Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni.

BRATISLAVA 20. júla (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

EURÓPA - Európsky akciový trh zaznamenal v pondelok rast, pod ktorý sa podpísali predovšetkým fúzie v bankovom a pivovarníckom sektore. Na vývoj trhu pozitívne vplývali aj správy o americkom pláne na záchranu hypotekárnych domov, i keď obavy o možný dopad americkej úverovej krízy na finančné inštitúcie v Európe pribrzdili počiatočný rast. Ťahúňmi trhu boli aj naďalej banky, kde pozitívne zarezonovala správa o fúzii najväčšej španielskej banky Santander s britskou Alliance&Leicester, ktorej akcie vyskočili o 53 %. Prudký nárast až o 26,4 % zaznamenali aj akcie holandskej zásielkovej a logistickej skupiny TNT po tom, ako sa v novinách objavila správa o jej možnom prevzatí americkou logistickou spoločnosťou FedEx. Obidve spoločnosti však tieto tvrdenia popreli. Podobne sa darilo aj akciám štvrtého najväčšieho svetového výrobcu pneumatík Continental, ktoré zaznamenali nárast o 21 % po oznámení, že spoločnosť je pravdepodobne cieľom akvizičnej ponuky nemeckej strojárskej firmy Schaeffler. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 ukončil v pondelok obchodovanie s nárastom o 0,7 % na 1 133,95 bodu.

V utorok naopak európsky akciový trh oslabil, a to na trojročné minimum, keď ho nadol ťahali obavy o sektor finančných služieb, avšak prudký pokles cien ropy pomohol indexu uzavrieť nad denným minimom. Cena ropy poklesla o viac než 7 USD na 137 USD za barel po tom, čo prezident americkej centrálnej banky (Fed) Ben Bernanke oznámil, že oslabujúci bytový trh, prísne úverové podmienky a rastúce ceny ropy ohrozujú americkú ekonomiku. Uviedol tiež, že finančný trh a finančné inštitúcie sú pod značným stresom, čím zvýšil obavy z vývoja akcií bankového sektora. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 ukončil v utorok obchodovanie s poklesom o 2,1 % na 1 110,09 bodu, čo je najnižšia hodnota od mája 2005.

V stredajšom obchodovaní sa akciám na európskej burze opäť darilo, k čomu prispeli najmä nižšie ceny ropy, ako aj slabšie euro, ktoré podporilo nárast akcií v automobilovom priemysle. Pozitívne výsledky finančnej spoločnosti Wells Fargo napomohli oslabenému bankovému sektoru. Pokles ceny ropy a prekvapivé zvýšenie jej amerických zásob povzbudil rast cien akcií leteckých spoločností. Najväčšie európske aerolínie Air France-KLM zhodnotili svoje akcie o 7,8 %, akcie Lufthansy stúpli o 4,8 % a British Airways o 6,9 %. Automobilky si polepšili, po tom, ako americký dolár posilnil voči euru. Ceny akcií BMW stúpli o 2 %, Renaultu o 7,4 % a Peugeotu o 4,6 %. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 zaznamenal v stredu zvýšenie o 0,53 % na 1 115,97 bodu. Počas obchodovania však evidoval pokles až o 1,6 %.

Vo štvrtok následne zaznamenali európske akcie silný nárast po tom, ako fínsky výrobca mobilných telefónov Nokia zvýšil svoje predpovede rastu zisku. Analytici však poukazujú na ostatné výsledky, ktorých čísla nenaznačujú až tak pozitívny trend. Priemerná cena mobilných telefónov bola nižšia, než očakávali, kým zisk na akciu taktiež sklamal. Darilo sa akciám bankového sektora, keď americká investičná banka JPMorgan zverejnila lepšie než očakávané výsledky za druhý kvartál. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 uzavrel štvrtkové obchodovanie nárastom o 2,7 % na 1 145,87 bodu, ktorý bol najväčší od 1. apríla.

