Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch

Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni.

BRATISLAVA 20. júla (SITA, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

EURÓPA - Európsky akciový trh zaznamenal v pondelok rast, pod ktorý sa podpísali predovšetkým fúzie v bankovom a pivovarníckom sektore. Na vývoj trhu pozitívne vplývali aj správy o americkom pláne na záchranu hypotekárnych domov, i keď obavy o možný dopad americkej úverovej krízy na finančné inštitúcie v Európe pribrzdili počiatočný rast. Ťahúňmi trhu boli aj naďalej banky, kde pozitívne zarezonovala správa o fúzii najväčšej španielskej banky Santander s britskou Alliance&Leicester, ktorej akcie vyskočili o 53 %. Prudký nárast až o 26,4 % zaznamenali aj akcie holandskej zásielkovej a logistickej skupiny TNT po tom, ako sa v novinách objavila správa o jej možnom prevzatí americkou logistickou spoločnosťou FedEx. Obidve spoločnosti však tieto tvrdenia popreli. Podobne sa darilo aj akciám štvrtého najväčšieho svetového výrobcu pneumatík Continental, ktoré zaznamenali nárast o 21 % po oznámení, že spoločnosť je pravdepodobne cieľom akvizičnej ponuky nemeckej strojárskej firmy Schaeffler. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 ukončil v pondelok obchodovanie s nárastom o 0,7 % na 1 133,95 bodu.

V utorok naopak európsky akciový trh oslabil, a to na trojročné minimum, keď ho nadol ťahali obavy o sektor finančných služieb, avšak prudký pokles cien ropy pomohol indexu uzavrieť nad denným minimom. Cena ropy poklesla o viac než 7 USD na 137 USD za barel po tom, čo prezident americkej centrálnej banky (Fed) Ben Bernanke oznámil, že oslabujúci bytový trh, prísne úverové podmienky a rastúce ceny ropy ohrozujú americkú ekonomiku. Uviedol tiež, že finančný trh a finančné inštitúcie sú pod značným stresom, čím zvýšil obavy z vývoja akcií bankového sektora. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 ukončil v utorok obchodovanie s poklesom o 2,1 % na 1 110,09 bodu, čo je najnižšia hodnota od mája 2005.

V stredajšom obchodovaní sa akciám na európskej burze opäť darilo, k čomu prispeli najmä nižšie ceny ropy, ako aj slabšie euro, ktoré podporilo nárast akcií v automobilovom priemysle. Pozitívne výsledky finančnej spoločnosti Wells Fargo napomohli oslabenému bankovému sektoru. Pokles ceny ropy a prekvapivé zvýšenie jej amerických zásob povzbudil rast cien akcií leteckých spoločností. Najväčšie európske aerolínie Air France-KLM zhodnotili svoje akcie o 7,8 %, akcie Lufthansy stúpli o 4,8 % a British Airways o 6,9 %. Automobilky si polepšili, po tom, ako americký dolár posilnil voči euru. Ceny akcií BMW stúpli o 2 %, Renaultu o 7,4 % a Peugeotu o 4,6 %. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 zaznamenal v stredu zvýšenie o 0,53 % na 1 115,97 bodu. Počas obchodovania však evidoval pokles až o 1,6 %.

Vo štvrtok následne zaznamenali európske akcie silný nárast po tom, ako fínsky výrobca mobilných telefónov Nokia zvýšil svoje predpovede rastu zisku. Analytici však poukazujú na ostatné výsledky, ktorých čísla nenaznačujú až tak pozitívny trend. Priemerná cena mobilných telefónov bola nižšia, než očakávali, kým zisk na akciu taktiež sklamal. Darilo sa akciám bankového sektora, keď americká investičná banka JPMorgan zverejnila lepšie než očakávané výsledky za druhý kvartál. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 uzavrel štvrtkové obchodovanie nárastom o 2,7 % na 1 145,87 bodu, ktorý bol najväčší od 1. apríla.

