SME

Najskôr list, potom ulica. Amerika

Hypotéky nestačia splácať a domy

nemôžu predať. Finančná kríza v Spojených štátoch najviac postihla Američanov s nízkymi príjmami.

Victor Chavez sa s manželkou a dvomi deťmi presťahovali v roku 2004 do nového väčšieho trojizbového domu v jednom z predmestí Chicaga. Vybavenie hypotéky na 217 tisíc dolárov (zhruba päť miliónov korún) nebolo v tom čase pre zamestnaného údržbára žiadnym problémom.

Keď sa neskôr rozhodol požičať si peniaze na úpravy domu, musel prejsť na hypotéku s meniteľnou úrokovou sadzbou. Banka mu povedala, že splátka sa nezmení. Nestalo sa. Mesačne musel platiť o 400 dolárov (9 400 korún) viac. Banke dlhoval trinásťtisíc dolárov (vyše tristotisíc korún), keď mu domov prišiel list, v ktorom stálo, že mu hrozí zabavenie domu.

SkryťVypnúť reklamu

Príbeh Victora Chaveza, ako ho uverejnil miestny denník Chicago Sun-Times, má vyvesený na nástenke vo svojej kancelárii Nancy Villacortová. Hypotekárna konzultantka vedie neziskovú organizáciu Neighborhood Assistance Corporation of America (NACA), ktorá pomáha ľuďom v podobnej situácii vyjednávať s bankami výšku splátok hypoték.

"Takýchto príbehov je v súčasnej Amerike rekordne veľa," povzdychne si. Vie, čo hovorí. Od minulého roku, kedy v Spojených štátoch vypukla kríza na trhoch, zdvojnásobil sa počet ľudí, ktorí u nej vyhľadávajú pomoc.

Hypotéky skutočne pre každého

Jeden z dôvodov hypotekárnej krízy, ktorá momentálne spôsobuje existenčné problémy mnohým Američanom, vidí Villacortová na začiatku nového tisícročia. Po teroristických útokoch na Spojené štáty z 11. septembra 2001 centrálna banka v snahe naštartovať americkú ekonomiku znížila úrokové sadzby. V USA pritom existovali štátne hypotekárne inštitúcie, ktoré podporovali banky, aby dávali hypotéky aj menej solventným Američanom.

SkryťVypnúť reklamu

Ak k nízkym úrokom a politike štátu prirátame aj snahu maklérov získať čo najvyššie provízie od počtu klientov, je nám jasné ako vyzerala situácia pred pár rokmi. Hypotéku v tom čase dostal naozaj skoro každý. A to doslova.

Villacortová ukazuje v počítači zložku Marie Garcia, ktorá získala pôžičku na dom aj napriek tomu, že bola nezamestnaná. Hypotekárnych maklérov nezaujímal jej príjem. Jedinou podmienkou bolo, aby mala čistý register, čiže všetky iné predchádzajúce pôžičky poctivo splácané.

Najprv práca, potom dom

Kým boli nízke úrokové sadzby a ekonomika v dobrom stave, menej solventní Američania stačili platiť. Keď sa však splátky na dom zvýšili z 1 500 na 2 000 dolárov (z 35 250 na 47 000 korún), pre ľudí s nízkymi príjmami nastali ťažkosti. "Práve u mňa bola žena, čo zarába 2 700 dolárov mesačne a po zvýšení úrokov musí dať 2 000 dolárov len za hypotéku. Človek, ktorý jej vybavoval pôžičku, musel predsa vedieť, že to nebude schopná splácať," hovorí Villacortová. V súčasnej ekonomickej kríze sa pritom v Štátoch zatvárajú fabriky a stúpa nezamestnanosť. "Siedmi z desiatich ľudí k nám prídu preto, lebo stratili prácu a nevládzu platiť za dom," hovorí Villacortová. Podľa nej takéto problémy postihujú vo veľkej miere najmä menšiny a prisťahovalcov z Latinskej Ameriky. "Často ani nerozumeli tomu, čo podpísali," hovorí a zároveň vysvetľuje, prečo v NACA počuť rovnako často ako angličtinu aj španielčinu.

SkryťVypnúť reklamu

Pred vysťahovaním

Čo sa stane, ak v Spojených štátoch dlhujete banke peniaze za hypotéku? Po troch mesiacoch vám príde nepríjemný list, v ktorom vám banka či iná inštitúcia hrozí, že vyvlastní dom.

K samotnému vysťahovaniu pritom môže dôjsť rýchlo, napríklad v štáte Illinois od siedmich do desiatich mesiacov. Dovtedy musí rodina splatiť dlh alebo si nájsť novú strechu nad hlavou.

O tom, aké to je, keď vám hrozí konfiškácia domu, vedia svoje aj Thomas a Tumblelina Garcioví. Manželský pár sme zastihli spolu s ďalšími desiatkami zúfalých ľudí v čakárni NACA.

"Prvé varovanie od banky, že nám vezme dom, sme dostali pred rokom," hovorí štyridsiatnik Thomas. "Manželka bola tri roky bez práce, obaja synovia študovali na univerzite a nie vždy nám zvýšilo na splátku hypotéky. Dlhovali sme banke 27-tisíc dolárov. Požičali sme si od rodiny a známych a nakoniec sme všetko zaplatili. No teraz nám znova prišiel list, že dlhujeme ďalších päťtisíc dolárov. Nevieme, skadiaľ zobrali túto sumu. Nemáme si už od koho požičať," dodáva Thomas a ustarostená tvár jeho manželky prezrádza, že rodinu Garciovcov stihlo skutočne to najhoršie.

SkryťVypnúť reklamu

Výhodné aj pre banky

Jednou z posledných nádejí zostáva pre ľudí ako sú Garciovci NACA a ďalšie podobné organizácie, ktoré dokážu vyjednať s bankou nový splátkový kalendár. Šťastný koniec mal aj príbeh Victora Chaveza. Vďaka NACA stále býva vo svojom dome a spláca teraz o päťsto dolárov (11 750 korún) mesačne menej.

Organizácia najskôr urobí analýzu finančných možností dlžníka a potom sa snaží kontaktovať jeho banku a vyjednať zníženie splátky, ktoré by majiteľ zvládol. S niektorými inštitúciami je spolupráca ľahšia, s inými ťažšia, no úspešná dohoda nebýva zriedkavá.

"Je to výhodné aj pre banky. Je pre ne lepšie mať menší zisk ako žiaden. Nechcú mať ďalší opustený dom, ktorý nebudú môcť predať," hovorí Villacortová a naráža na ďalší aspekt americkej hypotekárnej krízy: Pokles predaja nehnuteľností.

SkryťVypnúť reklamu

Nik nechce kupovať

Ekonomická a hypotekárna kríza v Spojených štátoch spôsobili, že dopyt po domoch výrazne klesol. Vidieť to aj v štvrti západného Chicaga, kde NACA sídli. Oznamov ponúkajúcich domy na predaj za zníženú cenu je na jednej ulici niekoľko.

Potvrdzujú to aj štatistiky. Podľa agentúry Bloomberg je napríklad počet predaných nových domov v Spojených štátoch v súčasnosti najmenší od roku 1991. Dôvodom je, že banky už nepožičiavajú tak ľahko a Američania sa boja znova zaviazať kúpou bytu.

Rozprávať by o tom vedel aj Bobby Santiago. Ako povedal pre denník Chicago Tribune, snaží sa predať svoj dom v západnom Chicagu. Pred niekoľkými rokmi by zaň mohol pýtať 230-tisíc dolárov (takmer päť a pol milióna korún), teraz zľavil na 160-tisíc (3,76 milióna), no stále nevie nájsť kupca. A aj keď dom napokon predá, stále zostane banke dlžný 50-tisíc dolárov (viac ako milión korún).

SkryťVypnúť reklamu

Naopak, taxikár Rus, pôvodom z Pakistanu, predal svoj dom ešte pred dvoma rokmi. Teraz si gratuluje, lebo podobné domy sú dnes na trhu o 50-tisíc dolárov lacnejšie. S manželkou a dcérou sa rozhodli, že radšej budú žiť v prenájme. Mesačne ich vychádza na tisíc dolárov, za hypotéku platili dvojnásobok.

Vyriešiť svoju bytovú krízu prenájmom môže byť podľa Villacortovej pre postihnutých Američanov jedno z riešení. Súčasné drahé hypotéky by aj podľa ďalších expertov mali prinútiť viac ľudí, aby využívali tento spôsob bývania. Aj keď ten môže byť rovnako zradný. Americké médiá priniesli príbehy viacerých rodín, ktoré sa pre dlhy a následné zabavenie domu museli vysťahovať prakticky zo dňa na deň.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (28. 3. 2024)
USD 1.082
AUD 1.660
CZK 25.319
JPY 163.520
CAD 1.471
GBP 0.858
HUF 395.400
PLN 4.315
CHF 0.981
SEK 11.506

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 180
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 541
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 862
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 154
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 756
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 951
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 907
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 596
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 408
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 320
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 418
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 358
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 196
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 907
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 596
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 408
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 320
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 418
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 358
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 196
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu