AKTUALIZOVANÉ 16:00

Najviac poistencov získala Apollo

O zmenu zdravotnej poisťovne na budúci rok požiadalo podľa predbežných údajov 186 618 poistencov.

BRATISLAVA. O zmenu zdravotnej poisťovne (ZP) na budúci rok požiadalo podľa predbežných údajov 186 618 poistencov. Ako ďalej informoval predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Richard Demovič, spomedzi tohto počtu je 5 516 prihlášok duplicitných a 8 275 sa bude ďalej riešiť.

V tejto súvislosti preto dodal, že uvedené výsledky sa pravdepodobne budú v najbližšej dobre mierne dolaďovať. Vývoj prepoisťovania má pritom podľa Demoviča na Slovensku klesajúcu tendenciu. "V roku 2006 prejavilo záujem o prestup do inej poisťovne až 775 tis. poistencov, vlani tento počet klesol na 263 735 poistencov," povedal.

Z ďalších predbežných údajov vyplýva, že najviac poistencov, takmer 50 tis., získa od začiatku budúceho roka Apollo ZP. Do tejto súkromnej zdravotnej poisťovne totiž v stanovenom termíne poslalo prihlášku 52 096 poistencov a iba necelých 3 tis. sa ju rozhodlo opustiť. Ďalší prírastok poistného kmeňa zaznamená od začiatku budúceho roka aj súkromná Union ZP. Bude sa pritom starať o 30 728 klientov viac ako v súčasnosti.

V rámci prepoisťovnia totiž získala 41 559 poistencov a stratila 10 831. Posledná poisťovňa, ktorá zaznamená prírastok poistencov je štátna Spoločná zdravotná poisťovňa (SZP). Prepoistenie do tejto poisťovne si zvolilo 12 673 poistencov, naopak odchod si vybralo viac ako 5,6 tis. poistencov. Celkovo tak po 1. januári 2009 získa 7 040 nových klientov.

Úbytok poistného kmeňa zaznamenajú dve najväčšie zdravotná poisťovne, Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a ZP Dôvera. Štátna VšZP stratí na prelome rokov 9 741 poistencov a súkromná Dôvera 760 poistencov. Do štátnej poisťovne sa pritom rozhodlo prihlásiť 29 502 klientov a odhlásiť 39 243. Do Dôvery príde v tomto roku necelých 37 tis. poistencov, opustí ju však 37 757.

Spomedzi približne 125 tis. poistencov už zaniknutej Európskej zdravotnej poisťovne (EZP) sa pre prepoistenie rozhodlo 76 488. "Ostatní budú súčasťou ďalšieho konania, ktoré nie je ukončené," uviedol predseda ÚDZS. Úrad pritom už podal návrh na konkurzný súd na začatie konkurzu vo veci likvidácie tejto poisťovne. Táto skutočnosť sa však podľa Demoviča poistencov vôbec netýka, priznal však, že likvidátor v súčasnosti nie je schopný uhrádzať všetky záväzky. To by ale podľa neho mali vyriešiť príjmy, ktoré sa do poisťovne dostanú v rámci ročného zúčtovania. "Dá sa očakávať, že záväzky veriteľov budú do vysokej úrovne uspokojené," vyhlásil. Kedy by sa celá situácia okolo EZP mohla vyriešiť, povedať nevedel.

Poistenci môžu zdravotnú poisťovňu zmeniť vždy raz do roka, pričom prihlášku do novej zdravotnej poisťovne musia podať do 30. septembra. V minulom roku požiadalo podľa údajov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou o zmenu zdravotnej poisťovne 263 735 poistencov. Úrad však pre rôzne chyby neakceptoval 31 553 z nich. Napokon sa tak prepoistilo iba 232 182 občanov. Spomedzi šiestich vtedy existujúcich poisťovní získala najviac poistencov ZP Dôvera, a to 83 892. Za ňou nasledovala EZP (55 791) a na treťom mieste skončila Apollo ZP (1 749). Z ďalších troch poisťovní viac poistencov odišlo ako prišlo. VšZP mala menej o 13 603 klientov, SZP ubudlo 7 747 a Unionu ZP 120 082 poistencov.

Výsledky prepoisťovania sa snažia vidieť pozitívne

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) si podľa svojej hovorkyne Petry Balážovej aj v tomto prepoisťovacom období obhájila pozíciu lídra na trhu verejného zdravotného poistenia. "Z pohľadu celkového počtu poistencov je náš úbytok minimálny, 0,3 %," povedala ďalej v súvislosti so zverejnenými výsledkami prepoisťovania Balážová. Podľa nej, je to dôkaz, že poistenci VšZP dôverujú. Štátna poisťovňa pritom podľa predbežných údajov od začiatku budúceho roka stratí najviac poistencov. Prihlášku do najväčšej zdravotnej poisťovne totiž podalo iba 29 502 poistencov, kým až 39 243 sa rozhodlo ju opustiť. Najväčšia zdravotná poisťovňa by sa tak mala starať o 9 741 klientov menej ako v súčasnosti.

Pokles poistencov v súvislosti so zmenou zdravotnej poisťovne zaznamenala v tohtoročnom prepoisťovaní aj Zdravotná poisťovňa (ZP) Dôvera. Jej PR manažérka Zuzana Horníková však upozorňuje, že pri hodnotení pohybu poistencov zohľadňujú nielen zmeny zdravotnej poisťovne, ale aj vznik zdravotných poistení. Teda napríklad novorodencov, či ľudí, ktorí sa vrátili z Európskej únie a znovu sú poistení na Slovensku. "Takéto komplexné zhodnotenie ukazuje, že v budúcom roku narastieme o minimálne 10 tis. poistencov," uviedla Horníková. V rámci prepoisťovania príde do ZP Dôvery v nasledujúcom roku necelých 37 tis. poistencov, opustí ju však 37 757. Celkovo by tak najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa mala prísť o 760 klientov.

Najúspešnejšou sa z hľadiska rozhodovania poistencov o zmene zdravotnej poisťovne stala Zdravotná poisťovňa Apollo. Od 1. januára budúceho roka by sa jej poistný kmeň mal rozrásť o takmer 50 tis. klientov. Prezident poisťovne Albert Šmajda považuje za úspech nielen získaný počet poistencov, ktorý je najvyšší spomedzi všetkých zdravotných poisťovní, ale aj fakt, že v porovnaní s konkurenciou zaznamenala poisťovňa najnižší odchod poistencov. "Som rád, že stabilita a dôveryhodnosť Apolla oslovili aj nových poistencov," doplnil Šmajda. I tento výsledok pritom podľa neho potvrdil pripravenosť Apolla po stránke ekonomickej, organizačnej i personálnej, ktorú deklaroval aj pri záujme prevziať a plnohodnotne sa postarať o poistencov zaniknutej Európskej zdravotnej poisťovne.

Úrad začal konanie voči Unionu

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) začal správne konanie voči zdravotnej poisťovni (ZP) Union. Tento krok by mal podľa predsedu úradu Richarda Demoviča viesť k navýšeniu základného imania poisťovne. Podľa ÚDZS totiž hrozí, že strata poisťovne Union by za kalendárny rok 2008 mohla dosiahnuť 50 percent základného imania, čo môže viesť k odobratiu povolenia na činnosť ZP. "Nasvedčuje tomu hospodársky vývoj, úrad teda zasiahol v zmysle filozofie prevencie a predídeniu problémov, ktoré by mohli viesť k narušeniu systému verejného zdravotného poistenia," informoval Demovič.

K 31. decembru 2006, kedy ZP rozbiehala svoju činnosť, dosiahla stratu 643,7 miliónov Sk (21,367.124 eur), k 31. decembru 2007 strata predstavovala vyše 232 miliónov Sk (7,711.445 eur) a v tomto roku negatívny vývoj hospodárskeho výsledku pokračoval. "Čo bolo pre nás alarmujúce, záporný výsledok hospodárenia sa začal prejavovať aj v oblasti úhrad za poskytnutú zdravotnú starostlivosť a najmä preto pristúpil úrad k tomu, že oznámil poisťovni začatie správneho konania," podčiarkol.

V pondelok 13. októbra generálny riaditeľ ZP Union Tibor Bôrik na pôde úradu ústne informoval o nových skutočnostiach, ktoré budú obsiahnuté v písomnom vyjadrení voči správnemu konaniu. Na ich odoslanie mala ZP desať dní, ktoré vypršali v pondelok. Úrad musí rešpektovať skutočnosť, že poštou zaslané námietky môžu prísť neskôr. Ako ozrejmil Demovič, vysvetlenia k problematike hospodárenia musí úrad najprv vyhodnotiť a až potom môže vydať príslušné opatrenia.

ÚDZS ešte 15. augusta oznámil poisťovni, že začal dohľad na diaľku a vyzval ju, aby predložila stanovisko k vývoju výsledkov hospodárenia a dôvodom nepriaznivého vývoja. Úrad zároveň požiadal o predloženie návrhu opatrení, ktoré povedú k zvráteniu nepriaznivého vývoja. Dozorná rada ZP Union v uznesení zo dňa 14. augusta požaduje od predstavenstva ZP prijať opatrenia, aby zdravotná poisťovňa minimalizovala negatívny finančný dopad.

V tejto fáze úrad skonštatoval, že začatie správneho konania vyvolalo aktívnejší prístup poisťovne k riešeniu hospodárskej situácie, ktorú dohľadom zistil. Konkrétne podľa Demoviča ide o kroky, ktoré by mali viesť k navýšeniu základného imania a k úprave straty, ktorú ZP vykazuje. Union je však naďalej plne schopná plniť všetky záväzky, ktoré vyplývajú z prijatých prihlášok na verejné zdravotné poistenie. "Je naďalej plnohodnotným partnerom poskytovateľov zdravotnej starostlivosti," podčiarkol. Ako dodal hovorca Milan Michalič, ÚDZS môže kedykoľvek správne konanie zastaviť, ak pominú dôvody, pre ktoré sa začalo.

TASR

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 3. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 4. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 5. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 6. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 8. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 9. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 10. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 1. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 2. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 3. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 5. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 6. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 7. Univerzita vyTVORená nápadmi študentov!
 8. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 19 684
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 4 831
 3. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 809
 4. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 2 483
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 281
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 2 164
 7. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 1 796
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 1 683
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 446
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 257

Téma: Zdravotné poisťovne


Hlavné správy zo Sme.sk

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.

Neprehliadnite tiež

Bystrica má novú autobusovú stanicu. Pozrite sa, ako sa menila

Predchádzajúca stanica bola otvorená v 80. rokoch a nikdy nebola celkom dokončená, nový terminál je najmodernejší v krajine.

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

Hľadá sa EY Podnikateľ roka, víťaz pocestuje do Monte Carla

Do súťaže môžu podnikateľov nominovať aj ich zákazníci alebo známi.

Nová dotácia. Časť drevodomu zaplatí po novom štát

Tento rok rozdelí rezort pôdohospodárstva na montované domy z dreva milión eur. Výška podpory bude závisieť od regiónu