Jaslovské Bohunice znova zapnú, rozhodla vláda

(AKTUALIZOVANÉ 22:41) Predseda vlády priznal, že Slovensko spustením elektrárne poruší základnú zmluvu s EÚ. Rakúšania už protestovali.

(Zdroj: ČTK)

BRATISLAVA. Slovensko obnoví prevádzku druhého bloku jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach, ktorý bol odstavený len pred pár dňami 31. decembra 2008. Na mimoriadnom rokovaní o tom v sobotu večer rozhodla vláda Roberta Fica.

Podľa Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a.s. (JAVYS) opätovné začatie prevádzky druhého bloku V1 by sa mohlo podariť do siedmich dní. “Môžem potvrdiť, že to vieme urobiť v podstatne kratšom čase. Nebudem teraz hovoriť, že koľko je to hodín alebo koľko je to dní, ale bude to menej ako avizovaných šesť alebo sedem dní,“ dodal Fico.

Palivo pre druhý blok, ktoré sa stále nachádza v Bohuniciach, podľa ministra hospodárstvaĽubomíra Jahnátka vydrží na 80 dní. Prípravné práce na zapojenie V1 do siete už jej prevádzkovateľ (JAVYS), rozbehol. Náklady na obnovenie výroby vraj nie sú významné, zariadenie si nevyžaduje ani rozsiahlejšie opravy a rekonštrukcie.

"Je to postup, ktorý je v danej situácii nevyhnutný, keďže na Slovensku sa vyrába časť elektrickej energie použitím plynu, a pokiaľ by naďalej pokračovala kritická situácia s dodávkami plynu na územie Slovenska, tak by sme ohrozovali aj stabilitu dodávok elektrickej energie, čo si nemôžeme dovoliť," vysvetlil ešte pred rokovaním Fico.

Ak by krajina atómovú elektráreň nespustila, podľa premiéra hrozí výpadok elektriny. Chýbajú totiž kapacity na zabezpečenie nutných podporných dodávok pre rozvodnú elektrizačnú sieť, ktoré ju stabilizujú. Tieto generátory totiž pracujú aj na plyn a po obmedzeniach pre zastavený prísun suroviny z Ruska museli veľké podniky vrátane dodávateľov podporných služieb výrazne obmedziť jej odber.

Tieto argumenty vzápätí spochybnili predstavitelia hnutia Greenpeace. Argumentujú tým, že je len veľmi ťažké, aby jadrové elektrárne starého typu, ako sú v Buhuniciach, nahradili elektrárne fungujúce na plyn, ktoré pracujú najmä v čase špičky. Reaktory v Jaslovských Bohuniciach nedokážu byť také flexibilné, aby sústave pomáhali tak ako elektrárne spaľujúce plyn. Odborníci Greenpeace zároveň spochybnili, že by ľudia dokázali výrazne znížiť spotrebu plynu a nahradiť ho elektrickou energiou.

Elektráreň bude vyrábať, kým sa nenaplnia zásobníky plynu

"Pôjde o naštartovanie bloku na dobu nevyhnutnú, pokiaľ bude absolútne zastabilizovaný trh s plynom, absolútne zastabilizovaná elektroenergetická sústava, pokiaľ budeme mať opäť plné zásobníky plynu. Jednoducho, sú určité pravidlá, ktoré musia byť naplnené, a dovtedy tento blok bude naštartovaný," priblížil predseda vlády.

“Akonáhle sa situácia stabilizuje budeme ďalej rešpektovať prístupové zmluvy,“ podotkol Fico. “Stojíme tesne pred blackoutom. Preto je otázka veľmi urgentná. Musíme rýchlo konať, pokiaľ sa chceme vyhnúť nejakému možnému výpadku,“ dodal Jahnátek.

Zodpovednosť za porušenie zmluvy na seba berie premiér

Slovensko v súčasnosti čerpá plyn najmä z vlastných zásobníkov, nahradiť výpadok z dodávok mu pomáhajú aj zahraničné firmy, ktoré majú v krajine tiež uskladnenú surovinu.

Po obmedzeniach, ktoré boli vyhlásené pre zastavený ruský plyn, však veľké podniky vrátane dodávateľov podporných služieb museli výrazne obmedziť spotrebu suroviny.

Vláda podľa premiéra berie na seba plnú zodpovednosť za obnovenie fungovania druhého bloku V1 a uvedomuje si, že dochádza k porušeniu podmienok prístupovej zmluvy k Európskej únii (EÚ). "Robíme tak v čase krízy. Škody, ktoré napáchame na prístupovej zmluve sú podstatne menšie ako tie, ktoré by Slovensku hrozili, keby sme to neurobili. Jednoducho museli sme to urobiť. Beriem na seba všetku zodpovednosť,“ dodal Fico.

Ministerstvo už pripravuje dokumenty pre štáty únie

Ministerstvo zahraničných vecí už pripravuje verbálnu nótu pre všetky členské štáty Európskej únie. “Asi ťažko možno očakávať od predstaviteľov Európskej komisie, ktorí vždy vyžadovali prísne dodržiavanie napĺňania litery všetkých zmlúv, že by nám teraz povedali, robte si čo chcete. Preto nemôžem povedať, že sme dostali nejaké požehnanie na tento krok, ale môžem potvrdiť, že premiéri aj ďalší predstavitelia Európskej komisie s ktorými sme hovorili, chápu výnimočnosť situácie, ktorá nastala,“ konštatoval Fico.

Proti prípadnému obnoveniu výroby v bohunickej elektrárni sa už vyslovil šéf rakúskej diplomacie Michael Spindelegger, ktorého krajina je dlhodobým odporcom jadrovej energie.

"Ich názor rešpektujeme. My sme si ale problém s plynom nespôsobili. Nemôžeme dovoliť výpadok elektrickej energie," upozornil Fico.

Spustenie Bohuníc zrejme z právneho hľadiska nie je možné

Na opätovné spustenie druhého bloku elektrárne potrebuje Slovensko súhlas Európskej komisie (EK). Pre TASR to v sobotu uviedol hovorca komisára pre energetiku Ferran Tarradellas. Hovorca zatiaľ nemá informácie o tom, že by EK dostala od Slovenska žiadosť o umožnenie spustenia uzavretého bloku.

Vypnutie oboch blokov V1 bolo podmienkou vstupu Slovenska do Európskej únie, druhý blok prestal dodávať elektrickú energiu koncom minulého roka.

Podľa bruselských zdrojov je opätovné spustenie jadrového reaktora z právneho hľadiska nemožné. Na opätovné uvedenie do prevádzky by bolo potrebné zmeniť zmluvu, k čomu je nutné zvolanie medzivládnej konferencie a vypracovanie novej zmluvy. Tú by muselo ratifikovať nielen Slovensko, ale aj ostatných 26 členských krajín EÚ. Hoci v prístupovej zmluve existuje článok, ktorý umožňuje v prípade mimoriadnych situácií zmeniť zmluvu, je tak možné urobiť len počas prvých troch rokov od vstupu krajiny do EÚ. Keďže Slovensko sa stalo členom EÚ v roku 2004, táto možnosť sa naň nevzťahuje.

Premiér vývoj sporu o plyn odhadnúť nevie

Jahnátek po dnešnom mimoriadnom zasadnutí vlády povedal, že práve počas dnešného dňa dostal informáciu, že tým, že Slovensko nemá kapacitu na terciárnu reguláciu, ohrozuje aj prenosovú sústavu okolitých štátov. Prifázovaním druhého bloku Jaslovských Bohuníc by mala vláda získať zdroj na výrobu silovej elektriny. Tá sa podľa ministra nedá v súčasnosti doviezť, pretože je potrebné mať dopredu nakontrahované množstvá.

Premiér nevie odhadnúť, kedy by sa mohla dodávky zemného plynu z Ruskej federácie obnoviť. “Neviem odhadnúť ako budú pokračovať rokovania. Teraz je všetko v rukách predstaviteľov Ukrajiny, či pristúpia k dohodám, ktoré boli vyrokované,“ dodal Fico. Ukrajina môže podpísať dohodu o overovaní dodávok ruského plynu do Európy už v sobotu, čo by viedlo k obnoveniu dodávok prechádzajúcich cez ukrajinské územie.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Vizitka jadrovej elektrárne V1

Výstavba jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach, ktoré sa nachádzajú asi 50 kilometrov od Bratislavy, sa začala v apríli 1972. Prvý blok začal vyrábať elektrinu v skúšobnej prevádzke koncom roka 1978, na jar 1980 sa k nemu pridal druhý reaktor. Hlavnú primárnu časť elektrárne tvorili najmä ruské dodávky. V oboch blokoch boli osadené ruské reaktory VVER typu V 230 s výkonom 440 megawattov (MW). Zariadenia sekundárneho okruhu, teda nejadrovú časť elektrárne, dodali podniky bývalého Československa.

bohunice_460ctk.jpg

Už počas výstavby V1 sa rozhodlo o budovaní elektrárne V2 v tej istej lokalite, pôvodná koncepcia sa však zmenila. Dôvodom bol celosvetový trend zvyšovania úrovne jadrovej bezpečnosti. Elektráreň V2 je zdokonaleným typom VVER 440 s reaktormi V 213, stavať sa začala v roku 1976. Výrazné rozdiely v porovnaní s V1 sa týkali najmä spôsobu riadenia prevádzky a vybavenia bezpečnostnými systémami. Dva bloky elektrárne V2 boli uvedené do prevádzky v rokoch 1984 a 1985.

Technické parametre
Počet reaktorových blokov: 2
Inštalovaný výkon elektrárne: 2 x 440 MW
Typ reaktora: VVER 440 V 230
Začiatok prevádzky: 1978, 1980
Ukončenie prevádzky:
2006, 2008

Okrem atómových elektrární V1 a V2 je v Jaslovských Bohuniciach aj nefunkčná elektráreň A1, v ktorej v minulosti až do jej havárie prebiehal výskum a vývoj jadrového programu.

V deväťdesiatych rokoch minulého storočia za začala rekonštrukcia elektrárne V1 s cieľom zvýšiť jej bezpečnosť. Modernizácia sa skončila v roku 2000 a elektráreň sa stala údajne najbezpečnejším zdrojom typu VVER 440/V 230.

Počas rokovaní o vstupe do Európskej únie sa Slovensko zaviazalo, že elektráreň V1 odstaví. Druhý blok skončil výrobu na prelome tohto a minulého roka, prvý blok bol odpojený od siete na konci roka 2006. Odstavenie bohunických blokov finančne podporila aj EÚ.

Po odstavení druhého reaktora V1 sa prehĺbila závislosť krajiny od dovozu elektriny. Podľa niektorých odhadov v roku 2009 bude musieť Slovensko doviezť zo zahraničia asi pätinu celkovej vlastnej spotreby. V minulosti bola krajina exportérom elektriny, v súčasnosti ju dováža, a to najmä zo susedného Česka a Poľska.

Oba bloky V1 boli vyčlenené z privatizácie Slovenských elektrární (SE), na starosti ich má štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť. Po ukončení výroby elektriny vo V1 zostávajú v prevádzke niektoré systémy na chladenie paliva z reaktora. To by malo trvať niekoľko rokov.

ČTK
 • Dodávky plynu pre domácnosti, zdravotnícke zariadenia, školy a zabezpečenie nevyhnutných potrieb obyvateľstva pokračujú bez obmedzenia.
 • Dodávky zemného plynu z Ruska na Slovensko sa úplne zastavili v noci z utorka na stredu. Spoločnosť SPP-distribúcia preto vyhlásením obmedzujúceho odberového stupňa č. 8 v stredu ráno obmedzila dodávku plynu pre priemyselných odberateľov.
 • SPP vyhlásil v utorok popoludní stav núdze po tom, čo pre rusko-ukrajinský spor v noci z pondelka na utorok začal dostávať z Ruska o 70 % plynu menej. Ruský energetický gigant Gazprom v utorok drasticky znížil dodávky zemného plynu smerujúceho cez Ukrajinu do Európy.
 • Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Rusko tiež obviňuje Ukrajinu, že kradne každý deň 35 miliónov kubických metrov ruského plynu určeného pre Európu. Ukrajina to odmietla a Rusko obvinila z "manipulácie" s dodávkami.
 • Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre 27-členný blok. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy pritom dostáva cez Ukrajinu. V období chladnej zimy viaceré krajiny centrálnej a východnej Európy pokles ruských dodávok tvrdo zasiahol. Okrem Slovenska je postihnutá aj Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Nemecko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko, Grécko, Macedónsko, Turecko, Taliansko, Slovinsko, Francúzsko a Srbsko.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 115
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 8 095
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 7 072
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 493
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 947
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 836
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 794
 8. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 685
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 638
 10. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 1 316

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Študijný odbor nám preduručuje partnerov. V EÚ sme v tom extrém

Desať správ, ktoré oslovili medzinárodnú komunitu.

Neprehliadnite tiež

Fed sa chce zbaviť dlhopisov, ktoré nakupoval od krízy. Čo to prinesie?

Od októbra sa americká centrálna banka každý mesiac zbaví dlhopisov v hodnote 10 miliárd dolárov.

Do Prahy dorazili čínske bicykle ofo, ide o najväčšiu bikesharingovú službu na svete

Obyvatelia Prahy môžu zadarmo jazdiť na bicykloch od firmy ofo. Stačí im na to len mobilný telefón.

V Bratislave otvorili pizzeriu Domino´s, druhú najväčšiu sieť na svete

Pizzeria Domino´s má v hlavnom meste problém s doručovaním.

Čoskoro prijme Slovensko eurosmernicu ATAD, ktorá má prispieť k férovému zdaneniu

Cieľom smernice je aj uľahčiť výmenu informácií medzi finančnými spravodajskými jednotkami pri identifikácii a sledovaní podozrivých transakcií.