AKTUALIZOVANÉ 19:10

Záchranný plán by mal kongres schváliť do konca víkendu

Finančná kríza v USA utlmí spotrebu a bude mať negatívny vplyv na zvyšok sveta vrátane Číny. Uviedli to bankári a predstavitelia vlád na Svetovom ekonomickom fóre vo východočínskom meste Tchien-ťin.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – REUTERS)

WASHINGTON/LONDÝN. Americkí zákonodarcovia sa stretnú aj cez víkend a budú sa snažiť dohodnúť na záchrannom pláne v hodnote 700 miliárd USD (14,4 bilióna Sk) pre finančný a bankový sektor. Nižšie uvádzame pre a proti záchranného programu, ako ich vypracovala spravodajská agentúra BBC.

Pozitíva záchranného plánu americkej vlády:

1. Globálna finančná stabilita - cieľom plánu je upokojiť extrémne volatilný globálny finančný systém. Najbohatšie krajiny skupiny G7 tvrdia, že balík "ochráni integritu medzinárodného finančného systému".

2. Prosperita investorov - Investori po celom svete potrebujú oživenie dôvery. Ako uviedol miliardár a investor Warren Buffett, plán je "absolútne nevyhnutný" pre to, aby sa finančný systém dostal z "ekonomického Pearl Harbour".

3. Spomalenie globálnej ekonomiky - Všetky strany sa zhodujú na tom, že sa treba vyhnúť recesii najväčšej svetovej ekonomiky a následkom, ktoré by mala na krajiny závislé od obchodu s USA.

4. Zabezpečenie pracovných miest - ochrana pracovných miest naprieč ekonomikou a zabránenie bankrotom, ktoré "ohrozujú prosperitu amerických rodín", ako uviedol americký minister financií Henry Paulson.

5. Zmrazenie úverov - Záchranný plán by obnovil obeh úverov v rámci peňažných trhov, takže finančné inštitúty by si zasa začali vzájomne požičiavať peniaze, rovnako ako by opäť začali udeľovať úvery firmám a spotrebiteľom, čo je nevyhnutné pre fungujúcu ekonomiku.

6. Zisk z toxických aktív - Odkúpenie nelikvidných aktív v hodnote 700 miliárd USD sa môže zdať na prvý pohľad príliš vysokou cenou, ale ich predaj v budúcnosti môže priniesť aj zisk.

Negatíva záchranného plánu americkej vlády:

1. Zaťaženie daňových poplatníkov - Vláda chce kúpiť aktíva kryté hypotékami za hodnotu danú pri ich splatnosti, čo je výrazne nad ich súčasnou trhovou cenou. Ak sa hodnota týchto aktív nezvýši v priebehu niekoľkých rokov, toto opatrenie sa pre daňových poplatníkov predraží.

2. Nárast zadlženosti USA - Záchranný plán nafúkne rozpočtový deficit USA, čo môže zrýchliť infláciu, ako varujú ekonómovia.

3. Skutočné náklady programu - Keďže predstavitelia ministerstva financií budú mať právomoc vykúpiť takmer akékoľvek aktíva za akúkoľvek cenu a predať ich kedykoľvek v budúcnosti, je takmer nemožné vypočítať skutočné náklady plánu.

4. Veľké platy bankárov - Existujú obavy týkajúce sa kontroly zárobkov šéfov bánk, ktorým vláda podá v rámci plánu pomocnú ruku. Existuje totiž názor, že predovšetkým Wall Street dostal USA do týchto ťažkostí.

5. Rozsiahle právomoci ministra financií Henryho Paulsona - Záchranný plán je Paulsonovým dieťaťom, ktorý chce mať pod kontrolou, ako sa použije spomínaných 700 miliárd USD.

6. Príliš veľká angažovanosť štátu v bankách - Podľa niektorých kongresmanov by mala vláda mať právo získať minoritné podiely v každej finančnej spoločnosti, ktorej pomôže, čo by štátu dalo právo predať v budúcnosti akcie týchto spoločností.

7. Spôsob jeho riadenia - V pláne sa počíta s tým, že by sa o priebehu pomoci informovalo každý polrok. Kritici však trvajú na zvýšení dohľadu a regulácie.

8. Obyčajný občan verzus Wall Street - Ozývajú sa hlasy, aby sa balík rozšíril o pomoc obyčajným Američanom, ktorým hrozí, že prídu o svoje domovy.

Informovala o tom BBC.

Dohoda o záchrannom pláne by mala byť schválená do konca víkendu

WASHINGTON. Americký Kongres urobil výrazný pokrok v rokovaniach o záchrannom pláne pre finančný a bankový sektor. Demokratický senátor Harry Reid uviedol, že k dohode by mohlo prísť do skončenia víkendu.

