Paríž 17. júla (TASR) - Mocenské pomery na ropnom trhu a silný dopyt po komodite sú hlavnými faktormi, ktoré spôsobili, že ropa je dnes taká veľmi drahá. Názor vyslovil vo francúzskom časopise L'Express šéf Totalu, štvrtého najväčšieho ropného koncernu na svete, Christophe de Margerie. Vysoká cena neznamená, že sa ropná éra končí. "Ten čas je dnes presne tak ďaleko ako v 70. rokoch," povedal manažér. Cena ropy však s rastom dopytu bude stúpať.
V súčasnosti sa ťaží ropa v ťažkých podmienkach, hoci existujú aj pramene, ktoré sú ľahko dostupné. Ťažba však naráža na politické hranice. S cenou rastie chuť dobre zarábajúcich producentov, aby predĺžili životnosť svojich zdrojov. Súčasne došlo k tomu, že podniky stratili moc. Narážky na špekulácie sú podľa Margerieho "nie veľmi inteligentné" a neprinášajú nijaké nové poznatky o trhoch.
"Západ svet už neriadi," povedal manažér a dodal, že "éra, v ktorej veľké koncerny písali zákony, pominula". Našťastie štátne koncerny ropných krajín "nemajú chuť na nadvládu, aká sa prejavila u súkromných podnikov". V minulosti to nebolo lepšie. "Neverím, že všemocné spoločnosti, ktoré mohli meniť režimy, sú symbolom demokracie". Navyše, ropné koncerny zostávajú súčasťou politiky, aj keď to nechcú.
Na otázku, či by chcel Total investovať v Barme, Margerie povedal, že jej teritórium už obsadili kórejské, indické a čínske podniky. Principiálne by mala existovať možnosť byť prítomní v krajinách ako Barma a Sudán. "Irán je však v našej stratégii na poprednom mieste," dodal. Nikto by nemal od Totalu žiadať, aby sa stiahol z Iránu a potom sa pýtať, prečo je nedostatok ropy. Total investuje aj do iných zdrojov energie a s partnermi v emiráte Abú Zabí postaví jadrovú elektráreň. Treba "ropným krajinám ukázať, že existujú alternatívy, aby mohli optimalizovať svoje rezervy", dodal Margerie.
Informovala o tom agentúra DPA.