AKTUALIZOVANÉ 19:10

Záchranný plán by mal kongres schváliť do konca víkendu

Finančná kríza v USA utlmí spotrebu a bude mať negatívny vplyv na zvyšok sveta vrátane Číny. Uviedli to bankári a predstavitelia vlád na Svetovom ekonomickom fóre vo východočínskom meste Tchien-ťin.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – REUTERS)

WASHINGTON/LONDÝN. Americkí zákonodarcovia sa stretnú aj cez víkend a budú sa snažiť dohodnúť na záchrannom pláne v hodnote 700 miliárd USD (14,4 bilióna Sk) pre finančný a bankový sektor. Nižšie uvádzame pre a proti záchranného programu, ako ich vypracovala spravodajská agentúra BBC.

Pozitíva záchranného plánu americkej vlády:

1. Globálna finančná stabilita - cieľom plánu je upokojiť extrémne volatilný globálny finančný systém. Najbohatšie krajiny skupiny G7 tvrdia, že balík "ochráni integritu medzinárodného finančného systému".

2. Prosperita investorov - Investori po celom svete potrebujú oživenie dôvery. Ako uviedol miliardár a investor Warren Buffett, plán je "absolútne nevyhnutný" pre to, aby sa finančný systém dostal z "ekonomického Pearl Harbour".

3. Spomalenie globálnej ekonomiky - Všetky strany sa zhodujú na tom, že sa treba vyhnúť recesii najväčšej svetovej ekonomiky a následkom, ktoré by mala na krajiny závislé od obchodu s USA.

4. Zabezpečenie pracovných miest - ochrana pracovných miest naprieč ekonomikou a zabránenie bankrotom, ktoré "ohrozujú prosperitu amerických rodín", ako uviedol americký minister financií Henry Paulson.

5. Zmrazenie úverov - Záchranný plán by obnovil obeh úverov v rámci peňažných trhov, takže finančné inštitúty by si zasa začali vzájomne požičiavať peniaze, rovnako ako by opäť začali udeľovať úvery firmám a spotrebiteľom, čo je nevyhnutné pre fungujúcu ekonomiku.

6. Zisk z toxických aktív - Odkúpenie nelikvidných aktív v hodnote 700 miliárd USD sa môže zdať na prvý pohľad príliš vysokou cenou, ale ich predaj v budúcnosti môže priniesť aj zisk.

Negatíva záchranného plánu americkej vlády:

1. Zaťaženie daňových poplatníkov - Vláda chce kúpiť aktíva kryté hypotékami za hodnotu danú pri ich splatnosti, čo je výrazne nad ich súčasnou trhovou cenou. Ak sa hodnota týchto aktív nezvýši v priebehu niekoľkých rokov, toto opatrenie sa pre daňových poplatníkov predraží.

2. Nárast zadlženosti USA - Záchranný plán nafúkne rozpočtový deficit USA, čo môže zrýchliť infláciu, ako varujú ekonómovia.

3. Skutočné náklady programu - Keďže predstavitelia ministerstva financií budú mať právomoc vykúpiť takmer akékoľvek aktíva za akúkoľvek cenu a predať ich kedykoľvek v budúcnosti, je takmer nemožné vypočítať skutočné náklady plánu.

4. Veľké platy bankárov - Existujú obavy týkajúce sa kontroly zárobkov šéfov bánk, ktorým vláda podá v rámci plánu pomocnú ruku. Existuje totiž názor, že predovšetkým Wall Street dostal USA do týchto ťažkostí.

5. Rozsiahle právomoci ministra financií Henryho Paulsona - Záchranný plán je Paulsonovým dieťaťom, ktorý chce mať pod kontrolou, ako sa použije spomínaných 700 miliárd USD.

6. Príliš veľká angažovanosť štátu v bankách - Podľa niektorých kongresmanov by mala vláda mať právo získať minoritné podiely v každej finančnej spoločnosti, ktorej pomôže, čo by štátu dalo právo predať v budúcnosti akcie týchto spoločností.

7. Spôsob jeho riadenia - V pláne sa počíta s tým, že by sa o priebehu pomoci informovalo každý polrok. Kritici však trvajú na zvýšení dohľadu a regulácie.

