AKTUALIZOVANÉ 15:23

Brusel: Kríza tvrdo zasiahne Maďarsko a Pobaltie

Slovensko, Poľsko a Česká republika si relatívne dobre poradia s dôsledkami svetovej finančnej krízy, ale pobaltské štáty a Maďarsko kríza tvrdo zasiahne.

BRUSEL. Informovala o tom dnes Európska komisia (EK).

Vo svojej pravidelnej dvojročnej prognóze komisia zvýraznila rastúce ekonomické rozdiely medzi postkomunistickými krajinami v strednej a východnej Európe, pričom najlepšie vyhliadky majú práve Poľsko, Slovensko a Česko a najhoršie Lotyšsko a Estónsko.

Brusel znížil odhad ekonomického rastu ako pre Poľsko tak pre Českú republiku aj Slovensko, ale v prípade týchto ekonomík stále očakáva, že v najbližších rokoch budú rásť omnoho vyšším tempom než ekonomiky v eurozóne.

Rast hrubého domáceho produktu (HDP) Poľska odhaduje Brusel na 3,8 % v roku 2009 oproti pôvodnej prognóze 5 % a v prípade Českej republiky zrevidoval svoj odhad z 5,0 % na 3,6 %. Slovenská ekonomika vzrastie na budúci rok podľa EK o 4,9 % namiesto pôvodne predpokladaných 6,2 %.

Na druhej strane Estónsko, Lotyšsko a Litva klesnú do recesie, ktorú bude sprevádzať vysoká inflácia a rastúci rozpočtový deficit. To ešte skomplikuje ich úsilie vstúpiť do eurozóny. Najväčšie problémy bude mať Lotyšsko, ktoré podľa odhadov komisie zaznamená pokles ekonomiky o 2,7 %. HDP Estónska klesne na budúci rok o 1,2 %, iba Litva by nemusela zaznamenať pokles, ale jej ekonomika pravdepodobne na budúci rok neporastie.

Niektorí analytici predpokladajú, že pobaltské krajiny budú po Maďarsku asi ďalšie z postkomunistických členských štátov EÚ, ktoré sa budú musieť obrátiť na EÚ a Medzinárodný menový fond (MMF) o pomoc.

Zatiaľ to urobilo Maďarsko. Jeho ekonomika napriek tomu bude v roku 2009 podľa prognózy EK rásť, a to o 0,7 % oproti predpokladanému 1,7-% rastu v tomto roku. Pretrvávajú tu však riziká. "Ak sa ukáže, že finančná kríza je pre maďarské hospodárstvo vážnejšia, než sa zdá, alebo vláda bude musieť pristúpiť k ešte úspornejším opatreniam, ako teraz plánuje, spomalenie rastu bude výraznejšie a oživenie príde omnoho neskôr," dodala Európska komisia.

Brusel očakáva technickú recesiu

Eurozóna je na pokraji technickej recesie a hospodársky rast sa na budúci rok prakticky zastaví. Oznámila to dnes v pravidelnej prognóze o vývoji ekonomiky Európska komisia (EK) a vyzvala na koordinované kroky na podporu hospodárstva. Hrubý domáci produkt (HDP) v eurozóne by mal podľa prognózy EK zaznamenať v 3. štvrťroku 2008 pokles, pričom už za 2. štvrťrok klesol o 0,2 %. Redukcia HDP dva štvrťroky po sebe automaticky znamená technickú recesiu.

Čo sa týka najbližších dvoch rokov, rast ekonomiky eurozóny sa na budúci rok podľa Bruselu spomalí na 0,1 %, čo je najhorší výsledok od roku 1993. Na tento rok znížila odhad z pôvodných 1,5 % na 1,2-% rast. Na rok 2010 odhaduje EK rast na 0,9 %.

"Finančná kríza ťažko zasiahla ekonomiky Európskej únie," informovala v najnovšej správe EK. Ako dodala, aj keď kroky na podporu finančného sektora začínajú pomaly obnovovať dôveru na trhoch, situácia ostáva vážna a riziká pre ďalší vývoj výrazné".

