SME

Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

BRATISLAVA 5. októbra (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:


EURÓPA - Európske akcie v pondelok poklesli na tri a polročné minimum, pod čo sa podpísali hlavne banky. Dopad úverovej krízy sa už rozšíril na oboch stranách Atlantického oceánu, pričom investori v tom čase ešte očakávali schválenie amerického plánu na záchranu finančného sektora. Finančné spoločnosti evidovali prepad akcií po čiastočnom znárodnení dvoch významných európskych bánk a predaji americkej banky Wachovia konkurenčnej banke Citigroup. Index európskych bánk DJ Stoxx oslabil o 7,75 % a stiahli ho nadol banky UBS, Royal Bank of Scotland a Barclays, ktoré si odpísali od 8,8 až po 13,6 %. Znárodnená Fortis sa prepadla o 23,7 % a Hypo Real Estate oslabila až o 70 %. Spomedzi ťažobných spoločností si Anglo American, Antofagasta, BHP Billiton, Kazakhmys a Xstrata odpísali od 8,3 do 17,5 %. Energetické BP, Royal Dutch Shell, a Total si pohoršili v rozmedzí od 4,2 do 4,6 %. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 uzavrel pondelkové obchodovanie s poklesom o 5,23 % na 1 047,04 bodu, čo bola najnižšia uzatváracia úroveň od januára 2005. Počas tohto roka už index FTSEurofirst 300 oslabil o 27 % a súčasne zaznamenal najvýraznejší jednodňový percentuálny pokles od 21. januára súčasného

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V utorok sa európskym akciovým trhom prekvapujúco darilo. Investorov totiž upokojili správy z USA, podľa ktorých záchranný plán na pomoc americkým bankám nie je úplne stratený a pravdepodobne dôjde k jeho prijatiu. Optimizmus na európske trhy vniesli aj veľmi pozitívne údaje o silnej spotrebiteľskej dôvere v Spojených štátoch. Rastu indexu FTSEurofirst 300 pomohli predovšetkým akcie bánk, keď HSBC posilnila o 4,2 % a Standard Chartered o 8 %. Belgicko-francúzska finančná skupina Dexia ukončila obchodovanie v pozitívnom teritóriu s nárastom o 6 % potom, ako dostala finančnú injekciu vo výške 6,4 mld. eur. Darilo sa aj farmaceutickým spoločnostiam, z ktorých rast zaznamenali firmy Sanofi-Aventis a Roche, ktorých akcie stúpli o 3,95 % resp. 2,9 %.

SkryťVypnúť reklamu

Európske akcie si v stredu polepšili o do pozitívneho teritória sa preniesli najmä vďaka očakávaniam ohľadom rozhodujúceho hlasovania amerického Senátu o revidovanom záchrannom pláne pre finančný sektor. Slabé výsledky priemyselného sektora eurozóny aj napriek tomu zanechali na trhu pochmúrnu atmosféru. Pod posilnenie indexu európskych akcií sa podpísali najmä banky, keď zmazali posledné straty spôsobené neistotou pri schvaľovaní záchranného balíčka pre americký finančný trh. Pokles cien na komoditnom trhu sa podpísal pod oslabenie akcií ťažobných spoločností. V bankovom sektore si Dexia pripísala 9,7 %, Lloyds TSB vzrástla o 10,4 % a Barclays sa zhodnotila o 4,4 %. Banka HBOS posilnila až o 21 %, pričom Fortis získal 13,7 %. Ťažobná spoločnosť Xstrata stratila 1,9 %, Lonmin si pohoršil o 20 %, BHP Billiton poklesol o takmer 4 % pričom Rio Tinto naopak vzrástla o 0,5 %. Spomedzi energetických spoločností BG Group oslabila o 0,4 % a Tullow Oil poklesol o 0,3 %. Výrobca automobilov Porsche po oznámení stagnovania výsledkov spoločnosti poklesol o 8,5 %. V priebehu tohto roka si však index európskych akcií pohoršil o 29 %.

SkryťVypnúť reklamu

Vo štvrtok reagovali európske akcie na údaje o vývoji hospodárstva Spojených štátov amerických a po dvoch dňoch posilňovania tak opäť zaznamenali prepad. Negatívne ich ovplyvnili aj vyjadrenia prezidenta európskej centrálnej banky Jean-Claude Tricheta o spomaľovaní hospodárskej aktivity v Európe. Investorov však aj naďalej ovplyvňovala neistota, či Snemovňa reprezentantov v piatkovom hlasovaní podporí prijatie záchranného plánu pre finančný trh. Pokles postihol ťažobné a priemyselné spoločnosti, medzi ktorými si ArcelorMittal odpísala 9,3 %, Rio Tinto stratila 7,9 % a Siemens oslabil o 4,6 %. V bankovom sektore si polepšila UBS, keď získala 8,1 %. Automobilky naopak oslabili, pretože údaje z USA naznačili pokles predaja vozidiel. Výrobca vozidiel BMW oslabil o 4,7 %, Volkswagen si odpísal 4,1 % a Renault stratil 2,5 %.

