SLOVENSKO JE BEZ DODÁVOK. ZÁSOBY PLYNU NÁM VYDRŽIA DESAŤ DNÍ, AK FIRMY BUDÚ ŠETRIŤ. NIEKTORÉ UŽ STOJA

Kolaps ekonomiky sa približuje

Ani dnes v noci sa naše potrubia novým plynom z Ruska nezaplnili. Dnes začína Slovensko tretí deň fungovať zo zásob.

Slovenský premiér včera hostil premiérov krajín V 4 a predsedu Európskej komisie, ktorý prišiel pôvodne pre euro, nie plyn.(Zdroj: SME – TIBOR SOMOGYI)

BRATISLAVA. Dodávky plynu po celom Slovensku sú stále ohrozené bez ohľadu na vyhlásený regulačný stupeň číslo 8. To znamená, že firmy s ročnou spotrebou plynu viac než 60­tisíc kubických metrov, ho nemôžu používať na výrobu, ale len na udržiavanie zariadení v takom stave, aby sa nepoškodili.

Dovčera sa im spotrebu nepodarilo dostať na želanú úroveň. Preto už niektoré dôležité fabriky pre slovenskú ekonomiku stoja.

Ešte nie sme na tom tak, ako Bulharsko, kde už ľudia pre nedostatok plynu mrznú vo svojich bytoch. Takýto katastrofický scenár sa môže priblížiť, keď veľkí odberatelia neznížia spotrebu na požadované minimum, tvrdí Jahnátek. „Žiadam všetkých odberateľov, aby dodržali disciplínu, lebo za pár dní by nám systém mohol skolabovať. Ohrozilo by sa zásobovanie ľudí aj nemocníc,“ povedal.

Po finančnej kríze prišla plynová. Firmy závislé od plynu trpia. Viac si prečítajte tu:

Výroba stojí. V čase krízy to tak nebolí

Desať dní je maximum

Situácia je kritická. „Za predpokladu, že odberatelia budú dodržiavať regulačné opatrenia a na Slovensko neprídu žiadne ďalšie dodávky, zásoby plynu vydržia na plynulé zásobovanie na 10 dní pre celé Slovensko. Tento predpoklad závisí tiež od vývoja vonkajšej teploty,“ informovala hovorkyňa SPP Dana Kršáková.

Na veľkoodberateľov včera po zasadnutí krízového štábu apeloval aj minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, aby naplnili literu zákona a znížili spotrebu plynu na požadovaný stupeň. „Nutne potrebujeme znížiť tento objem minimálne o 4,3 milióna kubíkov denne. Žiaľ, podarilo sa nám za včerajší deň ušetriť z možných dodávok len 1,3 milióna kubických metrov,“ povedal minister.

Pokuty do 1,66 milióna eur

Minister očakával, že sa spotreba veľkých firiem prispôsobí požiadavkám ešte v priebehu včerajška. Ak sa tak nestane, nastúpia sankcie. Plynový dispečing SPP je totiž schopný identifikovať jednotlivých veľkoodberateľov, ktorí regulačný stupeň nedodržujú.

„My budeme denne zbierať tieto informácie a budeme tam posielať energetickú inšpekciu a tá vám môže udeľovať pokuty od 166­tisíc do 1,66 milióna eur (5 až 50 miliónov korún),“odkázal firmám Jahnátek.

Zväzy združujúce najväčších výrobcov však tvrdia, že ich členovia výrobu prispôsobili.

„Všetci naši členovia plnia regulačné opatrenia vyhlásené ministerstvom hospodárstva a znížili svoju spotrebu na úroveň, ktorá je daná regulačným stupňom číslo 8,“ povedal Tibor Gregor z Klubu 500.

Upozornil však na to, že zákonná lehota, do ktorej majú firmy spotrebu plynu prispôsobiť, je 24 hodín od jeho vyhlásenia. Preto presné hodnoty odberu plynu za celé Slovensko po zavedení regulačného stupňa číslo 8 budú známe až na dnešnom rokovaní štábu.

Rovnaký postoj zaujala aj Republiková únia zamestnávateľov. Nevie o tom, že by niekto z jej členov neakceptoval regulačný stupeň č. 8.

Šéf SPP Bernd Wagner včera ráno dostal list od svojho náprotivku z ruského Gazpromu Alexeja Millera. Ten požiadal predstaviteľov SPP o účasť v medzinárodnej skupine expertov, ktorí majú situáciu posúdiť v Rusku i na Ukrajine. Gazprom sľubuje, že len čo pozorovatelia dorazia na miesto, dodávky obnoví.

Čo sa deje

potrebné je zníženie spotreby – o 4,3 milióna kubických metrov,

dosiahnuté zníženie spotreby – 1,3 milióna kubických metrov,

zníženie spotreby o 2 milióny kubických metrov zabezpečí dodávky plynu na 10 dní,

do firiem pošle ministerstvo hospodárstva kontrolu,

firmy, ktoré spotrebu neznížia na bezpečnostné minimum, zaplatia pokutu od 166­tisíc eur do 1,66 milióna eur (od 5 do 50 miliónov korún).

Fico je ochotný porušiť zmluvu s EÚ

Horšie ako s dodávkami plynu sme na tom vrajs elektrinou. Vláda dá preto možno pokynna reštartovanie druhého bloku Jaslovských Bohuníc.

BRATISLAVA. Slovensku hrozí zatemnenie, teda black out. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek totiž tvrdí, že u nás začína byť oveľa vážnejšia situácia s elektrinou ako s plynom. „Možno to nezaznieva dostatočne dôrazne, ale sme na veľmi tenkom ľade s elektrinou,“ povedal minister.

Problém je v tom, že sa odstavili niektorí výrobcovia predovšetkým podporných služieb, čím sa znížila bezpečnostná hranica v prenosovej sústave o 30 percent. Slovensko sa tak stalo medzinárodne labilným článkom.

Podľa Jahnátka sa dá v súčasnej situácii vydržať najviac desať dní.

Naštartujeme ho

Premiér Fico včera znova zopakoval, že vláda je pripravená opäť naštartovať druhý blok atómky V1. Stane sa tak, ak do 48 hodín nebudú obnovené dodávky plynu. „S plnou zodpovednosťou vám chcem povedať, že ak jediným riešením bude opätovné naštartovanie druhého bloku Jaslovských Bohuníc, beriem ako predseda vlády plnú zodpovednosť za všetky dôsledky, ktoré by takéto spustenie mohlo mať na úrovni EÚ,“ povedal pre­miér.

Fico síce uznáva, že sme viazaní zmluvami, ale „nemôžem dovoliť, aby Slovensko zostalo bez elektriny“.

Ako sa k tomu postaví únia, je otázne. Šéf komisie José Manuel Barroso sa pre rakúsky Die Presse vyjadril iba všeobecne, že dohody treba dodržiavať. Eurokomisár pre energetiku Andris Piebalgs však podľa televízie Markíza povedal, že únia by prípadnú slovenskú žiadosť o spustenie elektrárne posúdila, pretože Slovensko je vo výnimočnej situácii.

Proces naštartovania druhého bloku by trval sedem dní. Po rozhodnutí vlády musí štátna Jadrová vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) pripraviť plán na reštartovanie bloku. „Sme pripravení vykonať všetky nevyhnutné prípravné práce a legislatívne kroky,“ povedal hovorca JAVYS Dobroslav Dobák.

Pobeží aj tak

Aj keby Rusi pustili plyn, v čase, keď už bude naštartovaná V1, nebude podľa Jahnátka proces zastavený: „Určite by nedošlo k odstaveniu týchto blokov hneď po spustení dodávok plynu. Boli by tu totiž aj ekonomické náklady a nikto predsa nebude realizovať nejaké spustenie so stratou.“ Podľa Dobáka má elektrár eň dostatok paliva na pol roka.

Katarína Ragáčová
Na pomoc prišiel aj šéf komisie Barroso

Krajiny Visegrádu prišiel pre plynovú krízu podporiť aj šéf Európskej komisie.

BRATISLAVA. Predseda Európskej komisie José Ma­nuel Barroso sa včera pre plynovú krízu zúčastnil na schôdzke premiérov Visegrádskej štvorky v Bratislave.

„Zhodli sme sa, že situácia je neakceptovateľná. Pre bilaterálny problém Ukrajiny a Ruska trpia niektoré krajiny vrátane Slovenska,“ povedal. Informoval, že Ukrajina akceptovala podmienky únie na vyslanie monitorovacej skupiny, ktorá bude kontrolovať tranzit plynu cez Ukrajinu. „Rokujeme ešte s ruskými partnermi.“ Európska únia žiada obe strany, aby dospeli k dohode.

