DOPLNENÝ VIDEKOMENTÁR 18:56

Ak nepríde plyn, štát znovu spustí Bohunice

Pokiaľ nedôjde k obnoveniu dodávok plynu tak štát sa začne zaoberať možnosťou zapojenia Bohuníc.

(Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek dnes varoval, že pokiaľ do 48 hodín nedôjde k opätovnému obnoveniu dodávok plynu tak štát sa začne zaoberať možnosťou opätovného zapojenia jadrového bloku v Jaslovských Bohuniciach.

"Ak jediným riešením bude opätovné naštartovanie druhého bloku v Jaslovských Bohuniciach, ktorý sme odstavili 31. decembra 2008, beriem ako predseda vlády SR plnú zodpovednosť nielen za spustenie tohto bloku, ale za všetky dôsledky, ktoré by takéto spustenie mohlo mať na úrovni Európskej únie. Sme viazaní prístupovými zmluvami, ale jednoducho si nemôžeme dovoliť, že Slovensko zostane bez elektriny len preto, že sme sa zaviazali nezmyselne, nie naša, ale predchádzajúca vláda, niečo urobiť," povedal premiér Fico na dnešnej tlačovke s ministrom hospodárstva.

Slovensku hrozí kvôli zastaveniu dodávok zemného plynu z Ruskej federácie blackout. Upozornil na to dnes premiér SR Robert Fico po stretnutí s predsedami vlád krajín V4 a predsedom Európskej komisie (EK) José Manuelom Barrosom.

Slovensko potrebuje solidaritu

"Európska únia musí postupovať jednotne a prejavovať voči svojim členom vysokú mieru solidarity. Vo vzťahu k Ukrajine a Ruskej federácii však musí zaujímať jasné a tvrdé postoje," Ako doplnil, Slovensko je na tom z krajín V4 najhoršie. "Situácia v SR je najkritickejšia, pretože reálne máme na chod priemyslu plyn ešte na 10 dní, elektrinu vyrábame aj z plynu a preto nám hrozí blackout," vysvetlil Fico.

Predseda (EK) José Manuel Barroso vyjadril Slovensku plnú solidaritu v súvislosti so zastavenými dodávkami zemného plynu z Ruskej federácie. Ubezpečil, že Európska únia (EÚ) spraví všetko pre to, aby bol tento ťažký moment zažehnaný.

Európska únia podľa Barrosa žiada obe strany, aby dospeli k dohode. "Naša priorita je, aby niektoré krajiny kvôli bilaterálnym konfliktom neohrozovali záujmy a hospodárstvo iných krajín," konštatoval s tým, že nechce špekulovať o prípadných opatreniach, ak by ruská a ukrajinská strana nedospeli k dohode.

Fico povedal, že ak to bude potredné tak vláda Bohunice spustí bez ohľadu na názor parlamentu. Slovensko si podľa neho okrem problémov s plynom nemôže dovoliť aj problémy s nedostatkom elektrickej energie.

Samotné znovunaštartovanie Bohuníc by malo podľa Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (Javys) trvať týždeň. "Je to čas potrebný na nevyhnutné opravy zariadení, začatie prác súvisiacich so spustením bloku náhrev technologických celkov, vykonanie predpísaných skúšok a kontrol zriadení, dosiahnutie riadenej štiepnej reakcie, prifázovanie k energetickej sústave a zvýšenie výkonu," informoval TASR hovorca Javys Dobroslav Dobák s tým, že na základe pokynu Ministerstva hospodárstva, ktoré je jej jediným akcionárom, je spoločnosť pripravená vykonať všetky nevyhnutné prípravné práce a legislatívne kroky.

Bez obmedzení sa systém zrúti

Ak nebudú veľkoodberatelia rešpektovať obmedzenia, ktoré im vyplývajú z obmedzujúceho odberového stupňa 8, systém skolabuje. Upozornil na to dnes po zasadnutí krízového štábu v súvislosti so zastavenými dodávkami zemného plynu na Slovensko minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.

"K obnove dodávok plynu nedošlo. Nepodarilo sa na základe vyhlásenia 8. regulačného stupňa také skrátenie potreby, ako sme predpokladali," informoval minister s tým, že za stredu 7. januára sa podarilo usporiť len 1,3 milióna kubických metrov (m3) zemného plynu. Predpokladalo sa, že sa usporí 4.3 milióna metrov kubických. Pri dodržaní nariadenej nižšej spotreby má krajina zásoby plynu na desať dní. "Ja môžem na nich len apelovať, aby nasledovali núdzový režim," povedal po zasadnutí krízového štábu na Ministerstve hospodárstva (MH) SR predseda predstavenstva SPP Bernd Wagner.

"Ten rozdiel sme nadotovali jednorazovým mimoriadnym odčerpaním zo zásobníkov a znížením tlaku v prenosovej sústave, ale to je zlý scenár," varoval Jahnátek a opätovne vyzval veľkoodberateľov, aby dodržiavali odberový stupeň číslo 8.

Odberateľov budú kontrolovať

Kontrolovať veľkoodberateľov, či dodržiavajú obmedzujúci režim by mala začať Slovenská energetická inšpekcia (SEI). "V priebehu dnešného dňa by sa mala situácia stabilizovať. Treba usporiť 4,3 milióna m3," upozornil Jahnátek a vysvetlil, že inšpekcia bude diaľkovo merať spotrebu alebo bude robiť náhodné kontroly. "Priemyselní odberatelia si neuvedomujú, že ak budú pokračovať v tomto režime o dva dni nebude mať plyn nikto, ani domácnosti ani nemocnice," doplnil minister s tým, že je to otázka zodpovednosti jednotlivých spoločností. "Keď sa disciplínu nepodarí udržať, budeme musieť vyhlásiť obmedzujúci stupeň číslo 9 a vtedy ich budeme môcť odpojiť," varoval.

"V piatok by sme už mali mať aktuálny stav, ktorý z podnikov sa prispôsobil ôsmemu regulačnému stupňu. Od soboty začneme brať reálne, ktorý z podnikov si plní, alebo neplní svoje povinnosti vyplývajúce zo zákona. Cez SEI máme možnosť udeľovať sankcie a tam pôjdeme naplno," doplnil Jahnátek. Pri nerešpektovaní nariadenia hrozí firmám pokuta do 1,66 milióna eur.

Už dnes funguje väčšina teplární v úspornom režime. "Fungovali len teplárne, ktoré zásobujú teplom obyvateľstvo a verejné inštitúcie, ako sú školy a nemocnice. Denná spotreba je približne 11,9 milióna kubických metrov," uviedol na margo zastavenia dodávok zemného plynu na Slovensko minister. Dodal, že v SR v súčasnosti funguje 90 % teplární na báze plynu.

Ako dodal premiér SR Robert Fico, zatiaľ nie je na obmedzenia napríklad v oblasti vykurovania budov verejnej správy dôvod. "Je to najkrajnejšie riešenie," konštatoval s tým, že cestu vidí v začatí práce monitorovacej skupiny, ktorá by mala byť zriadená ako výsledok diplomatického úsilia vlády SR.

Dohľad na Ukrajine

Podľa premiéra Roberta Fica kvôli zastaveniu dodávok plynu sa vytvára monitorovací výbor, ktorý bude tvorený na úrovni Európskej únie, z predstaviteľov spoločností, ktoré odoberajú plyn z Ruska. "V monitorovacom výbore budú začlenení aj slovenskí predstavitelia z ministerstva hospodárstva," dodal Fico. Podľa premiéra v súčasnosti to podľa prebiehajúcich medzinárodných rokovaní vyzerá tak, že hneď ako bude tento monitorovací výbor fungovať, obnovia sa dodávky plynu z Ruska. Podľa ministra Jahnátka monitorovací výbor by mohol začať svoju kontrolnú činnosť pri obnovovaní dodávok plynu v Rusku a na Ukrajine v nedeľu až v pondelok.

"Vláda zažíva neopakovateľnú trojkombináciu. Zavádzame euro, bojujeme s hlbokou finančnou hospodárskou krízou a ešte do toho prišiel obchodno-politický spor medzi Ruskom a Ukrajinou. Keby som to mal trošku ilustrovať, povedal by som, že sme narazili loďou do ľadovca, popritom nám horí v kotolni a ešte sa nám niečo zaplietlo aj do vrtule. Ale chcem povedať aj to, že nohavice nesťahujeme, pretože brod je ďaleko," uzavrel Fico.


