SME

ROK 2008: Svetové ekonomické udalosti

Výberová chronológia svetových ekonomických udalostí v roku 2008:

1. januára - Malta a Cyprus sa stali novými členmi eurozóny. Euro je tak oficiálnou menou pre približne 320 miliónov obyvateľov EÚ z celkového počtu 495 miliónov.

2. januára - Rakúske spolkové železnice (ÖBB) dokončili akvizíciu maďarskej nákladnej železničnej dopravy a za 400 miliónov EUR kupujú Cargo MÁV.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Cena barelu (159 litrov) ľahkej americkej ropy prekročila hranicu 100 USD.

6. januára - Najdrahším koncernom sveta sa stála čínska spoločnosť PetroChina s trhovou kapitalizáciou 724 miliárd USD. Vyplýva to zo zoznamu 10 firiem s najväčšou trhovou kapitalizáciou poradenskej spoločnosti Ernst & Young.

SkryťVypnúť reklamu

8. januára - Americká ekonomika sa už dostala do obávanej recesie. Uviedla to investičná banka Merrill Lynch.

- Ratingová agentúra Fitch Ratings udelila slovenskej a. s. Československá obchodná banka (ČSOB SK) rating dlhodobých záväzkov na úrovni A+ a rating krátkodobých záväzkov na úrovni F1. Výhľad ratingu dlhodobých záväzkov je stabilný.

9. januára - Cena zlata dosiahla nový historický rekord 891,40 USD za uncu (31,1035 gramu). So zlatom sa na nový rekord 1554 USD za uncu dostala aj platina.

10. januára - Britská vláda schválila výstavbu prvých jadrových elektrární. V krajine sa nestavali už celú jednu generáciu.

12. januára - Americká Bank of America Corp sa dohodla na prevzatí hypotekárnej banky Countrywide Financial Corp zhruba za 4 miliardy USD vo forme akcií. Akvizícia by mohla odvrátiť hroziaci kolaps hypotekárnej banky.

SkryťVypnúť reklamu

16. januára - Čínska vláda pritvrdila opatrenia, ktoré majú zastaviť prudký rast cien potravín v krajine.

17. januára - Americký automobilový trh je v recesii. Vyhlásil to šéf automobilky General Motors Corp. Rick Wagoner.

22. januára - Americká centrálna banka, Fed, znížila základnú úrokovú sadzbu zo 4,25 na 3,5 %.

24. januára - Société Générale odhalila podvod jedného z jej dílerov, Jeroma Kerviela, ktorý ju pripravil o 4,9 miliardy eur.

25. januára - Americký Kongres a administratíva Georgea W. Busha sa dohodli na zákone o balíku opatrení pre americkú ekonomiku v hodnote 150 miliárd USD.

26. januára - Francúzska polícia prehľadala sídlo bankového giganta Société Générale v rámci vyšetrovania finančného podvodu, z ktorého je obvinený parížsky obchodník Jérome Kerviel.

SkryťVypnúť reklamu

29. januára - Medzinárodný menový fond (MMF) znížil svoju prognózu rastu svetovej ekonomiky v tomto roku na 4,1 %.

30. januára - Americká centrálna banka (Fed) znížila úrokové sadzby o pol percentuálneho bodu na 3 % iba 8 dní po ich znížení o 75 bázických bodov.

7. februára - Americký Kongres schválil balík ekonomických stimulov v hodnote 168 miliárd USD na podporu spotrebiteľských a investičných výdavkov.

- Exxon Mobil dosiahol súdne zmrazenie aktív venezuelskej štátnej ropnej spoločnosti PDVSA v hodnote 36 miliárd USD.

11. februára - Yahoo zamietlo nevyžiadanú ponuku na prevzatie vo výške 42 miliárd USD, ktorú predložil Microsoft. Yahoo označilo ponuku za príliš nízku.

13. februára - Nemecká vláda sa dohodla na záchrannom balíku pre IKB Industriebank v hodnote 1,5 miliardy eur. IKB sa priveľmi angažovala na americkom hypotekárnom trhu.

SkryťVypnúť reklamu

14. februára - Razia v kanceláriách a bytových priestoroch bývalého šéfa Deutsche Post Klausa Zumwinkela, po ktorej v Nemecku vypukla aféra v súvislosti s daňovými únikmi do Lichtenštajnska.

20. februára - Britský parlament schválil návrh vlády na zoštátnenie krachujúcej banky Northern Rock, ktorá utrpela straty z investícií do cenných papierov amerických hypotekárnych ústavov. O dva dni sa banka Norther Rock oficiálne dostala do vlastníctva štátu.

22. februára - Britskí bankári David Bermingham, Gary Mulgrew a Giles Darby dostali za svoju úlohu pri podvodoch amerického koncernu Enron po 37 mesiacov väzenia.

27. februára - Európska komisia udelila pokutu v rekordnej výške 899 miliónov eur americkému softvérovému gigantu Microsoft, ktorý sa nepodrobil rozhodnutiu Bruselu a neumožnil konkurencii prístup k informáciám o svojom operačnom systéme za rozumnú cenu.

SkryťVypnúť reklamu

2. marca - Európsky letecký a zbrojársky koncern EADS a jeho americký partner Northrop Grumman získali objednávku na dodávku 179 tankovacích lietadiel americkej armáde za 35 miliárd USD.

3. marca - Agentúra Standard & Poor's Ratings Services upravila výhľad Slovenskej republiky zo stabilného na pozitívny a zmenila aj transferové a konvertibilné hodnotenie republiky z AA na AA+. Súčasne bola potvrdená platnosť úverového ratingu krajiny A/A-1.

- Gazprom znížil o štvrtinu dodávky plynu na Ukrajinu. Ruský koncern sa s Ukrajinou nedohodol na splatení dlhu vo výške 600 miliónov USD ani na dodávkach pre tento rok.

5. marca - Gazprom skončil s obmedzením dodávky plynu Ukrajine. K vyriešeniu problémov dopomohli prezidenti oboch krajín Vladimir Putin a Viktor Juščenko.

SkryťVypnúť reklamu

6. marca - Američan Warren Buffett, správca súkromného fondu Berkshire Hathaway, obsadil prvé miesto v rebríčku najbohatších ľudí sveta s majetkom 62 miliárd USD.

13. marca - Cena ropy prekonala nový rekord 110 USD za barel. Aj cena zlata dosiahla nové maximum 1 000 USD za uncu. Obavy z recesie v USA a očakávané protiopatrenia v podobne agresívneho znižovania úrokových sadzieb ženú ceny oboch komodít smerom hore.

14. marca - Americká centrálna banka Fed použila postup z obdobia hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia a poskytla krachujúcej banke Bear Stearns finančné zdroje na 28 dní.

17. marca - Americká Federálna centrálna banka schválila predaj krachujúcej investičnej banky Bears Stearns banke JP Morgan Chase za 2 USD za akciu.

SkryťVypnúť reklamu

18. marca - Fed znížil základnú úrokovú sadzbu o tri štvrtiny percentuálneho bodu z 3,50 na 2,25 %.

- Britský súd rozhodol o zrušení zmrazenia aktív venezuelskej ropnej spoločnosti PDVSA, ktoré dosiahol americký koncern Exxon Mobil. Zmrazenie sa týka aktív v hodnote 12 miliárd USD.

