AKTUALIZOVANÉ 18:30

Matka banky Dexia má vážne problémy

Akcie banky Dexia, ktorá pôsobí aj na Slovensku dnes výrazne prepadli, až o 34 percent.

(Zdroj: Reuters)

VIEDEŇ. Nejasná bola dnes dopoludnia situácia okolo Dexie, francúzsko-belgickej banky financujúcej aktivity miest a obcí. Dnes večer sa má zísť jej správna rada na naliehavé rokovanie.

Akcie Dexie od rána začali strácať po tom, ako sa rozchýrila správa, že banka pripravuje zvýšenie svojho základného kapitálu. Jej cenné papiere stratili od začiatku dnešného obchodovania 34 % z hodnoty a klesli na 6,62 eura (199,43 Sk).

Hovorca Dexie odmietol komentovať správy o pripravovanom rýchlom zvýšení základného kapitálu banky. Potvrdil však, že sa večer zíde jej dozorná rada. Agentúry z Bruselu informujú, že do vratkej situácie sa dostala aj Dexia v dôsledku finančnej krízy.

Belgický minister financií Didier Reynders dnes vo vysielaní rozhlasovej stanice RTBF povedal, že v prípade potreby štát banke pomôže.

Vedenie banky v Bruseli prisľúbilo, že prinesie stanovisko k aktuálnej situácii na finančných trhoch. Avšak odrieklo prisľúbenú telefonickú konferenciu o svojej situácii vzhľadom na to, že rokovania správnej rady banky ešte stále pokračujú. Hovorca povedal, že stav likvidity ústavu je "úplne zdravý". Slovenská Dexia avizovala, že vydá k vzniknutej situácií stanovisko.

Skupina Dexia je v Rakúsku a vo východnej Európe tesným partnerom skupiny poskytujúcej úvery mestám a obciam. Sídlom skupiny Komunalkredit je Viedeň a väčšina akcií patrí Volksbank-AG (50,78 %), Dexia Credit Local má podiel 49,2 %, združeniu rakúskych obcí patrí 0,22 %. V banke Dexia-Kom, ktorá je spoločnou východoeurópskou bankou, je podiel Dexie väčšinový, kým Komunalkreditu v nej patrí podiel 49,2 %.

Komunalkredit a Dexia-Kom minulú stredu rozhodli o výraznom zvýšení základného kapitálu. Komunalkredit Austria sa posilní o 95 miliónov eur (2,86 miliardy Sk) a východoeurópska Dexia Komunalkredit Bank (Dexia-Kom) získa 60 miliónov eur (1,81 miliardy Sk). Termín, kedy dôjde k zvýšeniu základného kapitálu, však nebol zverejnený.

Slovenská Dexia: Našim klientom nič nehrozí

Dexia banka Slovensko dnes poobede vydala stanovisko, v ktorom uisťuje klientov, že je že negatívny vývoj na európskom trhu nemá absolútne žiadny vplyv na jej vývoj a stabilitu. "Dexia banka Slovensko a.s. podniká v súlade s platnou legislatívou SR, čo znamená, že jej aktivity podliehajú prísnej kontrole NBS ako regulátora slovenského bankového sekt. Pravidlá, ktoré NBS uplatňuje na reguláciu bánk, zamedzujú tomu, aby voľná likvidita slovenského bankového trhu bola presunutá do zahraničných materských spoločností," píše sa v stanovisku.

Predstavenstvo Dexia banky Slovensko, a.s. uisťuje všetkých klientov, že negatívny vývoj na európskom trhu nemá absolútne žiadny vplyv na jej vývoj a stabilitu. Ako ďalej v súvislosti s informáciami o prepade akcií belgicko-francúzskej finančnej skupiny Dexia pre agentúru SITA povedal manažér pre externú komunikáciu a PR banky Michal Fúrik, Dexia banka Slovensko je stabilná, samostatne hospodáriaca banka s vlastným kapitálom, ktorá má dostatočnú klientsku základňu na udržanie finančnej stability a plnenie svojich záväzkov voči klientom. "Z celkového objemu vkladov tvoria 60 % vklady občanov a vklady miest a obcí, čo predstavuje stabilný zdroj banky na zabezpečenie svojej likvidity," uviedol Fúrik.

