KOŠICE. Začiatok výstavby Minioceliarne v Mokranciach v okrese Košice - okolie v celkovej hodnote investície 150 miliónov eur (4,51 miliardy Sk) presúva investor - SSIM, a. s., Košice z novembra na budúcoročný február až marec.
Dôvodom sú podľa predsedu predstavenstva Aksama Barakata slovenské daňové zákony a daňová kontrola v ich spoločnosti za predchádzajúce roky, na základe ktorej si daňový úrad uplatňuje zvýšenie dane.
Barakat tvrdí, že sa tak deje na základe "nesprávneho zákona, ktorý na konci svojho funkčného obdobia prijala predchádzajúca vláda". V prípade SSIM sa to týka tranzitného tovaru, ktorý bol na Slovensku v colnom režime v colnom sklade, a na ktorý sa podľa daňového úradu vzťahuje DPH.
"Metodický pokyn, podľa ktorého daňový úrad postupuje, nie je v súlade so smernicami EÚ o DPH a jej Colným kódexom, nakoľko tovar, ktorý neprešiel do voľného obehu Európskeho spoločenstva nepodlieha zákonu o DPH, ale colným predpisom až do času, kedy je prepustený do voľného obehu Európskeho spoločenstva," domnieva sa Barakat.
Podľa jeho názoru je postup daňového úradu neštandardný a v konečnom dôsledku ohrozuje projekt oceliarne, v ktorej má byť 500 nových pracovných miest.
"V prípade zmarenia investície si spoločnosť SSIM bude uplatňovať voči štátu náhradu škody. Vláda by mala riešiť tieto neštandardné postupy daňových úradov a všetky rozpory zosúladiť so zákonmi EÚ," dodal Barakat.
"Daňovú kontrolu je potrebné považovať za nástroj štátu na preverenie správneho zdanenia príjmov daňového subjektu. Z pohľadu DPH možno všeobecne uviesť, že pri predaji tovaru na území SR, napríklad v colnom sklade, dochádza k dodaniu tovaru s miestom dodania v tuzemsku. Takéto dodanie je predmetom dane a správcom dane je príslušný daňový úrad. Platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu v tuzemsku, je povinný platiť daň," uviedla k prípadu pre TASR hovorkyňa Daňového riaditeľstva SR Iveta Adamíková.
Z toho vyplýva, zdôraznila, že predajom tovaru v colnom sklade nachádzajúcom sa na území SR sa uskutoční dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku, a preto je platiteľ povinný k fakturovanej cene tovaru uplatniť 19-% DPH.
Adamíková ďalej spresnila, že pri daňovej kontrole sa preveruje základ dane a iné skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie dane alebo vznik daňovej povinnosti.
"Pokiaľ sa daňový subjekt nestotožní s rozhodnutím daňového úradu, má možnosť odvolať sa voči nemu. Odvolacím orgánom je Daňové riaditeľstvo SR. Voči jeho rozhodnutiu nie je možné podať odvolanie. Daňový subjekt má však možnosť využiť iné právne prostriedky, napríklad žalobu na súde," zdôraznila hovorkyňa.
Konkrétnejšie informácie o daňovej kontrole v SSIM by podľa Adamíkovej bolo možné zverejniť len so súhlasom spoločnosti. "Informácia z daňového konania alebo v súvislosti s ním je predmetom daňového tajomstva. S ohľadom na daňové tajomstvo však Daňové riaditeľstvo SR nemá možnosť otvorene reagovať na tvrdenia daňových subjektov ani v prípadoch, keď ide o tvrdenia nepodložené a zavádzajúce," dodala hovorkyňa.