V závere obchodného týždňa európske akcie výrazne posilnili. Dôvodom tohto nárastu bola najmä skutočnosť, že najväčšia americká banka Citigroup vykázala lepšie štvrťročné výsledky, ako pôvodne očakávala. Správa o tom následne podporila nárast hodnoty akcií finančných spoločností. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 ukončil piatkové obchodovanie s nárastom o 1,56 % na 1 164,19 bodu, pričom počas dňa sa pohyboval v rozmedzí od 1 133,28 bodu do 1 163,71 bodu. Index si počas uplynulého týždňa pripísal 3,2 %, avšak v priebehu tohto roka už celkovo stratil 23 %.

NEW YORK - Americké burzy ukončili pondelkové obchodovanie v negatívnom pásme. Dôvodom bol predovšetkým krach kalifornskej stavebnej sporiteľne IndyMac, ktorý po počiatočnom optimizme vzhľadom na vládny plán ozdravenia hypotekárnych spoločností Fannie Mae a Freddie Mac opäť prebudil obavy o zdravie bankového systému v Spojených štátoch. Pod vplyvom týchto udalostí vyslovili investori obavy o možný krach ďalších regionálnych bánk, ktorých klienti môžu začať v panike vyberať svoje úspory. Akcie niektorých z nich, ako Washington Mutual a M&T Bank Corp, zaznamenali prudký pokles o 34,8 %, resp. 15,6 %. Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 0,41 % na 11 055,19 bodu, širší index S&P 500 uzavrel s poklesom 0,9 % na 1 228,3 bodu a technologický Nasdaq sa znížil o 1,17 % na 2 212,87. Pád indexu Dow Jones stlmili spoločnosti McDonald's a Coca-Cola, ktorých akcie rástli, keďže ich produktom sa darí aj v ťažkých časoch. V zelených číslach skončili aj akcie firmy Apple, ktorá počas úvodného víkendu predala jeden milión svojich nových telefónov iPhone, čo splnilo očakávania analytikov.

Utorkové extrémne volatilné obchodovanie uzavrela americká burza na najnižšej hodnote za posledné dva roky. Dôvodom boli obavy investorov, že záchranný plán americkej vlády zameraný na stabilizáciu hypotekárnych bánk Freddie Mac a Fannie Mae môže výrazne znížiť hodnotu ich akcií. Akcie týchto spoločností v utorok stratili viac než 25 % svojej hodnoty. Investori sa taktiež obávajú, že prebiehajúca úverová kríza môže vyvolať ešte väčšie problémy v bankovom sektore. Prezident Fedu Bernanke uviedol, že bankový systém je síce dostatočne kapitalizovaný, upozornil však, že finančné trhy zotrvávajú pod značným tlakom. Index priemyselných blue chips Dow Jones poklesol o 0,84 % na 10 962,54 bodu, pričom pod hranicu 11 000 bodov sa znížil po prvýkrát za dva roky. Širší index Standard & Poor's 500 oslabil o 1,09 % na 1 214,91 bodu. Technologický index Nasdaq sa naopak zvýšil, a to o 0,13 % na 2 215,71 bodu.

Tri hlavné americké burzové indexy v stredu stúpli o viac ako 2 %. Ťahúňom rastu cien akcií na burze bolo takisto prekvapivo výrazné posilnenie akcií Wells Fargo, ktoré rozptýlilo obavy z nekontrolovanej hypotekárnej krízy. Pokles cien ropy taktiež prispel k zhodnoteniu indexov. Negatívne na obchodovanie vplývala informácia o júnovom náraste spotrebiteľských cien v USA. Investície prúdili najmä do bankových domov, pričom akcie Wells Fargo zaznamenali až 32,8-percentný nárast. Bankoví rivali ako Citigroup, JPMorgan Chase a Bank of America zhodnotili o 13 percent a viac. Akcie amerických hypotekárnych bankových domov Freddie Mac a Fannie Mae, ktoré od začiatku júla stratili viac ako 60 % svojej hodnoty, si polepšili až o 30 %. Index priemyselných blue chips Dow Jones uzavrel obchodovanie v strede týždňa s nárastom o 2,52 % na 11 239,28 bodu, širší index Standard & Poor's 500 si polepšil o 2,51 % na 1 245,36 bodu a technologický Nasdaq sa zvýšil až o 3,12 % na 2 284,85 bodu. Indexy evidovali najväčší medzidenný nárast od 1. apríla.