"Ekonomický výhľad sa v súčasnosti zhoršil po tom, ako ekonomikou Európskej únie otriasla finančná kríza, ktorá sa počas jesenných mesiacov ešte zhoršila," povedal komisár pre ekonomické a menové otázky Joaquín Almunia. "Potrebujeme kooordinovaný postup na úrovni Európskej únie, aby sme ekonomiku podporili tak, ako sme podporili finančný sektor," dodal.

Európska centrálna banka (ECB) by tento týždeň mala znížiť základnú úrokovú sadzbu, čo bude druhýkrát za menej než mesiac. Očakáva sa, že bude reagovať na nedávne rozhodnutie amerického Federálneho rezervného systému (Fed), ktorý znížil úrokové sadzby na najnižšiu hodnotu za posledné polstoročie.

Zatiaľ čo vlády už dokázali spojiť sily a pomôcť finančnými balíčkami za 1,3 bilióna eur (39,16 bilióna Sk) bankám a ďalším inštitúciám vo finančnom sektore, záchranný balíček pre upadajúce ekonomiky zatiaľ ešte pripravený nie je.

Najhorší vývoj očakáva Brusel v eurozóne pre Španielsko a Írsko. Obe ekonomiky zaznamenajú podľa EK už v tomto roku pokles, ktorý bude pokračovať aj v nasledujúcom roku, keď sa k Írsku a Španielsku pridá ešte Veľká Británia. Nemecko, najväčšia európska ekonomika, Francúzsko a Taliansko, očakávajú stagnáciu.

Prudké spomalenie a recesia zvýšia mieru nezamestnanosti v nasledujúcom roku na 8,4 % z očakávaných 7,6 % v tomto roku.

Tempo rastu inflácie sa spomalí

Rast spotrebiteľských cien v Európskej únii sa v nasledujúcich dvoch rokoch prudko spomalí, a to vďaka zníženiu cien ropy a komodít. Poľsko a pobaltské štáty tak budú mať väčšie šance splniť podmienky pre vstup do eurozóny. Uviedol to dnes komisár pre ekonomické a menové otázky Joaquín Almunia.

Niektorí noví členovia únie majú totiž problémy s vysokou infláciou a nedokážu tak splniť jedno z hlavných kritérií na vstup do eurozóny. Inflácia v Lotyšsku by napríklad mala tento rok dosiahnuť 15,7 %, v roku 2009 by sa už mala znížiť na 8,2 % a v nasledujúcom roku na 4,7 %. A Poľsko, ktoré by chcelo vstúpiť do eurozóny v roku 2012, bude mať tento rok infláciu 4,3 % a v roku 2009 už len 2,6 %.

Podľa prognózy, ktorú dnes zverejnila Európska komisia, tempo rastu spotrebiteľských cien v 27-člennej únii tento rok klesne na 3,9 %, budúci rok dosiahne 2,4 % a v roku 2010 by sa malo pohybovať na úrovni 2,2 %.

Inflácia v 15 krajinách eurozóny sa spomalí z tohoročných 3,5 % na 2,2 % v roku 2009 a na 2,1 % v roku 2010.

To je dobrá správa pre spotrebiteľov, ktorých kúpna sila sa v poslednom čase výrazne znížila. A na dôvažok to bude mať priaznivý vplyv na ekonomiku ako celok, pretože spomalenie inflácie by malo zabrániť požiadavkám na zvýšenie platov, ktoré by mohli v ďalšej fáze tlačiť na rast cien.

Prognóza EK vychádza z predpokladu, že cena ropy bude na budúci rok v priemere 85,70 USD (2045,32 Sk) za barel (159 litrov), čo je hlboko pod tohtoročným maximom takmer 150 USD/barel.

Analytici: Naša ekonomika porastie pomalšie

Slovenskí bankoví analytici hodnotia aktuálne predpovede za reálne, v niektorých prípadoch možno za optimistické. Ako pre agentúru SITA uviedla analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová, aktuálne prognózy komisie považuje za reálne a sú takmer zhodné s očakávaniami banky. Za optimistické ich však považuje VÚB banky.

"Vzhľadom na to, že naše odhady rastu reálneho HDP pre roky 2009 a 2010 sú na úrovniach 3 % a 3,6 %, považujem odhady EK pre rast slovenskej ekonomiky v týchto rokoch za optimistické," uviedol analytik banky Martin Lenko. Naopak, ešte vyšší rast ako EK očakáva stále Poštová banka, jej analytička Eva Sárazová však pripúšťa, že aj oni svoj momentálny odhad budúcoročného rastu na úrovni 5,5 % prehodnotia.

"Rast slovenskej ekonomiky predpokladaný EK je síce v budúcom roku nižší v porovnaní s našimi očakávaniami, naďalej sa však stotožňujeme s tým, že v prípade Slovenska pôjde stále o jednu z najrýchlejšie rastúcich ekonomík v rámci EÚ," uviedla s tým, že súčasná kríza ma celoeurópsky dopad a tak všetky európskej ekonomiky zrejme v budúcom roku spomalia. "S prichádzajúcimi správami o negatívnych dopadoch krízy na slovenské podniky neustále prehodnocujeme aj náš odhad budúcoročného rastu HDP," dodala Sárazová.

Informovali o tom agentúry Reuters, DPA a Bloomberg.

Väčšina krajín eurozóny udrží deficit pod hranicou 3 % HDP

Rozpočtový deficit eurozóny sa v nasledujúcich dvoch rokoch prehĺbi v dôsledku prudkého spomalenia ekonomiky. Ale len niekoľko krajín prekročí limit Európskej únie, podľa ktorého by deficit nemal byť vyšší ako 3 % hrubého domáceho produktu. Oznámila to dnes Európska komisia.

V prognóze ekonomického vývoja, ktorú komisia každého pol roka aktualizuje sa uvádza, že celkový rozpočtový deficit 15 krajín eurozóny sa tento rok viac ako zdvojnásobí na 1,3 % HDP, na budúci rok vzrastie na 1,8 % a v roku 2010 na 2 % HDP.

Podľa komisie spomalenie ekonomiky sa dotkne väčšiny krajín, ale s výraznými rozdielmi. Neistota v súvislosti s vplyvom záchranných finančných balíkov totiž komplikuje odhad ďalšieho vývoja jednotlivých ekonomík.

Zrejme najviac sa prehĺbi deficit Írska, ktorého HDP tento aj budúci rok klesne. Komisia očakáva, že schodok Írska dosiahne tento rok 5,5 %, na budúci 6,8 % a v roku 2010 až 7,2 % HDP.

Francúzsko, ktoré EK už začiatkom roka upozornila, že musí podniknúť opatrenia na zníženie rozpočtového deficitu, by podľa očakávania malo mať v tomto roku schodok 3 % HDP, v roku 2009 3,5 % a v roku 2010 3,8 % HDP.

V roku 2010 prekročia 3-% limit aj Španielsko a Portugalsko, ak neprijmú potrebné kroky. EK odhaduje, že deficit Španielska bude v roku 2010 3,2 % a Portugalska 3,3 %. Rozpočtový schodok Grécka dosiahne limitnú hodnotu 3 %.

Ostatné štáty eurozóny udržia svoje deficit pod hranicou 3 % HDP aj napriek spomaleniu ich ekonomík a niektoré, ako napríklad Taliansko a Slovinsko, možno dokonca zlepšia svoju rozpočtovú rovnováhu v roku 2010 po miernom zhoršení v roku 2009.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 10. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 1. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 2. Detské zúbky sú veda
 3. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Rastie nám pokrivená generácia?
 6. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 7. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 8. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 10. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 14 953
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 10 602
 3. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 4 835
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 3 107
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 059
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 492
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 287
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 196
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 186
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 651

Téma: Európska únia


Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.

KOMENTÁRE

Až teraz si Merkelová začína budovať svoj odkaz

Bude to ona, kto bude ovládať nemeckú aj európsku politiku.

Neprehliadnite tiež

Tesco bojuje proti plytvaniu s jedlom, do roku 2030 zníži potravinový odpad o polovicu

Vo Veľkej Británii Tesco zverejňuje údaje o potravinovom odpade každé štyri roky, najnovšie ich bude zverejňovať aj na Slovensku či v Česku.

Londýnčania sú proti zrušeniu Uberu, petíciu podpísalo vyše pol milióna ľudí

Uber v Londýne dlhodobo čelí útokom tradičných taxikárov, podľa ktorých nerešpektuje bezpečnostné pravidlá, čím ohrozuje cestujúcich.