NBS: Finančná kríza sa už jednoznačne prejavila

Slovenský finančný sektor počas prvého polroka tohto roka jednoznačne pociťoval následky globálnej finančnej krízy. Konštatuje to Národná banka Slovenska.

BRATISLAVA. Slovenský finančný sektor počas prvého polroka tohto roka jednoznačne pociťoval následky globálnej finančnej krízy. Konštatuje to Národná banka Slovenska (NBS) podľa ktorej, po tom čo v minulom roku turbulencie na finančných trhoch poznačili skôr klientov finančných inštitúcii predovšetkým negatívnym vývojom investícií, v prvom polroku 2008 dopady krízy začali pociťovať aj niektoré finančné inštitúcie. "Prejavilo sa to poklesom tempa rastu ich aktivity a nižšou ziskovosťou," uvádza centrálna banka v správe o finančnej stabilite za prvý polrok tohto roka. Ako ďalej dodáva, vplyv krízy na domáce finančné inštitúcie bol mierny a relatívne slabší než vplyv na ich klientov. "Ako reálna ekonomika, tak aj slovenský finančný sektor čelili zhoršujúcim sa prejavom globálnej finančnej krízy zatiaľ bez väčších problémov," konštatuje NBS. Centrálna banka však uvádza, že v ďalšom období bude Slovensko čeliť ďalším negatívnym dopadom krízy predovšetkým na reálnu ekonomiku.

Celkovú finančnú situáciu bankového sektora považuje centrálna banka za priaznivú. Pripúšťa však, že pokračovanie trendu znižovania pomeru vlastných zdrojov k rizikovo váženým aktívam môže dostať bilancie niektorých bánk v budúcnosti pod väčší tlak. Pod takýmto tlakom sú v súčasnosti podľa správy viaceré materské finančné skupiny domácich bánk. Napriek vplyvom globálnej krízy dosiahol bankový sektor počas prvého polroka nárast čistého zisku medziročne o 10 %, najmä pod vplyvom silného rastu úrokových príjmov. "Pokračujúci silný rast aktív sektora odzrkadľoval priaznivú ekonomickú situáciu, ktorá vytvárala podmienky pre rýchly rast úverov domácnostiam a podnikom," konštatuje NBS. Podľa centrálnej banky finančná kríza však vo väčšej miere ovplyvnila situáciu v ostatných sektoroch finančného trhu. Prejavila sa predovšetkým na výnosnosti aktív poisťovní. Jedným z prejavov krízy bol aj medziročný pokles ich ziskovosti, hlave v prípade väčších poisťovní.

Aj situáciu na finančnom trhu v oblasti likvidity hodnotí NBS ako priaznivú. Rovnako však pripúšťa, že v "dlhodobom horizonte, pri zachovaní súčasných trendov dôjde k jej zhoršeniu a novým rizikám". Globálna kríza sa pritom v budúcnosti prenesie do finančného sektora SR nepriamo, cez jej efekty na reálnu ekonomiku. Celková stabilita sektora by však mala zostať zachovaná. "Zmiernenie aktivity v bankovom sektore a korekcie cien aktív budú mať spätný negatívny efekt na domácu ekonomiku," konštatuje NBS, pričom dodáva, že je potrebné počítať s negatívnym dopadom menšej úverovej aktivity bankového sektora na hospodárstvo. Zraniteľnosť slovenského hospodárstva voči silnému ekonomického útlmu dôležitých exportných partnerov bude vo významnej miere tlmená naďalej zdravým (aj keď o niečo slabším) domácim dopytom a dobrou medzinárodnou konkurencieschopnosťou slovenského ekonomického prostredia. Tá sa podľa centrálnej banky po prechode na spoločnú európsku menu ešte zvýši.

Hrozba recesie globálnej ekonomiky podľa NBS čiastočne utlmí doterajší optimizmus v očakávaniach domácich subjektov. Výsledkom toho má byť aj zmiernenie tempa aktivity, sprevádzaného pribrzdením tendencií k zadlžovaniu sa podnikov a domácností. Strednodobé riziká z domáceho makroekonomického prostredia a finančných trhov v SR majú pritom vzhľadom na vysokú otvorenosť slovenskej ekonomiky podľa centrálnej banky tendenciu narastať.