V závere obchodného týždňa európske akcie výrazne posilnili. Dôvodom tohto nárastu bola najmä skutočnosť, že najväčšia americká banka Citigroup vykázala lepšie štvrťročné výsledky, ako pôvodne očakávala. Správa o tom následne podporila nárast hodnoty akcií finančných spoločností. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 ukončil piatkové obchodovanie s nárastom o 1,56 % na 1 164,19 bodu, pričom počas dňa sa pohyboval v rozmedzí od 1 133,28 bodu do 1 163,71 bodu. Index si počas uplynulého týždňa pripísal 3,2 %, avšak v priebehu tohto roka už celkovo stratil 23 %.

NEW YORK - Americké burzy ukončili pondelkové obchodovanie v negatívnom pásme. Dôvodom bol predovšetkým krach kalifornskej stavebnej sporiteľne IndyMac, ktorý po počiatočnom optimizme vzhľadom na vládny plán ozdravenia hypotekárnych spoločností Fannie Mae a Freddie Mac opäť prebudil obavy o zdravie bankového systému v Spojených štátoch. Pod vplyvom týchto udalostí vyslovili investori obavy o možný krach ďalších regionálnych bánk, ktorých klienti môžu začať v panike vyberať svoje úspory. Akcie niektorých z nich, ako Washington Mutual a M&T Bank Corp, zaznamenali prudký pokles o 34,8 %, resp. 15,6 %. Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 0,41 % na 11 055,19 bodu, širší index S&P 500 uzavrel s poklesom 0,9 % na 1 228,3 bodu a technologický Nasdaq sa znížil o 1,17 % na 2 212,87. Pád indexu Dow Jones stlmili spoločnosti McDonald's a Coca-Cola, ktorých akcie rástli, keďže ich produktom sa darí aj v ťažkých časoch. V zelených číslach skončili aj akcie firmy Apple, ktorá počas úvodného víkendu predala jeden milión svojich nových telefónov iPhone, čo splnilo očakávania analytikov.

Utorkové extrémne volatilné obchodovanie uzavrela americká burza na najnižšej hodnote za posledné dva roky. Dôvodom boli obavy investorov, že záchranný plán americkej vlády zameraný na stabilizáciu hypotekárnych bánk Freddie Mac a Fannie Mae môže výrazne znížiť hodnotu ich akcií. Akcie týchto spoločností v utorok stratili viac než 25 % svojej hodnoty. Investori sa taktiež obávajú, že prebiehajúca úverová kríza môže vyvolať ešte väčšie problémy v bankovom sektore. Prezident Fedu Bernanke uviedol, že bankový systém je síce dostatočne kapitalizovaný, upozornil však, že finančné trhy zotrvávajú pod značným tlakom. Index priemyselných blue chips Dow Jones poklesol o 0,84 % na 10 962,54 bodu, pričom pod hranicu 11 000 bodov sa znížil po prvýkrát za dva roky. Širší index Standard & Poor's 500 oslabil o 1,09 % na 1 214,91 bodu. Technologický index Nasdaq sa naopak zvýšil, a to o 0,13 % na 2 215,71 bodu.

Tri hlavné americké burzové indexy v stredu stúpli o viac ako 2 %. Ťahúňom rastu cien akcií na burze bolo takisto prekvapivo výrazné posilnenie akcií Wells Fargo, ktoré rozptýlilo obavy z nekontrolovanej hypotekárnej krízy. Pokles cien ropy taktiež prispel k zhodnoteniu indexov. Negatívne na obchodovanie vplývala informácia o júnovom náraste spotrebiteľských cien v USA. Investície prúdili najmä do bankových domov, pričom akcie Wells Fargo zaznamenali až 32,8-percentný nárast. Bankoví rivali ako Citigroup, JPMorgan Chase a Bank of America zhodnotili o 13 percent a viac. Akcie amerických hypotekárnych bankových domov Freddie Mac a Fannie Mae, ktoré od začiatku júla stratili viac ako 60 % svojej hodnoty, si polepšili až o 30 %. Index priemyselných blue chips Dow Jones uzavrel obchodovanie v strede týždňa s nárastom o 2,52 % na 11 239,28 bodu, širší index Standard & Poor's 500 si polepšil o 2,51 % na 1 245,36 bodu a technologický Nasdaq sa zvýšil až o 3,12 % na 2 284,85 bodu. Indexy evidovali najväčší medzidenný nárast od 1. apríla.

