BRATISLAVA. Slováci si v prvý pracovný deň po zavedení eura vyskúšali platenie novou menou vo väčšom počte ako na Nový rok. Vyplýva to z piatkového prieskumu Eurobarometer, ktorý dnes zverejnila Európska komisia. Kým v prvý januárový deň platilo v predajniach v hotovosti výlučne eurami len jedno percento ľudí, v piatok to bolo 18 percent. Naďalej však prevažovali platby v korunách.
Výlučne v slovenskej mene platili v piatok v hotovosti v obchodoch stále viac ako tri štvrtiny ľudí (77 percent), v prvý deň roku 2009 to však bolo ešte 93 percent účastníkov ankety.
Piatok bol prvý deň, ktorý preveril pripravenosť obchodníkov na novú menu. Vo štvrtok na Nový rok bola totiž ešte väčšina predajní pre sviatok zatvorená. Obchodníci zväčša vážnejšie problémy so zavedením eura nehlásili, aj keď časť predajní bola pre dovolenky i obavy z novej meny stále zatvorená a v niektorých obchodoch sa dali pozorovať dlhšie rady.
Aktuálny prieskum dnes zverejnila Európska komisia na svojej internetovej stránke. Uskutočnil sa na vzorke 336 respondentov.
Slováci môžu ešte platiť v obchodoch korunami prvých 16 januárových dní, obchodníci by však mali vydávať už len eurá, ak sa predávajúci a zákazník spoločne nedohodnú na výdavku v korunách.
Ani turisti nemajú problémy
Nástup novej meny euro prijali väčšinou pozitívne aj zahraniční turisti. S platením v reštauráciách či podnikoch doposiaľ problémy nemali a v budúcnosti sa pri návšteve Slovenska navyše vyhnú výmene peňazí na koruny, vyplynulo z ankety ČTK v centre Bratislavy. Zavedenie eura zatiaľ podľa skorších informácií nespôsobilo výraznejšie komplikácie ani obchodníkom či dopravcom.
"Nie, nemali sme žiadne problémy," reagovali takmer zhodne na otázku, ako sa ich dotkla silvestrovská zmena meny, oslovení cudzinci z Rakúska, Grécka, Ruska či Spojených arabských emirátov. Hoci oslavy príchodu eura si podľa nich nebolo možné nevšimnúť, v bežných situáciách sa takmer nič nezmenilo, pretože platiť možno naďalej ešte aj korunami.
Ešte viac si zahraniční turisti pochvaľovali samotné rozhodnutie Slovenska prijať euro. "Aspoň sa už vyhnem ceste do zmenárne. Pre nás bude teda euro na Slovensku jednoznačne výhodné," zhrnul návštevník z Rakúska, ktoré taktiež patrí medzi 16 členov eurozóny.
Vážnejšie problémy s príchodom eura podľa skorších informácií zatiaľ nezaznamenali ani obchodníci, dopravcovia či bankári. Platilo to napriek obavám predajcov, že mnohí zákazníci im budú eurá odčerpávať, pretože využijú šestnásťdňovú lehotu, počas ktorej môžu platiť v korunách, ale výdavky dostanú v novej mene.
Obchodníci: Ceny teraz nebudú rásť
Obavy ľudí z rastu cien potravín po prechode na euro sa zatiaľ nenaplnili. Podľa prezidenta Zväzu obchodu a cestovného ruchu Pavla Konštiaka zostanú ceny potravín aj v najbližšom období stabilné. "K zásadnému znižovaniu cien nepríde, ale takisto v tomto období nepríde ani k rastu cien,“ uviedol v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy.
Konštiak je rád, že obchod má "veľký tresk“ v podobe nábehu na novú menu za sebou. Podľa jeho slov, všetky veľké systémy prekonvertovali bez problémov. Nedostatky sa môžu vyskytnúť najmä u malých obchodníkov, ktorí podcenili prípravu na zavedenie eura.
Zdraženie, ktoré nám prinesie euro bude maximálne do 0,3 percenta. Podľa viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Viliama Ostrožlíka nám preto nehrozí zásadné zvýšenie cien. Rast inflácie by mali brzdiť aj ceny komodít, ktoré v dôsledku finančnej krízy neustále klesajú.
Kontrola zatiaľ bez väčších problémov
Obchodníci sú veľmi dobre pripravení, súhlasil Ján Sivák zo Slovenskej obchodnej inšpekcie. Nedostatky pri kontrolách boli zaznamenané iba v 16 percentách prípadov, čo je na úrovni predchádzajúceho obdobia, dodal. Len okrajovo sa vyskytli prípady, keď obchodník nechcel prijať platbu v hotovosti alebo odmietol kombinovanú platbu. Inšpekcia podľa Siváka preverí aj podnety z tzv. čiernej listiny, ktorá monitoruje neprimerané zdražovanie.
Poplatky za zmenu korún na eurá si banky môžu účtovať až po 19. januári, uviedol Ladislav Unčovský zo Slovenskej bankovej asociácie (SBA). Aj po tomto termíne môžu pristúpiť k spoplatneniu, len keď klient prinesie viac ako sto kusov bankoviek alebo mincí. Výšku poplatkov si každá banka určí samostatne, uzavrel.