Košice/Nižná Slaná.
Baníci využili túto možnosť po pondelkovom stretnutí s vedením firmy a odborovými predákmi, ktorí ich informovali o možnostiach, ako sa čo najskôr dostať k svojím mzdovým nárokom, uviedol pre TASR predseda Závodného výboru OZ pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu Ján Villim. Ako spresnil, ďalšou možnosťou je počkať na vyhlásenie konkurzu na firmu a získať tak svoje trojmesačné mzdové nároky z garančného fondu. Pre zamestnancov je denne k dispozícii odborový právnik, ktorý im poradí.
Vedenie Sideritu, s. r. o., Nižná Slaná, ktorý je prevádzkovateľom jedinej železnorudnej bane v strednej Európe a výrobcom vysokopecných peliet pre hutnícke prevádzky, však boj o záchranu firmy nevzdáva.
"V záujme riešenia situácie sme v prvom rade oslovili obchodných partnerov. Ďalším krokom bolo stretnutie so zástupcami Ministerstva hospodárstva SR, kde sme so súhlasom väčšinového zahraničného majiteľa ponúkli vstup štátu do Sideritu, aby sa zachovala zamestnanosť a vyťažili zásoby železnej rudy," uviedol pre TASR riaditeľ spoločnosti Stanislav Lukáč. Zároveň informoval, že s ponukami zamestnať nižnoslanských baníkov prišli dnes viaceré spoločnosti ako Hornonitrianske bane Prievidza, prievidzské Tunely a bane či Uranpres, Spišská Nová Ves.
Konateľ spoločnosti Vjačeslav Semenov informoval, že Siderit vyhlási konkurz, keď splní podmienky zákona o konkurze a reštrukturalizácii, čo znamená, že bude napríklad platobne neschopný alebo nebude môcť majetkom pokryť svoje záväzky.
Do konca mesiaca ešte musia v podniku ukončiť októbrovú uzávierku, aby sa ľudia dostali ku všetkým svojim nárokom a aby problémy nemala ani Sociálna poisťovňa.
"Situáciu ešte vieme zmeniť v prospech toho, aby firma pokračovala ďalej, ak by veritelia akceptovali nami ponúknutý plán reštrukturalizácie," povedal Semenov. Podrobnosti plánu však neuviedol. Aj on pripomenul, že manažment vychádza z princípu plného využitia nerastných zásob približne 20 miliónov ton sideritu. "Dnešná situácia na trhu nám nevyhovuje, ale za dva až tri roky sa môže radikálne zmeniť," povedal konateľ.
Siderit sa dostal do ťažkostí potom, čo mu Slovenský plynárenský priemysel zastavil dodávky plynu kvôli sedemmesačným nezaplateným faktúram. Dostal sa aj do cenovej a odbytovej krízy. Väčšina zamestnancov teraz čerpá voľno alebo dovolenky. Časť ich chodí do práce s tým, že pripravujú závod na zimné obdobie a prípadnú konzerváciu. Pri zmene situácie, ako poznamenal Semenov, tak môžu obnoviť ťažbu a výrobu s menšími nákladmi.
Spoločnosť dostala vlani aj štátnu pomoc na modernizáciu vyše 180 miliónov Sk (5,97 milióna eur), rozvrhnutú na tri roky. Nemohla ju však využiť, keďže sa jej nepodarilo získať na spolufinancovanie takou istou sumou bankový úver.