Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni.

BRATISLAVA. Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

EURÓPA - Európske akciové trh v pondelok poklesli, pod čo sa popísali obavy z hlbokej recesie, no straty bankového sektora kompenzovalo počiatočné posilnenie cien ropy a následne aj energetických spoločností. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 tak stratil 0,3 % na 827,25 bodu. Náladu na trhu ovplyvňovalo aj očakávanie o nastavení úrokových sadzieb v USA, kde mala v utorok americká centrálna banka pristúpiť k ďalšiemu uvoľňovaniu monetárnej politiky. V spojení s aférou okolo obchodníka Madoffa si banky BNP Paribas, HSBC a Royal Bank of Scotland pohoršili v rozmedzí od 1,2 do 10,05 %. Darilo sa naopak Bank of Ireland, ktorá si pripísala 11,4 %, Anglo Irish Bank získala 9 %, zatiaľ čo HBOS poskočila o 4,7 %. Energetické spoločnosti BG Group, BP, Royal Dutch Shell a Total získali od 1,1 do 3,4 %. V pozitívnom teritóriu sa ocitli aj ťažobné spoločnosti, kde Anglo American, Antofagasta, BHP Billiton, Rio Tinto a Xstrata posilnili od 1,6 do 4,9 %.

Utorkové obchodovanie uzatvorili európske burzy v pozitívnom teritóriu po tom, čo bankový sektor zaznamenal nárast. Trhy taktiež posilnilo očakávanie, že americká centrálna banka Fed by mala prikročiť k zníženiu úrokových sadzieb. Počas obchodovania sa darilo bankám BNP Paribas, Banco Santander, Deutsche Bank a UBS, ktorých akcie si pripísali od 1,8 % až po 5 %. Darilo sa však aj farmaceutickým spoločnostiam, keď si akcie GlaxoSmithKline pripísali 1,7 % a akcie Sanofi-Aventis stúpli o 3,3 %. V červených číslach obchodovanie naopak ukončili ťažobné spoločnosti. Akcie podnikov Antofagasta, BHP Billiton, Rio Tinto a Xstrata si odpísali v rozmedzí od 1,8 % do 3,6 %.

Stredajšie obchodovanie uzatvorili európske burzy v negatívnom teritóriu, keď na trhu pretrvávali obavy z ďalších strát bankového sektora, pričom nové údaje o vývoji hospodárstva podporili negatívny ekonomický výhľad. V súčasnom roku si tak index európskych akcií odpísal zo svojej hodnoty už viac než 45 %. Nedarilo sa najmä bankovému sektoru, kde BNP stratila 17,2 %, Deutsche Bank si odpísala 8,8 %, pričom HSBC, Societe Generale a Natixis sa znížili od 5,8 do 11,9 %. V červených číslach skončili aj akcie ropných spoločností, pričom BP, StatoilHydro a BG Group odpísali 1,6 až 3,2 %.

Európske akciové trhy vo štvrtok oslabili. Padali akcie hutníckych a energetických firiem a bánk. Obmedziť straty pomohli akcie telekomunikačného sektora a firiem poskytujúcich verejné služby. Pre finančnú krízu, ktorá spôsobila globálny hospodársky pokles, tento index v priebehu roka 2008 stratil 45 %, ale po tom, ako 21. novembra dosiahol dno, opäť vzrástol o 10 %. Royal Bank of Scotland vo štvrtok stratila 7,9 %, Credit Agricole klesla o 3 % a BNP Paribas oslabila o 3,6 %. Akcie obchodného reťazca Carrefour oslabili o 7,4 %. Strácali aj akcie ťažobných a ropných spoločností. Akcie BP klesli o 2,1 % a akcie firmy Rio Tinto stratili 1,9 %. Darilo sa však takým podnikom ako Vodafone, ktorého akcie poskočilo o 2 %, či GDF Suez s rastom 4,5 %.

V poslednom obchodnom dni týždňa si európske burzy pohoršili. Trh s európskymi akciami oslabili ťažobné tituly, ktoré nasledovali pokles cien ropy a medi. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 ukončil piatkové obchodovanie so stratou 0,45 % na úrovni 823,37 bodu. Energetické firmy BG, Royal Dutch Shell, BP, Total a Eni poklesli každá od 1,2 až 4,2 %.

Ťažobné spoločnosti BHP Billiton, Rio Tinto a Vedanta Resources si pohoršili o 1,8 až 9,5 %.

NEW YORK - Americká burza v pondelok poklesla, pričom jej oslabenie spôsobili obavy z rozsahu dopadu globálnej finančnej krízy na zisky bánk a prepuknutie škandálu o investičných podvodoch obchodníka Madoffa. Index priemyselných blue chips Dow Jones si pohoršil o 0,75 % na 8 564,53 bodu, širší Standard & Poor's 500 stratil o 1,27 % na 868,57 bodu a technologický Nasdaq sa znížil o 2,10 % na 1 508,34 bodu. Banka JPMorgan Chase poklesla o 7,5 %, Goldman Sachs stratila 1,9 % a Morgan Stanley oslabila o 1,5 %. Technologická Apple zaznamenala pokles akcií o 3,6 %, naopak darilo sa automobilke General Motors, ktorá získala 3,6 % a Ford vzrástol o 4,6 %.

Utorkové obchodovanie ukončili americká akciové trhy s nárastom všetkých sledovaných indexov v reakcii na krok americkej centrálnej banky, ktorá znížila úrokové sadzby o 75 bázických bodov na hodnotu 0,25 %. Zo strany Fedu išlo o nekonvenčný krok, ktorým sa centrálna banka snaží ochrániť americkú ekonomiku pred hlbokou recesiou. Akcie investičnej banky Goldman Sachs po zverejnení kvartálnych výsledkov vzrástli o 14,4 % a výborne sa darilo aj spoločnosti JPMorgan Chase & Co, ktorej akcie si pripísali 13 %. V čiernych číslach ukončil obchodovanie aj podnik Best Buy, ktorého akcie posilnili o 18 %. Spomedzi softvérových spoločností si polepšili Microsoft s nárastom o 5,6 % a Intel, ktorého akcie stúpli o 7,2 %.

Americká burza v stredu poklesla, keď vládna snaha na odvrátenie hlbokej recesie hospodárstva zvýšila obavy z rastúceho verejného dlhu a oslabila optimizmus podporený znížením úrokových sadzieb blízko k nule. Pre oslabenie cien ropy sa nedarilo spoločnosti Exxon Mobil, ktorá stratila 1,2 %, zatiaľ čo Chevron poklesol o 1 %. Spoločnosť Apple oslabila o viac než 6 %, v maloobchodnom sektore si Macy's polepšila až o 18 %, výrobca potravín General Mills vzrástol o 0,2 % a ConAgra si pripísala takmer 8 %.

Štvrtkové obchodovanie ukončili americká akciové trhy s oslabením. Akcie firmy General Electric padli o 8,2 % pre pokles cien ropy a po tom, ako ratingová firma Standard & Poor's uviedla, že v najbližších dvoch rokoch by mohla znížiť rating firmy. Spadli aj akcie firmy Chevron (o 4,9 %) a Exxon Mobil (o 5%). Trh smerom nadol výrazne ťahala automobilka General Motors, ktorej akcie stratili 16,3 %.

V poslednom obchodnom dni týždňa si polepšili indexy Standard & Poor's 500 a Nasdaq, keďže americká vláda prisľúbila záchranný balík pre automobilky, priemyselný index Dow Jones však oslabil kvôli ďalšiemu prepadu energetických firiem. Index Dow Jones si pohoršil o 25,88 bodu, resp. 0,3 %, na 8 579,11 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 posilnil o 2,6 bodu, resp 0,29 %, na 887,88 bodu. Technologický index Nasdaq stúpol o 11,95 bodu, resp. 0,77 %, na 1 564,32 bodu. V celotýždennom hodnotení si index Dow Jones pohoršil o 0,7 %. Index Standard & Poor's 500 však stúpol o 0,8 % a Nasdaq získal 1,5 %.

TOKIO - Japonskej burze sa v pondelok darilo, keď ukončila obchodovanie v pozitívnom teritóriu. Jej hlavný akciový index Nikkei si pripísal 5,2 % na 8 664,66 bodu a takmer vymazal straty z piatka spôsobené neschválením pomoci pre americké automobilky. Širší index Topix posilnil o 4,1 % na 846,93 bodu. Vyhlásenie Bieleho domu o možnom uvoľnení pomoci pre autovýrobcov z fondu určeného na záchranu finančných inštitúcii vlialo japonským investorom nádej a posilnilo akcie automobiliek ako Honda a Toyota. Táto správa tak pomohla vyrovnať negatívne nálady na trhu vyvolané prieskumom o podnikateľskej dôvere v Japonsku, keď index dôvery klesol na sedemročné minimum a zaznamenal tak najprudší prepad od roku 1974. Napriek ostatnému posilňovaniu tokijskej burzy je podľa analytikov ešte príliš skoro, aby sy mohlo hovoriť o dosiahnutí dna. Neistota na trhu naďalej pretrváva a ďalšie straty nie sú vylúčené. Najviac sa počas pondelkovej seansy darilo exportérom, keď automobilka Honda posilnila o 8,5 %, Nissan o 7,5 % a Toyota až o 9,8 %. Posledne menovaná spoločnosť pritom odmietla informácie japonských médií, podľa ktorých plánuje ďalšie zníženie odhadu ziskov a jej prevádzkové straty sa v druhom polroku vyšplhali do výšky 1 mld. USD. Z ďalších spoločností si rast pripísali Canon, a to o 6 % a Sony si polepšil o 4,3 %.

Tokijská burza ukončila utorkové obchodovanie s poklesom, keď sa investori zamerali na vyberanie ziskov pred stretnutím americkej centrálnej banky. Exportéri ako Honda Motor si pohoršili pre posilnenie japonského jenu a straty na americkej Wall Street. Automobilka Honda stratila 5,4 %, výrobca fotoaparátov Canon si pohoršil o 1,6 %, Sony oslabil o 5,9 %, pričom Hitachi stratila 4,2 %. V červených číslach sa ocitol bankový sektor, kde Mitsubishi UFJ Financial Group poklesla o 1,7 %, Sumitomo Mitsui Financial Group si odpísala 3,7 % a Mizuho Financial Group si pohoršila o 3,9 %. Pre snahu automobilky Toyota získať nižšie ceny ocele poklesla Nippon Steel o 4,4 %, JFE Holdings stratila 5,9 % a spoločnosť Sumitomo Metal Industries skončila o 1,8 % nižšie.

Japonský akciový trh uzatvoril stredajšie obchodovanie v plusových číslach. Darilo sa pritom najmä bankovému sektoru, ktorý rástol po znížení úrokovej miery americkým Fedom. Druhá najväčšia japonská banka Mizuho Financial Group si v stredu pripísala 3,2 %, finančná skupina Sumitomo Mitsui vyskočila o 4,4 % a Mitsubishi UFJ posilnila o 2,2 %. Nedarilo sa však spoločnostiam v automobilovom priemysle, keď akcie Hondy klesli o 4,2 % a Nissan Motor oslabil o 4,1 %

Tokijská burza vo štvrtok posilnila, keď banky ako Sumitomo Mitsui Financial Group vzrástli pre očakávania, že japonská centrálna banka bude v znižovaní sadzieb nasledovať americkú. Najväčšia japonská banka Mitsubishi UFJ Financial Group posilnila o 4,4 %, druhá najväčšia Mizuho Financial Group vzrástla o 8,1 % a Sumitomo Mitsui Financial Group si polepšila o 8,5 %. Technologická spoločnosť Panasonic naopak poklesla o 0,5 %, pričom konkurenčná Sanyo stratila 1,4 % a nedarilo sa ani automobilke Honda, ktorá si odpísala 3,5 %.

Nedarilo sa ani tokijskej burze, ktorá v piatok oslabila po tom, ako sa objavili správy, že automobilový výrobca Toyota oznámi prevádzkovú stratu. K nepriaznivým správam patril aj pokles cien ropy. Hlavný akciový index Nikkei oslabil o 0,9 % na 8 588,52 bodu, hoci najprv rástol po tom, ako japonská centrálna banka znížila hlavnú úrokovú sadzbu. Širší Topix klesol o 0,5 % na 834,43 bodu. Akcie automobilky Toyota klesli o 2 %. Klesli aj akcie energetických spoločnosti Showa Shell Sekiyu (o 0,5 %) a Nippon Oil Corp (o 4,6 %).

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 6. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 8. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou
 9. Desať obľúbených miest v Chorvátsku
 10. Viac času pre rodinu by uvítala viac ako tretina Slovákov
 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 4. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 5. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 6. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Cambridge Business School, škola novej doby
 9. Cykloturistický trip študentov SvF STU v Bratislave – Vol. 4
 10. História sťahovania
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 9 731
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 047
 3. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 7 997
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 7 803
 5. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 6 906
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 5 683
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 212
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 592
 9. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 760
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 2 226

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

KOMENTÁRE

Lajčák je ďalší, ktorý nehovoril verejnosti pravdu

Záujmové skupiny už nepotrebujú porušovať zákon, ony ho novelizujú.

Neprehliadnite tiež

Rusko a Turecko podpísali dohodu o zrušení sankcií. Paradajkové embargo ostáva

Rusi zaviedli sankcie po zostrelení stíhačky pri turecko-sýrskych hraniciach.

Bitcoin rastie a rastie. Pokoril nový rekord

Hodnota kryptomeny v pondelok prekona 2 100 dolárov.

Česká OVB stiahla žalobu na študenta, ktorý natočil kontroverzný film

Študentský film zobrazil aj bujaré večierky, na ktorých sa zabávali finanční poradcovia.

Najväčší záujem je o frekvenciu 102,4 megahertza Senec

O voľné rozhlasové frekvencie má záujem sedem rádií

O šesť voľných rozhlasových frekvencií v jarnom výberovom konaní má záujem sedem vysielateľov.