SME

Regulácia bude, ale aká?

V tom, ako bude prebiehať regulovanie cien tovarov a služieb, nemajú ministerstvá stále jasno.

Štát sa chce po zavedení eura starať do cien všetkých tovarov a služieb.Štát sa chce po zavedení eura starať do cien všetkých tovarov a služieb. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA.)

BRATISLAVA. Strážiť výšku cien v súvislosti s eurom na trhu by mali podľa návrhu novely zákona o cenách okrem rezortu financií aj ministerstvá hospodárstva, dopravy, pôdohospodárstva a školstva. Každé z nich by malo dozerať na ceny podnikateľov vo svojej pôsobnosti. A ak niektorí z nich zdvihne ceny vyššie, ako je to primerané, príslušné ministerstvo zasiahne a cenu zreguluje.

Ministerstiev sme sa spýtali, ako bude prebiehať regulácia v praxi. Teda, ak príde k neúmernému zvýšeniu ceny nejakého tovaru v konkrétnej predajni, či príslušné ministerstvo zreguluje cenu tohto tovaru len v tejto predajni, alebo zadá jeho cenu na celom území Slovenska.

Odpovede ministerstiev odhalili, že ani ony samotné nemajú v novej úlohe cenových regulátorov jasno. Právomoc určovať ceny vo svojich rezortoch totiž chápe každé z nich úplne rozdielne.

Odlišne to však vidí aj samotný predkladateľ návrhu novely ministerstva financií.

Plošne

Rezort pôdohospodárstva, pod ktorý spadajú hlavne ceny potravín, chce regulovať ceny celoplošne. Ak sa opakovane preukáže zvyšovanie cien tovarov a služieb bez zvýšenia výrobných nákladov, pristúpi k „protrhovej regulácii cien,“ tvrdí.

„Určite nedôjde k regulácii u jedného konkrétneho predajcu či výrobcu alebo poskytovateľa služby, ale na konkrétny druh tovaru či služby celoplošne,“ tvrdí komunikačný odbor ministerstva.

Individuálne

Zatiaľ čo ministerstvo pôdohospodárstva v prípade nutnosti mieni ceny regulovať plošne, rezort financií, predkladateľ novely, má iný názor. Podľa jeho hovorcu Miroslava Šmála sa má ku každému prípadu regulácie ceny tovaru či služby pristupovať individuálne.

Ak by zvýšil neprimerane cenu len jeden konkrétny predajca, cena sa bude podľa Šmála regulovať len uňho. „Cieľom nie je plošná regulácia, ale len naozaj vo výnimočných prípadoch, ak by prišlo k naozaj výraznému zneužívaniu prechodu na euro, preto je tam dôraz na individuálne riešenie,“ povedal Šmál. Pripomenul, že cena nebude regulovaná, ak bude rásť rovnomerne alebo primerane na celom trhu v dôsledku zvýšenia cien vstupov. V takom prípade rast ceny u podnikateľa bude podľa Šmála v poriadku. „Vždy sa treba pýtať, nielen či cena rastie, ale hlavne prečo rastie,“ vysvetlil.

Podľa ministerstva financií by nemali byť regulované ani ceny luxusných tovarov. Regulácia sa bude zameriavať na tovary a služby nevyhnutne potrebné pre spotrebiteľa.

Pri tovaroch, ktoré dovážame, ako je napríklad ryža, sa bude prihliadať na vývoj cien na svetových trhoch. „To predajcovia neovplyvnia, ale môžu ovplyvniť, aká je ich marža, či je to päť, dvadsať či päťdesiat percent,“ povedal. Tam sa podľa neho dá už hovoriť o regulácii.

Nie naša vec

Ministerstvo školstva má podľa novely regulovať ceny v školskom stravovaní. Už teraz podľa takzvaného súboru nástrojov a opatrení vymedzilo finančné pásma, ktoré určujú, koľko peňazí môže dať jedáleň na nákup potravín na jedno jedlo podľa veku stravníkov.

„Ak je nákup potravín vykonaný podľa tohto, nemala by cena obedov neprimerane stúpať,“ povedala hovorkyňa rezortu Dana Španková.

Ak by predsa len k tomu došlo v niektorej z jedální, cenu bude podľa nej regulovať takzvaná Cenová rada, teda nie priamo ministerstvo. O vzniku Cenovej rady však návrh zákona zatiaľ nehovorí nič.

Od ministerstva hospodárstva sme sa dozvedeli, že otázky o regulácii cien v ich rezorte spadajú do kompetencie ministerstva financií. Návrh novely zákona o cenách však s ministerstvom hospodárstva ráta ako s jedným z cenových regulátorov.

Ministerstvo dopravy nepovažovalo zas za korektné sa vyjadriť k našim otázkam do ukončenia pripomienkového konania.

Sirotka: Vláda reklamou klame

Obchodníci a malé firmy na eure zarobiť nechcú. Napriek tomu ceny budú stúpať aj po zavedení eura. Tvrdí šéf Slovenskej asociácie malých podnikov VLADIMÍR SIROTKA.

Ako hodnotíte návrh zákona o cenách, ktorým chce vláda umožniť, aby sa v prípade potreby mohli regulovať ceny akýchkoľvek tovarov a služieb?

„Akýkoľvek zásah do širšieho spektra cien zásadne narušuje trhové prostredie. Tento návrh nepovažujem za ro­zumný. Z dôvodu prechodu na euro nedôjde k zvyšovaniu cien. Ceny rastú preto, že dražejú energie, pohonné látky či potraviny všade vo svete. Proces zdražovania je všeobecný a nesúvisí s eurom.“

Vláda však vytvára atmosféru, akoby sa obchodníci chceli na eure obohatiť.

„Nie je to tak. Podľa informácií v médiách už v súvislosti s prechodom na euro, konkrétne na prezradení konverzného kurzu, niekto zarobil. Ale bežní obchodníci to neboli.“

Myslíte si, že vláda môže týmto zákonom vytvoriť prostredie na kriminalizovanie podnikateľov?

„Netrúfal by som si hovoriť priamo o kriminalizácii, i keď sa hovorí o úprave Trestného zákona, kde by neoprávnené zvyšovanie cien malo byť trestným činom.“

Čo rozumiete pod neoprávneným zvýšením cien?

„Ako ekonóm a účtovník sa aj ja pýtam, čo to je?

Dá sa niečo také obchodníkovi vôbec dokázať?

„Myslím si, že nie. Ceny sa riadia ponukou a dopytom. Ten, kto by to zisťoval, musel by nahliadnuť do vnútornej ekonomiky podnikateľa a posudzovať materiálové, mzdové a iné náklady a z toho zistiť, čo je a čo nie je oprávnené.“

Kedy môže prísť k neoprávnenému zvyšovaniu cien?

„Ak do nákladov dám niečo, čo som v skutočnosti dodávateľom nedodal. Keď si napríklad vymyslím faktúru, potom sa dá hovoriť o neoprávnenom obohatení a zisku. Ak je za faktúrou konkrétne plnenie, hovoríme len o miere zisku a tá je daná trhom. Neoprávnené môže byť len niečo, čo nie je podložené a čo si vymyslím. Ale to už nesúvisí s eurom.“

Nemyslíte si, že podnikatelia zo strachu pred rôznymi kontrolami, vyhrážkami zdražujú už teraz?

„To je celkom možné. Kampaň okolo eura a zvyšovania cien je nešťastná. Vytvára mýtus, že určením konverzného kurzu a zavedením dvojakého oceňovania sa akoby zmrazia ceny. Napríklad v televízii beží vládna reklama, kde sa hovorí, že čo zaplatíme dnes v korunách, o pol roka zaplatíme v eurách. To nie je pravda.“

Vládna reklama klame?

„Áno, lebo vytvára falošnú atmosféru, že duálnym zobrazovaním dôjde k zmrazeniu cien. Tá kampaň to navodzuje. Cena sa však môže vyvíjať. Celé sa to na budúci rok môže obrátiť proti spotrebiteľom. Veľa obchodníkov si povie, že ak to nezvýšia teraz, potom ich budú kontrolovať. Preto zo strachu radšej rýchlo zdražia tovary a služby, kým je čas.“

Keď ste s premiérom Ficom podpisovali spoločenskú dohodu, že ceny pre zavedenie eura nestúpnu, mali ste pocit, že chce podnikateľov kriminalizovať?

