SME
Nedeľa, 17. október, 2021 | Meniny má HedvigaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 16:26

Kríza ťahá gigantov aj trhy ku dnu. Svet hádže záchranné siete

Hypotekárna kríza je príčinou vážnych problémov americkej spoločnosti AIG. Tej hrozí krach.

(Zdroj: Reuters)

NEW YORK. Hypotekárna kríza, ktorej dôsledky sa začali prejavovať pred viac ako rokom spôsobuje krach finančných inštitúcií v USA. Po augustovom prevzatí kontroly vládou USA nad veľkými hypotekárnymi domami Fannie Mae a Freddie Mac koncom minulého týždňa otriasli trhmi ďalšie tri správy.

Ďalšie tri americké obrie finančné inštitúcie sa nachádzajú vo vážnych problémoch. Banka Merill Lynch skončila pod ochrannými krídlami Bank of America, ktorá ju prevzala. Banka Lehmann Brothers skončila v krachu a poisťovňa AIG sa nachádza taktiež pred krachom.

Predstavitelia amerického štátu New York poskytli poisťovni American International Group (AIG) čiastočnú záchranu, keď jej umožnili komplexný swap aktív v hodnote 20 mld. USD. Dlhodobý záchranný plán spoločnosti si však vyžiada ďalšie financovanie.

Okrem toho americká investičná banka JPMorgan Chase & Co v spolupráci s Goldman Sachs skúmajú medzi ďalšími možnosťami aj poskytnutie úveru pre AIG vo výške 70 mld. až 75 mld. USD. Snahu obidvoch bánk podporuje aj americká centrálna banka (Fed), ktorú AIG o pomoc žiadala v nedeľu. Poisťovňa sa na Fed obrátila po odmietnutí pomoci od viacerých private equity spoločností vrátane banky Berkshire Hathaway.

Problémy AIG súvisia podobne ako u jej konkurentov so zárukami na hypotekárne deriváty, čo jej spôsobilo v posledných troch kvartáloch stratu vo výške 18 mld. USD. V priebehu posledných dní sa AIG pokúšala získať kapitál rôznymi spôsobmi a vyhnúť sa zníženiu ratingov, no tri hlavné ratingové agentúry jej nakoniec zhoršili hodnotenie ratingu.

Analytici tvrdia, že AIG sa môže stať ďalšou spoločnosťou, ktorú zasiahne krach. Podľa guvernéra štátu New York, Davida Patersona sa predstavitelia štátu dohodli na zmiernení obmedzení pri výmene aktív, čím poskytnú AIG prekleňovací úver. Okrem toho je plánom guvernéra Patersona zachovanie pracovných miest v New Yorku.

Akcie AIG prudko klesajú

Hodnota akcií americkej poisťovne AIG klesla zanedlho po otvorení burzy v New Yorku už o vyše 60 % a investori sú čoraz pesimistickejší, či sa poisťovaciemu gigantu podarí nájsť dostatok kapitálu a zabrániť krachu, ktorý by vyvolal ešte väčšie otrasy na amerických aj svetových finančných trhoch.

Hodnota akcií AIG klesla dnes už o 3,02 USD (64,95 Sk) na 1,74 USD/akcia. To znamená pokles o 63 %. Ešte pred rokom mali akcie AIG hodnotu vyše 70 USD/akcia.

Ratingové agentúry zhoršili rating AIG

Tri hlavné svetové ratingové agentúry znížili rating americkej poisťovacej spoločnosti American International Group (AIG) minimálne o dva stupne a varovali pred jeho ďalším znížením. Spoločný pokles hodnotenia ratingu spoločnosti oznámili agentúry v čase, keď AIG hľadá finančné zdroje na zabezpečenie likvidity, pričom svetová finančná kríza už položila na kolená dve najväčšie americké investičné banky.

Ratingová agentúra Moody's znížila rating poisťovne AIG na stupeň A2 o z predchádzajúcej úrovne Aa3, Standard & Poor's jej udelila nový rating na stupni A- z pôvodného AA-, zatiaľ čo Fitch zhoršila rating AIG z predchádzajúceho stupňa AA- na úroveň A. Rating AIG aj napriek poklesu hodnotenia zostáva na investičnom stupni, no všetky tri ratingové agentúry upozornili na možnosť jeho ďalšieho zhoršenia.

Barclays rokuje s Lehman Brothers o prevzatí jej aktív

Barclays, tretia najväčšia banka vo Veľkej Británii, v utorok informovala o rokovaniach s americkou investičnou bankou Lehman Brothers, ktoré by mohli viesť k akvizícii určitých aktív americkej banky. Barclays sa vyjadrila, že akákoľvek potenciálna dohoda bude musieť byť atraktívna pre akcionárov britskej banky a nie je vôbec isté, či sa rokovania skutočne uzatvoria dohodou.

Podľa denníka Wall Street sa dohovor medzi bankami môže uskutočniť už v utorok. Investičná banka Lehman Brothers v úvode týždňa požiadala súd o ochranu pred veriteľmi podľa 11. kapitoly zákona o bankrote po tom, ako počas víkendu nenašla vhodných finančných partnerov. Informačný zdroj agentúry Reuters začiatkom týždňa uviedol, že britská banka sa stiahla z prevzatia celej Lehman Brothers, pretože by musela byť garantom nielen aktív, ale aj obchodných záväzkov americkej banky.

Zisk Goldman Sachs sa prepadol o 70 percent

Najväčšia americká investičná banka Goldman Sachs oznámila prepad zisku za tretí štvrťrok o 70 %. Je to najväčší pokles zisku za deväť rokov, odkedy je kótovaná na burze cenných papierov a zároveň jeden z najvýraznejších prepadov zisku na bankovom a burzovom trhu vôbec.

Goldman Sachs zaznamenala za 3. štvrťrok (jún-august) čistý zisk 845 miliónov USD (18,17 miliardy Sk), zatiaľ čo v 3. štvrťroku minulého finančného roka zarobila 2,85 miliardy USD. Na akciu to znamená prepad zo 6,13 USD na 1,81 USD. Tržby klesli medziročne o 51 % na 6,04 miliardy USD.

Napriek tomu je banka podľa výkonného riaditeľa Lloyda Blankfeina "stále v dobrej pozícii" a záväzky voči klientom si plní.

Goldman Sachs je ďalšou z významných amerických finančných inštitúcií, ktorá v poslednom období zaznamenáva prudký prepad zisku v dôsledku hypotekárnej krízy.

Likvidita je podľa OECD dôležitejšia ako úrokové sadzby

Likvidita je po krachu americkej investičnej banky Lehman Brothers pre finančné trhy dôležitejšia ako zníženie úrokových sadzieb. Uviedol to dnes generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Angel Gurria.

"Otázka úrokových sadzieb pri ich súčasnej výške je dnes možno menej dôležitá ako otázka likvidity," vyhlásil Angel Gurria na konferencii v Londýne. Dodal, že prípadné zníženie úrokových sadzieb môže, ale nemusí pomôcť ekonomike.

Pripomenul, že aj signály sú dôležité. Je to spôsob, ako dať najavo, že banka vývoj ekonomickej situácie pozorne sleduje.

Napriek tomu, že mnohé ekonomiky čelia veľkej inflácii, je jasné, že jej rast majú na svedomí donedávna vysoké ceny ropy a ropných derivátov. Centrálne banky by sa preto mali sústrediť skôr na obranu finančných systémov ako na boj proti inflácii.

Gurria podľa vlastných slov neočakáva, že OECD po krachu banky Lehman Brothers zníži svoje predpovede globálneho ekonomického rastu, aj keď pripúšťa, že bankrot tejto inštitúcie môže mať negatívny dopad na vývoj svetového hospodárstva.

Generálny tajomník OECD odhaduje, že globálny finančný systém sa začne zotavovať z úverovej krízy v druhej polovici roka 2009 a do roku 2010 rast svetového hospodárstva zrýchli približne na 3 %.

Európa čaká na dopady

Následky bankrotu amerického investičného giganta Lehman Brothers podľa nemeckého ministra financií a francúzskej ministerky hospodárstva nepriaznivo ovplyvnia európsku ekonomiku. "Je jasné, že kríza na finančnom trhu bude mať dopad na reálnu ekonomiku," povedal nemecký minister financií Peer Steinbrueck.

"Ak hospodársky rast bude aj naďalej spomaľovať, uvidíme vplyv na tvorbu pracovných miest a nezamestnanosť," vyhlásila francúzska ministerka hospodárstva Christine Lagarde a dodala, že kríza v nasledujúcich týždňoch spôsobí zvýšenie úverových nákladov.

"Prvotným nebezpečenstvom ekonomickej krízy pre občanov je nezamestnanosť, strata kúpyschopnosti obyvateľstva a strata pracovných miest," konštatoval európsky komisár pre hospodárske a menové záležitosti Joaquín Almunia.

Svet pumpuje do záchrany stámiliardy

Európska centrálna banka (ECB) dnes naliala na peňažný trh 70 miliárd eur (2,11 bilióna Sk). Dopyt zo strany bánk totiž prekročil hranicu 100 miliárd eur (3,01 bilióna Sk), pretože medzibankové úvery sa zmrazili.

Dnes poskytnutá dodatočná likvidita má takmer dvojnásobnú hodnotu, ako finančné prostriedky, ktoré dala k dispozícii v pondelok - 30 miliárd eur (903,78 miliardy Sk). Príčinou sú turbulencie na finančných trhoch následkom krachu Lehman Brothers a predaja Merrill Lynch.

Dopyt po jednodňových (overnight) peniazoch dosiahol 102,48 miliardy eur (3,09 bilióna Sk). ECB informovala, že finančné prostriedky poskytla za priemerný úrok 4,4 %. Na aukcii sa zúčastnilo 56 bánk.

ECB v pondelok vyhlásila, že dodatočná likvidita má zaistiť bezproblémové fungovanie peňažného trhu v eurozóne.

Japonská centrálna banka (BoJ) poskytla finančnému trhu krajiny injekciu v hodnote 1,5 bil. japonských jenov (JPY), čím sa snaží zabezpečiť stabilitu na otrasenom trhu. Táto podpora trhu predstavuje najväčšiu jednodňovú hotovostnú injekciu za posledných päť mesiacov.

"BoJ bude pozorne monitorovať posledný vývoj na americkom finančnom trhu a jeho dopad," uviedol guvernér centrálnej banky Masaaki Shirakawa pred dvojdňovým rokovaním bankovej rady o nastavení úrokových sadzieb. Podľa nariadenia japonských úradov musela japonská divízia banky Lehman Brothers ukončiť činnosť, pričom v krátkom čase možno vyhľadá ochranu pred veriteľmi podobne ako jej americká matka.

Trhy zaznamenali výrazný prepad akcií

Akcie európskych spoločností v pondelok poklesli, keď finančný sektor na čele s britskou HBOS reagoval na žiadosť americkej banky Lehman Brothers o ochranu pred veriteľmi, čo podnietilo obavy z pádu ďalších bánk. HBOS oslabila takmer o 18 % a potvrdila tak svoju citlivosť na vývoj medzibankového trhu. Švajčiarska UBS stratila takmer 15 % a Deutsche Bank sa prepadla o 6,4 %.

Interaktívna grafika: Prepady akciových trhov vo svete

V energetickom sektore si pohoršil Total s poklesom o 5 % a Royal Dutch Shell si odpísal 4,4 %. Pre pokles cien drahých kovov stratili aj ťažobné spoločnosti ako Rio Tinto, s prepadom o 6,6 %, BHP Billiton stratila 4,5 %. Švajčiarsky výrobca chemikálií Ciba, naopak, vzrástol o 28 %, čím reagoval na hotovostnú ponuku od konkurenčnej BASF, ktorá oslabila o 4,2 %. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 uzavrel pondelkové obchodovanie s poklesom o 3,6 % na hodnote 1 119,94, čo bola v tomto roku najnižšia uzatváracia úroveň od 16. júla.

Americký akciový trh v pondelok zaznamenal najhorší obchodný deň od otvorenia trhov po teroristických útokoch 11. septembra. Dôvodom bolo zvýšenie obáv o stabilitu finančného systému po tom, čo štvrtá najväčšia banka Lehman Brothers požiadala o ochranu pred bankrotom, pričom poisťovateľ American International Group (AIG) zaznamenal prudký pokles akcií. Index priemyselných blue chips Dow Jones oslabil o 4,42 % na 10 917,51 bodu, čo bol najväčší jednodňový bodový pokles od septembra 2001.

Širší index Standard & Poor's 500 klesol o 4,71 % na 1 192,70 bodu a zaznamenal tak najväčšie percentuálne oslabenie od teroristických útokov v septembri 2001. Technologický Nasdaq stratil 3,6 % na 2 179,91 bodu. V bankovom sektore sa nedarilo Bank of America, ktorá stratila až 21,3 %, Goldman Sachs oslabila o 12,1 %, Morgan Stanley si odpísala 13,5 %, sporiteľňa Washington Mutual poklesla o 26,7 % a Wachovia stratila 25 %, zatiaľ čo bývalý najväčší poisťovateľ na svete AIG poklesol o 60,8 %.

Tokijská burza v utorok oslabila na najnižšiu úroveň za posledné tri roky v reakcii na problémy amerického finančného sektora, ktoré zachvátili celý svet. Hlavný akciový index Nikkei poklesol na najnižšiu úroveň od júla 2005, pričom si odpísal 5 % na 11 609,72 bodu. Širší Topix stratil 5,1 % na 1 117,57 bodu.

Vo finančnom sektore sa prepadli akcie najväčšej banky Mitsubishi UFJ o 7,7 %, druhá najväčšia banka Mizuho poklesla o 10,7 % a tratia Sumitomo Mitsui stratila 9,8 %. Maklérska firma Nomura Holdings oslabila o 9,8 %, výrobca fotoaparátov Canon si odpísal 10,1 % a automobilka Toyota Motor poklesla o 3,8 %.

Kríza AIG v USA vraj nemá žiadny vplyv na slovenské Amslico

Finančná kríza spôsobená vývojom na hypotekárnych trhoch, ktorá sa v poslednom období prejavila v USA nemá žiadny vplyv na činnosť poisťovne AMSLICO AIG Life na Slovensku. Píše sa v stanovisku, ktoré dnes TASR poskytlo jej vedenie.

Táto kríza nemá vplyv na plnenie záväzkov AMSLICO AIG Life voči jej klientom na Slovensku, ako ani na ďalšie sesterské spoločnosti po celom svete, nakoľko všetky majú svoje samostatné hospodárenie nezávislé od holdingovej spoločnosti AIG.

Spoločnosť plní a prevyšuje požiadavky o solventnosti podľa platnej slovenskej legislatívy a je veľmi dobre kapitalizovaná. Dlhoročné stabilné výsledky poisťovne AMSLICO AIG Life potvrdzujú aj nezávislé audítorské spoločnosti. Pravidelne a v zmysle zákonov plní svoju vykazovaciu povinnosť o svojich výsledkoch voči Národnej banke Slovenska, Slovenskej asociácii poisťovní (SAP) a ďalším inštitúciám.

Zisk po zdanení v predchádzajúcom roku dosiahol výšku 486,5 milióna Sk (16,15 milióna eur) a výška vlastného imania prekročila 3 miliardy Sk (99,6 milióna eur). Výška technických rezerv, ktoré slúžia na krytie budúcich poistných plnení, dosiahla 14,2 miliardy Sk (471 miliónov eur). Rezervy sú investované do štátnych a vysoko bonitných cenných papierov v zmysle platnej slovenskej legislatívy.

Celková suma aktív dosiahla 17,6 miliardy Sk (584 miliónov eur). Rovnako stabilné hospodárske výsledky dosahuje spoločnosť za takmer 13 rokov svojho pôsobenia na slovenskom trhu aj v iných ukazovateľoch - či už ide o predpis poistného alebo nízku nákladovosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 4. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 5. Ľudia v núdzi potrebujú pomoc, nakúpte potraviny aj pre nich
 6. K online predplatnému získate 30€ na nákup v sieti Intersport
 7. ŠFRB:Výstavbu a kúpu nájomných bytov podporujeme reálnymi krokmi
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
 9. Bratislavu bude sprevádzať luxus
 10. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 8. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 9. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 10. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 17 745
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 653
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 6 457
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 239
 5. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 4 908
 6. Bratislavu bude sprevádzať luxus 4 532
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 4 166
 8. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 735
 9. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 194
 10. Odišli, ale nezabúdame. Spomínajte s Korzárom 2 870
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jozef Majský

Život Jozefa Majského bol plný vzletov a pádov.


15. okt
Cena bitcoinu sa zvyšuje.

Bitcoin tento mesiac posilnil o viac než dve pätiny.


TASR 11 h
Šéf eurovalu Klaus Regling.

Verejný dlh na úrovni 60 percent je už podľa Reglinga neaktuálny.


TASR 11 h
Ladislav Kamenický.

Kamenický kritizuje, že návrh rozpočtu nepočíta so zvyšovaním platov v štátnej správe.


TASR 12 h

Blogy SME

 1. Tomáš Tenczer: Prečo šéfovia neznášajú home office
 2. INEKO: Vďaka biosimilárnym liekom Slovensko ušetrí 32 miliónov eur ročne
 3. Jiří Ščobák: Na změnu zdravotní pojišťovny už zbývá jen pár dní
 4. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Medzipohlavné rozdiely v deľbe práce
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Miroslav Pollák: Utečenci a „ekonomickí migranti“
 7. Inštitút strategických politík: Ničivá druhá vlna COVID-19 v Indii môže predznamenať úpadok Módího moci
 8. Milan Kuruc: Čomu pomohol odporúčaný homeoffice?
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 18 388
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 9 303
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 7 012
 4. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 189
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 4 945
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 4 193
 7. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 4 193
 8. Peter Chudý: Pribudnú ďalšie „biele kone“ v policajnej uniforme, prečo vyšetrovateľka Santusová neabsolvovala detektor lži, aké sú dôvody jej konca na inšpekcii? 3 832
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 2. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 3. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 7. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Zatvoriť reklamu