Fico: Opatrenia proti kríze zodpovedajú plánu EÚ, treba ich však doplniť

Podstatná časť opatrení na prekonanie dopadov globálnej krízy, ktoré slovenská vláda schválila začiatkom novembra, zodpovedá podľa premiéra Roberta Fica obsahu plánu hospodárskej obnovy prijatému na minulotýždňovom rokovaní Európskej rady (ER) v Bruseli. Po posúdení tohto plánu však bude potrebné slovenský balík doplniť ešte o jedenásť ďalších bodov.

"So všetkými týmito 11 opatreniami sociálni partneri vyjadrujú súhlas a tieto opatrenia budú zajtra (v stredu 17. decembra) na rokovaní vlády doplnené do nášho vnútroštátneho akčného plánu na pomoc Slovensku pred dôsledkami neobvykle hlbokej finančnej a hospodárskej krízy," uviedol premiér po dnešnom rokovaní so sociálnymi partnermi.

Aj keď svetová finančná a hospodárska kríza je vážna a hlboká, Slovensko má podľa Fica dobré východiská na zvládnutie nasledujúceho kritického obdobia. "Očakávame, že rok 2009 bude kľúčový, pokiaľ ide o dopady krízy, nielen pre EÚ ako celok, ale aj v SR," upozornil predseda vlády.

Na dnešnom rokovaní vyzval Fico sociálnych partnerov, aby v časoch krízy udržiavali sociálny zmier. "Aby sme robili zásadný rozdiel medzi otázkami, ktoré vznikajú v štandardných vzťahoch medzi zamestnávateľmi a zamestnancami a otázkami, ktoré prináša kríza," zdôraznil. Predseda vlády zároveň pripustil, že na dnešnom rokovaní sa objavili aj kritické pripomienky, najmä zo strany zamestnávateľov. Tí upozorňujú na pokusy prenášať nadmerné zaťaženie na podnikateľský sektor. "Budeme robiť všetko pre to, aby v dnešnej dobe zamestnávatelia na seba nemuseli preberať tieto rôzne záväzky," prisľúbil Fico.

Brusel chce uľahčiť podmienky pre pomoc obetiam hospodárskej krízy

Európska komisia (EK) dnes navrhla zmiernenie pravidiel pre využívanie financií z Európskeho globalizačného fondu (EGF). Týmto krokom chce Brusel umožniť, aby sa tieto prostriedky mohli používať aj na pomoc osobám, ktoré stratili zamestnanie v dôsledku ekonomickej krízy.

EGF vznikol pred dvoma rokmi a pomoc z neho získalo doteraz 15.000 osôb. Nárok na pomoc z neho majú v súčasnosti osoby, ktoré zostali bez práce v dôsledku globalizácie. Musí pritom ísť o také prípady, keď v danej krajine dôjde k strate vyše 1000 pracovných miest v jednom podniku alebo v jednom hospodárskom sektore. U malých a stredných podnikov sa to vzťahuje na deväť mesiacov, u ostatných na tri mesiace. O pomoc musí požiadať dotknutá členská krajina. Ročný rozpočet fondu je 500 miliónov eur (15,06 bilióna Sk). Tieto prostriedky sú určené výlučne na pomoc súvisiacu so stratou zamestnania a nemôžu pokrývať náklady na reštrukturalizáciu firiem.

Podľa dnešného návrhu EK sa má zaistiť väčšia solidarita so zamestnancami, ktorí stratili prácu. Navrhuje sa preto upraviť podmienky tak, že sa znížil doterajší limit 1000 pracovníkov, ktorí prišli o prácu, na 500. Z doterajších 12 sa na 24 mesiacov predĺži obdobie, počas ktorého bude možné získavať pomoc z EGF a takisto sa zvýši z 50 % na 75 % podiel financií z európskych zdrojov, zatiaľ čo na zvyšku sa podieľajú členské štáty. K návrhu sa musí vyjadriť Európsky parlament a členské krajiny.

Doteraz získali pomoc z EFG bývalí pracovníci dodávateľských firiem spoločnosti Peugeot-Citro‰n a Renault, prepustení zamestnanci automobilového priemyslu v Portugalsku, textilného priemyslu na Malte a v Taliansku, či zamestnanci sektora mobilných telefónov vo Fínsku a Nemecku.

Podľa Fica sú slovenské železnice sú prvou obeťou krízy

Prvou obeťou globálnej finančnej a hospodárskej krízy v SR sú podľa premiéra Roberta Fica slovenské železnice. Do ťažkej situácie sa dostali kvôli očakávanému budúcoročnému výpadku príjmov z nákladnej železničnej dopravy vo výške 40 %.