Na Slovensku má belgicko-francúzska skupina zastúpenie prostredníctvom spoločnosti Dexia banka Slovensko, a.s., ktorá je dcérskou spoločnosťou rakúskej banky Dexia Kommunalkredit Bank AG, ktorá tiež patrí do skupiny. Rakúska spoločnosť vlastní v slovenskej banke 84,4-percentný podiel. Zostávajúca časť patrí slovenským mestám a obciam a individuálnym investorom.

Fortis bude čiastočne zoštátnený

Existenčne ohrozený finančný koncern Fortis bude čiastočne zoštátnený, čím sa podarí odvrátiť jeho zrútenie. Celkovou injekciou 11,2 miliardy eur (337,41 miliardy Sk) zachraňujú vlády Belgicka, Holandska a Luxemburska túto veľkobanku.

Belgický ministerský predseda Yves Leterme v nedeľu večer v Bruseli povedal, že za 4,7 miliardy eur (141,59 miliardy Sk) prevezme belgická vláda 49 % podielov Fortisu. Holandská vláda zase za 4 miliardy eur (120,50 miliardy Sk) kúpi 49 % akcií Fortis Bank Niederlande. Luxemburská vláda za rovnaký akciový podiel v Fortis Banque Luxembourg zaplatí 2,5 miliardy eur (75,31 miliardy Sk).

Bankový a poisťovací koncern Fortis, ktorý je jednotkou na belgickom a dvojkou na holandskom finančnom trhu, okrem toho ponúkne na predaj svoj podiel v holandskej banke ABN Amro. Avšak o tomto kroku sa bude ešte rokovať.

Koncern Fortis musí opustiť doterajší šéf dozornej rady Maurice Lippens. Šéf správnej rady Herman Verwilst prišiel o kreslo už v piatok. Jeho nástupca Filip Dierckx v noci na dnes povedal, že sa vlády Beneluxu nebudú nadlho usilovať ovplyvňovať činnosť finančného koncernu. "Najdôležitejším cieľom opatrenia je obnovenie dôvery. Aj sporitelia môžu zostať pokojní. Teraz sme sa stali bankou s najlepším kapitálovým vybavením," povedal Dierckx.

V piatok klesol už aj tak nízky kurz akcií Fortisu o vyše 20 %. Cez víkend sa začali v Bruseli rokovania o záchrane významného európskeho finančného koncernu. Zúčastnili sa na nich okrem iných Belgičania premiér Yves Leterme a minister financií Didier Reynders, holandský minister financií Wouter Bos, šéf Európskej centrálnej banky Jean-Claude Trichet a komisárka EÚ pre hospodársku súťaž Neelie Kroesová.

Krach Lehman Brothers zasiahol aj nemecké banky, ale ich neohrozí

Krach americkej investičnej banky Lehman Brothers ovplyvní aj tohtoročné výsledky nemeckých družstevných bánk a sporiteľní. Finančné ústavy uvádzajú, že ich straty z investícií v zahraničí dosiahnu niekoľko sto miliónov eur, ale údaj zatiaľ nekonkretizovali. Straty zásadným spôsobom neovplyvnia ich činnosť, lebo ich pokryjú z bežného zisku alebo z rezerv.

Podľa nemeckého denníka Die Welt, ktorý sa odvoláva na vedenie združenia uvedených ústavov, vplyv krachu Lehman Brothers je na družstevné banky a sporiteľne slabý. Ani jeden z finančných ústavov sa nedostáva do existenčného ohrozenia. V Nemecku pôsobí takýchto ústavov vyše 1200.

Podľa prieskumu denníka názor obyvateľov na trhovú ekonomiku zostáva priaznivý. Na jeho ankete sa zúčastnilo 2434 osôb. Z nich si 73 % myslí, že krach Lehman Brothers neznamená zlyhanie modelu slobodného trhu. Opačný názor vyjadrilo 27 % respondentov.

Hypo Real Estate si zaistila úverové linky

Nemecká investičná a hypotekárna banka Hypo Real Estate v poslednej chvíli uzatvorila dohodu s konzorciom bánk o poskytnutí úveru, čo jej pomôže vyriešiť ťažkosti s refinancovaním. Dnes ráno o tom informovala nemecká skupina.

Predtým priniesli zdroje oboznámené so záležitosťou informácie, že Hypo Real Estate pri riešení svojich problémov urgentne rokuje s nemeckým bankovým regulátorom Bafin a ministerstvom financií. Banka, ktorá poskytuje úvery na developerské projekty rovnako ako vládam, skúma rôzne možnosti ako sa vyrovnať s nedostatkom likvidity, vrátane predaja aktív, ako sú napríklad úverové portfóliá, informoval jeden zo zdrojov.

Skupina dnes ráno oznámila, že uzavrela so skupinou nemeckých bánk dohodu o poskytnutí krátkodobých a strednodobých úverových liniek v hodnote niekoľko miliárd eur, ktoré pokryjú potreby Hypo Real Estate v dohľadnej budúcnosti. Bližšie podrobnosti nie sú známe. Skupina nezverejnila mená bánk ani výšku úverov.

Hypo Real Estate sa dostala do problémov, pretože banka nedisponuje vkladmi zákazníkov a je odkázaná na refinancovanie prostredníctvom peňažných trhov, ktoré kvôli finančnej kríze nefungujú.

Santander kúpi pobočky a retailové vklady banky Bradford & Bingley

Britská vláda potvrdila dnes, že zoštátni hypotekárny ústav Bradford & Bingley (B&B). B&B sa tak stane druhou britskou bankou, ktorá bude tento rok zoštátnená, a je posledným z finančných inštitútov v USA a Európe, ktorý padol za obeť globálnej úverovej kríze. Štát prevezme hypotekárne a úverové portfólio v hodnote približne 50 miliárd GBP (1,9 bilióna Sk), aby zabezpečil stabilitu finančného sektora krajiny. Obchodovanie s akciami banky bolo zastavené.

Okrem toho španielska banka Santander kúpi retailové vklady a pobočky B&B. Informácie agentúr, koľko Santander zaplatí za 2,7 milióna sporiacich účtov zákazníkov Bradford & Bingley obsahujúcich vklady v hodnote približne 21 miliárd GBP a za sieť asi 200 pobočiek britského hypotekárneho ústavu, sa rozchádzajú. Agentúra Reuters tvrdí, že to bude 400 miliónov GBP a agentúra Bloomberg uvádza 612 miliónov GBP. Značka B&B zostane zachovaná, ale účty sa prevedú na banku Abbey, ktorú Santander kúpila v roku 2004.

Britské ministerstvo financií bude prevod depozitov B&B na Santader stáť celkovo 18 miliárd GBP. Vláda zaplatí asi 14 miliárd GBP, aby umožnila transfer depozitov, a približne štyri miliardy GBP zaplatí na ochranu depozitov nad 35.000 GBP, ktorých sa netýka kompenzačný plán.

"Následkom terajších turbulencií na globálnych finančných trhoch Bradford & Bingley zistila, že sa nachádza pod zvýšeným tlakom, keďže investori a veritelia stratili dôveru v jej schopnosť ďalej fungovať ako nezávislá spoločnosť," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva financií.

Ministerstvo intenzívne rokovalo o záchrannom pláne pre deviatu najväčšiu hypotekárnu banku v krajine počas víkendu. Vláda preferovala, aby privátny kupec získal celú B&B, ale konkurenti banky nemali záujem o prevzatie portfólia rezidenčných hypoték. Príčinou je globálna úverová kríza a ochladzovanie britského realitného trhu.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 3. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 4. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 8. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 10. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 1. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 2. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 3. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 4. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 5. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 6. Univerzita vyTVORená nápadmi študentov!
 7. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 8. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 9. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 10. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 15 395
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 4 398
 3. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 4 075
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 056
 5. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 236
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 098
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 988
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 1 910
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 351
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 133

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník hovorí, že oligarchovia médiá skupujú kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

Neprehliadnite tiež

Razenie tunela Čebrať na diaľnici D1 by sa mohlo obnoviť v januári 2018

Odhaduje to generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Ján Ďurišin.

Investície do verejných budov už nebudú zaťažovať verejné financie

Nové pravidlá umožnia podľa MF SR zapájanie know-how a financií súkromného sektora do takýchto investícií, a to bez vplyvu na verejné financie.

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne. S nápadom na výrobu automatických prístrojov, ktoré by vydávali peniaze 24 hodín denne, prišiel škótsky vynálezca John Shepherd-Barron.

Nemecké platy sú v priemere o 570 eur vyššie ako tie naše

Najhoršie platení sú pracujúci v Rumunsku, Bulharsku a Maďarsku