LONDÝN. Nadnárodná ťažobná spoločnosť Xstrata nepodá oficiálnu ponuku na prevzatie spoločnosti Lonmin vo výške 10 mld. USD. Dôvodom tohto kroku sú problémy s prefinancovaním tohto obchodu, ktoré vyplývajú zo súčasnej svetovej úverovej krízy. Spoločnosť Xstrata o tom informovala v stredu.
"V súčasnosti nie je isté, či pre nás bude v budúcnosti možné získať úver. Táto situácia ohrozuje schopnosť spoločnosti Xstrata zabezpečiť potrebný balík financií," uvádza vo vyhlásení výkonný riaditeľ spoločnosti Mick Davis. Banky, ktoré mali ťažobnému podniku úver poskytnúť, totiž žiadali, aby Xstrata splatila podstatnú časť dlhu v priebehu 12 mesiacov.
Zdroje zo sektoru bankovníctva uviedli predchádzajúci mesiac pre agentúru Reuters, že spoločnosť Xstrata oslovila 22 bánk za účelom získania úveru vo výške 15 mld. USD. Tento úver Xstrata plánovala použiť na financovanie prevzatia podniku Lonmin a prefinancovanie existujúcich dlhov. O pláne na prevzatie Lonminu, ktorý ťaží platinu v južnej Afrike, spoločnosť informovala už 6. augusta tohto roku.
Xstrata je nadnárodná ťažobná spoločnosť so sídlom vo Švajčiarsku. Celosvetovo zamestnáva približne 24 tis. osôb a pôsobí v Austrálii, Juhoafrickej republike, Španielsku, Nemecku, Argentíne, Peru a Veľkej Británii.