BRATISLAVA. Slovenské elektrárne (SE) musia k projektu tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach doložiť štúdiu EIA, ktorá posúdi vplyv elektrárne na životné prostredie. ČTK to potvrdil hovorca ministerstva životného prostredia Peter Višváder. Dokončenie dvoch rozostavaných blokov by vypracovanie štúdie nemalo ovplyvniť.
"V žiadnom prípade to nemôže oddialiť dostavbu jadrovej elektrárne," povedal ČTK hovorca Slovenských elektrární Juraj Kopřiva. Potvrdil to aj Úrad jadrového dozoru.
Štúdia o dopadoch na životné prostredie sa vyžaduje napríklad pri projektoch v energetike, doprave či priemysle, predložiť ju musia aj samosprávy pri programoch rozvoja miest a obcí. Obvykle musí byť posudzovanie vplyvu na životné prostredie ukončené pred začiatkom výstavby, zatiaľ čo v prípade Mochoviec údajne až pred spustením prevádzky.
"Ministerstvo životného prostredia požaduje vykonanie procesu posúdenia vplyvov dostavby atómovej elektrárne Mochovce, bloky tri a štyri, pred vydaním povolenia k prevádzke," uviedlo ministerstvo pre ekologickú organizáciu Greenpeace. Višváder to však nevedel potvrdiť.
Environmentálnu štúdiu k Mochovciam požadovali už dlhší čas ekologickí aktivisti, ktorým sa však nepáči, že by mala byť hotová až pred spustením elektrárne. "Aby štúdia mala význam, nemala by byť spracovaná až po skončení stavebného konania," upozornil Karel Polanecký z Greenpeace.
Elektrárne majú na práce v Mochovciach platné stavebné povolenie ešte z roku 1986. Dostavba by mala začať na jar budúceho roka, ukončená by mala byť v rokoch 2012 a 2013. Tretí a štvrtý blok elektrárne v Mochovciach sa začal stavať v roku 1987, projekt bol zastavený o päť rokov neskôr. Technologická časť nedokončených blokov je rozostavaná na 30 percent, stavebná časť na 70 percent. Celý projekt si vyžiada 1,8 miliardy eur (54,2 miliardy korún).
Premiér Robert Fico a minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek už vedenie elektrární, ktoré ovláda talianska spoločnosť Enel, kritizovali, že s prácami v Mochovciach mešká. Nové bloky by mali predovšetkým nahradiť výpadok elektrickej energie po nútenom odstavení dvoch blokov jadrovej elektrárne V-1 v Jaslovských Bohuniciach, ku ktorému sa Slovensko zaviazalo pred vstupom do EÚ.