KROMPACHY. Kľúčovú investíciu v hodnote vyše 600 miliónov Sk (19,92 milióna eur) predstavuje pre Kovohuty, a. s., Krompachy moderná anódová pec, na ktorej začali dnes s komplexnými skúškami.
"Nová pec nahradí staré zariadenie, na ktorom vyrábame náš hlavný produkt - medené anódy. Zvýši sa pritom energetická účinnosť, zlepší ochrana životného prostredia a vyššou výrobnou kapacitou vzrastie aj ekonomická efektivita fabriky," uviedol pre TASR predseda predstavenstva Petr Holicky.
Krompašské Kovohuty zamestnávajú v súčasnosti približne 260 ľudí, pričom až 99 % produkcie smeruje do zahraničia, hlavne pre materskú rakúsku spoločnosť Montanwerke Brixlegg AG, ale aj do ostatných štátov EÚ.
Holicky potvrdil, že finančná kríza neobišla ani trh s meďou, ktorej cena na svetových trhoch klesla. Kovohuty to pocítili najmä na trhu so vstupnými medenými surovinami. S prepúšťaním však zatiaľ nerátajú, dodal.
Na spustení novej pece boli prítomní zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR, materskej firmy Montanwerke Brixlegg AG, skupiny A-TEC Industries AG, ktorej sú Kovohuty členom, a regionálnej a miestnej samosprávy.
Spoločnosť Kovohuty, a. s., Krompachy, bola založená v roku 2000 a je jediným slovenským výrobcom rafinovanej medi a medeného drôtu. Technickými skúsenosťami nadväzuje na dlhoročnú tradíciu hutníctva v Krompachoch a okolí.
V roku 2002 sa väčšinovým vlastníkom akcií stala spoločnosť Montanwerke Brixlegg AG, ktorá je dnes 100-% majiteľom. V roku 2004 sa spoločne začlenili do rakúskej priemyselnej skupiny A-TEC Industries AG. Tieto spojenia vytvorili predpoklady pre pokračovanie a rozvoj hutníckej výroby v regióne.
Vlaňajší ročný obrat krompašských Kovohút predstavoval 4,5 miliardy Sk (149,37 milióna eur), v tomto roku ho očakávajú vyšší.
Hlavným výrobným sortimentom krompašských Kovohút, ktoré spracovávajú recyklované medené suroviny, sú medené anódy, medený drôt a síran zinočnatý, využívaný v chemickom priemysle.