Prezident George W. Bush verí, že zákonodarcovia čoskoro schvália záchranný plán. Uznal, že mnoho Američanov je súčasnou situáciou frustrovaných a obávajú sa, že budú musieť platiť za chyby Wall Street.

Hlavnou myšlienkou záchranného balíka je zbaviť finančné spoločnosti nelikvidných aktív. Bush tiež zopakoval varovanie, že prípadný krach finančného systému ohrozí ekonomiku a povedie k "hlbokej a bolestivej recesii".

Vyjednávači sa budú snažiť dospieť k dohode pred pondelkovým otvorením ázijských trhov. "Dúfame, že niekedy zajtra večer budeme môcť informovať, že prišlo k nejakému druhu dohody na princípoch, takže jedinou vecou, ktorú ešte bude treba urobiť, bude napísanie príslušného zákona," uviedol demokratický líder Harry Reid. "Stále je pred nami dlhá cesta, kým to dokončíme, ale už sme dosiahli významný pokrok."

Informovala o tom agentúra AP.

Americký prezident sa snaží upokojiť obavy týkajúce sa záchranného plánu

WASHINGTON. Americký prezident George W. Bush sa dnes snažil upokojiť obavy týkajúce sa záchranného plánu v hodnote 700 miliárd USD (14,4 bilióna Sk) pre finančný sektor. Bush uviedol, že náklady na plán budú podstatne nižšie, pretože cena problematických aktív, ktoré chce vláda vykúpiť od finančných spoločností, časom vzrastie.

Prezident USA verí, že legislatíva, o ktorej bude Kongres rokovať aj počas víkendu, bude schválená vo veľmi krátkom čase. Dodal, že existuje dohoda týkajúca sa hlavných princípov plánu.

"Musíme znova uvoľniť úvery pre spotrebiteľov a firmy znížením rizika, ktoré predstavujú problematické aktíva," povedal Bush vo svojom príhovore v americkom rozhlase. "Musíme zaručiť ochranu daňových poplatníkov, aby sa skrachovaní šéfovia nedostali šťastne k dolárom z vašich daní, a musíme vytvoriť komisiu z predstaviteľov republikánov aj demokratov, ktorá by kontrolovala toto úsilie."

Bush sa snažil utlmiť obavy, že plán bude stáť daňových poplatníkov príliš veľa. "Náklady na plán budú nakoniec oveľa nižšie ako 700 miliárd USD. Cena mnohých aktív, ktoré vláda kúpi, s najväčšou pravdepodobnosťou časom stúpne. To znamená, že vláda dostane veľkú časť, možno aj všetky, svojich peňazí naspäť."

Prezident tiež zopakoval varovanie, že krach finančného systému ohrozí ekonomiku a povedie k "hlbokej a bolestivej recesii".

Informovala o tom agentúra Reuters.

Finančná kríza v USA spomalí aj rast Číny

PEKING. Finančná kríza v USA utlmí spotrebu a bude mať negatívny vplyv na zvyšok sveta vrátane Číny. Uviedli to bankári a predstavitelia vlád na Svetovom ekonomickom fóre (World Economic Forum, WEF) vo východočínskom meste Tchien-ťin.

"Nachádzame sa v najhoršej kríze od Veľkej hospodárskej krízy," povedal viceprezident Citigroup William Rhodes. "Nachádzame sa v období obrovského nedostatku dôvery," kde finančné inštitúcie potrebujú čerstvé finančné prostriedky, aby obnovili dôveru spotrebiteľov," dodal Rhodes.

Americký minister financií Henry Paulson navrhol záchranný balík v hodnote 700 miliárd USD (14,4 bilióna Sk) na pomoc finančným inštitútom v USA a komisia pre cenné papiere SEC zastavila na krátko obchody s akciami poisťovní, bánk a maklérskych spoločností. Tento bezprecedentný krok vyvolal obavy aj v Číne a viedol čínskych predstaviteľov vrátane šéfa komisie pre bankový dohľad Liu Mingkanga k tomu, aby spomalili zavádzanie nových finančných produktov, ako sú deriváty a termínované kontrakty.

Ročné tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP) Číny by sa malo spomaliť na 9 % až 9,5 %, uviedol Liu, keďže americká finančná kríza povedie k utlmeniu spotreby, čo bude mať negatívny vplyv na rast svetovej ekonomiky. Vlani dosiahlo tempo rastu HDP Číny 11,9 %.

"Pre Čínu je to dobré, pretože Čína nepotrebuje rýchlosť, ale kvalitu," povedal Liu. Dodal, že v súčasnosti je hlavnou úlohou udržať finančnú stabilitu v krajine.

Bankári a vysokí predstavitelia firiem, ktorí sa zúčastňujú WEF, sú takmer presne napoly rozdelení v otázke, či majú centrálne banky použiť peniaze dňových poplatníkov na pomoc finančným inštitúciám. Čínski regulátori budú spolupracovať s americkými predstaviteľmi, aby obmedzili dopad finančnej krízy, uviedol Rhodes. "Čínska ľudová banka úzko spolupracuje s americkým Federálnym rezervným systémom (Fed) na sérii opatrení, ktoré by sa mohli zrealizovať," povedal Rhodes s odvolaním sa na telefonát s predstaviteľom Fed.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Záchranný plán USA znevýhodní európske banky

HAMBURG/BERLÍN. Záchranný balíček americkej vlády na podporu finančného a bankového sektora môže viesť ku konkurenčnému znevýhodneniu európskych bánk. Myslí si to nemecký minister financií Peer Steinbrück. "Je to problém, ale ja ho nedokážem len tak bez prípravy rozriešiť," povedal Steinbrück pre týždenník Der Spiegel. Dodal, že najprv treba vyčkať, akú presnú podobu bude záchranný plán mať.

Podľa Steinbrücka "bezbrehý kapitalizmus, ako sme ho zažili so všetkou jeho nenásytnosťou, na konci zožerie sám seba". Nemecký minister financií predpokladá, že architektúra finančného sektora sa bude musieť v najbližších rokoch globálne zmeniť. Súčasnú situáciu v USA prirovnal k pacientovi so zápalom pľúc, ktorý leží na jednotke intenzívnej starostlivosti. To znamená, "že aj my tu v Európe môžeme prinajmenšom poriadne nachladnúť".

Finančná kríza má negatívny vplyv aj na nemeckú ekonomiku. Steinbrück tvrdí, že v roku 2009 bude pravdepodobne rásť výrazne pomalším tempom, ako doteraz predikovaných 1,2 %. Dodal, že zatiaľ nikto nemôže s istotou povedať, aký výrazný dopad bude mať finančná kríza na nemeckú ekonomiku.

Informovala o tom agentúra DPA.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 2. Od septembra opäť po starom
 3. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 4. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 5. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 6. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte
 7. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 8. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 9. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 10. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 1. 10 vecí, ktoré môžete dostať od zdravotnej poisťovne zadarmo
 2. Úspech na Majstrovstvách sveta v Quadrathlone
 3. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom?
 4. Od septembra opäť po starom
 5. Máte doma retro kúsky spojené s pivom Šariš?
 6. ENERGOFÓRUM® 2017 spojí elektrinu a plyn pod jednu strechu
 7. 100 %-nú hypotéku môžete dostať aj na mestský apartmán
 8. Business Smartphones Connected to Public Wi-Fi Can Be in Danger
 9. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd
 10. Poslanec Borguľa žiada o uvoľnenie parkoviska pre rezidentov
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 6 954
 2. Od septembra opäť po starom 4 295
 3. Získajte prístup k zamknutým článkom už o niekoľko sekúnd 4 240
 4. Mama taxi: Koľko najazdí rodič mesačne kvôli svojim deťom? 2 170
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 834
 6. Návod, ako si s kreditkou užijete dovolenku a ešte aj ušetríte 1 725
 7. Ako sme jazdili v socializme 1 439
 8. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 275
 9. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 105
 10. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 084

Téma: Voľby v Nemecku


Článok je zaradený aj do ďalších tém Nemecko

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú trináste a štrnáste platy.

KULTÚRA

Rytmus bude nadávať, orchester hrať

Ľahší primitivizmus a ukáznenosť vraj idú dokopy.

SVET

Správca budúcnosti, o ktorom ste nepočuli. Zomrel de Brum

Klimatická dohoda by bez neho nevznikla.

Neprehliadnite tiež

Banky vo Veľkej Británii sa chystajú zatvoriť rekordných 762 pobočiek

Politici v parlamentnej rozprave označili toto správanie bánk za tichý škandál.

Bundesbank presunula už polovicu zlatých rezerv, v zahraničí ich ukryla počas vojny

Banka pôvodne predpokladala, že presun 374 ton zlata z Paríža a 300 ton zlata z New Yorku sa jej podarí dokončiť v roku 2020.

Našli škodlivý výživový doplnok Zelený jíl, obsahuje príliš veľa olova

Úrad verejného zdravotníctva odporúča spotrebiteľom, aby výrobok nekupovali, už zakúpený výrobok nepoužívali.

Érseka má v slovensko-maďarskej komisii pre dopravu nahradiť Stromček

Návrhom rezortu by sa mala na svojom najbližšom zasadnutí zaoberať vláda.