AKTUALIZOVANÉ 18:15

Problémy s plynom môžu prísť o desať dní

Slovensko dnes o 14.00 pre výrazný pokles dodávok plynu z Ruska vyhlásilo núdzový stav. Zásoby pri terajších teplotách máme na 10 dní.

Tlačovka ministra Jahnátka so šéfom predstavenstva SPP.(Zdroj: TASR)

KYJEV. Slovensko dnes o 14.00 pre výrazný pokles dodávok plynu z Ruska vyhlásilo núdzový stav, zatiaľ však odberateľov nebude regulovať.

Dodávky dnes o 3. h ráno klesli o 70 %. O dôsledku sporu medzi Ruskom a Ukrajinou informoval dnes na mimoriadnej tlačovej konferencii minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek po zasadaní krízového štábu.

Pripustil, že s nižším odberom môžu v najbližšom čase pravdepodobne počítať veľkí odberatelia, naopak domácností, nemocníc a škôl sa obmedzenia nemajú dotknúť. Dodávky plynu na Slovensko ako aj do ďalších štátov dnes obmedzil ruský Gazprom pre spor s Ukrajinou.

Stav núdze je možné vyhlásiť podľa zákona o energetike pokiaľ nastane alebo hrozí nedostatok niektorého druhu energie. Odberatelia môžu mať v tomto čase obmedzené alebo zastavené dodávky. Jahnátek nechcel spresniť, ktorých spoločností by sa obmedzenia mohli dotknúť. "Zatiaľ nepredpokladáme, že by mal niektorý subjekt byť absolútne odstavený od dodávok plynu," uviedol minister.

Podľa distribučnej spoločnosti by zachovanie dodávok pri súčasnom objeme a využitie zásob plynu malo vystačiť na dodávky domácnostiam počas celej zimy.

Problémy môžu prísť o 10 dní

Problémy s dodávkami zemného plynu môže Slovensko podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka pocítiť o 10 dní. "Pri súčasných pomeroch vieme zhruba 10 dní odčerpávať z podzemných zásobníkov 22 miliónov metrov kubických plynu denne. Potom samozrejme nastane problém. Pokiaľ by pokračovali len 30-percentné dodávky plynu a súčasné vonkajšie teploty, po 10 dňoch by sme zrejme mali problémy, a vedeli by sme dodávkami vykryť len domácnosti. V žiadnom prípade by však obyvateľstvo, nemocnice a vybraté školy nemali pocítiť nedostatok plynu," povedal na utorkovej tlačovej besede Jahnátek.

Podľa ministra bezproblémové dodávky plynu pre slovenských zákazníkov závisia aj od vonkajšej teploty. "Režim, ktorý sme my modelovali vychádzal z teplôt do mínus 10 stupňov Celzia. Pokiaľ sa tieto teploty znížia na mínus 15 dôjde k rapídnemu nárastu spotreby plynu a celú situáciu to skomplikuje," vysvetlil Jahnátek.

Podľa neho výpadok v dodávke plynu mohol nastať aj kvôli tomu, že Rusko a Ukrajina si v súčasnosti riešia svoje problémy s vonkajšou teplotou, ktorá sa pohybuje od mínus 20 až mínus 30 stupňov Celzia. "Máme podozrenie, že v Rusku a na Ukrajine si musia v prvom rade riešiť svoje potreby, a my sme sa stali akýmisi rukojemníkmi," povedal Jahnátek.

Znížené dodávky plynu môžu mať vplyv aj na kvalitu distribučnej siete. "Začínajú aj fyzikálne problémy s potrubím. My musíme udržať distribučnú sieť pod určitým tlakom, pretože môže nastať deštrukcia potrubia," konštatoval Jahnátek.

Situáciu podľa SPP zatiaľ zvládame

Slovensko zatiaľ zvláda situáciu s historicky najväčším poklesom dodávok plynu z Ruska, keď po polnoci klesli o 70 percent.

"Je to kritická situácia, ktorú sme dnes zvládli vďaka zásobníkom. Najväčšia priorita je v súčasnosti zabezpečiť dodávky plynu pre domácnosti, preto sme sa dnes rozhodli vyhlásiť stav núdze," povedal predseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Bernd Wagner na mimoriadnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Ak bude situácia ako dnes, domácností sa zníženie dodávok nedotkne. "Tie budú zabezpečené," povedal Wagner. Pri priemyselných odberateľoch sa nedá predpokladať, ako budú dodávky pokračovať. Reštrikcie by mohli nastať už od stredy.

Rusi stopli bez vysvetlenia

Ruský energetický gigant Gazprom drasticky znížil ruské dodávky zemného plynu plynúceho cez Ukrajinu, čím utrpí prísun paliva aj do Európy, informovala v utorok ukrajinská energetická spoločnosť Naftohaz.