Vo štvrtok americké akcie posilnili druhý deň za sebou, keď pokles cien ropy podporil už aj tak priaznivú náladu medzi investormi. V USA sa takisto darilo finančnému sektoru po tom, ako JPMorgan ohlásila priaznivé kvartálne výsledky. Lepší než očakávaní zisk zverejnil aj priemyselný a letecký koncern United Technologies. Tieto dve spoločnosti spolu s výrobcom nealkoholických nápojov Coca-Cola oznámili, že ich obchodná situácia je dobrá, a to aj napriek občasným ekonomickým problémom. Toto vyjadrenie upokojilo investorov a podnietilo ich tak k nákupu. Index priemyselných blue chips Dow Jones stúpol o 1,85 % na 11 446,66 bodu, širší index Standard & Poor's 500 si polepšil o 1,2 % na 1 260,32 bodu a technologický Nasdaq sa zvýšil taktiež o 1,2 %, a to na 2 312,3 bodu.

Posledný burzový deň v týždni napokon uzavreli americké akcie s poklesom. Atmosféru na trhu negatívne ovplyvnili správy o relatívne slabších kvartálnych výsledkoch americkej internetovej spoločnosti Google a najväčšieho svetového výrobcu softvéru Microsoft. Akcie internetového giganta Google zároveň v piatok zaznamenali najväčší jednodenný pokles, odkedy sa s nimi obchoduje na burze. Index priemyselných blue chips Dow Jones znehodnotil o 0,06 % na 11 440,15 bodu, širší index Standard & Poor's 500 oslabil o 0,48 % na 1 254,21 bodu a technologický Nasdaq si pohoršil o 1,63 %, a to na 2 274,69 bodu. Pokles indexu Dow Jones však čiastočne vykompenzovali akcie finančných spoločností, ktorých cena sa už tretí deň po sebe zvýšila v reakcii na zverejnené štvrťročné hospodárske výsledky spoločnosti Citigroup.

TOKIO - Japonský akciový trh skončil počas pondelkového obchodovania napriek počiatočnému rastu v červených číslach, keď dosiahol najnižšie hodnoty za posledné tri mesiace. Na výsledky burzy negatívne vplývali predovšetkým kroky americkej vlády zamerané na pomoc hypotekárnym bankovým domom, na čo japonské finančné spoločnosti reagovali poklesom, keďže nevedeli, ako sa táto správa prejaví na amerických akciových trhoch. Prudšiemu pádu burzy zabránili oceliarske spoločnosti, ktoré zaznamenali nárast. Hlavný burzový index Nikkei si pohoršil o 0,2 % a ukončil tak obchodný deň na úrovni 13 010,16 bodu. Širší index TOPIX uzavrel prvý burzový deň s poklesom o 0,4 % na 1 280,72 bodu.

Finančná kríza sa nevyhla ani tokijskej burze, ktorá pod jej vplyvom v druhý obchodný deň stratila 2 %. Nadol ju ťahali aj obavy exportérov zo silnejšieho jenu a spomalenia ekonomiky v Spojených štátoch, ktoré sú hlavným odberateľom japonských produktov. Hlavný tokijský akciový index Nikkei znehodnotil o 1,9 % a utorkové obchodovanie tak uzavrel na úrovni 12 754,56 bodu. Širší index TOPIX taktiež klesol, a to o 2,2 % na 1 253,12 bodu.

Stredajšie obchodovanie uzvarela tokijská burza len s nepatrným nárastom, keď obavy z vývoja americkej ekonomiky negatívne vplývali na obchodovanie s akciami automobiliek. Akcie bánk naopak vzrástli pod vplyvom očakávaní investorov, že situácia na finančnom trhu sa zlepší po tom, ako regulačné úrady v USA prijali opatrenia, ktoré by mali obmedziť určité typy obchodov najväčších finančných spoločností. Na obchodovanie mal negatívny vplyv aj prudký pokles cien ropy, zatiaľ čo akciám výrobcov čipov a iných spoločností pracujúcich v tomto odvetví sa darilo, keď americký gigant Intel zverejnil silnejšie než očakávané výsledky za druhý kvartál. Hlavný tokijský akciový index Nikkei vzrástol o 0,05 % na 12 760,8 bodu. Širší index TOPIX ukončil stredajšie obchodovanie poklesom o 0,3 % na 1 249,28 bodu.

Vo štvrtok skončili japonské akcie obchodovanie v pluse, pričom burza tak zaznamenala najväčší nárast za posledný mesiac. Za posilnením stojí japonská brokerská firma Nomura Holdings a iné finančné skupiny, ktoré boli povzbudené nečakaným zhodnotením akcií v americkom bankovom sektore. Akcie výrobcu fotoaparátov Canon a iných vývozcov si polepšili následkom silnejšieho dolára. Zisky však boli obmedzené z dôvodu neistého výhľadu svetovej ekonomiky. Podľa niektorých obchodníkov prispeli k tejto neistote aj štvrtkové údaje uverejnené v Číne, ktoré poukazujú na pomalší rast ich ekonomiky. Hlavný tokijský akciový index Nikkei zhodnotil o 1 % na 12 887,95 bodu, čo je najväčším percentuálny nárast od 16. júna. Širší index TOPIX si taktiež polepšil, a to o 1,2 % na 1263,65 bodu.

V závere týždňa tokijský akciový trh oslabil. Indexy ťahali nadol najmä akcie elektrotechnickej spoločnosti Kyocera, ako aj akcie ďalších high-tech firiem, ktoré sa prepadli následkom zverejnenia slabších než predpovedaných hospodárskych výsledkov spoločnosťami, akou je napr. Google. Na obchodovanie na tokijskej burze malo negatívny vplyv aj prudké zníženie ceny ropy, ktorá za posledné tri dni zlacnela o viac než 15 USD. Hlavný akciový index Nikkei v piatok znehodnotil o 0,7 % na 12 803,7 bodu. Širší index TOPIX si taktiež pohoršil, a to o 0,9 % na 1 252,43 bodu.

(1 USD = 19,129 SKK)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 6. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 8. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 9. Inteligencia vo všetkom
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. Ovládajte svoje vozidlo mobilom
 4. BILLA a Jamie Oliver pozývajú deti do zázračnej záhradky!
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 6. Odšťavovač s veľkým plniacim otvorom? Nenachytajte sa!
 7. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 8. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 9. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 10. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 23 563
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 8 423
 3. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 7 944
 4. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 7 501
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 859
 6. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 3 844
 7. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 2 093
 8. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 928
 9. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 822
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku 1 583

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Laššáková jazdí zadarmo, Kiska za vlaky platí

Najvýhodnejšie podmienky cestovania majú sudcovia Ústavného súdu v Košiciach, nemusia platiť za vlaky ani autobusy.

KOMENTÁRE

Hnev, strach a frustrácia na zmenu nestačia

Nevyháňal migrantov, nestaval múry, nenadbiehal skroteným rasizmom,

ŽENA

Kamila Boudová: Nechcem žiť vo svete, kde šesťročné deti šijú moje topánky

Odborníčka prestala pred piatimi rokmi nakupovať oblečenie.

Neprehliadnite tiež

Česko prestane platiť nočné vlaky na Slovensko. Kvôli konkurencii

Na Slovensko premáva okrem Českých dráh aj Leo Express a RegioJet

Závod americkej automobilky vo Venezuele prepustil stovky zamestnancov. Dostali SMS

General motors nie prvou firmou, ktoré prepustila svojich zamestnancov cez sms. Pred dvoma rokmi to urobil tiež výrobca čistiacich prostriedkov Clorox.

Kataster bude splácať milióny za pochybný tender, o vinníkoch mlčia

Úrad musí vrátiť 14 miliónov eur za pochybné súťaže. Či peniaze aspoň sčasti zosobní zodpovedným ľuďom, mlčí.

Viedenské letisko straší Bratislavou. Bojí sa o tisícky pracovných miest

Najväčšie rakúske letisko chce postaviť tretiu pristávaciu dráhu. Tamojší súd však jej výstavbu zakázal. Teraz inzeruje alarmujúce slogany


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop