SME
Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)
SÚČASNÉ VÝDAVKY NA AKTÍVNU POLITIKU TRHU PRÁCE SÚ PODĽA INŠTITÚTU ZAMESTNANOSTI NEDOSTATOČNÉ

Štát by mal zvýšiť výdavky na aktívnu politiku trhu práce

Štátna aktívna politika trhu práce je jedinou reálnou možnosťou zníženia vplyvov krízy na zamestnanosť. Informoval o tom Inštitút zamestnanosti, ktorý však zároveň varoval, že opatrenia na zmierňovanie dopadov krízy na trhu práce nemusia znamenať zábranu

BRATISLAVA. Štátna aktívna politika trhu práce je jedinou reálnou možnosťou zníženia vplyvov krízy na zamestnanosť. Informoval o tom Inštitút zamestnanosti (IZ), ktorý však zároveň varoval, že opatrenia na zmierňovanie dopadov krízy na trhu práce tak, ako ich tento štvrtok schválila vláda, nemusia znamenať zábranu výraznejšieho prepúšťania zamestnancov. "Samozrejme, zvyšovanie efektívnosti nástrojov aktívnej politiky trhu práce je v podmienkach Slovenska nevyhnutný krok a v čase prichádzajúcej finančnej krízy o to potrebnejší, bez navyšovania finančných prostriedkov to však nebude možné," uviedol Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti.

Článok pokračuje pod video reklamou

Súčasné výdavky na aktívnu politiku trhu práce sú podľa Inštitútu zamestnanosti nedostatočné. Podľa štatistík Európskeho štatistického úradu - Eurostatu vynakladá Slovensko celkovo na politiku trhu práce len 0,65 % HDP, pričom len niečo vyše 20 % z tohto balíka ide podľa Inštitútu zamestnanosti na konkrétne opatrenia na podporu zamestnávania nezamestnaných. "Zvyšok tvoria podpory v nezamestnanosti a výdavky na chod úradov práce," uviedol IZ.

"Výdavky na politiku trhu práce sa majú podľa návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok ešte znížiť a väčšina bude financovaná len zo zdrojov Európskej únie (EÚ)," informoval Inštitút. Ako ďalej IZ zverejnil, pri takomto nízkom objeme výdavkov má Slovensko zároveň najvyššiu mieru dlhodobej nezamestnanosti a druhú najvyššiu celkovú mieru nezamestnanosti spomedzi všetkých 27 krajín EÚ. "Je to paradoxná situácia, ktorá vytvára tlak najmä na zvyšovanie výdavkov na neefektívnu podporu nezamestnaných v podobe dávok namiesto ich motivovania umiestňovať sa na trhu práce. Politika trhu práce by mala viac odrážať potreby zamestnancov a zamestnávateľov," dodal Páleník.

Inštitút zamestnanosti je občianske združenie, mimovládna nezisková organizácia, ktorej hlavnou náplňou je výskum problémov zamestnanosti. Zbiera informácie o trhu práce s cieľom byť platformou pre ich výmenu. Zameriava sa na trh práce v Slovenskej republike, v zmysle jeho diferencovanosti podľa regiónov, veku, vzdelania a inej štruktúry. Rieši problémy aktívnych politík trhu práce, celoživotného vzdelávania, strednodobých a dlhodobých stratégií a prognóz so zameraním na regionálne rozdiely. Vznikol v roku 2004.


Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

Téma: Práca

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém:
Medzinárodný menový fond

Hlavné správy zo Sme.sk

Šéf Smeru po schválení trinástych dôchodkov.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Veľa šťastia s Kollárom

Boris Kollár nebude verný ani v koalícii.

Peter Tkačenko
Policajt pred hotelom na Tenerife.

Neprehliadnite tiež

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Štátny fond tesne pred voľbami minul 11 miliónov na IT systém. Érsek sa od toho dištancuje

Kupujú nový IT systém, hoci už jeden majú, od rovnakej firmy.

Penzisti dostanú trináste dôchodky, parlament schválil návrh Smeru

Sociálna poisťovňa dostane výpomoc z rozpočtu.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter.
KOMENTÁR EDUARDA ŽITŇANSKÉHO

Kto nezabudol na podnikateľov

Podnikateľské prostredie je dôležité aj pre nepodnikateľov.

Eduard Žitňanský

Ak nevyhrám voľby, akciový trh sa zrúti, vyhlásil Trump

Americký prezident plánuje znižovanie daní.

Americký prezident Donald Trump.