"Bez vysvetlenia zredukovali dodávky z prisľúbených 221 miliónov kubických metrov na 92 miliónov kubických metrov za 24 hodín. Nevieme, ako budeme dodávať plyn do Európy," povedal hovorca Naftohazu Valentin Zemľanský.

Takmer 60-percentná redukcia dodávok zemného plynu prichádza deň potom, čo ruský premiér Vladimir Putin nariadil Gazpromu, aby obmedzil prísun paliva smerujúceho do Európy cez Ukrajinu.

Zníženie zásobovania je dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Viaceré krajiny Európskej únie už informovali o poklese dodávok.

Z Ruska pritom pochádza približne štvrtina plynu 27-členného bloku. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy dostáva cez Ukrajinu.

Ruský plynárenský monopol Gazprom už nechce závisieť na Ukrajine ako hlavnej tranzitnej krajine na prepravu plynu do Európy a hľadá preto alternatívy. V súčasnosti buduje dva nové plynovody. Severná vetva pôjde z ruského pobaltského prístavu Vyborg do nemeckého Greifswaldu a južná vetva pôjde popod Čierne more do Bulharska a následne do Rakúska a Grécka.

Prerušenie dodávok ruského plynu do EÚ je pre Brusel absolútne neprijateľné

Európska komisia (EK) a české predsedníctvo v Európskej únii považujú na absolútne neakceptovateľné značné zníženie dodávok ruského plynu do niektorých členských krajín EÚ, ku ktorému došlo dnes bez varovania a v jasnom rozpore s uisteniami najvyšších ukrajinských a ruských predstaviteľov.

Uvádza sa to v dnešnom spoločnom stanovisku, ktorým EK a Česká republika reagujú na prerušenie dodávok plynu z Ruska cez ukrajinské územie na Balkán. Do Bulharska a Grécka, ako aj Macedónska a Turecka neprúdi žiadny ruský plyn a Rumunsko dostáva o 75 % plynu menej.

"České predsedníctvo a EK požadujú, aby sa okamžite obnovili dodávky plynu pre EÚ, a aby obidve strany konečne obnovili rokovania s cieľom definitívne vyriešiť ich bilaterálny komerčný spor. ČR a EK zintenzívnia dialóg s oboma stranami, aby sa tak mohla čo najskôr dosiahnuť dohoda," zdôrazňujú Praha a Brusel.

Česko si vystačí s nórskym plynom

V noci na utorok výrazne klesol objem dodávok zemného plynu od spoločnosti Gazprom Export tranzitom cez Ukrajinu a Slovensko do Českej republiky (ČR) i do ďalších štátov Európskej únie (EÚ). Oznámila to v utorok spoločnosť RWE Transgas.

Skupina RWE na situáciu reagovala spustením ťažby plynu z podzemných zásobníkov na plný výkon. "S využitím nórskych dodávok a zásobníkov sme schopní aktuálne pokryť spotrebu zemného plynu v ČR," uviedol hovorca RWE Transgas Martin Chalupský.

"Situáciu analyzujeme, ale dôvody výrazného poklesu nie sú presne identifikovateľné. Máme k dispozícii len informácie, že tranzitné dodávky cez Ukrajinu na Slovensko do predávacej stanice Veľké Kapušany boli obmedzené," dodal Chalupský.

Dodávky ruského plynu na Balkán sú zastavené

Dodávky plynu z Ruska cez ukrajinské územie na Balkán boli dnes v skorých ranných hodinách prerušené. Do Bulharska, Macedónska, Grécka a Turecka neprúdi žiadny ruský plyn a Rumunsko dostáva o 75 % plynu menej.

Spor medzi Ruskom a Ukrajinou o plyn najviac zasiahol Bulharsko a Macedónsko, ktoré sú plne závislé od ruského plynu a nemajú žiadny iný alternatívny zdroj tejto suroviny. Bulharský premiér Sergej Stanišev zvolal na dnes mimoriadne zasadanie kabinetu.

"Sme v krízovej situácii," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva hospodárstva.

Teploty v krajine v noci klesli pod mínus 15 stupňov Celzia. Bulharsko už začalo čerpať plyn z rezervného podzemného zásobníka v obmedzenom množstve maximálne 4,3 milióna kubických metrov denne. Krajina pritom v súčasnosti denne spotrebuje 11 miliónov metrov kubických plynu. Podľa ministerstva hospodárstva Bulharsko má rezervy plynu približne na jeden mesiac, v závislosti od spotreby.

Rumunsko dostáva z Ruska asi tretinu svojej spotreby plynu a približne 65 % spotreby pokrýva domácou produkciou.

Turecko si vystačí

Aj turecký minister energetiky Hilmi Guler potvrdil, že dodávky ruského plynu cez Ukrajinu boli dnes nadránom úplne zastavené. Turecko má však náhradný plynovod, ktorý vedie z Ruska pod hladinou Čierneho mora a už sa postaralo o zvýšenie objemu dodávok cez tento plynovod z pôvodných 40 miliónov metrov kubických na 48 miliónov metrov kubických denne. Okrem toho zdroj z iránskej ambasády v Ankare naznačil, že Teherán, ktorý Turecku dodáva tretinu jeho spotreby plynu, môže zvýšiť svoje dodávky.

Grécko sa zatiaľ k celej situácii nevyjadrilo, ale má tiež náhradný zdroj, a to zásobovanie plynom cez Turecko.

Rusko už znížilo dodávky plynu do Európy o 78 %

Spor o cenu plynu medzi Ruskom a Ukrajinou sa vyostruje a ohrozuje dodávky komodity do celej Európy. Ruský štátny energetický gigant Gazprom oznámil, že v priebehu dnešného dňa zredukoval objem dodávok cez ukrajinské územie na 65 miliónov metrov kubických, teda o 78 % oproti úrovni spred 1. januára 2009.

Európska únia, ktorá odoberá štvrtinu svojej spotreby plynu z Ruska, nalieha na Moskvu a Kyjev, aby do konca tohto týždňa vyriešili svoj spor.

Šéf ukrajinskej plynárenskej spoločnosti oznámil, že vo štvrtok (8.1.) odcestuje do Moskvy, zatiaľ čo Gazprom vyhlasuje, že je kedykoľvek pripravený rokovať.

Bulharsko, Turecko, Macedónsko, Grécko, Chorvátsko, Srbsko a Bosna informovali, že už nedostávajú cez Ukrajinu žiadny ruský plyn. Najkritickejšia situácia je v Bulharsku, ktoré sužuje mráz a má rezervy plynu približne na jeden mesiac.

Rakúsko hlási krátenie dodávok o 90 % a Rumunsko o 75 %. Nemecké energetické spoločnosti upozornili, že ak sa spor o cenu plynu medzi Kyjevom a Moskvou bude predlžovať a mrazivé počasie sa udrží, Nemecko môže mať problémy s nedostatkom plynu. Slovensko už vyhlásilo stav núdze a Poľsko znížilo zásobovanie priemyselných podnikov plynom.

Česká republika, ktorá tento polrok predsedá Európskej únii, zvažuje zvolanie mimoriadneho trojstranného summitu Rusko-Ukrajina-EÚ. Podľa premiéra Mirka Topolánka však únia zatiaľ trvá na tom, že dohodnúť sa musia Rusko a Ukrajina.

Kríza okolo ruského plynu by mohla zhoršiť vzťahy medzi Západom a Moskvou naštrbené konfliktom v Gruzínsku.

Ruský koncern zastavil dodávky plynu na Ukrajinu 1. januára, pretože Moskva a Kyjev sa nedokázali dohodnúť na cene pre tento rok a urovnaní doterajších ruských pohľadávok. Súčasná situácia je podobná stavu zo začiatku roka 2006, keď rovnaký spor viedol k zníženiu dodávok komodity do Európy.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 3. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 4. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 5. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 6. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 7. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 8. Rastie nám pokrivená generácia?
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 10. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 1. Exkurzia odborárov a absolventov SvF STU v Bratislave 2017
 2. Zvolen: Zvolenčania myslia na zabezpečenie svojich domovov
 3. Detské zúbky sú veda
 4. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 5. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 6. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 7. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 8. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 9. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 10. Rastie nám pokrivená generácia?
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 10 470
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 4 933
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 830
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 333
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 549
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 284
 7. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 058
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 889
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 804
 10. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 767

Hlavné správy zo Sme.sk

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pozrite si záver MS z Bergenu, ktorý nebol v televízii

Zábery z helikoptéry ukazujú nástupy v posledných kilometroch.

Neprehliadnite tiež

Diaľnica z Lietavskej Lúčky po Dubnú Skalu bude meškať, priznali diaľničiari

Diaľničiari nie sú spokojní s postupom prác na vonkajších objektoch stavby.

Železnice ukázali zmodernizované Pendolino. Pozrite sa, ako vyzerá

Jednotku prevádzkuje Železničná spoločnosť Slovensko s Českými dráhami na linke medzi Košicami a Prahou

Pozrite sa, koľko rokov pracovného života môžete ako Európan očakávať (Eurostat)

Za uplynulú dekádu stúpla očakávaná dĺžka pracovného života v priemere o 1,8 roka, zistil európsky štatistický úrad.