Analytici:Zastavenie dodávok plynu môže ovplyvniť výkon ekonomiky

Zastavenie dodávok plynu, pre ktorý muselo množstvo slovenských podnikov obmedziť výrobu, sa odrazí na januárovom výkone priemyslu a môže ovplyvniť aj rast ekonomiky v prvom štvrťroku. Zhodli sa na tom analytici, ktorých dnes oslovila ČTK. Konkrétny vplyv na hospodárstvo zatiaľ nedokázali odhadnúť, závisieť bude od dĺžky výpadku plynu. Dodávky sa zastavili v stredu, dôvodom je spor Ruska s Ukrajinou o ceny tejto komodity.

"Je možné, že priemyselná výroba za celý mesiac poklesne, tieto čísla sú citlivé aj na niekoľko dní výpadku," povedala analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová. Ekonóm Tatra banky Robert Prega dodal, že zníženie produkcie v úvode roka podniky môžu nahradiť v ďalších mesiacoch po rozbehnutí výroby.

K ťahúňom slovenského priemyslu patrí automobilový priemysel. Dvaja z trojice výrobcov vozidiel - francúzsky PSA Peugeot Citroën a kórejská KIA Motors - už ohlásili zníženie výroby, pracovníci nemeckého Volkswagenu zatiaľ čerpajú dovolenku. Nižšie dodávky plynu ovplyvnili aj oceliarne U.S. Steel, zasiahnu pravdepodobne tiež chemický a papierenský priemysel.

Nižšia januárová produkcia sa môže odraziť aj na výkone ekonomiky, ktorý v poslednom období patril k najvyšším v rámci Európskej únie. Podľa Pregu by výsledok za prvý kvartál mohol byť pre odstávku plynu o niekoľko desatín nižší. Vláda aj ekonómovia pritom už svoje skoršie prognózy pre svetovú krízu revidovali smerom nadol, ministerstvo financií predpokladá v tomto roku medziročný rast hrubého domáceho produktu o 4,6 percenta.

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek v stredu povedal, že ekonomiku by zastavenie zásobovania plynom z Ruska nemalo poznačiť. Výpadky produkcie podľa neho firmy môžu dobehnúť neskôr počas roka.

Zamestnávatelia z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) dnes upozornili, že obmedzenie dodávok môže krajinu poškodiť. "V prípade, že dodávky plynu v bežnom režime nebudú dlhší čas zabezpečené, hrozia slovenskému hospodárstvu vážne škody," uviedla asociácia v tlačovej správe. Členmi AZZZ sú firmy, ktoré pôsobia v odvetviach chémie, energetiky, sklárskeho priemyslu a výroby a spracovania papiera a celulózy.

(ČTK)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 2. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 3. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 5. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 6. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 7. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 8. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 9. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 10. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 1. Grantová výzva na vykonávanie činností informačných centier
 2. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 3. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 4. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 5. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 6. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 7. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 8. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 9. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 10. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 1. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 5 870
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 4 690
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 4 126
 4. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 3 331
 5. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 058
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 039
 7. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 1 560
 8. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 557
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 074
 10. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM® 655

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Miliónové dotácie od Plavčana dostali aj pochybné firmy

Niektoré firmy, ktoré podporilo ministerstvo školstva, aby sa venovali vývoju a inováciám, nemajú s výskumom žiadne skúsenosti.

KOMENTÁRE

Minister Plavčan už dávno nemal existovať

Na znôšku legislatívnych náhod sa už nemôže pozerať ani koalícia.

ŠPORT

Tour bola bez Sagana nudná, no ponúkla aj nový objav

Vybrali sme päť najzaujímavejších momentov z tohtoročnej Tour de France.

KOMENTÁRE

Nemému Dankovi ani vlastná hovorkyňa nerozumie

Problém je v samotnej SNS a v jej softvéri.

Neprehliadnite tiež

S bicyklom do vlaku? Sebe lístok kúpite z domu, bicyklu nie

Kúpe lístka na stanici sa dá vyhnúť, ale cestujúci riskuje, že do vlaku Železničnej spoločnosti nedostane vôbec.

Na zhrdzavené a rozkradnuté dedičstvo komunistov pôjdu milióny

Závlahový systém je čoraz dôležitejší pre globálne otepľovanie, chystá sa modernizácia z eurofondov. Hovorí sa o sto miliónoch eur.

Ľudia v roamingu prestali šetriť. Svoje telefóny využívajú viac

V krajinách Únie ľudia telefonujú, esemeskujú a surfujú na internete za rovnaké ceny ako doma.