„Priorita je, aby niektoré krajiny pre bilaterálne konflikty neohrozovali záujmy a hospodárstvo iných krajín.“

(tasr)
Ceny benzínu a nafty stagnujú

Obmedzenie výrobyv Slovnafte nebude maťna vývoj cien benzínua nafty nijaký vplyv, ak plynová kríza v krátkom čase pominie.

BRATISLAVA. Zníženie výkonu výrobných jednotiek v rafinérii Slovnaft v súvislosti s obmedzením odberu plynu by nemalo ovplyvniť vývoj cien pohonných látok na Slovensku. Núdzový stav však nesmie trvať dlho.

„Slovnaft dúfa v skoré obnovenie dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko. Prípadné ďalšie zníženie dodávok plynu pre firmu na ešte nižšiu úroveň, ako je 8. odberový stupeň, by mohlo spôsobiť problémy,“ povedal hovorca spoločnosti Anton Molnár.

Plyn je pre Slovnaft dôležitou surovinou v procese spracovania ropy. V súvislosti s finančnou krízou a obmedzenými dodávkami plynu spoločnosť kladie ešte väčší dôraz na nákladovú disciplínu a zvyšovanie efektívnosti.

Svet točiaci sa okolo ropy a ropných produktov aktuálne žije bojmi v pásme Gazy, situá­ciou s plynom z Ruska a očakávaniami, čo nové pripraví OPEC.

K udalostiam ovplyvňujúcim ceny ropy a pohonných látok sa pridala správa o stave zásob v USA, ktoré sú vyššie, ako očakávali analytici. Ceny ropy, ktoré od začiatku roka na svetových burzách mierne rástli, sa po zverejnení tejto správy znížili. Táto informácia podľa Tomáša Novotného zo serveru natankuj.sme.sk svojou dôležitosťou vyváži ostatné geopolitické a ekonomické vplyvy.

Najbližších sedem dní sa ceny benzínov a nafty na Slovensku nebudú meniť. „Nebolo by prekvapivé, ak by sa o malé sumy ceny benzínov a nafty na Slovensku zdvihli, ak sa pokles ceny ropy nepremietne do cien pohonných látok na burze v Rotterdame,“ povedal Novotný.

V poslednom týždni na Slovensku začali klesať ceny LPG, ktoré oneskorene reagujú na minuloročný pokles cien ropy.

Vladimír Ješko
Amerika radí Nabucco

Americký veľvyslanec na Slovensku radí rýchlo sa zbaviť závislosti od jedného zdroja.

KOŠICE. Americký veľvyslanec na Slovensku Vincent Obsitnik včera v Košiciach upozornil, že energetická závislosť od jedného zdroja je problém. Európska únia by sa podľa neho mala snažiť získať energetickú nezávislosť. „Existuje projekt, o ktorom sa dlhšie hovorí - plynovod Nabucco, ktorý by mal viesť z Azerbajdžanu cez Turecko a privádzať plyn do strednej Európy. Postupuje veľmi pomaly. Európa by sa mala spojiť a zabezpečiť, aby sa tento projekt stal prioritou,“ povedal Obsitnik, ktorý v týchto dňoch končí misiu na Slovensku.

(sita)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 2. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 3. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 4. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 5. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 6. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 7. Rastie nám pokrivená generácia?
 8. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 10. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 1. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 2. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 3. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 4. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 5. Detské zúbky sú veda
 6. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 7. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 8. Rastie nám pokrivená generácia?
 9. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 10. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 15 650
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 10 688
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 3 318
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 883
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 000
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 348
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 310
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 100
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 037
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 623

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.

DOMOV

Aké stíhačky môžeme a ktoré ponuky sú nereálne?

Rozhodovať sa bude len medzi gripenmi a stíhačkami F-16.

Neprehliadnite tiež

Nečakané zrušenie nájmu hlavnej stanice v Bratislave je správne

Nájomné sa počíta v stovkách tisíc eur, developer bol preto povinný odkryť vlastnícku štruktúru. Neurobil to.

Tesco bojuje proti plytvaniu s jedlom, do roku 2030 zníži potravinový odpad o polovicu

Vo Veľkej Británii Tesco zverejňuje údaje o potravinovom odpade každé štyri roky, najnovšie ich bude zverejňovať aj na Slovensku či v Česku.

Londýnčania sú proti zrušeniu Uberu, petíciu podpísalo vyše pol milióna ľudí

Uber v Londýne dlhodobo čelí útokom tradičných taxikárov, podľa ktorých nerešpektuje bezpečnostné pravidlá, čím ohrozuje cestujúcich.