"Je to spôsobené tým, že niektoré veľké podniky nebudú využívať železničnú dopravu v takom rozsahu ako doteraz," uviedol predseda vlády po dnešnom rokovaní na najvyššej úrovni so sociálnymi partnermi a dodal: "Opäť som zagarantoval predstaviteľom železníc, že vláda nebude súhlasiť s prepúšťaním zamestnancov. Toto je náš definitívny postoj."

Minister financií už podľa Fica pripravil prvé plány finančnej pomoci pre slovenské železnice na prekonanie dopadov krízy. "Ide predovšetkým o vyriešenie zníženia straty, ktorá bola na železniciach v predchádzajúcom roku. Potom musíme hovoriť o cene dopravnej cesty. To sú všetko veci, ktoré stoja veľmi veľa peňazí. Bez peňazí sa problém slovenských železníc, ktorý pretrváva dlhé roky, nedá vyriešiť," priblížil premiér.

Zároveň odmietol možnosť privatizácie nákladnej železničnej dopravy, ktorú kontroluje štátna spoločnosť ZSSK-Cargo, pretože podľa súčasnej vlády nie je privatizácia všeliek na všetko. "Za vládu vám môžem povedať, že nepristúpime k privatizácii Carga, lebo ho považujeme za strategický majetok SR," dodal.

Riešenie aktuálnej situácie so zamestnancami železníc, ktorí pred dvoma týždňami vstúpili do štrajkovej pohotovosti, je podľa Fica plne v rukách ministra dopravy Ľubomíra Vážneho. Vláda však v čase krízy žiada aj v tomto prípade sociálnych partnerov o zmier. "Nie je možné, aby niekto hovoril o použití nejakých nátlakových prostriedkov kvôli tomu, že hospodárska kríza spôsobila 40-% výpadok vo výkonoch Carga," upozornil predseda vlády.

Železniční odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť 4. decembra. K ich základným požiadavkám patrí prijatie opatrení financovania nákladov za používanie železničnej dopravnej cesty, ktoré zrovnoprávnia železničnú dopravu na dopravnom trhu a vytvoria predpoklady pre jej konkurencieschopnosť v rámci Európy. Okrem toho presadzujú prijatie programu revitalizácie železníc a prijatie osobitných opatrení na úrovni vlády, zamedzujúcich kolapsu a recesii v železničnej doprave v budúcom roku. Minister dopravy s nimi rokoval minulý týždeň v stredu aj vo štvrtok, bližšie informácie o výsledku týchto rokovaní však predstavitelia oboch strán nekonkretizovali.

Spracované podľa SITA a TASR.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 2. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 4. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 5. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 6. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 7. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 8. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 10. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 847
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 10 861
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 7 173
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 621
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 354
 6. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 6 323
 7. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 036
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 038
 9. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 4 828
 10. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 3 960

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Cirkev o podpore Kotlebu: takto sa kňazi nesmú správať

Konferencia biskupov Slovenska síce kritizuje verejnú podporu kňazov Kotlebovej strane, nehovorí o škodlivosti jej ideológie.

DOMOV

Sledoval Kaliňákove a Počiatkove účty, pôjde pred súd

Filip Rybanič čelí obvineniam z porušenia bankového tajomstva.

DOMOV

Prežila Mengeleho pokusy, koncentrák aj pochod smrti

Viola Fischerová zomrela vo štvrtok vo veku 94 rokov.

Neprehliadnite tiež

Ako odhaliť šmejdov ešte pred konaním akcie a čo spraviť s výrobkami

Zmluvy, ktoré človek podpíše na nelegálne usporiadanej akcii, neplatia.

Bloomberg: Elektrické auta môžu byť lacnejšie než benzínové

Pokles cien batérií by mohol znamenať, že elektrické autá zlacnejú už v roku 2025.

Plat bez práce môže fungovať v niektorých štátoch, na Slovensku nie

Obhajcovia základného príjmu tvrdia, že pomôže zlepšiť životnú úroveň chudobných a štátu sa vďaka nemu znížia výdavky.

V Bratislave zvažujú postaviť parkovací dom s parkom na streche

Parkovací dom chce postaviť mestská časť, rekreačná zóna má mať 1423 štvorcových metrov.