- Najväčšie lietadlo na svete superjumbo A380 úspešne absolvovalo premiérový zo Singapuru a pristálo na londýnskom letisku Heathrow.

20. marca - Americká ekonomika je podľa nezávislého newyorského Inštitútu pre výskum hospodárskych cyklov (Economic Cycle Research Institute, ECRI) "jednoznačne" v recesii.

- Americká ekonomika už nie je po prepade dolára najväčšou na svete. Stala sa ňou eurozóna.

- Európska centrálna banka poskytla finančným inštitútom eurozóny dodatočnú likviditu vo výške 15 miliárd eur.

SkryťVypnúť reklamu

24. marca Banky na Wall Street v New Yorku v dôsledku finančnej krízy prepustili už 34.000 zamestnancov.

28. marca - Európsky výrobca lietadiel Airbus získal 27-ročný kontrakt na dodávku tankovacích lietadiel pre britskú armádu za 17 miliárd eur.

30. marca - Na parížskom medzinárodnom letisku Charles de Gaulle znovu otvorili terminál 2E, takmer štyri roky po kolapse strechy, pri ktorom zahynuli štyri osoby.

31. marca - Japonská centrálna banka (BoJ) poskytla finančným trhom 3 bilióny jenov na zabezpečenie dostatku hotovosti. Ide o najväčšiu finančnú injekciu, ktorú BoJ poskytla v posledný deň obchodného roka pre krátkodobé operácie.

2. apríla - Americká centrálna banka dala súhlas, aby J.P. Morgan Chase prevzala krachujúcu investičnú banku Bear Stearns.

SkryťVypnúť reklamu

- Podľa MMF existuje 25-% pravdepodobnosť, že globálna ekonomika upadne do recesie.

- Európska centrálna banka (ECB) rozdelila po prvý raz v histórii šesťmesačné úvery v celkovej hodnote 25 miliárd eur.

8. apríla - Britsko-francúzska spoločnosť Eurotunnel, ktorá prevádzkuje podmorský tunel pod Lamanšským prieplavom, dosiahla vlani prvýkrát vo svojej 14-ročnej histórii čistý zisk 1 milión eur.

- Podľa MMF by straty súvisiace s hypotekárnou krízou v USA mohli dosiahnuť takmer 1 bilión USD, podľa viceguvernéra Banque de France Jeana-Pierra Landaua však v Európe neexistuje úverová kríza a MMF je príliš pesimistický.

9. apríla - Cena ropy dosiahla nový rekord, vyše 112 USD za barel.

10. apríla - EK vyzvala Nemecko zmeniť návrh zákona, ktorý umožní druhému najväčšiemu akcionárovi Volkswagenu, štátu Dolné Sasko, ponechať si právo blokovať zásadné rozhodnutia.

SkryťVypnúť reklamu

11. apríla - Šéf MMF Dominique Strauss-Kahn pripustil, že fond vlani nevaroval dostatočne včas a dosť nahlas pred svetovou úverovou krízou.

13. apríla - MMF začal svoju reformu, súčasťou ktorej je prerozdelenie vplyvu v organizácii medzi viacero štátov.

14. apríla - EÚ sa s Turkménskom dohodla, že od roku 2009 bude z tejto krajiny dovážať ročne 10 miliárd m3 plynu.

15. apríla - Spoločnosť Delta Air Lines sa dohodla na kúpe Northwest Airlines za 3,63 miliardy USD, ktorá vytvorí najväčšie aerolínie na svete.

17. apríla - Cena ropy po prvý raz v histórii prekonala hranicu 115 USD za barel.

- Thomson Corporation ukončila akvizíciu firmy Reuters Group a vznikla spoločnosť Thomson Reuters.

18. apríla - Generálny riaditeľ druhej najväčšej francúzskej banky Société Générale Daniel Bouton oznámil odstúpenie z funkcie v dôsledku rozsiahleho finančného škandálu, ktorý spôsobil dnes už bývalý zamestnanec banky Jérome Kerviel.

SkryťVypnúť reklamu

- Španielska vláda ako jedna z prvých v EÚ schválila stimuly na podporu slabnúceho rastu ekonomiky vo výške 10 miliárd eur.

21. apríla - Bank of England zverejnila plán pomoci britským bankám v hodnote 50 miliárd libier.

- MMF prognózuje prudké oslabenie ekonomickej aktivity v Európe v dôsledku spomalenia ekonomiky USA a problémov na finančných trhoch, podľa singapurského investičného fondu GIC môže svetová ekonomika upadnúť do najhoršej recesie za ostatných 30 rokov.

22. apríla - Francúzsko-holandská letecká spoločnosť Air France-KLM stiahla ponuku na prevzatia talianskeho národného prepravcu Alitalia.

23. apríla - Talianska vláda schválila Alitalii úver za 300 miliónov eur.

- Európsky parlament schválil európsky systém satelitnej navigácie Galileo, ktorý by mal byť funkčný v roku 2013.

SkryťVypnúť reklamu

24. apríla - Podľa ratingovej agentúry Standard & Poor's sa USA už nachádzajú v recesii.

29. apríla - Prezident organizácie OPEC Šakíb Chalíl varoval, že cena ropy môže dosiahnuť aj 200 USD za barel.

- Členovia MMF veľkou väčšinou schválili nový systém hlasovania, ktorý dáva väčšiu moc veľkým rozvíjajúcim sa ekonomikám a niektorým rozvojovým krajinám.

- Členské štáty EÚ definitívne odsúhlasili reformu vinárskeho sektora, ktorá nadobudne platnosť 1. augusta 2008.

2. mája - Šéf talianskeho energetického koncernu Eni Paolo Scaroni navrhol Európskej komisii vytvorenie európskeho holdingu na distribúciu plynu. Holding by kontroloval distribučné siete európskych koncernov OMV, Snam Gas SpA, E.ON AG, Gaz de France a Suez.

- Americká centrálna banka oznámila zvýšenie objemu núdzových rezerv, ktoré poskytuje americkým bankám, z aprílových 100 miliárd na 150 miliárd USD.

SkryťVypnúť reklamu

4. mája - Microsoft stiahol ponuku na kúpu spoločnosti Yahoo!, keďže vedeniu Yahoo! ponuka 33 USD/akcia nestačila.

5. mája - Rakúske aerolínie Austrian Airlines prvýkrát potvrdili problémy, keď sa rakúsko-arabský investor šejk Mohamed bin Issa al-Jaber rozhodol neinvestovať do jej akcií.

- Ceny ropy v New Yorku vzrástli nad hranicu 120 USD za barel.

6. mája - Európska komisia plánuje v rámci návrhu rozpočtu podporiť v budúcom roku najviac hospodársky rast a zamestnanosť.

7. mája - EK dala zelenú vstupu Slovenska do eurozóny k 1. januáru 2009.

9. mája - Ceny ropy prekročili prvýkrát hranicu 125 USD za barel.

10. mája - Počet firemných bankrotov v USA vzrástol v apríli medziročne až o 56 %.

