KOŠICE. Vo väčšine podnikov sa kolektívne vyjednávania ešte neskončili, odborári však v čase svetovej finančnej krízy kladú dôraz najmä na zachovanie zamestnanosti. ČTK to povedali oslovení odboroví predáci. Odborový zväz KOVO už v novembri odstúpil od požiadaviek na výraznejšie zvyšovanie platov.
"Hlavnou našou prioritou je udržanie zamestnanosti, samozrejme, žiadame aj určité zvyšovanie platov," uviedol šéf odborov bratislavského závodu automobilky Volkswagen Zoroslav Smolinský. Úprava platov by podľa neho mala kopírovať výšku inflácie, prípadne ju prekročiť. V továrni pracuje viac ako 6000 ľudí.
"V prvom polroku bude nárast platov nulový, pri akomkoľvek zvýšení totiž zamestnávateľ hrozí prepúšťaním," uviedol odborový predák Železiarní Podbrezová Slavomír Stromko. Zvýšiť platy asi 3700 zamestnancom by sa mohli najskôr v druhom polroku 2009. Rokovanie o kolektívnej zmluve už pritom v podniku prakticky skončili, dodal Stromko.
Nárast zárobkov najmenej o mieru inflácie by mohli v budúcom roku očakávať zamestnanci žilinského podniku KIA Motors. "Chceme pri zachovaní zamestnanosti zvýšiť mzdy o infláciu a prípadne aj podľa výšky rastu produktivity," uviedol šéf podnikových odborov Miroslav Chládek. V závode kórejskej automobilky pracuje 2800 ľudí.
V hutníckej spoločnosti U. S. Steel Košice s 15.000 pracovníkmi uzavrel zamestnávateľ s odbormi štvorročnú kolektívnu zmluvu, z ktorej zatiaľ uplynul prvý rok. V zmluve je dohodnutý aj rast platov na celé obdobie. "Platy budú rásť o výšku inflácia plus viac ako jedno percento navyše," uviedol šéf podnikových odborových zväzov Róbert Kulik.
Svetová finančná kríza spôsobila v uplynulých týždňoch na Slovensku prepúšťanie vo viacerých podnikoch, ktoré zaznamenali pokles odbytu výrobkov. Zníženie produkcie očakávajú aj automobilky, na Slovensku napriek tomu plánujú investície za niekoľko miliárd korún. Viacero firiem uvoľnilo najatých pracovníkov cez agentúry.