KOŠICE. Investíciu v hodnote 404 miliónov Sk (13,41 milióna eur), ktorá prinesie vyššie zhodnotenie komunálneho odpadu vo výrobe tepla a elektriny, pripravuje firma KOSIT, a. s., Košice, v ktorej má väčšinový podiel taliansky kapitál.
Ako dnes informoval nový prezident spoločnosti a predseda predstavenstva Alberto Gerotto, realizovať ju chceli v tomto roku, ale kvôli novej legislatíve v oblasti životného prostredia presunuli práce na budúci rok. Spresnil, že investícia bude pozostávať z rekonštrukcie dvoch parných kotlov v spaľovni komunálneho odpadu v obci Kokšov - Bakša v okrese Košice - okolie a inštalácie parnej turbíny a modernej technológie čistenia spalín. Finančné krytie zabezpečuje Dexia banka Slovensko.
Gerotto uviedol, že v súčasnosti spracuje spaľovňa KOSIT-u ročne 70.000 až 80.000 ton odpadu a dodáva pre odberateľov v Košiciach do systému približne 200.000 GJ tepla. Po nábehu novej komplexnej investície, s ktorým rátajú v januári 2010, plánujú dodávať do energetickej siete 25 až 30 miliónov kWh elektrickej energie.
Investor podľa slov Gerotta ráta s neustále sa zvyšujúcim objemom komunálneho odpadu, ale aj s jeho meniacou sa štruktúrou v prospech vyššej výhrevnosti, čo ďalej zlepší zhodnocovanie odpadu. Informoval, že v súčasnosti ročne vyprodukuje každý Košičan v priemere 250 - 270 kilogramov (kg) odpadu. Trend je tento objem zvyšovať o 8 % až 10 % ročne. KOSIT ráta s tým, že mesto sa dostane postupne na priemer Európskej únie (EÚ), ktorý predstavuje 450 až 500 kg komunálneho odpadu na obyvateľa za rok.
Vedenie spoločnosti informovalo, že rok 2007 skončil KOSIT s výnosmi 14 miliónov eur (421,76 milióna Sk) a ziskom po zdanení približne 400.000 eur (12,05 milióna Sk). Podobný vývoj podľa Gerotta očakávajú aj v tomto roku.
O tri roky skončí obchodná zmluva KOSIT-u, ktorý pre mesto Košice zabezpečuje zvoz a likvidáciu komunálneho odpadu a zimnú údržbu. Objavili sa názory, že jeho služby sú pre mesto drahé. Gerotto tento názor nezdieľa. Ako uviedol, v prípade zrušenia zmluvy sa budú opätovne uchádzať v tendri o zákazky pre mesto.
Poslanec košického Mestského zastupiteľstva Jozef Filipko informoval, že mesto si dalo vypracovať takzvaný forenzný audit zmluvy, po ktorom bude nasledovať aj ekonomický audit. Na základe výsledkov zváži mesto ďalší postup. Filipko však odmietol názory, že fakturácie KOSIT-u za objednané služby mestu nie sú v poriadku.
Spoločnosť KOSIT zmenila v tomto roku vlastnícku štruktúru. V marci akciová spoločnosť HOOCH predala svojich 15 % akcií zo základného imania KOSIT-u. Odkúpila ich talianska akciová spoločnosť 4 ITALY, ktorá bola spoluvlastníkom KOSIT-u od jeho vzniku v roku 2001. Jej podiel v KOSIT-e sa tak zvýšil na 66 %. Zvyšných 34 % vlastní mesto Košice.
Spoločnosť 4 ITALY patrí do talianskej priemyselnej skupiny DEMONT, ktorá okrem angažovanosti v spoločnosti KOSIT rozbieha aj podnikateľské aktivity v oblasti životného prostredia, najmä na západnom Slovensku. DEMONT podniká aj v obchodovaní s kovovým odpadom, v oblasti demolačných prác, environmentálnych služieb či dekontaminácie znečistených plôch.