BRATISLAVA. Predčasná liberalizácia poštového trhu by Slovenskej pošte (SP) spôsobila výpadok príjmov až do výšky 2 miliardy Sk (66,39 milióna eur). V súvislosti s prebiehajúcim konaním Európskej komisie (EK) voči SR za rozširovanie monopolu pošty na to upozornil hovorca SP Juraj Danielis.
Na Slovensku podľa neho neexistoval a neexistuje relevantný trh hybridnej pošty tak, ako to tvrdia alternatívni poštoví doručovatelia. "Podľa nášho názoru funguje len trh hromadného vytvorenia zásielok, takzvaná hybridná tlač. Tento trh je plne konkurenčný a zaoberá sa elektronickou prípravou, tlačou a obálkovaním zásielok," pokračoval Danielis.
Novela zákona o poštových službách z apríla tohto roka, ktorá je predmetom konania komisie, sa podľa SP trhu hromadného vytvorenia zásielok nedotýka a neobmedzuje dané subjekty v ich podnikateľskej činnosti. Formou hromadnej tlače zásielok je však možné vytvoriť až 80 % všetkých listových zásielok, upozornil hovorca pošty. "Ak by túto časť trhu na základe rozhodnutia EK obsadili alternatívni doručovatelia, znamenalo by to vážne ohrozenie poštovej výhrady, ktorá v celej Európe existuje ako forma kompenzácie za to, že národné pošty vrátane SP vykonávajú štátom garantovanú univerzálnu službu, a to aj na menej lukratívnych miestach, ktoré alternatívnych doručovateľov nezaujímajú," argumentoval Danielis. Takýto krok by pritom podľa neho znamenal faktickú liberalizáciu trhu ešte pred rokom 2013, kedy sa má podľa európskej legislatívy otvoriť.
Slovenská republika dnes zaslala komisii návrh týkajúci sa služieb s pridanou hodnotou k základným poštovým službám. Jeho cieľom je nájsť súlad medzi požiadavkami EK, aktuálnym stavom na trhu v SR a platnou právnou úpravou.
Podľa hovorcu Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) Mariána Jánošíka SR už vo svojich stanoviskách zaslaných komisii vysvetlenie k hybridnej pošte podala. Výrobu poštových zásielok, tzv. hybridnú tlač, považuje rovnako ako ostatné krajiny Európskej únie za predpoštovú službu, ktorá nie je a nikdy ani nebola predmetom poštovej výhrady.
EK začala právne konanie voči SR za rozširovanie monopolu Slovenskej pošty 18. júna, keď požiadala slovenské úrady o objasnenie novely poštového zákona vzhľadom na obavy, že by mohlo ísť o porušenie európskej legislatívy týkajúcej sa zneužívania dominantného postavenia na trhu.