11. mája - Čína založila novú spoločnosť na výrobu veľkokapacitných civilných dopravných lietadiel. Tie by mohli v budúcnosti konkurovať obrím strojom firiem Boeing a Airbus.

SkryťVypnúť reklamu

14. mája - EK schválila spoločné podnikanie českej elektrárenskej firmy ČEZ a maďarského koncernu MOL.

16. mája - Ukrajina sa po 14 rokoch vyjednávaní oficiálne stala 152. členom Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

19. mája - Novým prezidentom Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) sa stal štátny tajomník nemeckého ministerstva financií Thomas Mirow, ktorý nahradí vo funkcii Francúza Jeana Lemierra.

20. mája - Európska únia predstavila návrh reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP). Farmári by mali na základe tohto návrhu pružne reagovať na situáciu na trhu a členské štáty by im mali prestať platiť za to, aby produkovali nechcený tovar.

21. mája - Agentúra Moody's podľa britskej tlače udelila v dôsledku chyby v počítačovom programe príliš vysoké ratingy jednému typu komplexných úverových nástrojov. Výsledkom bolo, že agentúra v roku 2006 udelila rating na úrovni AAA úverovým produktom, ktoré mali mať rating o štyri stupne nižší.

SkryťVypnúť reklamu

- Cena ropy prekročila úroveň 130 USD/barel a stanovila nové historické maximum.

- Automobilka Porsche nahlásila Európskej komisii plánované prevzatie kontroly vo Volkswagene.

22. mája - Cena ropy stanovila v Singapure nový rekord nad úrovňou 135 USD za barel. Počas tohto mesiaca cena čierneho zlata vzrástla už takmer o 20 %.

23. mája - Taliansky minister pre hospodársky rozvoj Claudio Scajola oznámil, že už v nasledujúcich piatich rokoch by sa mali začať stavať v Taliansku jadrové elektrárne. Je to podstatný obrat v krajine, v ktorej sa od jadrovej energie ustúpilo po katastrofe v Černobyle v roku 1986.

- Na 2,5 roka väzenia odsúdili v Rakúsku za spreneveru bývalého šéfa banky BAWAG Helmuta Elsnera. Bol to prvý rozsudok, ktorý odznel v komplikovanom prípade BAWAG.

27. mája - Sedem východoeurópskych krajín únie vrátane Slovenska žiadalo prepracovanie plánu EÚ na zníženie emisií CO2. Zmena by mala brať do úvahy zníženie emisií v týchto krajinách pred ich vstupom do únie.

- Dôvera amerických spotrebiteľov sa v máji prepadla na najnižšiu úroveň za 16 rokov.

- Nemecko dnes schválilo novelizáciu 48 rokov starého zákona o Volkswagene. Európsky súdny dvor (ESD) totiž vlani rozhodol, že je v rozpore s legislatívou EÚ o voľnom pohybe kapitálu. Ani nový zákon však nevyhovel všetkým požiadavkám ESD.

28. mája - Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy oznámil v Poľsku otvorenie francúzskeho trhu práce pre občanov ôsmich krajín strednej a východnej Európy vrátane Slovenska, a to s platnosťou od 1. júla.

30. mája - Po 16 mesiacoch činnosti skrachovala posledná z troch biznis class spoločností lietajúca na trase Londýn - New York, britská nízkonákladová letecká spoločnosť Silverjet. Z rovnakých dôvodov ako americké Eos Airlines a MAXjet Airways ju zničili vysoké ceny ropy.

31. mája - Bývalý člen vedenia Bank of England Willem Buiter nevylučuje v dôsledku nastupujúcej krízy ani krach niektorých centrálnych bánk. Medzi prvými vidí islandskú centrálnu banku.

1. júna - V Helsinkách uviedli do plnej činnosti centrálnu databázu Európskej chemickej agentúry (ECHA), čo znamená, že výrobcovia chemických látok môžu začať predkladať žiadosti o predbežnú registráciu chemikálií.

2. júna - Česká vláda schválila priamy predaj pražského letiska strategickému investorovi. Pôjde o najväčšiu privatizačnú dohodu v histórii krajiny.

- Indická automobilka Tata Motors dokončila prevzatie britských luxusných značiek Jaguar a Land Rover.

3. júna - Vrchný súd v Soule s konečnou platnosťou rozhodol o treste pre šéfa juhokórejskej automobilky Hyundai Čung Mong-kooa za podvod a spreneveru, keď ho odsúdil na tri roky väzenia s odkladom na päť rokov.

- Ministri financií členských krajín EÚ na zasadnutí Rady EÚ pre ekonomické a finančné otázky (ECOFIN) v Luxemburgu dali zelenú vstupu Slovenska do eurozóny k 1. januáru 2009.

4. júna - Ázijské automobilky prvýkrát v histórii predali za mesiac v USA viac svojich modelov ako Detroitská trojka (General Motors, Ford a Chrysler).

- Hospodársky rast eurozóny by sa mal tento rok podľa správy OECD spomaliť na 1,7 % v dôsledku vysokej inflácie a zvyšovania cien.

5. júna - Hypotekárna kríza zasiahla Britániu, keď ceny domov v Londýne klesli v máji v priemere o 1,5 %, čo je najväčší pokles od začiatku 90. rokov 20. storočia.

7. júna Úverová kríza spôsobila vyššie straty európskym bankám než americkým, napriek tomu, že ju pôvodne vyvolala kríza na trhu hypoték pre menej bonitných klientov v USA.

10. júna - Členské krajiny EÚ dosiahli dohodu o novele smernice stanovujúcej maximálnu dĺžku pracovného času, ako aj o právach dočasných zamestnancov.

- Rast globálnej ekonomiky by sa mal podľa Svetovej banky v tomto roku spomaliť na 2,7 % z 3,7 % v minulom roku.

11. júna - Medzinárodná agentúra pre energiu varovala pred "ropnou krízou" vo svete a oznámila, že je pripravená uvoľniť strategické zásoby.

12. júna - Belgický pivovar InBev chce kúpiť svojho amerického konkurenta Anheuser-Busch za 46 miliárd USD.

13. júna - Srbsko oznámilo, že predá 51 % svojej štátnej leteckej spoločnosti JAT Airways. Vláda bude žiadať za predávaný podiel najmenej 150 miliónov eur.

- Ministri dopravy EÚ sa dnes dohodli na liberalizácii trhu s tzv. kabotážou. Za kabotáž je považované využitie už prázdneho nákladného vozidla na vnútroštátnu prepravu tovaru v hostiteľskej krajine pre cudziu potrebu, čo znamená, že kamión po vyložení tovaru zabezpečí na spiatočnej ceste prepravu iného tovaru v rámci krajiny, v ktorej sa práve nachádza.

14. júna - Podľa bývalého šéfa Fedu Alana Greenspana "to najhoršie z finančnej krízy majú už USA za sebou a možnosť rozsiahlej a intenzívnej recesie sa zmenšila".

16. júna - Americká investičná banka Lehman Brothers vykázala v 2. kvartáli fiškálneho roka, ktorý skončil 31. mája 2008, stratu 2,8 miliardy USD, teda 5,14 USD na akciu.

17. júna - Európsky parlament odhlasoval vstup Slovenska do eurozóny k 1. januáru 2009. Európsky zákonodarný zbor postupoval v súlade s rozhodnutím výboru pre ekonomické otázky, ktorý podporil správu maltského poslanca Davida Casu o zavedení eura na Slovensku.

- Vedenie nemeckej automobilky Daimler rozhodlo, že stredoeurópsky závod koncernu bude postavený v juhomaďarskom Kecskeméte. Budú sa v ňom vyrábať kompaktné vozidlá triedy A a B.

18. júna - Európska komisia oznámila, že začína právne konanie voči Slovensku za rozširovanie monopolu Slovenskej pošty. Brusel požiadal slovenské úrady o objasnenie nedávnej novely poštového zákona vzhľadom na to, že by mohlo ísť o porušenie európskej legislatívy týkajúcej sa zneužívania dominantného postavenia na trhu.

19. júna - Šéfovia vlád a štátov Európskej únie definitívne potvrdili vstup Slovenska do eurozóny k 1. januáru 2009.

20. júna - Venezuelský prezident Hugo Chávez znárodnil cementárne zahraničných spoločností v krajine - mexického Cemexu, francúzskej Lafarge a švajčiarskeho Holcimu.

23. júna - Juhokórejská cukrovinkárska firma Lotte Confectionary oznámila kúpu známeho belgického výrobcu čokolády Chocolaterie Gyulian za 105 miliónov eur, čím si otvorí dvere na európsky cukrovinkársky trh.

25. júna - Talianska banka UniCredit plánuje v najbližších troch rokoch otvoriť 1300 nových pobočiek vo východnej Európe.

26. júna - Airbus predstavil v španielskej Seville svoje prvé vojenské dopravné lietadlo A400M. Stroj, ktorého prepravná kapacita je 37 ton nákladu, by sa mal stať základom budúcej európskej vojenskej prepravnej flotily.

- Ceny ropy sa dostali cez hranicu 140 USD, keď barel ľahkej americkej ropy WTI sa v New Yorku predával po 140,39 USD.

27. júna - Európsky parlament a členské krajiny EÚ dosiahli predbežnú dohodu o detailoch začlenenia leteckej dopravy do schémy obchodovania s emisiami.

- Spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates odišiel po 33 rokoch z vedenia tohto softvérového koncernu.

30. júna - Inflácia v eurozóne dosiahla nový rekord, keď podľa odhadov európskeho štatistického úradu Eurostat v júni medziročne stúpla na 4 %.

- Cena ropy dnes stanovila nový rekord, keď prekročila úroveň 143 USD za barel.

1. júla - Fínska spoločnosť Nokia uzatvorila s americkým hudobným vydavateľstvom Warner Music Group dohodu o poskytovaní hudby. Na jej základe budú hudobné tituly vydavateľstva dostupné v hudobnom obchode Nokie (Nokia Music Store) ako aj cez službu Nokie pod názvom Comes with Music.

- V Bulharsku sa zdražovalo. Od 1. júla sa zvýšili náklady na elektrinu a ústredné kúrenie o 13 až 14 %. Ceny verejnej dopravy vzrástli o 9 až 30 %.

- Európska komisia (EK) začala prijímať ponuky na výstavbu 26 satelitov pre európsky projekt satelitnej navigácie Galileo. Udelenie kontraktov by malo byť známe do polovice budúceho roka.

- Spoločnosti Bawag a KBC uzavreli proces odkúpenia Istrobanky, a to po súhlase Národnej banky Slovenska (NBS) a Protimonopolného úradu (PMÚ) SR, ktoré boli potrebné na získanie 100-% vlastníctva Istrobanky a Istro Asset Managementu. Akvizícia Istrobanky bola ohlásená 20. marca 2008. Kúpna cena vo výške 350 miliónov eur predstavovala 3,5-násobok jej účtovnej hodnoty.

- Americká sieť kaviarní Starbucks oznámila najväčšie prepúšťanie vo svojej histórii. Spoločnosť uviedla, že na domácom trhu zatvorí 600 prevádzok a do 9 mesiacov prepustí približne 12.000 zamestnancov, čo predstavuje 7 % pracovnej sily Starbucks.

2. júla - Britská letecká spoločnosť British Airways sa dohodla na kúpe francúzskych aerolínií L'Avion, ktorými chce posilniť divíziu OpenSkies a jej transkontinentálne lety medzi Európou a USA. Za francúzsku firmu zaplatí 54 miliónov GBP.

- EK odsúhlasila štátnu pomoc vo výške 65 miliónov eur, ktorú majú slovenské úrady v úmysle poskytnúť spoločnosti Samsung Electronics LCD Slovakia, s. r. o., patriacej do kórejskej skupiny Samsung Group. Investičná pomoc je určená na vybudovanie výrobného závodu na montáž obrazovkových modulov na báze tekutých kryštálov (LCD) vo Voderadoch.

- EK stanovila Británii termín do konca finančného roka 2009/2010 znížiť rozpočtový deficit pod 3 % HDP, čo je limit určený Európskou úniou (EÚ).

- EK povolila Nokii kúpu americkej firmy Navteq, ktorá sa špecializuje na výrobu digitálnych máp.

- Maďarský energetický koncern MOL sa dohodol na prevzatí českej firmy I&C Energo, a. s., so sídlom v Třebíči. MOL kúpi I&C Energo od elektrárenského koncernu ČEZ. Kúpna suma nebola zverejnená.

3. júla - Európska centrálna banka (ECB) zvýšila základnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 4,25 %.

- EK navrhuje konverzný kurz slovenskej koruny voči euru na úrovni 30,1260 SKK/EUR.

- Bývalého výkonného riaditeľa maklérskej spoločnosti Refco, Brita Phillipa Bennetta (59), odsúdil oblastný súd v New Yorku za podvody na 16 rokov väzenia.

4. júla - Nórska spoločnosť StatoilHydro ASA objavila nové ložisko zemného plynu v Barentsovom mori, 200 kilometrov od severného pobrežia Nórska.

- Londýnsky starosta Boris Johnson otvoril súťaž na dizajn novej verzie mestského autobusu, ktorý by mal nahradiť dvojposchodovú červenú ikonu britského hlavného mesta.

7. júla - EK predložila návrh na zmenu smernice o dani z pridanej hodnoty (DPH), čím by sa poskytlo členským krajinám Európskej únie viac flexibility pri uplatňovaní znížených sadzieb DPH na určité tovary a služby.

- EÚ uvalila antidumpingové clá na čínske konzervované mandarínky, aby tak ochránila španielskych producentov. To len necelý rok po tom, ako v EÚ vypršali kvóty na dovoz konzervovaného ovocia.

8. júla - Konverzný kurz slovenskej koruny voči euru bol stanovený na 30,1260 SKK/EUR. Dohodli sa na tom ministri financií EÚ.

- Členské štáty EÚ schválili návrh EK na zníženie spotreby elektrickej energie spotrebičov v domácnosti a kancelárskych spotrebičov v pohotovostnom režime. Schváleným nariadením sa stanovujú požiadavky na energetickú činnosť, týkajúce sa všetkých produktov predávaných v Európe, čím sa v EÚ do roku 2020 zníži spotreba elektriny v pohotovostnom režime takmer o 75 %.

- Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings zvýšila dlhodobý emisný rating Slovenska v cudzej mene z doterajšej úrovne A na úroveň A+ so stabilným výhľadom. Agentúra zároveň zvýšila rating Slovenskej republiky z AA na AAA a potvrdila dlhodobý emisný rating v domácej mene na A+ a krátkodobý na F1.

- Ministri financií EÚ sa dohodli na zavedení legislatívy, ktorá bude kontrolovať ratingové agentúry. Tie majú podľa finančných kruhov veľký podiel viny na vývoji hypotekárnej krízy. Nová legislatíva bude stanovovať povinný dohľad, zatiaľ čo doteraz sa agentúry držali určitého morálneho kódexu, ktorý si vytvorili.

9. júla - Európsky parlament (EP) schválil nariadenie, ktoré zakazuje zverejňovanie zavádzajúcich ponúk v oblasti ceny leteniek. Spotrebitelia tak budú mať už na začiatku k dispozícii informáciu o celkovej cene letenky vrátane všetkých poplatkov.

10. júla - Americká vláda znovu otvorila súťaž o kontrakt na dodávku tankovacích lietadiel pre vojenské letectvo za 35 miliárd USD, ktorý pôvodne získalo európske konzorcium EADS spolu s americkým partnerom Northrop Grumman. O víťazovi tendra už nebude rozhodovať vojenské letectvo ale Pentagón, ktorý by mal do konca roka oznámiť, kto získa lukratívnu zákazku.

11. júla - Cena americkej ropy dosiahla historické maximum 147,27 USD za barel.

- Skrachoval kalifornský hypotekárny ústav IndyMac. Americký orgán dohľadu nad sporiteľňami zastavil jeho činnosť, lebo veľmi veľa jeho klientov si chcelo vybrať vklady.

14. júla - Americký pivovar Anheuser-Busch súhlasil so svojím prevzatím belgickou firmou InBev za 52 miliárd USD, čo znamená vznik novej pivovarníckej jednotky na svete.

- Americká centrálna banka Fed zaviedla nové pravidlá, ktoré ochránia kupcov nehnuteľností pred praktikami bezohľadných poskytovateľov hypoték, poškodzujúcich najmä vlastníkov takzvaných rizikových hypoték, teda najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva.

15. júla - Kurz eura voči doláru sa dostal na nové historické maximum 1,6038 USD/EUR.

16. júla (TASR) - Bývalého šéfa Samsungu Lee Kun-heea (66) uznal súd v Soule vinným z daňových únikov a odsúdil ho na tri roky väzenia podmienečne s päťročným odkladom. Lee Kun-hee však musí zaplatiť pokutu 110 miliárd wonov.

- Nemecká vláda sa rozhodla, že od roku 2009 zruší pracovné obmedzenia pre kvalifikovaných technikov a vysokoškolsky vzdelaných odborníkov z nových členských štátov EÚ. Pre ostatné profesie však zostáva nemecký pracovný trh aj naďalej uzavretý až do roku 2011.

24. júla - Snemovňa reprezentantov USA schválila zákon, ktorý má pomôcť majiteľom domov získať lacnejšie hypotéky.

28. júla - Ruský ropný gigant Lukoil sa dohodol, že kúpi tureckého distribútora palív Akpet za viac ako 500 miliónov USD.

- Súd v Nemecku uznal bývalého manažéra koncernu Siemens Reinharda Siekaczeka vinným z korupcie a odsúdil ho na dva roky podmienečne a pokutu 108.000 eur.

29. júla - Nemecký koncern Siemens sa rozhodol zažalovať dvoch bývalých riaditeľov za vytvorenie systému tajných fondov, ktoré slúžili na úplatky. Dozorná rada koncernu sa rozhodla vymáhať odškodné od 10 bývalých členov vedenia, ktorí museli po vypuknutí škandálu z firmy odísť.

30. júla - Americký prezident George W. Bush podpísal návrh zákona o finančnej pomoci 400.000 vlastníkom domov, ktorým hrozí exekúcia, a zároveň o podpore kľúčovým financovateľom hypoték Fannie Mae a Freddie Mac.

31. júla - Ratingová agentúra Standard & Poor's Ratings Services (S&P) zvýšila rating dlhodobých záväzkov Číny na A+ z A. Agentúra tiež zvýšila rating krátkodobých záväzkov krajiny na A-1+ z A-1.

1. augusta - Ratingová agentúra Moody's zlepšila výhľad ratingu štátnych dlhopisov Slovenska denominovaných v zahraničnej aj domácej mene (A1) na pozitívny zo stabilného. Agentúra zároveň zvýšila strop ratingov SR na záväzky a depozity v zahraničnej mene na Aaa.

- Britská energetická firma British Petroleum (BP) a jej ruskí partneri v spoločnom ruskom podniku TNK-BP sa dohodli na výmene manažmentu.

5. augusta - Najväčšia svetová zaisťovňa Swiss Re sa dohodla, že kúpi od britskej banky Barclays portfólio životného poistenia za 753 miliónov GBP.

6. augusta - Rakúsky ropný koncern OMV ukončil rok trvajúce pokusy o prevzatie maďarského rivala MOL. Ako dôvod uviedol neprijateľné ústupky, ktoré koncernu kládla EK.

7. augusta - Ratingová agentúra Moody's Investors Service zlepšila rating dlhodobých depozitov denominovaných v zahraničnej mene Všeobecnej úverovej banky (VÚB) na Aa3 z A1 a potvrdila všetky ostatné ratingy banky. Agentúra zároveň potvrdila ratingy Eximbanky - rating dlhodobých depozitov v zahraničnej mene na úrovni A1 a rating krátkodobých depozitov v zahraničnej mene na úrovni P-1. Vylepšila však ich výhľad na pozitívny zo stabilného.

- Česká národná banka (ČNB) nečakane znížila hlavnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 3,5 %. Bolo to prvé zníženie úrokových sadzieb v ČR od apríla 2005 a nasledovalo po 8 zvýšeniach.

- EK začala výberové konanie na prevádzkovateľov celoeurópskych mobilných satelitných služieb.

12. augusta - Rakúska spolková vláda sa rozhodla, že predá 43-% štátny podiel v spoločnosti Austrian Airlines (AUA). Podľa ministra financií Wilhelma Molterera sa tým otvorila cesta k úplnej privatizácii AUA.

13. augusta - Uverejnením inzerátu vo Financial Times a v rakúskom denníku Wiener Zeitung o predaji štátneho podielu v Austrian Airlines (AUA) sa dnes začal proces privatizácie tejto leteckej spoločnosti.

14. augusta - Španielska vláda schválila 24-bodový plán, ktorý má zvýšiť produktivitu a konkurencieschopnosť španielskej ekonomiky. V rámci tohto plánu Madrid v rokoch 2009 a 2010 podporí 20 miliardami eur malé a stredné podniky a sociálne bývanie.

- Pri predaji Českých aerolínií (ČSA), o ktorom rozhodla vláda Mirka Topolánka, bude štátu radiť konzorcium vedené poradenskou firmou Deloitte. To totiž vyhralo výberové konanie, ktoré v máji vyhlásilo ministerstvo financií. ČSA by mali získať nového vlastníka na jar 2009. Ministerstvo financií očakáva, že predaj leteckej spoločnosti prinesie štátu 5 miliárd Kč.

15. augusta - Cena za unca zlata (31,1035 gramu) sa prvýkrát v ro ku 2008 dostala pod hranicu 800 USD.

18. augusta - Venezuela začala znárodňovať firmy z oblasti cementárenského priemyslu. Ide o dcéry spoločností Holcim, Cemex a Lafarge.

19. augusta - Venezuela sa dohodla na znárodnení oceliarní Sidor.

20. augusta - Nemecká vláda schválila návrh novelizácie zákona o nkajších ekonomických vzťahoc (Aáenwirtschaftsgesetz). Jeho cieľom je vytvoriť nástroj na obranu ped neželanými zahraničnými prevzatiami.

- Saudská Arábia otvára svoju burzu pre zahraničných investorov. Kráľovstvo oznámilo, že dovolí zahraničným investorom kupovať akcie kótované na domácej burze prostredníctvom sprostredkovateľov. Toto je veľký krok k sprístupneniu najväčšej arabskej burzy zahraničnému kapitálu. Saudskoarabská burza s cennými papiermi Tadawul doteraz umožňovala zahraničným investorom prístup k akciám iba cez vybrané fondy.

27. augusta - Porota súdu v kalifornskom Riverside priznala spoločnosti Mattel, výrobcovi bábiky Barbie, náhradu škody 100 miliónov USD. Zaplatiť ju má MGA Entertainment, ktorý porušil so svojimi bábikami autorské práva Mattelu.

29. augusta - Japonská vláda predstavila balíček stimulov na podporu ekonomiky v celkovej hodnote 11,7 bilióna JPY.

- Talianska letecká spoločnosť Alitalia požiadala o ochranu pred bankrotom, aby sa nedostala do kritickej situácie ešte predtým, ako sa jej podarí uzatvoriť dohodu o svojej záchrane. Oficiálne tak oznámila, že je nesolventná, a podala žiadosť na súd, aby ju ochránil pred požiadavkami veriteľov.

31. augusta - V ČR skončila platnosť 50-haliernikov a 20-korunových bankoviek.

1. septembra - Druhá najväčšia banka v Nemecku Commerzbank sa dohodla na kúpe Dresdner Bank od poisťovne Allianz za 9,8 miliardy eur.

3. septembra - Medzinárodný menový fond (MMF) sa dohodol s Gruzínskom, že mu poskytne úver 750 miliónov USD. Pôžička by mala krajine pomôcť utlmiť ekonomické dôsledky vojnového konfliktu s Moskvou, ktorý môže výrazne spomaliť gruzínsku konjunktúru.

- Najväčší výrobca nealkoholických nápojov na svete spoločnosť Coca-Cola sa dohodla na kúpe čínskej spoločnosti Huiyuan Juice Group za 2,3 miliardy USD, čím zdvojnásobí svoj podiel na tunajšom trhu s ovocnými šťavami.

5. septembra - Mechanici Boeingu, ktorých je v odboroch organizovaných 27.000, vstúpili do štrajku za zvýšenie miezd.

7. septembra - Americká vláda prevzala kontrolu nad spoločnosťami Fannie Mae a Freddie Mac, ktoré zabezpečujú a garantujú financovanie hypoték v USA. Federálna vláda pristúpila k tomuto kroku v dôsledku poklesu kapitálu oboch finančných ústavov.

9. septembra - Švédska energetická spoločnosť Vattenfall spustila vo východonemeckom meste Spremberg, v časti nazvanej Schwarze Pumpe, skúšobnú prevádzku prvej uhoľnej elektrárne s revolučnou technológiou zachytávania a ukladania emisií CO2.

- Poľská vláda schválila plán na záchranu historických lodeníc v Gdansku, Gdynii a Štetíne.

10. septembra - Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) prekvapivo znížila ťažobné kvóty o 520.000 barelov ropy na 28,8 milióna barelov denne.

12. septembra - Ministri financií eurozóny sa dohodli, že Jean-Claude Juncker ostane na čele Eurogroup, ekonomického zoskupenia ministrov financií eurozóny, aj ďalšie dva roky. Juncker (53), predseda vlády a minister financií Luxemburska, nastúpil do funkcie predsedu Eurogroup v roku 2005.

15. septembra - Vedenie investičnej banky Lehman Brothers Holdings Inc. informovalo, že plánuje požiadať súd o ochranu pred veriteľmi podľa 11. kapitoly zákona o bankrote.

16. septembra - Centrálne banky od Tokia až po New York poskytli finančným trhom injekciu za viac než 200 miliárd USD v snahe upokojiť trhy, s ktorými zamával bankrot investičnej banky Lehman Brothers a kríza americkej poisťovacej spoločnosti AIG.

- Americká centrálna banka Fed sa rozhodla, že poskytne najväčšej svetovej poisťovni American International Group (AIG) mimoriadny úver vo výške 85 miliárd USD.

17. septembra - Spoločnosť BAA sa rozhodla predať londýnske letisko Gatwick. BAA vlastí aj ďalšie dve londýnske letiská Heathrow a Stansted.

18. septembra - Britská banka Lloyds TSB sa dohodla na kúpe najväčšieho domáceho poskytovateľa hypotekárnych úverov HBOS približne za 12,2 miliardy GBP. V Británii tak vznikne nový finančný gigant, ktorý bude kontrolovať viac ako štvrtinu trhu s hypotekárnymi úvermi v krajine.

- ECB a popredné svetové centrálne banky sa dohodli na koordinácii opatrení, ktoré majú utlmiť napätie na peňažných trhoch po krachu americkej investičnej banky Lehman Brothers a predaji Merrill Lynch. Na akcii sa podieľa americký Fed, ECB, Anglická národná banka, Japonská národná banka ako aj Kanadská a Švajčiarska národná banka. Spoločne nalejú na finančné trhy americké doláre.

19. septembra - Burzové dohľady v USA a Británii dočasne zastavili takzvané predaje na krátko (short selling) titulov finančných inštitúcií.

- Bank of China sa dohodla na kúpe 20-% podielu vo francúzskom finančnom inštitúte LCF Rothschild za 236,3 milióna eur.

21. septembra - Z Wall Street zmizli investičné banky. Pod tlakom úverovej krízy sa Goldman Sachs a Morgan Stanley, posledné americké investičné banky, vzdali svojho osobitného právneho postavenia a zmenili sa na "obyčajné" komerčné finančné ústavy.

24. septembra - Česká energetická firma ČEZ a francúzska spoločnosť Electrabel získali kontrakt na výstavbu dvoch tepelných elektrární v Rumunsku. Podľa rumunského ministra financií Varujana Vosganiana hodnota každého kontraktu je 400 miliónov eur.

28. septembra - Srbská vláda schválila dohodu, v rámci ktorej taliansky Fiat získa kontrolný balík srbskej automobilky Zastava.

30. septembra - Belgická, francúzska a luxemburská vláda sa dohodli, že pomôžu francúzsko-belgickej banke Dexia finančnou injekciou vo výške 6,4 miliardy eur.

1. októbra - Cena ropy opäť klesla pod 100 USD za barel.

- Prezident ECB J-C. Trichet a predseda Ecofinu J.-C. Juncker vyjadrili názor, že banky v eurozóne nepotrebujú taký záchranný balík, ako americké banky.

2. októbra - Americký Senát schválil záchranný balík pre americké banky v hodnote 700 miliárd USD.

- Írsky parlament schválil ako prvý v EÚ zákon o ochrane vkladov v írskych bankách.

3. októbra - Agentúra Fitch Ratings znížila úverovú bonitu Estónska, Litvy a Lotyšska; všetky majú negatívny výhľad.

- Francúzsko v úsilí oslabiť vplyv medzinárodnej finančnej krízy na domácu ekonomiku dáva firmám k dispozícii 20 miliárd eur.

4. októbra - Americkí daňoví poplatníci podľa G. W. Busha napokon nezaplatia 700 miliárd USD za záchranu amerických bánk, lebo časom ceny ich akcií vo vlastníctve štátu budú rásť, na čom daňoví poplatníci možno aj zarobia.

5. októbra - Kuwait Petroleum Corp investuje do ťažby a spracovania ropy do roku 2013 takmer 75 miliardy USD.

- V Rusku uviedli do prevádzky prvú časť ropovodu Východná Sibír - Tichý oceán. Sprevádzkovaný úsek meria 1100 kilometrov.

6. októbra - MOL kupuje 21,7-% podiel v chorvátskej spoločnosti INA v prepočte za 26,01 miliardy Sk.

- Nemecko sa pripojilo k Írsku a Grécku a snaží sa chrániť vklady svojich občanov v bankách.

7. októbra - Cena ropy klesla pod 90 USD za barel.

- Na Islande boli zoštátnené hlavné banky.

- MMF zvýšil odhad celkových strát spôsobených americkou úverovou krízou na 1,4 bilióna USD; v apríli hovoril o škodách za bilióna USD.

8. októbra - Deficit amerického rozpočtu vo fiškálnom roku 2007/08 dosiahol nový historický rekord 438 miliárd USD.

- Novou komisárkou EK pre zahraničný obchodu namiesto Petra Mandelsona sa stala Catherine Ashtonová.

- Agentúra Moody's znížila bonitu talianskej banky UniCredit.

9. októbra - Vlády Francúzska, Belgicka a Luxemburska sa dohodli na novom záchrannom pláne pre hypotekárnu banku Dexia.

- Úver 85 miliárd USD, ktorý dostala American International Group, neudržal najväčšiu poisťovňu sveta v chode dlho.

- Írsko rozšírilo garanciu vkladov aj na úspory v piatich finančných inštitúciách v krajine, ktoré majú zahraničných vlastníkov.

10. októbra - Maďarská vláda a centrálna banka prijali mimoriadne opatrenia, aby zabránili prepadu akcií, dlhopisov aj meny.

- Hodnota angažovanosti Erste Group na Islande predstavuje 300 miliónov eur.

- Cena ropy klesla už pod hranicu 80 USD (1778,50 Sk) za barel.

11. októbra - Ministri financií G7 poslali z Washingtonu svetu posolstvo, že chcú riešiť problémy svetovej finančnej a hospodárskej krízy.

12. októbra - Svetový finančný systém balansuje na pokraji zrútenia. Uviedol to vo Washingtone šéf MMF Dominique Strauss-Kahn.

- V Paríži sa konalo krízové stretnutie Francúzska, Nemecka, Británie a Talianska o riešení pokračujúcej finančnej a bankovej krízy vo svete.

13. októbra - Britská vláda investuje do troch veľkých domácich bánk 37 miliárd GBP.

- Vo Washingtone sa uskutočnilo v atmosfére rozrastajúcej sa svetovej finančnej krízy výročné rokovanie MMF a Svetovej banky.

- Banková regulácia v USA bola vytvorená pre trh 19. storočia a vyžaduje rozsiahle zmeny. Tvrdí to bývalý šéf americkej komisie pre cenné papiere SEC Hervey Pitt.

- Nobelovu cenu za ekonómiu udelili Američanovi Paulovi Krugmanovi.

- Francúzska vláda schválila 360 miliárd eur na pomoc bankám.

14. októbra - Americká vláda kupuje podiely v bankách za 250 miliárd USD.

- Vláda ČR schválila zvýšenie bankových garancií na 50.000 eur.

15. októbra - Ukrajina požiadala MMF o pomoc pri odvrátení štátneho bankrotu.

- Minimálna garancia na vklady v EÚ bola stanovená na 50.000 eur.

- V Bruseli sa začal jesenný summit EÚ.

16. októbra - ECB poskytne Maďarsku záchranný balík v hodnote 5 miliárd eur. Pomoc Budapešti prisľúbili aj MMF a Svetová banka. Celková hodnota pomoci by mala prekročiť 25 miliárd USD.

- Cena barelu ropy klesla pod 70 USD.

17. októbra - Líbyjské konzorcium vstupuje do talianskej banky UniCredit.

- Agentúra Fitch zhoršila výhľad ratingu Maďarska a Ukrajiny.

18. októbra - Budúci laureát Nobelovej ceny za ekonómiu P. Krugman očakáva hlbokú recesiu.

20. októbra - Holandsko poskytne ING finančnú injekciu 10 miliárd eur.

- Američania nakúpili cenné papier na úver za 450 miliárd USD.

- Svetová finančná kríza zničí 20 miliónov pracovných miest.

22. októbra - Bielorusko požiadalo MMF o preklenovací úver.

23. októbra - Zástanca idey prísneho voľného trhu A. Greenspan vyzval na jeho dôslednú reguláciu.

- Agentúra S&P znížila rating Ruska.

24. októbra - Peking, Soul a Tokio vytvoria devízový fond v hodnote 80 miliárd USD.

- Britská ekonomika zaznamenala prvú kontrakciu po 16 rokoch, ktorá dosiahla 0,5 %.

- OPEC na rokovaní vo Viedni znížil ťažbu kartelu o 1,5 milióna barelov denne.

25. októbra - Island požiadal MMF o úver 2 miliardy USD.

26. októbra - MMF poskytne Ukrajine pohotovostný úver v hodnote 16,5 miliardy USD.

27. októbra - ECB poskytla dánskej centrálnej banke 12 miliárd eur.

- Agentúra S&P znížila rating Rumunska; štát je späť v špekulatívnom pásme.

- Daimler podpísal v Maďarsku dohodu o výstavbe závodu na výrobu malých áut.

28. októbra - Boeing sa dohodol s mechanikmi na ukončení 52-dňového štrajku.

29. októbra - Varovanie Bank of England: Svetovému finančnému systému hrozí megadomino.

30. októbra - Po 85 rokoch zaniká letisko Tempelhof v Berlíne.

2. novembra - Mechanici Boeingu ukončili štrajk po 57 dňoch.

3. novembra - Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány hľadá krízový plán na záchranu ekonomiky.

4. novembra - Ministri financií EÚ schválili úver 6,5 miliardy eur pre Maďarsko.

5. novembra - Švédsko by mohlo prijať euro, ale nie skôr ako v roku 2013.

6. novembra - Poisťovňa Aegon hospodárila v 3. štvrťroku so stratou 329 miliónov eur.

- Svet musí do energetiky do roku 2030 investovať vyše 26 biliónov USD.

- Maďari pripravujú záchranný balíček pre banky za 600 miliárd HUF.

7. novembra - Agentúra Moody's znížila rating Lotyšska.

- Miera nezamestnanosti v USA v októbri vzrástla na 14-ročné maximum 6,5 %.

9. novembra - Ministri financií G20 sa v brazílskom Sao Paule dohodli na spoločnom postupe proti svetovej kríze.

10. novembra - Americký financovateľ hypoték, Fannie Mae, oznámil, že v 3. štvrťroku dosiahol najvyššiu stratu vo svojej histórii - 29 miliárd USD.

11. novembra - Akcie GM sa prepadli na najnižšiu úroveň od roku 1943.

- Cena barelu ropy klesla pod 60 USD.

12. novembra - EK navrhla reguláciu ratingových agentúr.

- Vladimir Putin: Rusko nemusí postaviť Severný prúd, plyn však bude potom drahší.

13. novembra - Maďarská vláda poskytne na záchranu ekonomiky 1,4 bilióna HUF.

- Októbrový rozpočtový deficit USA dosiahol historických 237,18 miliardy USD.

14. novembra - Americký hypotekárny ústav Freddie Mac dosiahol v 3. štvrťroku rekordnú stratu 25,3 miliardy USD.

15. novembra: Krach General Motors môže stáť vládu USA až 200 miliárd USD.

- Pakistan súhlasil s podmienkami úveru od MMF v hodnote 7,6 miliardy USD.

- Vo Washingtone sa uskutočnil summit G20 o riešení svetovej finančnej a hospodárskej krízy, ktorý však nepriniesol konkrétne výsledky.

18. novembra: MOL v 3. štvrťroku zaznamenal čistú stratu 4,9 miliardy HUF.

19. novembra: Výkon španielskej ekonomiky v 3. štvrťroku klesol prvýkrát od roku 1993.

- Vplyvný americký senátor Richard Shelby navrhol, aby americké automobilky išli do bankrotu.

- Maďarský premiér F. Gyurcsány priznal, že krajinu čaká dlhá a hlboká recesia.

20. novembra: Ministri poľnohospodárstva EÚ schválili reformu agrárnych dotácií.

- EK schválila štátne garancie pre banky Dexia a Fortis.

- Automobilka PSA Peugeot-Citro‰n zruší 2700 pracovných miest vo Francúzsku.

- Lotyšsko sa rozhodlo požiadať EK a MMF o finančnú pomoc.

- Cena ropy sa už dostala pod úroveň 50 USD za barel.

23. novembra - Vláda USA musí ôsmim najväčším finančným firmám krajiny požičať 1,2 bilióna USD.

24. novembra - Americká vláda poskytla Citigroup najväčšiu pomoc v histórii bánk: 20 miliárd USD na posilnenie jej hotovosti a 306 miliárd USD ako garanciu na jej prípadne straty z aktív.

25. novembra - Fed poskytne 800 miliárd USD na otvorenie úverových liniek.

28. novembra - Bank of China vstupuje ako prvá čínska banka na švajčiarsky trh.

- Agrárni ministri Británie a Nemecka odmietli zvýšiť financie na program potravinovej pomoci najchudobnejším obyvateľom EÚ. Ďalšie štáty zase upozornili, že v súčasnosti na trhu EÚ nie sú takmer žiadne prebytky.

30. novembra - OPEC sa bude usilovať o "spravodlivú" cenu 75 USD za barel.

1. decembra - Automobilka Ford nevylučuje v rámci úspor predaj švédskej dcéry Volvo.

- Cena barelu ropy klesla pod 50 USD.

2. decembra - Z najväčších peňažných fondov v Česku odtieklo 16 miliárd Kč.

- Ministri financií EÚ schválili navŕšenie kapitálu Európskej investičnej banky (EIB) o 67 miliárd eur.

3. decembra - Americké automobilky požadujú na svoju záchranu 34 miliárd USD.

- Kia Motors napriek kríze neposunie výstavbu plánovaného závodu v USA.

- Lufthansa sa rozhodla kúpiť rakúske aerolínie AUA.

4. decembra - ECB znížila základnú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu na 2,50 %.

- Merrill Lynch: Cena ropy by mohla na budúci rok klesnúť pod 25 USD za barel.

5. decembra - Švédsko schválilo balíček na podporu ekonomiky za 8,3 miliardy SEK.

- Čína a USA prisľúbili 20 miliárd USD na podporu globálneho obchodu.

- Belgicko sa otvorí 1. mája 2009 aj pre Slovákov.

- Rusko prisľúbilo Srbsku, že plynovod cez Balkán postaví.

7. decembra - Írska vláda nariadila stiahnuť z obchodov nebezpečné bravčové mäso.

8. decembra - Množia sa negatívne správy o vývoji v českej ekonomike.

9. decembra - Brusel je znepokojený sporom medzi Moskvou a Kyjevom o dlhu Ukrajiny za odobratý plyn.

- Čínsky partner Fordu Chang'an Auto prejavil záujem o švédske Volvo.

- Hrubý domáci produkt Estónska v 3. štvrťroku medziročne klesol o 3,5 %.

- Čínska automobilka Great Wall Motor plánuje vyrábať autá v Bulharsku.

10. decembra - Centrálne banky Južnej Kórey, Číny a Japonska sa dohodli na spolupráci.

11. decembra - Český štátny rozpočet v roku 2009 môže dosiahnuť namiesto zapísaného schodku v zákone o štátnom rozpočte 38,1 miliardy Kč až 141,3 miliardy Kč.

- Volvo a Saab dostanú od vlády návratnú pomoc 28 miliárd SEK.

- V Bruseli sa začal jeden z najdôležitejších summitov EÚ za posledné roky.

12. decembra: V Bruseli sa skončil dvojdňový summit EÚ venovaný energetickému a klimatickému balíčku, prekonávaniu finančnej a hospodárskej krízy, ako aj rozvíjaniu východného partnerstva.

bal dan lom jns pop gl zll

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (16. 4. 2024)
USD 1.066
AUD 1.644
CZK 25.324
JPY 164.050
CAD 1.465
GBP 0.854
HUF 394.250
PLN 4.294
CHF 0.973
SEK 11.558

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 762
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 579
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 451
  4. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 503
  5. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 458
  6. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 237
  7. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 056
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 027
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 366
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 916
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 557
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 182
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 183
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 656
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 663
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 502
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Stojany na čerpacej stanici

Štátnu kasu vysoké ceny tešia, motoristov nie.


Veronika Remišová

Návrh obmedzuje vlastnícke práva a je protiústavný, povedala opozičná poslankyňa.


TASR
Tabuľa s nápisom pri budove, v ktorej sídli štátny podnik Vodohospodárska výstvaba na Karloveskej ulici v Bratislave.

Ide o spoločnosti Vodohospodárska výstavba a Slovenský vodohospodársky podnik.


SITA
Ilustračné foto

Rast má byť vyšší o desatinu percenta.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 366
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 916
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 557
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 182
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 183
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 656
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 663
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 502
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu