AKTUALIZOVANÉ 12:44

Finančná kríza má tvrdý dopad na Francúzsko

Tvrdý dopad má globálna finančná kríza na francúzsku ekonomiku.

Francúzska ekonomika pravdepodobne smeruje do recesie.(Zdroj: Ilustračné - Reuters)
 • Francúzsko smeruje do recesie
 • Kalousek: Česko je oáza v mori krízy
 • Postačí 700 miliárd USD na záchranu bánk?
 • Mexičania z USA posielajú domov menej peňazí
 • Názor na krízu majú aj Južnej Amerike
 • Nemecká vláda garantuje všetky súkromné vklady v bankách

PARÍŽ. Tvrdý dopad má globálna finančná kríza na francúzsku ekonomiku. Mnohé jej ukazovatele sú v červených číslach, médiá hovoria o recesii, politici sa tomuto slovu vyhýbajú, polemiku na domácej politickej scéne vyvolal Henri Guaino, poradca prezidenta republiky Nicolasa Sarkozyho, konštatovaním, že v čase krízy "nie je dodržiavanie Maastrichtských kritérií prioritou priorít".

Na Guainovo štvrtkové vyhlásenie už v piatok 3. októbra predseda vlády Francois Fillon v Antibes potvrdil, že pre Francúzsko je naďalej cieľom dosiahnutie schodku štátneho rozpočtu blízko k nule v roku 2012 a krajina "nezradí svoje európske záväzky".

Podľa Maastrichtských kritérií má byť deficit štátneho rozpočtu pod hranicou troch percent. V Antibes sa 3. októbra stretli poslanci a členovia Senátu z vládneho Zväzu za ľudové hnutie (UMP) na parlamentných dňoch. Predseda Národného zhromaždenia, dolnej komory francúzskeho parlamentu, Bernard Accoyer podčiarkol, že v "čase krízy je dôležité oprieť sa o spojencov".

"Potrebujeme Európanov a skôr, ako budeme rozmýšľať o pravidlách Európskej únie, je lepšie sa uistiť o solidarite spojencov", uviedol. Aj minister rozpočtu Eric Woerth tvrdo reagoval na vyhlásenie Guainoa slovami:"...( Francúzsko) nemôže opovrhovať Maastrichtskými kritériami". "To je pravidlo a pravidlá treba dodržiavať," vyzdvihol minister.

Henri Guaino, sivá eminencia prezidenta Nicolasa Sarkozyho, 2. októbra vyhlásil, že "dočasne, vzhľadom na finančnú krízu, nie sú Maastrichtské kritériá prioritou priorít".

"To sú pravidlá pre normálne časy, ale nie pre krízový stav. V súčasnosti stojí otázka, či necháme veci naďalej sa vyvíjať vlastným smerom a či necháme systém padnúť, alebo zabránime tomu, aby sa zrútil". "Prioritou je zachrániť svetový bankový systém, a teda zachrániť úspory občanov, niet inej voľby," uviedol.

Francúzske médiá 3. októbra rozoberali z viacerých strán informácie Štátneho ústavu štatistiky a ekonomického výskumu (INSEE) o ekonomických výsledkoch - domácich, teda Francúzska, i eurozóny - v dvoch štvrťrokoch. Odborníci INSEE revidovali smerom dole prognózy ekonomického rastu na celý rok 2008 vo Francúzsku z 1,6 % na 0,9 % a v eurozóne z 1,6 % na 1,1 %. V treťom štvrťroku Francúzsko i eurozóna sa dostali do recesie, konštatoval denník Le Monde.

Napätie, ktoré vládne na finančných trhoch, vyvoláva obavy, že bude pokračovať v zníženej miere poskytovanie úverov a podniky budú menej investovať. Rodiny pre zníženú kúpyschopnosť budú menej spotrebovávať. A z následného spomalenia ekonomiky sa dopyt nasmerovaný na eurozónu rozdrobí.

Mnohé ukazovatele francúzskej ekonomiky sú v červených číslach: investovanie podnikov klesá, aktivita firiem ide spomaleným tempom, situácia na pracovnom trhu sa výrazne zhoršuje: kým v prvom polroku 2008 vzniklo 89.000 pracovných miest, v druhom polroku sa už zatvorilo 52.000 miest. Nezamestnanosť sa zvýšila na 7,4 %. Očakáva sa, že inflácia bude na konci roka na úrovni 2,4 %. Kúpna sila rodín sa znížila z 0,3 % na 0,1 % v treťom a štvrtom štvrťroku. Pre zníženie kúpnej sily sa naďalej znižuje investovanie do bývania a pritvrdzujú sa podmienky financovania bytov a nehnuteľností.

Sumárne povedané: všetky motory ekonomického rastu sú pokazené. Vnútorný dopyt ako aj dopyt vo svete sa negatívne odrážajú na francúzskom exporte. Jediný svetlejší bod v tejto čierňave faktov - import by mal byť v druhom polroku zabrzdený z dôvodu nízkeho domáceho dopytu. Zahraničný obchod nezaváži na rast v roku 2008.

Česko je oáza v mori krízy, tvrdí Kalousek

Ekonomická kríza v Česku nie je a nebude. Tvrdí to v rozhovore, ktorý dnes uverejnili Hospodářské noviny, český minister financií Miroslav Kalousek.

"Spomalenie ekonomiky príde. Ale jediné, čo sa stane je, že Česi budú bohatnúť o niečo pomalšie než doposiaľ. Stále však budú bohatnúť," vyhlásil Kalousek.

Podľa neho aj keď sa Európou šíri banková kríza a takmer každý deň sa objavujú správy o krachu alebo problémoch veľkých európskych bánk, českým finančným inštitúciám nič podobné nehrozí. Ani to, že by si zahraniční vlastníci chceli vybrať z českých bánk chýbajúce peniaze. "To by bolo proti zákonu. Bol by to kriminálny čin," uviedol minister.

Svojim kolegom vo vláde však odporučil zmraziť v rozpočtových výdavkoch na budúci rok 10 miliárd Kč (12,26 miliardy Sk) v dôsledku pomalšieho rastu ekonomiky.

Minister tiež zdôraznil, že štát nepomôže žiadnej českej firme, ktorá sa dostane do problémov v súvislosti s americkou finančnou krízou.

Nowotny: Nie je isté, či 700 miliárd USD stačí na záchranu bánk

Záchranný balík v hodnote 700 miliárd USD (15,34 bilióna Sk) má veľký význam pre americké banky, aj keď zatiaľ nie je jasné, či bude táto suma postačujúca. Uviedol to člen predstavenstva Európskej centrálnej banky Ewald Nowotny.

"Krízový záchranný plán má zmysel," povedal Nowotny pre dnešné vydanie rakúskeho denníka Der Standard. "O detailoch tohto plánu môžeme viesť polemiky. Dôležité však je, že Američania ukázali, že sú schopní konať a poskytli bankám záchrannú sieť."

Na otázku, či je 700 miliárd USD dosť, Nowotny odpovedal, že to nemožno s istotou vyhlásiť. Pripomenul však, že je dôležité rozlišovať medzi finančnou krízou, ktorú má práve tento balík pomôcť vyriešiť, a reálnou ekonomikou. "Obávam sa, že spomaľovanie americkej ekonomiky už nabralo veľké tempo a nebude ľahké ho zastaviť."

Podľa Nowotného záchranný balík by mohol pomôcť úverovým ústavom, a to by následne mohlo mať priaznivý efekt na reálnu ekonomiku, aj keď sa to prejaví až po nejakom čase.

Nemecká vláda garantuje súkromné vklady

Nemecko sa pripojilo k Írsku a Grécku a snaží sa chrániť vklady svojich občanov v bankách. Vláda v nedeľu uviedla, že garantuje všetky súkromné vklady a termínované účty. Týmto spôsobom chce zabrániť panickému vyberaniu depozitov.

Hovorca ministerstva financií Torsten Albig uviedol, že neobmedzená garancia pokrýva vklady v hodnote asi 568 miliárd eur (17,11 bilióna Sk).

Kancelárka Angela Merkelová sľúbila, že nepripustí krach žiadnej spoločnosti, ktorý by mohol spôsobiť problémy v nemeckej ekonomike. "Nedopustíme pád žiadneho finančného inštitútu, ktorý by mohol otriasť celým systémom."

Merkelová dodala, že vládna garancia tiež znamená, že každý, kto urobil nezodpovedné rozhodnutia, sa bude musieť za ne zodpovedať. "Spolková vláda sa o to postará. To je náš dlh daňovým poplatníkom."

Mexičania z USA posielajú domov menej peňazí

Zníženie tempa rastu americkej ekonomiky sa prejavuje aj v poklese objemu prostriedkov, ktoré posielajú Mexičania pracujúci v Spojených štátoch domov rodinám. V auguste bola táto suma o 12 % nižšia než v rovnakom období vlani. Informovala o tom mexická centrálna banka.

Financie, ktoré posielajú Mexičania domov zo zahraničia, sú druhým hlavným príjmom devíz krajiny po exporte ropy.

Vyše 20 % mexických migrantov v Spojených štátoch sú stavbári. Toto odvetvie americkej ekonomiky je však v úpadku potom, ako došlo ku kríze hypotekárnych ústavov.

Mexickí migranti poslali za prvých 8 mesiacov tohto roka domov 15,5 miliardy USD (338,24 miliardy Sk). Suma bola o 4 % nižšia než v rovnakom období vlani. V auguste 2008 poukázali domov 1,9 miliardy USD, kým vlani v tom istom mesiaci to bolo 2,2 miliardy USD.

Celkovo posielajú migranti na svete domov ročne asi 300 miliárd USD. Suma je trikrát vyššia, než oficiálne dostávajú ich nerozvinuté krajiny na svoj vzostup od hospodársky vyspelej časti sveta.

Za najväčšou krízou za posledné desaťročia je "kasínový kapitalizmus"

Slová pažravosť a kasínový kapitalizmus sa skloňujú čoraz častejšie v týchto dňoch, keď Spojené štáty zápasia o záchranu svojich a s nimi aj zahraničných finančných trhov. Čo sa málokedy v minulosti stávalo, prakticky celý svet ukazuje prstom na Spojené štáty ako na hlavného vinníka, kvôli ktorému teraz prežíva najhoršiu finančnú krízu za posledné desaťročia.

Najostrejší sú podľa agentúry Associated Press predstavitelia Strednej a Južnej Ameriky, ktorým USA roky "radili", ako majú reformovať svoj ekonomický a finančný systém. "Celých 30 rokov nás upozorňovali, čo máme robiť," povedal brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva. "Sami však to, čo mali, nerobili."

"Manažéri obrích firiem vo svojej pažravosti riskovali až príliš," nebol o nič miernejší Oscar Arias, prezident Kostariky, ktorej ekonomika je mimoriadne závislá od sily hospodárstva USA.

Dokonca aj veľký spojenec Washingtonu kolumbijský prezident Alvaro Uribe sa ostro vyjadril na adresu Spojených štátov, keď skritizoval ich podporu "bezuzdným" finančným špekuláciám. "Celý svet doteraz financoval Spojené štáty a ja verím, že tie budú teraz splácať svoj dlh svetu rovnakým dielom," dodal Uribe.

Tieto štáty nemajú problém s tvrdou kritikou aj preto, že neschopnosť USA zaviesť poriadok do finančného systému a postaviť ho na nohy je v ich očiach zradou, keďže pred rokmi ustúpili tlaku Washingtonu a uskutočnili pre obyvateľstvo často bolestivé ekonomické reformy. Ich súčasťou bolo nadviazanie národných mien na dolár a liberalizácia trhov, ktoré sú dnes previazané s trhom USA. Ten ich však s krízou sťahuje nadol.

Najviac v ohrození sú krajiny, ktorých ekonomika je založená na produkcii nerastných surovín, pretože priemyselne vyspelé štáty začínajú obmedzovať dopyt prakticky vo všetkých oblastiach, od ropy cez oceľ až po agrokomodity. V prípade farmárov však netrpia len tí z rozvojových krajín, ale aj farmári z bohatších štátov vrátane USA. Podľa agentúry Reuters sa znížili úvery na nákup osív a pesticídov prakticky všetkým agrofirmám a kríza sa postupne šíri aj na spracovateľské podniky.

Pre európskych lídrov je kritika voči Washingtonu zložitejšia, keďže na tomto systéme sa práve tak podieľali aj niektorí ich finančníci. Londýn bol napríklad domovom jednej z divízií takmer skrachovanej obrej poisťovne AIG a aj niektoré európske banky sa nechali zlákať vidinou rýchlych ziskov z investícií do aktív spojených s rizikovými úvermi.

Napriek tomu aj niektorí európski politici už zostrili tón, najmä po tom, čo Snemovňa reprezentantov 29. septembra zamietla pôvodný návrh záchranného balíčka za 700 miliárd USD (15,27 bilióna Sk), ktorý mal pomôcť americkému finančnému trhu. V prípade ďalších problémov USA, ak by náhodou ekonomika upadla do recesie, sa s nimi vďaka globalizácii povezie aj Európa, Ázia či Austrália.

"Táto kríza zvýrazňuje excesy 'kasínového kapitalizmu'," povedal nemecký europoslanec Martin Schulz. Ako dodal, zároveň to potvrdzuje zrútenie "kapitalizmu vychádzajúceho zo zákona džungle, ktorý už neinvestuje do firiem či do tvorby pracovných miest, ale iba z peňazí vyrába ďalšie peniaze, a to úplne nekontrolovateľným spôsobom".

Aj keď kríza dopadá i na ázijské trhy, pre Čínu predstavuje na druhej strane nemalý prínos. Najľudnatejšia krajina sveta, ktorá v posledných rokoch napreduje míľovými krokmi, sa vďaka kríze dostáva do pozície jedného z najväčších záchrancov amerických bánk.

Na jej štátny investičný fond China Investment Corp. sa už obrátilo niekoľko amerických inštitúcií a podľa mnohých pozorovateľov bude mať práve Peking vďaka vysokým investíciám do amerických bánk v budúcnosti na svetových finančných trhoch nemalé slovo. Postupnú "výmenu stráží" znázornil tento týždeň jeden z alžírskych bulvárnych denníkov, keď priniesol karikatúru "strýčka Sama" modliaceho sa a prosiaceho "zachráň nás" pred obrazom Mao Ce-tunga.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 026
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 12 253
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 913
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 446
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 445
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 2 112
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 544
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 430
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 353
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 097

Téma: Medzinárodný menový fond


Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.

PLUS

Angela Merkelová: Krízová manažérka, ktorá ochránila Nemcov

Má dobré nervy a zvláda krízové situácie.

Neprehliadnite tiež

Fed sa chce zbaviť dlhopisov, ktoré nakupoval od krízy. Čo to prinesie?

Od októbra sa americká centrálna banka každý mesiac zbaví dlhopisov v hodnote 10 miliárd dolárov.

Do Prahy dorazili čínske bicykle ofo, ide o najväčšiu bikesharingovú službu na svete

Obyvatelia Prahy môžu zadarmo jazdiť na bicykloch od firmy ofo. Stačí im na to len mobilný telefón.

V Bratislave otvorili pizzeriu Domino´s, druhú najväčšiu sieť na svete

Pizzeria Domino´s má v hlavnom meste problém s doručovaním.