SkryťVypnúť reklamu

V poslednom obchodnom dni týždňa si európske burzy polepšili. Trh s európskymi akciami podporili bankové tituly vďaka nádejám, že schválený záchranný balík v hodnote 700 mld. USD pre americkú ekonomiku pomôže stabilizovať finančné trhy. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 ukončil piatkové obchodovanie s nárastom o 3 % na úrovni 1 089,38 bodu. Akcie banky BNP Paribas stúpli o 9,4 %, Barclays získala 8,9 % a Credit Suisse posilnila o 8,3 %.


NEW YORK - Americký akciový trh zasiahol v pondelok prudký prepad, keď index priemyselných blue chips Dow Jones zaznamenal najväčší jednodňový pokles vo svojej histórii. Dôvodom bolo neočakávané odmietnutie plánu na záchranu amerického finančného sektora, čo vystrašilo investorov, ktorí ho považovali za základ pri zastavení krízy svetových trhov. Globálny peňažný trh tak zostal otrasený aj napriek prílevu likvidity od centrálnych bánk. Index Dow Jones si odpísal približne 778 bodov a percentuálne tak skončil najhoršie od októbra 1987, zatiaľ čo širší S&P 500 evidoval najhorší výsledok za posledných 21 rokov. Technologický Nasdaq si medzitým pohoršil najviac od apríla 2000, kedy spľasla internetová bublina. Index Dow Jones stratil v pondelok 6,98 % na 10 365,45, širší Standard and Poor's 500 si odpísal 8,79 % na 1 106,42 bodu a Nasdaq stratil 9,14 % na 1 983,73 bodu. V Bankovom sektore si Bank of America odpísala 17,6 %, Goldman Sachs poklesla o 12,5 %. Technologická spoločnosť Apple si pohoršila až o 18 %, zatiaľ čo Google poklesol o 11,6 %.

SkryťVypnúť reklamu

Po kritickom pondelku sa situácia upokojila aj na americkej burze, keď v utorok došlo k zotaveniu akciových trhov. Prispelo k tomu predovšetkým presvedčenie investorov o schválení záchranného plánu na stabilizáciu finančného sektora v USA. Ten totiž prekvapujúco v pondelok neprešiel Kongresom, čo zapríčinilo rapídny pokles na svetových burzách, keď len Wall Street zaznamenala najväčší prepad za posledných 21 rokov. Napätie počas utorkového obchodovania panovalo predovšetkým v bankovom sektore, keďže jednotlivé bankové inštitúcie sú aj naďalej skeptické voči vzájomným pôžičkám. Akcie JPMorgan však stúpli o 14 %, a Citigroup o 15,6 %. Utorok predstavoval taktiež koniec tretieho kvartálu, v ktorom index Dow Jones klesol o 4,4 % a spolu s predošlými kvartálmi ide o najdlhšie obdobie poklesu od obdobia rokov 1977 a 1978. Index Standard & Poor's 500 v septembri klesol o 9,1 %, čo je najhorší mesiac za posledných šesť rokov. Nasdaq v deviatom mesiaci klesol o 12,1 %, čo je najhorší výsledok od septembra 2001. Medzikvartálne si tento technologický index pohoršil o 9,2 %.

SkryťVypnúť reklamu

Akcie amerických spoločností v stredu oslabili a reagovali tak na prísne podmienky úverového trhu a slabé hospodárske výsledky. Investorov zaujímalo najmä hlasovanie Senátu o záchrannom balíčku, ktorý predtým zákonodarcovia odmietli. Spoločnosť General Electric stratila takmer 4 % a Caterpillar si odpísal 4,5 %. Vo finančnom sektore vzrástla banka Citigroup o 12 % a JPMorgan Chase si pripísala 6,3 %. Technologická spoločnosť Apple stratila 4 %, IBM oslabila o 5,8 %.

Vo štvrtok zaznamenal americký akciový trh pokles, pričom pod jeho oslabenie sa podpísali prísne úverové podmienky a slabé výsledky americkej ekonomiky. Investori aj naďalej očakávali, či americký Kongres nakoniec schváli prijatie záchranného balíčka. Počet osôb žiadajúcich o dávky v nezamestnanosti dosiahol sedemročné maximum a spolu so správou o poklese priemyselných objednávok vytvorili pochmúrny obraz najväčšej svetovej ekonomiky. Akcie poisťovateľa Hartford Financial počas obchodovania oslabili o 32 %, Metlife stratila 14,9 % a Principal Financial poklesla o 16,3 %. V negatívnom pásme skončil aj Intel s prepadom o 7,1 %, IBM si odpísala 4,9 %, eBay si pohoršila o 8,2 %, výrobca ťažkých strojov Caterpillar skončil s poklesom o 8,3 %, zatiaľ čo General Electric stratil 9,6 % . Pre náznaky oslabenia výdavkov spotrebiteľov a spoločností zaznamenal pokles prevádzkovateľ hotelov Marriott International s prepadom akcií o 5,3 %.

SkryťVypnúť reklamu

Americký akciový trh ukončil piatkové obchodovanie so stratami. Trh oslabili obavy, že schválený záchranný balík v hodnote 700 mld. USD pre americkú ekonomiku nepomôže odblokovať trhy a zabrániť recesii v Spojených štátoch amerických. Index priemyselných blue chips Dow Jones sa znížil o 1,5 % na 10 325,7 bodu. Širší index Standard and Poor's 500 stratil 1,35 % na 1 099,4 bodu a technologický index Nasdaq klesol o 1,48 % na 1 947,39 bodu.


TOKIO - Tokijská burza zaznamenala počas pondelkového obchodovania pokles. Jej hlavný akciový index Nikkei stratil 1,3 % na 11 743,61 bodu, širší index Topix si odpísal 1,7 % na 1 127,87 bodu. Počas dňa síce tokijská burza zaznamenala nárast o viac ako 1 %, ale obavy bankového sektora ju ťahali nadol. Japonské akciové trhy klesajú už tretí deň v rade. Príčinou toho pondelkového bolo znepokojenie investorov o realizáciu záchranného plánu americkej vlády, ktoré prevážilo prvotný optimizmus z jeho vytvorenia.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšie japonské banky ukončili pondelkovú seansu v negatívnom teritóriu, nedarilo sa však ani hlavným exportérom. Akcie Toyota Motor klesli o 3,2 % a Honda Motor o 3,9 % z obáv o vývoj svetovej ekonomiky. K upokojeniu trhov neprispeli ani problémy bankového sektora v Európe, keď belgicko-holandská skupina Fortis a britská Bradford & Bingley prešli zoštátnením.

V utorok japonský akciový trh reagoval na neúspech pri pokuse o schválenie záchranného plánu. Najväčšia japonská banka Mitsubishi UFJ si odpísala 4,7 %, Mizuho stratila 4,1 % a brokerská spoločnosť Nomura poklesla o 7,3 %. Technologická Sony stratila 6,5 %, zatiaľ čo Canon si pohoršil o 6,1 %. Automobilka Honda Motor zaznamenala oslabenie akcií o 3,7 % a konkurenčná Toyota motor stratila 4,6 %.

SkryťVypnúť reklamu

Japonská burza zaznamenala v stredu rast, keď investorov upokojilo presvedčenie o možnom opätovnom schválení amerického záchranného plánu. Hlavný tokijský index Nikkei stúpol o 1 % na 11 368,26 bodu potom, ako v utorok stratil až 4,1 %, čo bol najhorší výsledok za posledné tri roky. Vo finančnom sektore sa darilo akciám najväčšej japonskej brokerskej spoločnosti Nomura, ktoré stúpli o 6 %. Daiwa Securities Group si prilepšila o 3,4 %, Mitsubishi UFJ taktiež o 3,4 % a Mizuho Financial Group vzrástli o 1,8 %.

Tokijská burza vo štvrtok poklesla aj napriek schváleniu amerického záchranného plánu, pričom sa tak dostala na najnižšiu uzatváraciu úroveň za posledné tri roky. Investorov znepokojili najmä obavy z globálnej recesie a neuspokojilo ich ani hlasovanie Senátu za prijatie ozdravného balíčka pre finančný sektor. Automobilka Toyota si odpísala 3,4 %, Honda Motor poklesla o 4,5 %, výrobca stavebných strojov Komatsu stratil 10,7 %, Hitachi Construction oslabila o 14,7 %. Výrobca ocele Nippon Steel evidoval pokles o 8,5 % a technologická Sony oslabila o 5,9 %.

SkryťVypnúť reklamu

V piatok Tokijská burza poklesla na trojročné dno, keď ju poznačili obavy z vývoja globálnej ekonomiky, čo spôsobilo prepad akcií technologických firiem, automobiliek a exportérov. Hlavný japonský index Nikkei zavrel piatkové obchodovanie s poklesom o 1,9 % na 10 938,14 bodu, najnižšiu úroveň od mája 2005. Širší index TOPIX stratil 2,7 % na 1 047,97 bodu a obchodovanie ukončil na najnižšej hodnote od februára 2004. Pokles predaja na americkom trhu sa podpísal pod oslabenie automobilky Toyota Motor o 5,3 %, čim poklesla najviac za posledné tri roky, Nissan Motor s prepadom o 7 % zaznamenal najhorší výsledok za posledných takmer sedem rokov a Honda Motor si odpísala 5,5 %. Technologická spoločnosť TDK skončila o 7,8 % nižšie, výrobca fotoaparátov Canon stratil 4,2 % a Nikon si odpísal 10,2 %.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (29. 3. 2024)
USD 1.081
AUD 1.661
CZK 25.305
JPY 163.450
CAD 1.467
GBP 0.855
HUF 395.260
PLN 4.312
CHF 0.977
SEK 11.525

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 27 907
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 474
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 919
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 297
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 159
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 866
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 719
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 127
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 649
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 436
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 722
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 457
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 369
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 278
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 433
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 127
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 649
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 436
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 722
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 457
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 369
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 278
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 433
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu