BRATISLAVA. Reforma daňového systému bola preto v predchádzajúcich rokoch kľúčovým bodom programu mnohých vlád. Cieľom reformy je vytvoriť prostredie, ktoré podporuje podnikanie pomocou nízkych daní a jednoduchého daňového systému v kombinácii s rýchlou a efektívnou administráciou. Poradenská spoločnosť Pricewaterhouse Coopers (PwC) preto vypracovala rozsiahlu analýzu, v ktorej porovnala daňové reformy, daňové systémy a výber daní v 181 krajinách sveta.
Z analýzy vyplýva, že 36 štátov v rokoch 2007/2008 zjednodušilo výber daní. Najpopulárnejším opatrením bolo ich zníženie. Ďalším najčastejším krokom bolo zavedenie elektronického systému daňového priznania a výberu daní. Niektoré štáty zase znížili počet daní.
Reformátorom číslo jedna sa stala Dominikánska republika, ktorá znížila daň z príjmu právnických osôb, zrušila viaceré menšie dane, znížila daň z prevodu majetku a zaviedla on-line daňové priznanie aj výber daní. Spomedzi regiónov najviac reforiem zaviedli krajiny východnej Európy a strednej Ázie.
PwC pre lepšie porovnanie situácie v jednotlivých štátoch zostavila rebríčky na základe viacerých kritérií: od jednoduchosti platby daní po celkové daňové zaťaženie.
Podľa analýzy najjednoduchšie sa platia dane na Maledivách, nasleduje Katar, Hongkong, Spojené arabské emiráty (SAE) a Singapur. Naopak, najkomplikovanejší výber daní je v Bielorusku, na Ukrajine, v Konžskej demokratickej republike, Stredoafrickej republike a Venezuele. Slovenská republika obsadila v tomto rebríčku až 126. miesto, po Maďarsku, ktoré je na 112. a Česku na 118. mieste.
Z hľadiska celkového daňového zaťaženia je na tom najlepšie exotický ostrov Vanuatu, zo súostrovia Nové Hebridy v juhozápadnej časti Tichého oceánu, ktorý tesne predbehol Maledivy. Na treťom mieste je opäť Katar, štvrté sú SAE a piaty Kuvajt. Slovensko skončilo na 115. priečke, Česko na 121. a Maďarsko na 145. Najväčšie daňové zaťaženie majú krajiny v Afrike. Na poslednom mieste sa totiž umiestnila Gambia, tesne pred Burundi, Sierra Leone, Konžskou demokratickou republikou a Stredoafrickou republikou.
Čo sa týka administratívy spojenej s výberom daní, najmenej času zaberie daňovým poplatníkom na Maledivách, v SAE, Bahrajne, Katare a na Bahamách a naopak, najviac Brazílčanom, Kamerunčanom, Bielorusom, Bolívijčanom a Vietnamcom. Slovensko v tomto rebríčku obsadilo 129. miesto, Česko až 174. a Maďarsko 132.
Informovala o tom na svojej internetovej stránky spoločnosť PwC.