AKTUALIZOVANÉ 19:10

Plyn pustia zajtra ráno

(AKTUALIZOVANÉ 19:10) Eurokomisár pre energetiku Andris Piebalgs povedal novinárom, že dodávky plynu by mohli obnoviť v utorok ráno.

(Zdroj: TASR/AFP)

KYJEV, MOSKVA. Eurokomisár pre energetiku Andris Piebalgs povedal novinárom, že dodávky plynu by mohli obnoviť v utorok ráno.

Dohodu, ktorá rieši spor okolo dodávok ruského plynu do Európy cez Ukrajinu, už podpísali všetky zainteresované strany. Oznámil to dnes Alexander Medvedev, zástupca riaditeľa ruského energetického gigantu Gazprom.

"Dokument bol konečne podpísaný," vyhlásil Medvedev na tlačovej konferencii v Bruseli. "Ak pôjde všetko bez problémov, s najväčšou pravdepodobnosťou už v najbližšom čase začneme pumpovať prvý plyn," dodal.

Dohode predchádzali hádky

Vysokopostavený poradca ukrajinského prezidenta v pondelok povedal, že Moskva a ruský plynárenský gigant Gazprom predlžujú urovnanie rusko-ukrajinského sporu o dodávky zemného plynu preto, že nemajú dostatok plynu pre Európu.

"Ruská federácia a Gazprom nemajú dostatok plynu na prepravu k európskym konzumentom a preto naťahujú urovnanie sporu s Ukrajinou," povedal Bohdan Sokolovski, splnomocnenec prezidenta Viktora Juščenka pre energetiku. Sokolovski to uviedol vo vyhlásení, ktoré bolo zverejnené na internetovej stránke ukrajinského prezidentského úradu.

Ruský plynárenský gigant Gazprom v pondelok informoval, že Ukrajina podpísala novú dohodu o pozorovaní tranzitu plynu a odstránila skoršie sporné dodatky k textu zmluvy.

"Delegácia Gazpromu rokovala tento pondelok ráno v Kyjeve. Výsledkom rokovaní bol podpis dohody, ku ktorej ukrajinská strana nemala žiadne výhrady," uviedol Gazprom. Ruský prezident Dmitrij Medvedev totiž včera vyhlásil podpísanú dohodu za neplatnú z dôvodu námietok voči ukrajinským podmienkam, ktoré krajina k dohode pripojila.

Zástupca ruského predsedu vlády Igor Sečin a riaditeľ ruského plynárenského koncernu Gazprom Alexej Miller však tento pondelok ešte odleteli do Bruselu, aby rokovali o obnove dodávok plynu do Európy. Informoval o tom zdroj blízky prebiehajúcim rokovaniam. Oslovený zdroj z Gazpromu informoval, že Miller sa bude snažiť podpísať novú dohodu o pozorovaní tranzitu plynu cez Ukrajinu do Európy s Európskou úniou aj Ukrajinou po tom, ako Ukrajina odstránila dodatky, s ktorými Rusko nesúhlasilo.

Ukrajina dodatky stiahne

Kyjev súhlasil s opätovným podpísaním dohody umožňujúcej obnovenie ruských dodávok plynu do Európy po tom, čo ju pre ukrajinské dodatky Moskva vyhlásila za neplatnú. Informovala o tom v nedeľu Európska komisia. Šéf komisie José Manuel Barroso telefonoval ukrajinskej premiérke Julii Tymošenkovej a získal jej súhlas s "oddelením" ukrajinských rukou písaných poznámok i s opätovným podpísaním formálneho dokumentu, uviedol hovorca komisie pre energetické otázky Ferran Tarradellas.

Ukrajina sa tak podriadi požiadavke Ruska. Ruský prezident Medvedev vyzval predstaviteľov EÚ, aby požadovali od Ukrajiny stiahnutie jej takzvanej deklarácie, ktorú vydala ako dodatok dohody. Európska komisia vyhlásila, že deklarácia nemôže zmeniť dohodu. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov však povedal Medvedevovi, že kópia dohody, ktorú Rusko dostalo, obsahuje zvláštnu podmienku, že platná je iba spolu s deklaráciou.

Kópia dohody o monitorovaní, ktorú dostala k dispozícii tlačová agentúra Reuters, obsahovala slová "pripájame deklaráciu". Tieto slová sa nachádzali pri podpise zástupcu ukrajinskej vlády. Deklarácia, ktorú Reuters takisto dostal k dispozícii, vyhlasuje, že Ukrajina neodčerpávala tranzitný plyn a že nemá žiadne nezaplatené dlhy voči Gazpromu.

Práve tieto dve záležitosti sa stali jadrom sporu medzi Ruskom a Ukrajinou. V deklarácii sa tiež píše, že Rusko musí dodávať Ukrajine "technický" plyn navyše, aby mohla udržiavať tlak v systéme plynovodov - túto požiadavku však ruská strana odmieta splniť bez zmluvy o stanovení ceny. Moskva uviedla, že nezačne s obnovením dodávok plynu do Európy, kým nebude mať platnú dohodu. Dodávky plynu sú zastavené od stredy.

Topolánek: dodatky sú nezáväzné

Premiér Českej republiky Mirek Topolánek ako líder predsedajúcej krajiny Európskej únie povedal dnes svojmu ruskému partnerovi Vladimirovi Putinovi, že ukrajinské dodatky k dohode o monitorovaní dodávok plynu sú nezáväzné. Informoval o tom Putinov hovorca a jeho vyjadrenia priniesla tlačová agentúra Reuters.

"Ukrajinská deklarácia nie je súčasťou (hlavnej) zmluvy a predstavuje iba názor ukrajinskej strany," uviedol ruský hovorca, ktorý citoval Topolánkove slová Putinovi v ich telefonickom rozhovore. Podľa hovorcu Putin požiadal Topolánka, aby poslal Rusku dohodu o monitorovaní obnovených dodávok ruského plynu cez Ukrajinu do Európy bez akýchkoľvek dodatkov a deklarácií.

Výhrady Moskvy voči trojstrannej zmluve medzi EÚ, Ruskom a Ukrajinou o monitorovaní tranzitu obnovenej dodávky plynu cez ukrajinské územie, respektíve výhrady Ruska voči obsahu ukrajinskej deklarácie k zmluve, dnes večer Prahu zaskočili. Hovorca českého premiéra Mirka Topolánka pre predsedníctvo v Rade EÚ Jiří František Potužník pre TASR priznal, že Česko zatiaľ presne nevie, čo Moskve prekáža.

"My nevieme, čo Rusom prekáža," konštatoval s tým, že na českej strane existuje snaha o objasnenie situácie.

Ukrajinská "jednostranná deklarácia" k trojstrannej zmluve by však podľa hovorcu Mirka Topolánka nemala mať na trojstrannú dohodu vplyv. "Z nášho pohľadu by to nemalo trojstrannú dohodu meniť," dodal Potužník v rozhovore pre TASR.

Krízové opatrenia budú pokračovať

"Pre vládu to znamená, že bude naďalej pokračovať v krízových opatreniach, aby v rámci možností minimalizovala dopady zastavenia dodávok ruského zemného plynu na Slovensko," povedala hovorkyňa predsedu vlády SR Silvia Glendová v reakcii na informáciu, že dohoda o monitoringu dodávok plynu do Európy je podľa Ruska neplatná. Slovenská vláda bude podľa nej tiež urýchlene konzultovať vzniknutú situáciu s predstaviteľmi Európskej únie, predovšetkým s českým predsedníctvom, ktoré dohodu v Ruskom a Ukrajinou vyrokovalo.

Problémy so zmluvou

Ukrajinská deklarácia je v poradí druhým problémom s dohodou o obnovení dodávok plynu. Rusko ešte v nedeľu poobede vyhlásilo, že Gazprom nezačne ešte dodávať plyn do Európy aj napriek tomu, že Rusko a Ukrajina už podpísali dohodu o rozmiestnení medzinárodných pozorovateľov, ktorí mali kontrolovať dodávky ruského plynu do európskych krajín cez Ukrajinu. Gazprom plyn pustí až vtedy, keď bude mať Rusko kópiu Ukrajinou podpísaného dokumentu a kým sa na mieste neobjavia medzinárodní pozorovatelia. "Tranzit obnovíme len po splnení týchto dvoch podmienok," povedal Medvedev vo vysielaní štátnej televízie. "Čím rýchlejšie sa splnia naše podmienky, tým jednoduchšie bude vyriešiť situáciu, do ktorej Ukrajina dostala Európu," zdôraznil. Keď Rusko dostalo kópiu zmluvy, ohradilo sa proti jej dodatkom a vyhlásilo ju za neplatnú.

Medzitým už prví dvaja medzinárodní pozorovatelia - z francúzskeho GDF Suez a nemeckého E.ON Ruhrgas - prišli do ruskej meracej stanice Sudža pri hraniciach s Ukrajinou. "Našou úlohou je začať tento monitorovací proces. Je to len otázka niekoľkých hodín," tvrdil v nedeľu poobede jeden z pozorovateľov, ktorý si neželal byť menovaný.

Európska únia následne vyzvala Rusko a Ukrajinu, aby okamžite začali dodávať plyn do Európy. Obe krajiny už podpísali dohodu o rozmiestnení medzinárodných pozorovateľov, ktorí budú dohliadať na tranzit ruského plynu cez Ukrajinu. "Komisia považuje všetky podmienky, ktoré si strany sporu dali, za splnené a nie je preto dôvod na ďalší odklad dodávok," píše sa vo vyhlásení EK. České predsedníctvo v Európskej únii potvrdilo, že Rusko a Ukrajina dnes dostali dokument obsahujúci podmienky o monitorovaní tranzitu plynu cez Ukrajinu.

Dokument podpísaný oboma stranami odovzdala dnes krátko popoludní v Bruseli zástupkyňa veľvyslankyne Českej republiky pri EÚ Jana Reinišová šéfovi ruskej misie pri EÚ Vladimirovi Čižovi a zástupcovi šéfa ukrajinskej misie pri EÚ Vševolodovi Chentsovovi. Kópiu dostal aj komisár pre energetiku Andris Piebalgs.

Dohoda mala otvoriť kohútiky už v nedeľu

Predstavitelia Ukrajiny a Európskej únie (EÚ) podpísali v noci zo soboty na nedeľu dohodu týkajúcu sa monitorovania tranzitu ruského plynu do Európy. Český premiér Mirek Topolánek v Kyjeve uviedol, že podpis dohody dláždi cestu obnoveniu dodávok ruského zemného plynu do Európy.

Predstavitelia EÚ a Ruska podpísali dohodu ešte v sobotu. Ruský premiér Vladimir Putin vyhlásil, že dohoda špecifikujúca podmienky práce pozorovateľov na Ukrajine je hlavnou podmienkou obnovenia dodávok ruského plynu, ktoré boli zastavené v stredu 7. januára. Moskva totiž obviňuje Kyjev, že kradol plyn určený pre európskych zákazníkov. Ukrajina takéto obvinenia odmieta.

Ruský premiér Vladimir Putin aj šéf Gazpromu Alexej Miller sľúbili, že firma začne čerpať plyn pre Európu hneď, ako budú pozorovatelia Európskej únie na čerpacích staniciach na Ukrajine. Tím, ktorí vedú odborníci z E.ON Ruhrgas dorazil na Ukrajinu už v piatok.

Ruské dodávky plynu môžu od nedele pokračovať, pretože Ukrajina podpísala tranzitnú dohodu, informoval český minister priemyslu a obchodu Martin Říman. "Dodávky plynu môžu pokračovať od nedele, pokiaľ bude každý pracovať na 100 percent," povedal Říman po rozhovoroch medzi českým premiérom Mirkom Topolánkom a ukrajinskou premiérkou Juliou Tymošenkovou v Kyjeve. Ukrajina podpísala dohodu, ktorá umožní obnovenie ruských dodávok plynu do Európy, potvrdila informáciu Tymošenková. "Dnes sme protokol podpísali," povedala.

Európska únia (EÚ) sa snažila dotlačiť Ukrajinu k dohode, ktorá by umožnila overovanie ruského plynu smerujúceho cez jej územie do Európy. Predstavitelia Ruska a EÚ v sobotu dohodu o podmienkach kontroly dodávok ruského plynu európskym odberateľom už podpísali. Moskva podpísaním dohody podmieňovala obnovenie dodávok. Dôvodom bolo obvinenie, že Ukrajina kradne ruský plyn, čo však Kyjev striktne odmietol.

Rokovania o obnovení prísunu ruského plynu európskym dodávateľom cez ukrajinské územie sa konali oddelene od bilaterálnych rokovaní o dodávkach na Ukrajinu. Tie však už neboli také úspešné. Šéf ukrajinskej štátnej plynárenskej spoločnosti Naftogaz Oleg Dubina v sobotu povedal, že rozhovory s ruskými predstaviteľmi o obnovení dodávok zemného plynu na ukrajinský trh skončili bez výsledku. "Tri dni rozhovorov sa skončili ničím," povedal Dubina novinárom po návrate z Moskvy, kde rokoval so zástupcami ruského energetického gigantu Gazprom. Premiérka Tymošenková dodala, že v rokovaniach s Ruskom o novom energetickom kontrakte bude Ukrajina pokračovať "všetkými možnými spôsobmi".

Rusko zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu 1. januára po tom, ako zlyhali rokovania o novej zmluve a vyrovnaní nedoplatkov z predošlých mesiacov. V stredu 7. januára nasledovalo aj úplne zastavenie tranzitu cez ukrajinské plynovody do Európy.

Plyn nám ostáva na 13 dní

Dodávky zemného plynu z Ruskej federácie na Slovensko stále neboli obnovené. Slovensko je tak už šiesty deň bez dodávok plynu. Ako informoval v pondelok ráno Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP), stále sa darí udržiavať plynárenský systém na celom území Slovenska stabilným.

Plynulé zásobovanie zemným plynom pre domácnosti, nemocnice a školy je momentálne možné vďaka zdrojom uloženým v podzemných zásobníkoch a pomoci zahraničných akcionárov SPP, spoločností E.ON Ruhrgas a GDF Suez. SPP aj naďalej pracuje na hľadaní dodatočných zdrojov dodávok zemného plynu," uviedol v tlačovej správe SPP. Slovensko by malo mať na zabezpečenie plynulých dodávok pre celé územie plyn ešte na 13 dní.

Putin hovoril s Topolánkom o pôžičke pre Ukrajinu na plyn

Ruský premiér Vladimir Putin s českým náprotivkom Mirkom Topolánkom hovorili o poskytnutí pôžičky Ukrajine, vďaka ktorej by mohla zaplatiť za plyn, informoval Putinov úrad. Počas telefónneho rozhovoru "ruský premiér poďakoval svojmu českému kolegovi za efektívnu spoluprácu s cieľom vytvoriť potrebné podmienky na nerušenú prepravu ruského plynu cez ukrajinské územie", píše sa vo vyhlásení. "Premiéri počas rozhovoru hovorili aj o možnosti poskytnúť Ukrajine pôžičku, na ktorej by sa podieľali Európska únia a

Vyhlásenie prišlo v čase, keď ruskí a ukrajinskí predstavitelia v Bruseli rokujú o zastavených dodávkach ruského plynu cez Ukrajinu. Dodávky by sa síce mali obnoviť už v utorok, ale stále ostáva nevyriešená otázka zásobovania Ukrajiny plynom. Ruská spravodajská agentúra Interfax napísala, že ruský prezident Dmitrij Medvedev v rozhovore s ukrajinským náprotivkom Viktorom Juščenkom zdôraznil, že Ukrajina bude musieť v budúcnosti za plyn platiť "trhové ceny" a že predošlé dohody už nie sú aktuálne.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 2. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 3. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 4. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 6. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 7. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 8. Jarné prázdniny pri mori?
 9. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 10. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord
 1. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 2. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 3. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Mesto Medzev v Charte európskych vidieckych obcí
 8. Valentínska nálada v Poluse pokračuje
 9. M.Borguľa vyzýva veľvyslanca USA k urýchlenému odstráneniu plota
 10. Ušetrite s hypotékou viac ako 1 200 eur
 1. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 17 639
 2. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 10 432
 3. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 6 975
 4. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 6 242
 5. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 5 717
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 4 950
 7. Jarné prázdniny pri mori? 4 310
 8. Jeden z najkrajších interiérov má Meridiana v Prievidzi 4 009
 9. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 3 623
 10. Fakulta manažmentu prepája štúdium a prax cez ďalšie strediská 3 416

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane na vojenčine vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To bola realita Československej ľudovej armády.

ŠPORT

Drastický šport. Prečo Slovenky nezískali medailu

Velez-Zuzulová aj Vlhová jazdia výborne.

DOMOV

Danko: Ak nedáme energetiku do poriadku, v koalícii radšej nebudem

Šéf SNS hovoril o trestnoprávnom dopade.

KOMENTÁRE

A zasa sa musíme báť plotov, čo v nás vyrastú

Na obrazovkách denne vídame tupírovaný preparát pseudospasiteľa.

Neprehliadnite tiež

Agentúra Moody's zlepšila výhľad ratingu Ruska

Medzinárodná ratingová agentúra zlepšila výhľad ratingu záväzkov ruskej vlády na stabilný z negatívneho.

Štát chce energetický holding, o podrobnostiach mlčí

S myšlienkou vytvorenia energetického holdingu prišla prvá vláda Roberta Fica. Kontúry načrtol minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

Kraft Heinz neuspel s ponukou 143 miliárd dolárov za Unilever

Kraft Heinz ponúkol za akcie Unilever len 18-% prirážku.

Čína zastaví dodávky uhlia zo Severnej Kórey, podporí tak sankcie OSN

Čína už odmietla zásielku uhlia v hodnote asi milióna dolárov. Stalo sa tak po tom, ako KĽDR otestovala raketu stredného doletu.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop