AKTUALIZOVANÉ 16:00

Najviac poistencov získala Apollo

O zmenu zdravotnej poisťovne na budúci rok požiadalo podľa predbežných údajov 186 618 poistencov.

BRATISLAVA. O zmenu zdravotnej poisťovne (ZP) na budúci rok požiadalo podľa predbežných údajov 186 618 poistencov. Ako ďalej informoval predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Richard Demovič, spomedzi tohto počtu je 5 516 prihlášok duplicitných a 8 275 sa bude ďalej riešiť.

V tejto súvislosti preto dodal, že uvedené výsledky sa pravdepodobne budú v najbližšej dobre mierne dolaďovať. Vývoj prepoisťovania má pritom podľa Demoviča na Slovensku klesajúcu tendenciu. "V roku 2006 prejavilo záujem o prestup do inej poisťovne až 775 tis. poistencov, vlani tento počet klesol na 263 735 poistencov," povedal.

Z ďalších predbežných údajov vyplýva, že najviac poistencov, takmer 50 tis., získa od začiatku budúceho roka Apollo ZP. Do tejto súkromnej zdravotnej poisťovne totiž v stanovenom termíne poslalo prihlášku 52 096 poistencov a iba necelých 3 tis. sa ju rozhodlo opustiť. Ďalší prírastok poistného kmeňa zaznamená od začiatku budúceho roka aj súkromná Union ZP. Bude sa pritom starať o 30 728 klientov viac ako v súčasnosti.

V rámci prepoisťovnia totiž získala 41 559 poistencov a stratila 10 831. Posledná poisťovňa, ktorá zaznamená prírastok poistencov je štátna Spoločná zdravotná poisťovňa (SZP). Prepoistenie do tejto poisťovne si zvolilo 12 673 poistencov, naopak odchod si vybralo viac ako 5,6 tis. poistencov. Celkovo tak po 1. januári 2009 získa 7 040 nových klientov.

Úbytok poistného kmeňa zaznamenajú dve najväčšie zdravotná poisťovne, Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a ZP Dôvera. Štátna VšZP stratí na prelome rokov 9 741 poistencov a súkromná Dôvera 760 poistencov. Do štátnej poisťovne sa pritom rozhodlo prihlásiť 29 502 klientov a odhlásiť 39 243. Do Dôvery príde v tomto roku necelých 37 tis. poistencov, opustí ju však 37 757.

Spomedzi približne 125 tis. poistencov už zaniknutej Európskej zdravotnej poisťovne (EZP) sa pre prepoistenie rozhodlo 76 488. "Ostatní budú súčasťou ďalšieho konania, ktoré nie je ukončené," uviedol predseda ÚDZS. Úrad pritom už podal návrh na konkurzný súd na začatie konkurzu vo veci likvidácie tejto poisťovne. Táto skutočnosť sa však podľa Demoviča poistencov vôbec netýka, priznal však, že likvidátor v súčasnosti nie je schopný uhrádzať všetky záväzky. To by ale podľa neho mali vyriešiť príjmy, ktoré sa do poisťovne dostanú v rámci ročného zúčtovania. "Dá sa očakávať, že záväzky veriteľov budú do vysokej úrovne uspokojené," vyhlásil. Kedy by sa celá situácia okolo EZP mohla vyriešiť, povedať nevedel.

Poistenci môžu zdravotnú poisťovňu zmeniť vždy raz do roka, pričom prihlášku do novej zdravotnej poisťovne musia podať do 30. septembra. V minulom roku požiadalo podľa údajov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou o zmenu zdravotnej poisťovne 263 735 poistencov. Úrad však pre rôzne chyby neakceptoval 31 553 z nich. Napokon sa tak prepoistilo iba 232 182 občanov. Spomedzi šiestich vtedy existujúcich poisťovní získala najviac poistencov ZP Dôvera, a to 83 892. Za ňou nasledovala EZP (55 791) a na treťom mieste skončila Apollo ZP (1 749). Z ďalších troch poisťovní viac poistencov odišlo ako prišlo. VšZP mala menej o 13 603 klientov, SZP ubudlo 7 747 a Unionu ZP 120 082 poistencov.

Výsledky prepoisťovania sa snažia vidieť pozitívne

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) si podľa svojej hovorkyne Petry Balážovej aj v tomto prepoisťovacom období obhájila pozíciu lídra na trhu verejného zdravotného poistenia. "Z pohľadu celkového počtu poistencov je náš úbytok minimálny, 0,3 %," povedala ďalej v súvislosti so zverejnenými výsledkami prepoisťovania Balážová. Podľa nej, je to dôkaz, že poistenci VšZP dôverujú. Štátna poisťovňa pritom podľa predbežných údajov od začiatku budúceho roka stratí najviac poistencov. Prihlášku do najväčšej zdravotnej poisťovne totiž podalo iba 29 502 poistencov, kým až 39 243 sa rozhodlo ju opustiť. Najväčšia zdravotná poisťovňa by sa tak mala starať o 9 741 klientov menej ako v súčasnosti.

Pokles poistencov v súvislosti so zmenou zdravotnej poisťovne zaznamenala v tohtoročnom prepoisťovaní aj Zdravotná poisťovňa (ZP) Dôvera. Jej PR manažérka Zuzana Horníková však upozorňuje, že pri hodnotení pohybu poistencov zohľadňujú nielen zmeny zdravotnej poisťovne, ale aj vznik zdravotných poistení. Teda napríklad novorodencov, či ľudí, ktorí sa vrátili z Európskej únie a znovu sú poistení na Slovensku. "Takéto komplexné zhodnotenie ukazuje, že v budúcom roku narastieme o minimálne 10 tis. poistencov," uviedla Horníková. V rámci prepoisťovania príde do ZP Dôvery v nasledujúcom roku necelých 37 tis. poistencov, opustí ju však 37 757. Celkovo by tak najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa mala prísť o 760 klientov.

Najúspešnejšou sa z hľadiska rozhodovania poistencov o zmene zdravotnej poisťovne stala Zdravotná poisťovňa Apollo. Od 1. januára budúceho roka by sa jej poistný kmeň mal rozrásť o takmer 50 tis. klientov. Prezident poisťovne Albert Šmajda považuje za úspech nielen získaný počet poistencov, ktorý je najvyšší spomedzi všetkých zdravotných poisťovní, ale aj fakt, že v porovnaní s konkurenciou zaznamenala poisťovňa najnižší odchod poistencov. "Som rád, že stabilita a dôveryhodnosť Apolla oslovili aj nových poistencov," doplnil Šmajda. I tento výsledok pritom podľa neho potvrdil pripravenosť Apolla po stránke ekonomickej, organizačnej i personálnej, ktorú deklaroval aj pri záujme prevziať a plnohodnotne sa postarať o poistencov zaniknutej Európskej zdravotnej poisťovne.

Úrad začal konanie voči Unionu

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) začal správne konanie voči zdravotnej poisťovni (ZP) Union. Tento krok by mal podľa predsedu úradu Richarda Demoviča viesť k navýšeniu základného imania poisťovne. Podľa ÚDZS totiž hrozí, že strata poisťovne Union by za kalendárny rok 2008 mohla dosiahnuť 50 percent základného imania, čo môže viesť k odobratiu povolenia na činnosť ZP. "Nasvedčuje tomu hospodársky vývoj, úrad teda zasiahol v zmysle filozofie prevencie a predídeniu problémov, ktoré by mohli viesť k narušeniu systému verejného zdravotného poistenia," informoval Demovič.

K 31. decembru 2006, kedy ZP rozbiehala svoju činnosť, dosiahla stratu 643,7 miliónov Sk (21,367.124 eur), k 31. decembru 2007 strata predstavovala vyše 232 miliónov Sk (7,711.445 eur) a v tomto roku negatívny vývoj hospodárskeho výsledku pokračoval. "Čo bolo pre nás alarmujúce, záporný výsledok hospodárenia sa začal prejavovať aj v oblasti úhrad za poskytnutú zdravotnú starostlivosť a najmä preto pristúpil úrad k tomu, že oznámil poisťovni začatie správneho konania," podčiarkol.

V pondelok 13. októbra generálny riaditeľ ZP Union Tibor Bôrik na pôde úradu ústne informoval o nových skutočnostiach, ktoré budú obsiahnuté v písomnom vyjadrení voči správnemu konaniu. Na ich odoslanie mala ZP desať dní, ktoré vypršali v pondelok. Úrad musí rešpektovať skutočnosť, že poštou zaslané námietky môžu prísť neskôr. Ako ozrejmil Demovič, vysvetlenia k problematike hospodárenia musí úrad najprv vyhodnotiť a až potom môže vydať príslušné opatrenia.

ÚDZS ešte 15. augusta oznámil poisťovni, že začal dohľad na diaľku a vyzval ju, aby predložila stanovisko k vývoju výsledkov hospodárenia a dôvodom nepriaznivého vývoja. Úrad zároveň požiadal o predloženie návrhu opatrení, ktoré povedú k zvráteniu nepriaznivého vývoja. Dozorná rada ZP Union v uznesení zo dňa 14. augusta požaduje od predstavenstva ZP prijať opatrenia, aby zdravotná poisťovňa minimalizovala negatívny finančný dopad.

V tejto fáze úrad skonštatoval, že začatie správneho konania vyvolalo aktívnejší prístup poisťovne k riešeniu hospodárskej situácie, ktorú dohľadom zistil. Konkrétne podľa Demoviča ide o kroky, ktoré by mali viesť k navýšeniu základného imania a k úprave straty, ktorú ZP vykazuje. Union je však naďalej plne schopná plniť všetky záväzky, ktoré vyplývajú z prijatých prihlášok na verejné zdravotné poistenie. "Je naďalej plnohodnotným partnerom poskytovateľov zdravotnej starostlivosti," podčiarkol. Ako dodal hovorca Milan Michalič, ÚDZS môže kedykoľvek správne konanie zastaviť, ak pominú dôvody, pre ktoré sa začalo.

TASR

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 4. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 8. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 12 863
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 819
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 8 345
 4. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 618
 5. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 5 589
 6. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 538
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 102
 8. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 4 704
 9. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 4 537
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 221

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Prečo je nevyhnutná vojna Facebooku a Bruselu

Padol prvý výstrel v regulačnej vojne, ktorá bude určovať podobu Európy.

EKONOMIKA

Bankár: Bezúročné pôžičky nie sú charita. Slúžia na prilákanie

Techman tvrdí, že polovica hypoték čoskoro zdražie.

KOMENTÁRE

Keď sa z nájomného vraha stane Superstar

Scény pri prepustení Kajínka pripomínali skôr rockový koncert.

Neprehliadnite tiež

Brusel má pochybnosti o pomoci pre Jaguar, začal vyšetrovanie

Druhá vláda Roberta Fica odklepla stimuly pre závod automobilky pri Nitre vo výške 125 miliónov eur

Železničiari chcú modernizovať 112 toaliet za necelé dva milióny eur

Modernizácia má podľa dopravcu spočívať "v humanizácii priestoru WC bunky".

Bankár: Bezúročné pôžičky nie sú charita. Slúžia na prilákanie

Martin Techman tvrdí, že polovica hypoték už čoskoro zdražie.

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.