SYDNEY/LONDÝN.
BHP podala ponuku ešte v novembri minulého roka, keď ceny kovov prudko rástli v dôsledku vysokého dopytu Číny a iných krajín po oceli, železe a ďalších nerastných surovinách. V tom čase ponuka na Rio Tinto dosahovala hodnotu 193 miliárd USD (4,59 bilióna Sk), čo však austrálska banská firma stále považovala za nepriateľskú ponuku, pretože predpokladala, že jej akcie budú ďalej rásť. Do dnešného dňa však ceny akcií podnikov v tomto sektore prudko klesli a Rio Tinto má dnes oproti ponúkanej cene iba tretinovú hodnotu. Trhová hodnota firmy sa v súčasnosti pohybuje okolo 66 miliárd USD.
BHP sa teraz obáva, že prevzatie Rio Tinto by pre ňu znamenalo aj prevzatie omnoho vyšších dlhov a navyše, pre obavy z ohrozenia konkurenčného prostredia by ju regulačné úrady nútili predať časť aktív, za ktoré by v súčasnej situácii nedostala toľko, čo v minulosti.
"Hodnota majetku akcionárov by sa znížila na neakceptovateľnú úroveň," povedal šéf BHP Billiton Marius Kloppers. Akcie BHP zaznamenali po oznámení odstúpenia od megafúzie rast o viac než pätinu, zatiaľ čo Rio Tinto klesli o viac než 40 %.
Investori boli správou o krachu plánovanej fúzie, ktorá by vytvorila mimoriadny banský gigant, prekvapení. "BHP nedával najavo, že by sa k tomuto kroku chystal. Je to prekvapujúce," povedal analytik Tim Barker z BT Financial Group v Sydney.
Naopak, oceliarske firmy vo svete rozhodnutie BHP Billiton privítali, keďže spojenie svetovej jednotky a trojky v ťažbe rudy by podľa nich znížilo počet hráčov na trhu a mohlo viesť k zvýšeniu cien.
Informovala o tom agentúra Reuters.