 % a Aozira Bank o 2,5 %.

Tokijská burza vo štvrtok po týždennom raste oslabila, pričom jej výsledok takisto ovplyvnil americký pracovný trh a spoločnosť Intel s nižším očakávaním tržieb. V negatívnom teritóriu sa ocitli elektronické spoločnosti ako Tokyo Electron, ktorá stratila 13 %, Advantest poklesla o 12 %, Disco oslabila o 11,8 %, Nikon si odpísal 7,6 %, pričom Kyocera si pohoršila o 6,7 %. Najväčšia japonská obchodná spoločnosť Mitsubishi si odpísala 4,5 %, zatiaľ čo Mitsui & Co poklesla o 5,7 %. Maloobchodný predajca Aeon stratil 4,1 %, Seven & I Holdings naopak získal 3,6 %. V automobilovom sektore si Mitsubishi Motors pripísala 3,6 % a tretí najväčší výrobca cigariet na svete Japan Tobacco získal 1,1 %.

Japonský akciový trh uzatvoril obchodovanie v červených číslach. Hlavný tokijský index Nikkei zaznamenal pokles o 0,5 % na 8 836,80 bodu po tom, čo sa prestalo dariť exportným spoločnostiam a vzrástli obavy z recesie globálnej ekonomiky. Širší index Topix si pohoršil o 0,7 % na 855,02 bodu. Akcie spoločnosti Panasonic si odpísali 1,3 %. Spomedzi ďalších exportérov si Honda pohoršila o 3 % a Canon o 1,3 %. Akcie TDK si naopak pripísali 2 %. Akcie výrobcov priemyselných robotov klesli, keď sa akcie spoločnosti Fanuc prepadli o 7 % a akcie podniku Dentsu stratili 5,2 %.


(1 EUR = 1,3617 USD)


Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 3. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 7. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 8. Kam do tepla v januári?
 9. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 1. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 2. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 3. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 4. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 5. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 6. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 7. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 8. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 9. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 10. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 6 824
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 560
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 5 539
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 985
 5. Kam do tepla v januári? 2 519
 6. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 287
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 270
 8. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 110
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 308
 10. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 1 261

Téma: Práca


Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Televízia, kam Babiš a Zeman utekajú pred dotieravými otázkami

Politické diskusie nemajú na Barrandove veľkú sledovanosť, no sú lacné a zvyšujú prestíž moderátora.

DOMOV

Bitkári v škole v Demandiciach skončili, spolužiaci aj tak pykajú

Žiaci z obcí Lontov a Ipeľský Sokolec naďalej chodia do Demandíc.

KOMENTÁRE

Fico aj Danko sa zmenia na vítačov. To si pozrieme

Blíži sa čas, keď vláda bude musieť obhájiť príchod ekonomických migrantov.

EKONOMIKA

Slovensko je pre nás kľúčové, plánujeme naberať nových ľudí

Spoločnosť Adient vyrába sedadlá pre automobilový priemysel.

Neprehliadnite tiež

V Európe lieta čoraz menej včiel a chýba med, lesníci chcú obnoviť včelárstvo

V Topoľčiankach má vzniknúť včelársky skanzen, ktorý bude spolu s lesnou učebňou slúžiť na vzdelávanie verejnosti.

Zemanovi na kampaň prispela aj firma priemyselníka Beljajeva

Spolumajiteľ popradskej Tatravagónky má dobré kontakty na Rusko.

Apple chce v USA vytvoriť 20-tisíc nových miest, sčasti k tomu prispeli nižšie dane

Vďaka jednorazovej daňovej úľave plánuje firma z offshore finančných centier do USA podľa odhadu presunúť 245 miliárd dolárov.

Najväčšie lietadlo na svete je zachránené, Emirates kúpia 20 superjumbov A380

Emirates prisľúbili odobrať 20 modelov A380, ktoré by im mal Airbus začať dodávať v roku 2020.

Štúdia potvrdila, že Nemci dokážu do roku 2050 znížiť emisie skleníkových plynov o 80 percent

Nemecko sa zaviazalo znížiť emisie skleníkových plynov o 80 až 95 percent do roku 2050 v porovnaní s rokom 1990.