8. Obyčajný občan verzus Wall Street - Ozývajú sa hlasy, aby sa balík rozšíril o pomoc obyčajným Američanom, ktorým hrozí, že prídu o svoje domovy.

Informovala o tom BBC.

Dohoda o záchrannom pláne by mala byť schválená do konca víkendu

WASHINGTON. Americký Kongres urobil výrazný pokrok v rokovaniach o záchrannom pláne pre finančný a bankový sektor. Demokratický senátor Harry Reid uviedol, že k dohode by mohlo prísť do skončenia víkendu.

Prezident George W. Bush verí, že zákonodarcovia čoskoro schvália záchranný plán. Uznal, že mnoho Američanov je súčasnou situáciou frustrovaných a obávajú sa, že budú musieť platiť za chyby Wall Street.

Hlavnou myšlienkou záchranného balíka je zbaviť finančné spoločnosti nelikvidných aktív. Bush tiež zopakoval varovanie, že prípadný krach finančného systému ohrozí ekonomiku a povedie k "hlbokej a bolestivej recesii".

Vyjednávači sa budú snažiť dospieť k dohode pred pondelkovým otvorením ázijských trhov. "Dúfame, že niekedy zajtra večer budeme môcť informovať, že prišlo k nejakému druhu dohody na princípoch, takže jedinou vecou, ktorú ešte bude treba urobiť, bude napísanie príslušného zákona," uviedol demokratický líder Harry Reid. "Stále je pred nami dlhá cesta, kým to dokončíme, ale už sme dosiahli významný pokrok."

Informovala o tom agentúra AP.

Americký prezident sa snaží upokojiť obavy týkajúce sa záchranného plánu

WASHINGTON. Americký prezident George W. Bush sa dnes snažil upokojiť obavy týkajúce sa záchranného plánu v hodnote 700 miliárd USD (14,4 bilióna Sk) pre finančný sektor. Bush uviedol, že náklady na plán budú podstatne nižšie, pretože cena problematických aktív, ktoré chce vláda vykúpiť od finančných spoločností, časom vzrastie.

Prezident USA verí, že legislatíva, o ktorej bude Kongres rokovať aj počas víkendu, bude schválená vo veľmi krátkom čase. Dodal, že existuje dohoda týkajúca sa hlavných princípov plánu.

"Musíme znova uvoľniť úvery pre spotrebiteľov a firmy znížením rizika, ktoré predstavujú problematické aktíva," povedal Bush vo svojom príhovore v americkom rozhlase. "Musíme zaručiť ochranu daňových poplatníkov, aby sa skrachovaní šéfovia nedostali šťastne k dolárom z vašich daní, a musíme vytvoriť komisiu z predstaviteľov republikánov aj demokratov, ktorá by kontrolovala toto úsilie."

Bush sa snažil utlmiť obavy, že plán bude stáť daňových poplatníkov príliš veľa. "Náklady na plán budú nakoniec oveľa nižšie ako 700 miliárd USD. Cena mnohých aktív, ktoré vláda kúpi, s najväčšou pravdepodobnosťou časom stúpne. To znamená, že vláda dostane veľkú časť, možno aj všetky, svojich peňazí naspäť."

Prezident tiež zopakoval varovanie, že krach finančného systému ohrozí ekonomiku a povedie k "hlbokej a bolestivej recesii".

Informovala o tom agentúra Reuters.

Finančná kríza v USA spomalí aj rast Číny

PEKING. Finančná kríza v USA utlmí spotrebu a bude mať negatívny vplyv na zvyšok sveta vrátane Číny. Uviedli to bankári a predstavitelia vlád na Svetovom ekonomickom fóre (World Economic Forum, WEF) vo východočínskom meste Tchien-ťin.

"Nachádzame sa v najhoršej kríze od Veľkej hospodárskej krízy," povedal viceprezident Citigroup William Rhodes. "Nachádzame sa v období obrovského nedostatku dôvery," kde finančné inštitúcie potrebujú čerstvé finančné prostriedky, aby obnovili dôveru spotrebiteľov," dodal Rhodes.

Americký minister financií Henry Paulson navrhol záchranný balík v hodnote 700 miliárd USD (14,4 bilióna Sk) na pomoc finančným inštitútom v USA a komisia pre cenné papiere SEC zastavila na krátko obchody s akciami poisťovní, bánk a maklérskych spoločností. Tento bezprecedentný krok vyvolal obavy aj v Číne a viedol čínskych predstaviteľov vrátane šéfa komisie pre bankový dohľad Liu Mingkanga k tomu, aby spomalili zavádzanie nových finančných produktov, ako sú deriváty a termínované kontrakty.

Ročné tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP) Číny by sa malo spomaliť na 9 % až 9,5 %, uviedol Liu, keďže americká finančná kríza povedie k utlmeniu spotreby, čo bude mať negatívny vplyv na rast svetovej ekonomiky. Vlani dosiahlo tempo rastu HDP Číny 11,9 %.

"Pre Čínu je to dobré, pretože Čína nepotrebuje rýchlosť, ale kvalitu," povedal Liu. Dodal, že v súčasnosti je hlavnou úlohou udržať finančnú stabilitu v krajine.

Bankári a vysokí predstavitelia firiem, ktorí sa zúčastňujú WEF, sú takmer presne napoly rozdelení v otázke, či majú centrálne banky použiť peniaze dňových poplatníkov na pomoc finančným inštitúciám. Čínski regulátori budú spolupracovať s americkými predstaviteľmi, aby obmedzili dopad finančnej krízy, uviedol Rhodes. "Čínska ľudová banka úzko spolupracuje s americkým Federálnym rezervným systémom (Fed) na sérii opatrení, ktoré by sa mohli zrealizovať," povedal Rhodes s odvolaním sa na telefonát s predstaviteľom Fed.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Záchranný plán USA znevýhodní európske banky

HAMBURG/BERLÍN. Záchranný balíček americkej vlády na podporu finančného a bankového sektora môže viesť ku konkurenčnému znevýhodneniu európskych bánk. Myslí si to nemecký minister financií Peer Steinbrück. "Je to problém, ale ja ho nedokážem len tak bez prípravy rozriešiť," povedal Steinbrück pre týždenník Der Spiegel. Dodal, že najprv treba vyčkať, akú presnú podobu bude záchranný plán mať.

Podľa Steinbrücka "bezbrehý kapitalizmus, ako sme ho zažili so všetkou jeho nenásytnosťou, na konci zožerie sám seba". Nemecký minister financií predpokladá, že architektúra finančného sektora sa bude musieť v najbližších rokoch globálne zmeniť. Súčasnú situáciu v USA prirovnal k pacientovi so zápalom pľúc, ktorý leží na jednotke intenzívnej starostlivosti. To znamená, "že aj my tu v Európe môžeme prinajmenšom poriadne nachladnúť".

Finančná kríza má negatívny vplyv aj na nemeckú ekonomiku. Steinbrück tvrdí, že v roku 2009 bude pravdepodobne rásť výrazne pomalším tempom, ako doteraz predikovaných 1,2 %. Dodal, že zatiaľ nikto nemôže s istotou povedať, aký výrazný dopad bude mať finančná kríza na nemeckú ekonomiku.

Informovala o tom agentúra DPA.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 4. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 8. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 12 293
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 647
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 7 861
 4. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 6 003
 5. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 754
 6. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 460
 7. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 421
 8. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 5 128
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 3 784
 10. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 3 437

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.

KOMENTÁRE

Oprávnenie ústavnej väčšiny rušiť amnestie je mína do systému

To, že amnestie sú nezrušiteľné, platí.

Neprehliadnite tiež

Zelenina z Lidla pohorela v amatérskom teste. Dá sa veriť domácim meračom?

Internetom sa šíri video, v ktorom neznámy muž meria dusičnany v zelenine a ovocí.

Vláda chce rodinám zaplatiť sťahovanie sa za prácou

Niekoľkotisícový príspevok by mal ľudí motivovať, aby opustili svoje domovy a za prácou sa presťahovali tam, kde je.

Francúzsky miliardár dostal zelenú na prevzatie značky Christian Dior

LVMH je najväčším výrobcom luxusného tovaru na svete.

Vyhlásili tender na obnovu Gabčíkova

Celý projekt obnovy si vyžiada celkovo vyše 144 miliónov eur.