Vo štvrtok americké akcie posilnili druhý deň za sebou, keď pokles cien ropy podporil už aj tak priaznivú náladu medzi investormi. V USA sa takisto darilo finančnému sektoru po tom, ako JPMorgan ohlásila priaznivé kvartálne výsledky. Lepší než očakávaní zisk zverejnil aj priemyselný a letecký koncern United Technologies. Tieto dve spoločnosti spolu s výrobcom nealkoholických nápojov Coca-Cola oznámili, že ich obchodná situácia je dobrá, a to aj napriek občasným ekonomickým problémom. Toto vyjadrenie upokojilo investorov a podnietilo ich tak k nákupu. Index priemyselných blue chips Dow Jones stúpol o 1,85 % na 11 446,66 bodu, širší index Standard & Poor's 500 si polepšil o 1,2 % na 1 260,32 bodu a technologický Nasdaq sa zvýšil taktiež o 1,2 %, a to na 2 312,3 bodu.

Posledný burzový deň v týždni napokon uzavreli americké akcie s poklesom. Atmosféru na trhu negatívne ovplyvnili správy o relatívne slabších kvartálnych výsledkoch americkej internetovej spoločnosti Google a najväčšieho svetového výrobcu softvéru Microsoft. Akcie internetového giganta Google zároveň v piatok zaznamenali najväčší jednodenný pokles, odkedy sa s nimi obchoduje na burze. Index priemyselných blue chips Dow Jones znehodnotil o 0,06 % na 11 440,15 bodu, širší index Standard & Poor's 500 oslabil o 0,48 % na 1 254,21 bodu a technologický Nasdaq si pohoršil o 1,63 %, a to na 2 274,69 bodu. Pokles indexu Dow Jones však čiastočne vykompenzovali akcie finančných spoločností, ktorých cena sa už tretí deň po sebe zvýšila v reakcii na zverejnené štvrťročné hospodárske výsledky spoločnosti Citigroup.

TOKIO - Japonský akciový trh skončil počas pondelkového obchodovania napriek počiatočnému rastu v červených číslach, keď dosiahol najnižšie hodnoty za posledné tri mesiace. Na výsledky burzy negatívne vplývali predovšetkým kroky americkej vlády zamerané na pomoc hypotekárnym bankovým domom, na čo japonské finančné spoločnosti reagovali poklesom, keďže nevedeli, ako sa táto správa prejaví na amerických akciových trhoch. Prudšiemu pádu burzy zabránili oceliarske spoločnosti, ktoré zaznamenali nárast. Hlavný burzový index Nikkei si pohoršil o 0,2 % a ukončil tak obchodný deň na úrovni 13 010,16 bodu. Širší index TOPIX uzavrel prvý burzový deň s poklesom o 0,4 % na 1 280,72 bodu.

Finančná kríza sa nevyhla ani tokijskej burze, ktorá pod jej vplyvom v druhý obchodný deň stratila 2 %. Nadol ju ťahali aj obavy exportérov zo silnejšieho jenu a spomalenia ekonomiky v Spojených štátoch, ktoré sú hlavným odberateľom japonských produktov. Hlavný tokijský akciový index Nikkei znehodnotil o 1,9 % a utorkové obchodovanie tak uzavrel na úrovni 12 754,56 bodu. Širší index TOPIX taktiež klesol, a to o 2,2 % na 1 253,12 bodu.

Stredajšie obchodovanie uzvarela tokijská burza len s nepatrným nárastom, keď obavy z vývoja americkej ekonomiky negatívne vplývali na obchodovanie s akciami automobiliek. Akcie bánk naopak vzrástli pod vplyvom očakávaní investorov, že situácia na finančnom trhu sa zlepší po tom, ako regulačné úrady v USA prijali opatrenia, ktoré by mali obmedziť určité typy obchodov najväčších finančných spoločností. Na obchodovanie mal negatívny vplyv aj prudký pokles cien ropy, zatiaľ čo akciám výrobcov čipov a iných spoločností pracujúcich v tomto odvetví sa darilo, keď americký gigant Intel zverejnil silnejšie než očakávané výsledky za druhý kvartál. Hlavný tokijský akciový index Nikkei vzrástol o 0,05 % na 12 760,8 bodu. Širší index TOPIX ukončil stredajšie obchodovanie poklesom o 0,3 % na 1 249,28 bodu.

Vo štvrtok skončili japonské akcie obchodovanie v pluse, pričom burza tak zaznamenala najväčší nárast za posledný mesiac. Za posilnením stojí japonská brokerská firma Nomura Holdings a iné finančné skupiny, ktoré boli povzbudené nečakaným zhodnotením akcií v americkom bankovom sektore. Akcie výrobcu fotoaparátov Canon a iných vývozcov si polepšili následkom silnejšieho dolára. Zisky však boli obmedzené z dôvodu neistého výhľadu svetovej ekonomiky. Podľa niektorých obchodníkov prispeli k tejto neistote aj štvrtkové údaje uverejnené v Číne, ktoré poukazujú na pomalší rast ich ekonomiky. Hlavný tokijský akciový index Nikkei zhodnotil o 1 % na 12 887,95 bodu, čo je najväčším percentuálny nárast od 16. júna. Širší index TOPIX si taktiež polepšil, a to o 1,2 % na 1263,65 bodu.

V závere týždňa tokijský akciový trh oslabil. Indexy ťahali nadol najmä akcie elektrotechnickej spoločnosti Kyocera, ako aj akcie ďalších high-tech firiem, ktoré sa prepadli následkom zverejnenia slabších než predpovedaných hospodárskych výsledkov spoločnosťami, akou je napr. Google. Na obchodovanie na tokijskej burze malo negatívny vplyv aj prudké zníženie ceny ropy, ktorá za posledné tri dni zlacnela o viac než 15 USD. Hlavný akciový index Nikkei v piatok znehodnotil o 0,7 % na 12 803,7 bodu. Širší index TOPIX si taktiež pohoršil, a to o 0,9 % na 1 252,43 bodu.

(1 USD = 19,129 SKK)

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz
 2. Tipy na rodinné výlety autom po Slovensku
 3. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného
 4. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 5. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 6. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou
 7. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 8. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 9. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 10. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 1. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami.
 2. Vyberte si dovolenku na Silvestra už teraz
 3. Tipy na rodinné výlety autom po Slovensku
 4. Modesta Real Estate sprostredkovala pre Emil Frey halu v P3
 5. Recept na príjemné ráno od „majstra rozkoší“ Daniela Nekonečného
 6. K-Classic – značka, ktorá pomáha!
 7. Pred 25 rokmi musela byť jazdenka zo západu
 8. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty
 9. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek
 10. Cíťte sa v priestore príjemne
 1. Odteraz pri volaniach už nemusíte rátať minúty 10 052
 2. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 4 526
 3. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 4 281
 4. Návod, ako získať maximum pri nákupoch s kreditkou 4 056
 5. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 3 971
 6. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 3 891
 7. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 2 764
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 2 491
 9. Nenaleťte pochybným predajcom jazdeniek 2 056
 10. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 1 750

Téma: Práca


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Prečo by Plavčan nemal byť ministrom

Peter Plavčan, ktorého si vybrala SNS, mal za sebou kauzy, už keď sa stal členom vlády. Aj keď ďalšie pribúdajú, odstúpiť zatiaľ neplánuje.

KOMENTÁRE

Keď už je trápne posmievať sa ministrovi školstva

Dôležité je ukázať, kto to celé vymyslel. A či to je riadená schéma.

ŠPORT

Ružomberok potrápil favorita, s Evertonom prehral iba o gól

Jediný gól stretnutia strelil kapitán domácich Leighton Baines.

TECH

Vedci ukázali, aké majú ľudia nezvyčajné sexuálne túžby

Štúdia naznačila, že rozdiel medzi mužmi a ženami nie je veľký.

Neprehliadnite tiež

Chuť hranolčekov z ulice Únia nezmení

Zmenu v návrhu nariadenia vyrokovalo Belgicko, aby sa nezmenila výroba dvakrát smažených hranolčekov z pouličných stánkov.

Starbucks urobil miliardový obchod, získa ďalšie kaviarne v Číne

Reťazec získa zhruba 1300 prevádzok v mestách Šanghaj a Ťiang-su a v provincii Če-ťiang.

Predseda Európskej investičnej banky sa nezmení, opäť to bude Werner Hoyer

Hoyer je predsedom banky od začiatku roka 2012, teraz ho zvolili na ďalších šesť rokov.