„Nie.“

Čo myslíte, prečo potom tak často hovorí o možnosti regulovať ceny všetkých tovarov a služieb?

„Uvedomujem si, že nie je ekonóm, ale právnik. Ale fakt je, že názory, ktoré vychádzajú z jeho okruhu a on ich tlmočí, zďaleka nie sú šťastné.“

Čo by ste robili, ak by k vám prišli kontrolóri a výstup by bol taký, že ste neoprávnene zvýšili ceny?

„Ak by takýto nemožný zákon vyšiel, súd nepomôže. Zostáva len obrátiť sa na Európsku komisiu alebo Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.“

Ľuboš Jančík
Ľudia si myslia, že ceny rastú rýchlejšie

Spotrebitelia na Slovensku majú podľa prieskumu pocit, že ceny rastú rýchlejšie, ako je skutočná inflácia.

Ľudia na Slovensku vnímajú rast cien skreslene. Vyplýva to z júnového prieskumu, ktorý vykonal Ústav pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade.

Spotrebitelia v prieskume uviedli, že najčastejšie nakupované tovary za posledných desať dní zdraželi v priemere o 4,7 percenta. Oficiálne údaje Štatistického úradu pritom hovoria o medzimesačnom raste spotrebiteľských cien v júni oproti máju ani nie o pol percenta.

Najvyššiu mieru rastu cien pritom respondenti pociťovali v cenách potravín a nealkoholických nápojov, a to v priemere o sedem percent. Podľa oficiálnych štatistík však ceny v tejto oblasti v júni medzimesačne vzrástli iba o 0,7 percenta.

Druhý najvyšší rast cien respondenti vnímali v oblasti vlasových a nechtových služieb, a to o 5,8 percenta. Podľa štatistík pritom celkovo sektor rozličných tovarov a služieb v minulom mesiaci zaznamenal len mierny nárast cien oproti máju, a to 0,2 percenta.

Ústav robil aj pravidelný monitoring subjektívneho vnímania pohybu cien na základe skúseností z iných krajín eurozóny.

Rast cien po prijatí eura je jedným z hlavných problémov, ktorého sa občania obávajú.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (18. 4. 2024)
USD 1.064
AUD 1.656
CZK 25.228
JPY 164.540
CAD 1.469
GBP 0.854
HUF 393.000
PLN 4.351
CHF 0.969
SEK 11.679

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 840
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 524
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 007
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 772
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 138
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 903
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 380
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 1 986
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 348
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 78 026
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 298
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 615
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 515
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 618
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 17 846
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 11 451
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ako keby riadili krajinu s konsolidovanými verejnými financiami.

Ako neznižovať počet úradníkov.


Ruská raketová paľba na mesto Černihiv si vyžiadala už 18 mŕtvych

Zelenskyj nalieha na Západ, aby poskytol rakety pre systémy Patriot a Iris-T.


a 1 ďalší
Možno ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková bude vedieť, čo je to superpotrat.

O Robertovi Ficovi si treba pamätať, že z neho slová nevypadávajú náhodne.


Víťazná fotografia World Press Photo 2024. Jej autorom je Mohammed Salem.

Vyhlásili víťazov World Press Photo 2024.


Neprehliadnite tiež

Pizzeria Roberto

Začína sa konanie na odstránenie stavby.


Letisko M.R. Štefánika v Bratislave

Do ankety najlepších letísk sveta sa každoročne zapájajú milióny cestujúcich.


TASR
Ministerka hospodárstva Denisa Saková.

SIEA pracovala podľa ministerstva na zlepšení informačného systému.


TASR
Ilustračné foto

Takmer 8,4 milióna zamestnancov poberalo hrubú mzdu vo výške menej ako 14 eur na hodinu.


TASR
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 348
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 78 026
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 298
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 615
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 515
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 618
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 17 846
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 11 451
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu