AKTUALIZOVANÉ 16:33

Vláda odklepla návrh štátneho rozpočtu

Vláda ráta s príjmami z otvorenia 2. piliera, prilepšia si dôchodcovia, baníci aj siroty.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - FLICKR.COM)

BRATISLAVA. Vláda Roberta Fica dnes schválila návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Informoval o tom Úrad vlády.

Verejný schodok, ktorého podstatnú časť tvorí deficit rozpočtu, by mal na budúci rok klesnúť na 1,7 percenta hrubého domáceho produktu z tohtoročných zhruba dvoch percent HDP. Predlohu ministerstvo financií po prvý raz pripravilo v eurách pre plánované zavedenie novej meny od januára.

Podľa materiálu, ktorý zverejnilo ministerstvo financií, by mal schodok rozpočtu v budúcom roku klesnúť na 886,7 milióna eur (26,71 miliardy korún) z tohtoročných 1,06 miliardy eur (31,93 miliardy Sk). Oproti tomuto roku si majú percentuálne najviac polepšiť ministerstvá dopravy, financií a životného prostredia.

Vládou schválený štátny rozpočet na rok 2009 je sociálny, rozvojový a proeurópsky. Zároveň prináša najnižší deficit v histórii SR na úrovni 1,7 % hrubého domáceho produktu (HDP). Takto ho po dnešnom rokovaní vládneho kabinetu charakterizoval premiér Robert Fico.

Predseda vlády nepredpokladá, že by sa naplánovaný a schválený verejný deficit nedodržal. "Nevidíme na to žiadny dôvod, to by naozaj muselo dôjsť ku kríze, kedy by sme mali meniť jeho výšku. My sa držíme deficitu 1,7 %," zdôraznil Fico. Rovnako podľa neho dosiahnu verejné financie aj v tomto roku nižší schodok ako vlani schválených 2,3 % HDP.

Priame platby v poľnohospodárstve sa dorovnajú na maximálnu možnú úroveň 90 % priemeru starých členských krajín Európskej únie (EÚ). Vláda dnes zároveň schválila kapitole Ministerstva pôdohospodárstva (MP) dodatočných 800 miliónov Sk (26,56 milióna eur), podľa Fica však ide o viazané výdavky. "Musí si na to získať zdroje samotné ministerstvo. Keď získa tieto zdroje, tak ich môže použiť. Ak ich nebude mať, nebude ich môcť použiť," vysvetlil premiér.

Deficit by mal klesnúť na 1,7 percenta

Predlohu, na podobe ktorej sa už dohodli koaliční lídri, by mali v decembri schváliť poslanci. Návrh rozpočtu počíta s medziročným nárastom celkových výdavkov o takmer 1,5 miliardy eur (49,18 miliardy korún) na 14,11 miliardy eur (425,08 miliardy korún). Príjmy majú vzrásť o 1,66 miliardy eur (50,01 miliardy Sk) na 13,22 miliardy eur (398,27 miliardy korún).

Verejný schodok, ktorého podstatnú časť tvorí deficit rozpočtu, by mal na budúci rok klesnúť na 1,7 percenta hrubého domáceho produktu z tohtoročných zhruba dvoch percent HDP.

Vianočný príspevok majú dostať aj vdovy, vdovci a siroty

Vianočný príspevok by mali koncom tohto roka získať aj niektorí poberatelia vdovských, vdoveckých a sirotských dôchodkov. Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovaní vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku od poslanca Róberta Madeja (Smer-SD), ktorý v stredu podporila vláda.

Poslanec predpokladá, že kvôli rozšíreniu okruhu poberateľov vianočného príspevku o poberateľov pozostalostných dôchodkov, ktorí nedostávajú iný druh dôchodku, sa v tomto roku zvýšia náklady na výplatu vianočných dávok o 147 miliónov eur.

Otvorenie 2. piliera má priniesť 7 miliárd

Sociálna poisťovňa (SP) by mala v budúcom roku hospodáriť s prebytkom 5,934 miliardy Sk (196,97 milióna eur). Jej príjmy by mali dosiahnuť 173,378 miliardy Sk (5,76 miliardy eur) pri výdavkoch vo výške 167,443 miliardy Sk (5,56 miliardy eur).

Výrazný nárast príjmov predpokladá poisťovňa z opätovného otvorenia druhého dôchodkového piliera, ktorý by mal ešte tento mesiac v skrátenom konaní schváliť parlament. "Zapracovaný predpoklad z výstupu 150.000 sporiteľov by mal viesť k jednorazovému zvýšeniu príjmov o 6,974 miliardy Sk.

Osobitné štátne príspevky pre baníkov by sa mali zvýšiť

Osobitné štátne príspevky pre baníkov by sa mali od začiatku budúceho roka zvýšiť. Vyplýva to z návrhu novely zákona o osobitnom príspevku baníkom, ktorý do parlamentu predložil poslanec Vladimír Jánoš (Smer-SD), a ktorý v stredu vláda schválila.

Príspevok od štátu v sume 80 eur mesačne (2 410 Sk) by mali od januára dostávať tí bývalí baníci, ktorí túto prácu ukončili kvôli dosiahnutiu najvyššej prípustnej expozície zo zamestnania, alebo pre ohrozenie chorobou z povolania.

Učitelia aj úradníci si prilepšia

Všetkým štátnym zamestnancom sa od januára zvýšia tarifné platy o štyri percentá, medzi nich patria napríklad úradníci na ministerstvách či na daňových úradoch. Väčšine pracovníkov vo verejnej službe sa zdvihnú tarify o sedem percent. S takýmto zvýšením môžu počítať učitelia na základných a stredných školách, úradníci pracujúci pre obce a vyššie územné celky a zamestnanci zo štátnych rozpočtových organizácií.

Učitelia na vysokých školách, výskumníci, vývojári, pracovníci Slovenskej akadémie vied a zdravotnícki zamestnanci dostanú tarifné platy vyššie o päť percent. Vyplýva to z dvoch kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa, ktoré dnes podpísali zástupcovia príslušných ministerstiev, Konfederácie odborových zväzov, Združenia miest a obcí Slovenska a samosprávnych krajov.

Nové tarify by sa mali dotknúť 250-tisíc zamestnancov. V priemere by mali vzrásť ich mzdy o 1 400 korún (46,47 €) po zaokrúhlení. Učitelia v regionálnom školstve by mali mať viac približne o 1 800 korún (59,75 €).

Mikloš: Rozpočet pripravili nedôstojne

Podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Mikloša vládou schválený štátny rozpočet na budúci rok nedostatočne využíva ekonomický rast Slovenska a nedostatočne reaguje na možné dopady finančnej krízy.

Podľa jeho slov je síce Slovensko na tom v súčasnosti relatívne dobre, rozpočet však nereaguje na možné spomalenie ekonomického rastu v Európe. Mikloš v stredu na tlačovej besede kritizoval rozpočet aj pre nedostatočnú podporu strednej vrstvy a rodín s deťmi.

"Celý rozpočet bol pripravený nedôstojným a neštandardným spôsobom," dodal Mikloš. SDKÚ-DS podľa jeho slov príde v piatok s vlastnými návrhmi, ako riešiť spomínané problémové oblasti.

Podpredseda SDKÚ-DS reagoval aj na vyhlásenie premiéra Roberta Fica, podľa ktorého je budúcoročný rozpočet najsociálnejší, aký Slovensko malo. Mikloš upozornil na skutočnosť, že vláda bude mať v budúcom roku v rozpočte o 130 mld. Sk (4,315 mld. €) viac, ako mala k dispozícii vláda v roku 2006.

"Napriek tomu z hľadiska podpory rodín, najmä rodín s deťmi, sa navrhuje zvýšenie detských prídavkov o tri eurá mesačne, pričom dva roky sa detské prídavky nevalorizovali vôbec," konštatoval Mikloš. Zároveň upozornil, že rozpočet obsahuje aj ďalšie nedostatky, ktoré bude SDKÚ-DS konkretizovať po jeho hlbšej analýze.

Jednou z oblastí ktorú rozpočet podľa Mikloša nezohľadňuje v dostatočnej miere, je očakávané možné spomalenie ekonomického rastu v európskych krajinách. Podľa jeho slov pritom bude v očakávanom ťažšom ekonomickom období dôležité, aby bolo Slovensko ešte atraktívnejšie pre investície a aby malo lepšie podnikateľské prostredie ako aj lepšiu pracovnú silu. SDKÚ-DS preto v piatok predstaví konkrétne opatrenia, ktoré by mali pomôcť zabrániť prílišnému poklesu ekonomického rastu Slovenska.

Návrhy, ktoré bude chcieť strana presadiť v parlamente, budú podľa Mikloša reagovať aj na nedostatočnú podporu strednej vrstvy, rodín a rodín s deťmi. Spomenul napríklad snahu zrušiť koncesionárske poplatky či návrh na zvýšenie nezdaniteľného minima. Strana bude podľa jeho slov rokovať o presadení pripravovaných opatrení aj s ostatnými opozičnými stranami. "Samozrejme, že sme otvorení rokovaniam aj so stranami koaličnými," doplnil.

Až na Bašku sú ministri s rozpočtom pre svoje rezorty spokojní

Až na ministra obrany Jaroslava Bašku vyslovili šéfovia ostatných rezortov spokojnosť s výškou finančných prostriedkov, s ktorými budú hospodáriť v roku 2009.

Minister zdravotníctva Richard Raši ocenil zvýšenie odvodov za poistencov štátu na päť percent, čím dosiahli základný cieľ. "Bolo nám vyhovené. Som rád, že vláda ide smerom k občanom. Všetky prostriedky pôjdu na zlepšenie zdravotnej starostlivosti," povedal po rokovaní vlády Raši.

Celkové rozpočtované výdavky Ministerstva zdravotníctva SR vrátane poistného plateného štátom a zahraničných grantov vzrástli v roku 2009 o 15,9 percenta oproti roku 2008 a predstavujú 1,305 miliardy eur (39,31 miliardy Sk).

S navýšením financií neskrýval spokojnosť ani minister zahraničných vecí Ján Kubiš, podľa neho pokrývajú priority rezortu. "Pre mňa je najdôležitejšie, že som dostal 470 miliónov Sk (15,6 milióna eur) na prioritné ciele a to je to, čo sme požadovali," konštatoval. Viac peňazí by si vedel predstaviť na rozvojovú pomoc.

MZV SR bude v budúcom roku hospodáriť s 131,754 miliónmi eur (3,96 miliardami Sk).

Dvadsaťštyripercentné navŕšenie proti minulému roku dáva rezortu životného prostredia možnosť plniť svoje úlohy. "Som rád, že sa začína chápať životné prostredie v trošku inom svetle, začína byť iným pojmom," uviedol šéf rezortu Ján Chrbet. Peniaze chce použiť aj na protipovodňovú ochranu a odstraňovanie starých environmentálnych záťaží.

MŽP SR dostane z rozpočtu v najbližšom roku 323,091 milióna eur (9,73 miliardy Sk).

Trend postupného zvyšovania rozpočtu ministerstva kultúry považuje Marek Maďarič za pozitívny, keďže išlo o dlhodobo poddimenzovanú oblasť. Za priority označil grantový systém, realizáciu stratégií múzeí a galérií, kultúrne inštitúcie a informatizáciu rezortu kultúry.

MK SR získa na výdavky 188,302 milióna eur (5,67 miliardy Sk). Ročný nárast financií o 19 percent pre rezort školstva podľa ministra Jána Mikolaja preukázal, že vláda považuje vedu, vzdelávanie a výskum za prioritu. "V rozpočte máme zabezpečené prostriedky na nárast miezd učiteľov o 8,5 percenta, vrátane učiteľov vysokých škôl, vedeckovýskumných zamestnancov, takisto je nárast aj pre nepedagogických zamestnancov, takže je pokrytý celý rezort školstva," poznamenal Mikolaj. Na vedu je navyše príspevok 800 miliónov Sk (26,56 milióna eur), a keď spočítame prostriedky z celého rozpočtu, aj na vysoké školy, je navýšenie na požadovaných päť miliárd Sk (165,9 milióna eur), dodal. Minister sa bude snažiť, aby sa okrem normatívov uchádzali školy aj o peniaze prostredníctvom grantov, predovšetkým na vysokých školách.

Rozpočet MŠ SR predstavuje 2,17 miliardy eur (65,37 miliardy Sk).

"Hovorí sa, že peňazí nie je nikdy dosť. Uvítali by sme viac, ale rešpektujeme priority, ktorá má táto vláda, musíme si vystačiť s tým, čo máme," zdôraznil minister obrany Jaroslav Baška. Nestotožňuje sa s vyjadreniami premiéra Roberta Fica, podľa ktorého, ak by sa malo v roku 2009 šetriť, tak na úkor ozbrojených síl. Ak by o tom vláda, respektíve premiér rozhodol, bude to rešpektovať a prijme opatrenia v rámci rezortu.

MO SR dostane 1,046 miliárd eur (31,51 miliardy Sk).

S rozpočtom vyslovil spokojnosť aj minister spravodlivosti Štefan Harabin. "Dostal som ďalšie peniaze na 50 nových sudcov," reagoval s tým, že sa tak naplní programové vyhlásenie vlády. To hovorí o zvýšení počtu sudcov o 200, pričom 150 nových sudcov už rezort prijal. Minister si od opatrenia sľubuje zrýchlenie súdneho konania, rovnako aj pomoc pri odstraňovaní starých sporov na súdoch. Za prioritu označil aj oblasť informatiky, keďže chce dosiahnuť absolútnu elektronizáciu justície, čo by zlacnilo, zrýchlilo a zjednodušilo prácu súdov. Podotkol, že nedostal peniaze napríklad na rekonštrukciu Okresného súdu v Rimavskej Sobote.

MS SR získa z budúcoročného rozpočtu 286,018 milióna eur (8,61 miliardy Sk).

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. S profesorom Michalom Miovským o prevencii závislostí
 2. Poslanci nevzdávajú boj proti herniam, chcú prísnu reguláciu
 3. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 4. Mäsovýroba Gašparík získala ocenenie Danubius Gastro 2017
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Dokázali by ste nakúpiť so zavretými očami?
 8. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 9. Stanovisko Klubu pre Bratislavu k zákazu hazardu v Bratislave
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 1. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 11 609
 2. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 8 087
 3. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 5 945
 4. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 5 863
 5. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 5 544
 6. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 5 352
 7. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 5 114
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 5 080
 9. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 072
 10. Jarné prázdniny pri mori? 3 058

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej Sheily Sz., kde vyzývala na boj proti moslimom, viala v pozadí slovenská zástava.

EKONOMIKA

Predražené predsedníctvo a kauzu Evka prešetrí NAKA

Na polícii bola vypovedať aj Zuzana Hlávková.

Neprehliadnite tiež

Chcete hypotéku? Banky zlacňujú, ale pomýliť sa dá ľahko (prehľad)

Ešte pred začatím jari, kedy sa predáva najviac hypoték, spustili banky akciové úroky.

Cena benzínu stále rastie, motoristi tankujú najdrahšie za rok a pol

Priemerná cena litra benzínu na čerpacích staniciach je 1,31 eura. Takáto cena bola naposledy v auguste 2015.

Érsek nemá pochybnosti o transparentnosti a kvalite obchvatu Bratislavy

Reagovalo tak na vyjadrenia predstaviteľov Európskej investičnej banky, ktorá obchvat Bratislavy podporila sumou 427 miliónov eur.

Španielsko do roku 2050 vypadne zo skupiny najväčších svetových ekonomík

Vyššie pozície medzitým zaujmú mnohé z dnešných transformujúcich sa ekonomík.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop