Euro máme za 30,126. Koruna mierne oslabila

V utorok nám tento konečný výmenný kurz odobrili ministri financií 27 krajín Európskej únie.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)

Konverzný kurz slovenskej koruny voči euru bol stanovený na 30,126 korún za euro. Dohodli sa na tom

dnes ministri financií Európskej únie (EÚ). Po rokovaní Ecofinu o tom informoval eurokomisár pre ekonomické a menové záležitosti Joaquín Almunia.

Nemenný konverzný kurz zodpovedá úrovni centrálnej parity koruny voči euru. Stanovením kurzu sa formálne zakončili snahy Slovenska o prijatie spoločnej meny.

Jednotná európska mena sa stane zákonným platidlom na Slovensku od 1. januára. Najneskôr mesiac od určenia konverzného kurzu začnú obchodníci zobrazovať ceny tovarov a služieb súčasne v korunách aj eurách. Ľudia si budú môcť porovnať v oboch menách tiež sumy na výplatných páskach. S dvoma údajmi na cenovkách sa budú stretávať minimálne do konca roka 2009.

Krajina vstúpi do eurozóny s kurzom na úrovni centrálnej parity rovnako ako pätnástka súčasných členov zoskupenia. Stredový kurz domácej meny voči euru sa od začlenenia do systému výmenných kurzov ERM-II v novembri 2005 dvakrát posunul na silnejšiu úroveň. Z pôvodných 38,455 koruny za euro sa parita spevnila v dvoch krokoch o viac ako pätinu na 30,126 korún za euro.

Slovensko sa od januára stane v poradí 16. krajinou únie, v ktorej sa platí eurom. Pred prijatím novej meny krajina musela splniť prísne ekonomické kritériá, ktoré sa týkali napríklad stability cien či vlastnej meny. Vstupom do euro-klubu Slovensko predbehlo ostatné krajiny Vyšehradskej štvorky, ktoré si doteraz neurčili termíny pre zavedenie eura.

Počiatek je spokojný

Slovenský minister financií Ján Počiatek vyjadril maximálnu spokojnosť s fixným konverzným kurzom slovenskej koruny voči euru, ktorý dnes v Bruseli schválila Rada Európskej únie pre ekonomické a finančné otázky (ECOFIN). Kurz sa stanovil na úrovni centrálnej parity 30,1260 EUR/SKK. Vstup SR do eurozóny je podľa Počiatka historickým úspechom pre Slovensko.

"Je to hlavne veľký úspech pre ľudí, pričom úroveň tohto kurzu je taká, že nepoškodzuje ani podnikateľský sektor. Je to dobrá správa pre celú spoločnosť," vyhlásil minister.

"Sme naozaj radi, že sme sa dostali do tohto štádia a bol nám definitívne umožnený vstup do eurozóny. V rámci procedúry sme sa dostali na hranicu maximálnej možnosti zhodnotenia kurzu slovenskej koruny. Od nástupu súčasnej vlády kurz posilnil približne o 24 %, čo je výrazné posilnenie koruny. Za slovenskú stranu by som vyjadril maximálnu spokojnosť," konštatoval Počiatek, ktorý verí, že aj všetky ďalšie kroky budú mať bezproblémový priebeh.

Konverzný kurz na úrovni 30,126 SKK/EUR je aj podľa štátneho tajomníka Ministerstva financií SR Františka Palka dosť silný na to, aby eliminoval inflačné tlaky v budúcnosti. Rozhodnutie Rady ministrov financií krajín Európskej únie (Ecofin) Palka neprekvapilo, keďže podľa neho sa už pri ostatnej zmene centrálnej parity do kurzu premietli očakávania vývoja ekonomiky v budúcnosti. “Tento konverzný kurz je vhodný ako pre občanov, tak aj pre ekonomiku,“ povedal pre agentúru SITA František Palko.

Prijatie Slovenska do eurozóny potvrdilo, že nejde o uzavretý klub. Povedal to po utorňajšom rokovaní Rady ministrov financií krajín EÚ eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Joaquín Almunia. "Potvrdili sme, že všetky krajiny, ktoré splnia podmienky, sú vítané," dodal. Almunia zároveň vyslovil presvedčenie, že Slovensko využije naplno všetky výhody svojho členstva v eurozóne. Podotkol však, že krajina by si mala vziať ponaučenie z chýb pôvodných členov eurozóny a dodržiavať zodpovednú hospodársku a fiškálnu

V NBS vládne spokojnosť

Stanovený konverzný kurz slovenskej koruny voči euru na úrovni 30,126 SKK/EUR podľa guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Ivana Šramka odráža mimoriadne dynamický vývoj slovenskej ekonomiky od vstupu do kurzového mechanizmu ERM 2. Zároveň by mal zo strednodobého pohľadu prispieť k tlmeniu inflačných tlakov v SR.

"Tento kurz jednak zohľadňuje históriu za posledné obdobie a jednak vytvára do budúcnosti dobré podmienky na to, aby bol ekonomický rast v krajine udržateľný a aby aj v oblasti cenovej úrovne bol pozitívny vývoj," uviedol guvernér po dnešnom rozhodnutí ministrov financií Európskej únie (EÚ). Centrálna banka je preto podľa neho so stanoveným kurzom spokojná.

"Konverzný kurz 30,126 SKK/EUR zodpovedá centrálnej parite slovenskej koruny v systéme ERM II. Do konca roka bude NBS vydávať kurzový lístok tak ako doteraz. Aktuálna hodnota kurzu bude určovaná dopytom a ponukou po slovenskej korune," informovala TASR hovorkyňa NBS Jana Kováčová a dodala, že oficiálne stanovený konverzný kurz voči euru bude do konca roka 2008 slúžiť len na informatívne účely.

Fico: Slovensko zbohatlo o 21 percent

Slovenská koruna od 4. júla 2006 doteraz, teda počas dvoch rokov pôsobenia súčasnej vlády, posilnila o viac ako 21 %. Z úrovne takmer 38,50 SKK/EUR sa jej kurz dostal na dnešných pár halierov nad 30 SKK/EUR. Povedal predseda vlády SR Robert Fico na margo dnešného oficiálneho vyhlásenia konverzného kurzu slovenskej koruny voči euru v Bruseli.

"Je neodškriepiteľným faktom, že za dva roky sa vláde SR a jej politikám v oblasti hospodárstva, financií, rozpočtu, daní, dotácií cien, podpory investícií a v ďalších ekonomických oblastiach podarilo dosiahnuť zhodnotenie alebo zbohatnutie Slovenska o viac ako 21 percent," spresnil premiér.

Konverzným kurzom sa podľa jeho slov už navždy bude prepočítavať hodnota našej meny - slovenskej koruny na spoločnú európsku menu euro a nielen od 1. januára, ale kedykoľvek v budúcnosti cenný majetok a záväzky, ak budú ešte vedené v slovenských korunách, budú prerátavané týmto konverzným kurzom.

Úroveň definitívneho konverzného kurzu 30,126 Sk/EUR, za ktorý budeme na Slovensku od 1. januára 2009 meniť korunu na spoločnú európsku menu, považuje šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj za úspech.

"Samozrejme, že život je o realite a o optimálnych riešeniach. Ideálne pre každého by bolo asi 30,000 Sk/EUR, ale je to zase podstatne lepšie ako to, čo sa dalo očakávať pre dvoma rokmi," povedal pre TASR. Podľa jeho slov zo strednodobého hľadiska smerom dozadu urobila koruna za dva roky tejto vlády výrazný posun k posilneniu a "vzhľadom k tomuto je to myslím úspešný konverzný kurz".

KDH šampanské nestrieľa

KDH v súvislosti so stanovením konverzného kurzu na úrovni 30,126 SKK/EUR šampanským nestrieľa. Slovensko podľa podpredsedu strany Júliusa Brocku zavedením eura stratí výhodu približovania sa k úrovni vyspelých krajín Európskej únie (EÚ) prostredníctvom silnejúceho kurzu koruny. Konverzný kurz na úrovni 30,126 SKK/EUR v terajších reáliách však Brocka vníma ako optimálny vzhľadom na záujmy exportérov aj bežných občanov.

Podpredseda KDH pripomína, že do eurozóny vstupuje Slovensko ako najchudobnejšia krajina. Po zavedení eurových cien a príjmov si občania podľa neho skôr uvedomia rozdiely medzi životnou úrovňou na Slovensku a v EÚ, z čoho môžu vyplývať isté sklamania.

KDH podľa Brocku nepodporovalo zavedenie eura na Slovensku od 1. januára 2009, uprednostňovalo neskorší termín. Meny susedných štátov, Česka, Poľska a Maďarska naďalej rekordne posilňujú, o čo sa Slovensko zánikom meny pripraví. Rastúce ceny komodít na svetových trhoch už nebude tlmiť silnejúca koruna a dobiehanie únie sa bude diať iba cez infláciu a rast miezd.

Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš si myslí, že konverzný kurz slovenskej koruny voči euru mohol byť ešte nižší ako jeho stanovená úroveň 30,1260 SKK/EUR.

"Konverznému kurzu na úrovni strednej parity nepomohol ani medializovaný škandál ohľadne úniku informácií. Buďme radi, že je to na úrovni 30,126. Smúťme ale za tým, že to nie je pod 30 korún za euro," povedal pre TASR. V tejto súvislosti pripomenul, že čím nižší konverzný kurz, tým lepšie pre ľudí, keďže dostanú viac eur za svoje súčasné koruny.

Vláda podľa jeho slov v tomto zlyhala, keďže mala viesť ekonomiku tak, aby naštartované reformy priniesli silnejšiu korunu. "Ich spochybňovanie veľmi uškodilo korune na začiatku vládnutia tohto kabinetu," pripomenul s tým, že premiér Robert Fico si až neskoro uvedomil, že euro je veľký ekonomický a politický projekt.

Koruna mierne oslabila

Slovenská koruna po tom, čo Rada ministrov financií krajín Európskej únie (Ecofin) na svojom utorňajšom rokovaní stanovila konverzný kurz na úrovni súčasnej centrálnej parity, teda na 30,126 SKK/EUR, mierne oslabila. Kým krátko po desiatej hodine sa jej kurz voči euru kótoval na 30,215 / 225 SKK/EUR, pred dvanástou hodinou to bolo na 30,260 / 270 SKK/EUR.

Rozhodnutím Ecofinu sa potvrdili očakávania analytikov ako aj medializované informácie o tom, že európske inštitúcie navrhli konverzný kurz na úrovni súčasnej centrálnej parity. "Obchodovanie so slovenskou menou je však normálne, netreba za nepatrným oslabením hľadať nič zásadné," skonštatoval díler UniCredit Bank Patrik Malec. Ako dodal, kurz domácej meny ostane pravdepodobne až do konca roka v úzkom desať až pätnásťhalierovom pásme nad úrovňou konverzného kurzu.

Ohlasy na rozhodnutie o stanovení konverzného kurzu

Ohlasy na dnešné rozhodnutie o stanovení konverzného kurzu na úrovni 30,126 SKK/EUR, ktorým sa od januára budúceho roka po vstupe Slovenska do eurozóny prepočítajú všetky korunové položky:

Premiér Róbert Fico: "Stanovenie konverzného kurzu, za ktorý budeme od januára meniť slovenské koruny za eurá, je z pohľadu vlády úplne optimálny," povedal dnes Fico novinárom. Ide naozaj o úspech, ktorý prinesie ďalšie úspechy, dodal.

Rokovania Bratislavy o vstupe do eurozóny sa dnes oficiálne zavŕšili na schôdzke ministrov financií krajín Európskej únie (EÚ), ktorí rozhodli o stanovení konverzného kurzu. Fixný výmenný pomer bol rovnako ako v prípade súčasných pätnástich krajín eurozóny podľa očakávaní určený na úrovni centrálnej parity. Stredový kurz koruny voči euru bol po druhý raz upravený koncom mája.

Vláda sa pri rokovaniach s úniou podľa Fica snažila, aby konverzný kurz bol pre jednoduchší prepočet stanovený na úrovni 30 alebo 30,1 SKK/EUR. "Odpoveď bola, že to by bol precedens," poznamenal premiér. Konverzným kurzom budú prepočítané na eurá všetky sumy v korunách. Údaje v oboch menách si Slováci budú môcť najneskôr do mesiaca porovnávať tiež na cenovkách v obchodoch či výplatných páskach.

Minister financií Ján Počiatek: "Je to úspech pre ľudí, pričom to nepoškodí ani podnikateľský sektor."

Hovorkyňa Národnej banky Slovenska Jana Kováčová: "Národná banka Slovenska víta dnešné rozhodnutie Rady EÚ o prijatí eura v Slovenskej republike od 1. januára 2009 a rozšírení eurozóny na 16 krajín."

Poslanec opozičnej SDKÚ-DS Ivan Štefanec: "Všetky analýzy nasvedčujú tomu, že tu bol ešte priestor na väčšie posilňovanie koruny a ukazuje sa, že ozaj ďalšie zhodnocovanie koruny zastavil hlavne megaškandál okolo úniku informácií." Štefanec tak narážal na podozrenia, že v máji došlo k úniku informácií o úprave takzvanej centrálnej parity, za čo opozícia brala na zodpovednosť ministra financií Jána Počiatka.

Klub 500 (Klub slovenských vlastníkov podnikov zamestnávajúcich viac ako 500 zamestnancov): "Veľmi pozitívne vnímame skutočnosť, že Európska komisia odmietla snahy slovenskej vlády o silnejší konverzný kurz. Už aj súčasne stanovená hodnota reálne neodzrkadľuje stav a kondíciu slovenskej ekonomiky, ale je dôsledkom posilňovania slovenskej koruny značne ovplyvneného špekulatívnym kapitálom, ktorého prílev bol ovplyvnený vyjadreniami politikov."

Analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák: "Po tom, čo európske autority v prípade vstupu Slovenska do eurozóny urobili množstvo precedensov, dodržali pri stanovení konverzného kurzu štandardný postup a stanovili konverzný kurz na centrálnej parite ERM-2. Konverzný kurz naplnil očakávania trhu, pričom za alternatívu sa považovala okrúhla úroveň 30,0000 SKK/EUR, najmä z praktických dôvodov. "

Analytik ING Bank Ján Tóth: "Stanovenie kurzu na úrovni parity bol očakávaným scenárom. Kurz okolo 30 (korún za euro) sa dá považovať za neutrálny."

Automobilka Volkswagen Slovakia (Vladimír Machalík, oddelenie komunikácie): "Pre VW SK, ako najväčšiu exportnú spoločnosť v SR, znamená vyhlásenie konverzného kurzu určitý prvok stability pri plánovaní ako aj prognóze hospodárskych výsledkov a znižuje kurzové riziko spôsobené volatilitou meny. Tak ako v každej exportne orientovanej firme malo aj vo VW SK posilnenie slovenskej koruny negatívny vplyv na výšku nákladov. Platy zamestnancov ako aj veľa externých služieb slovenských firiem sú hradené v SKK, posilnenie koruny tak spôsobilo zvýšenie nákladov v eurách."

Hovorca slovenského závodu automobilky PSA Peugeot Citroën Peter Švec: "Berieme to ako fakt. Slovenská koruna sa už dlhodobo posilňovala. Sme radi, že sa kurz zafixoval a už nie sme v neistote. Kurz je silný, čo nie je vždy pozitívne, s tým sme však pri vstupe na slovenský trh počítali. Aj príchod investície PSA na Slovensko napomohol k posilňovaniu koruny."

Hovorca oceliarní U. S. Steel Ján Bača: "Spoločnosť U. S. Steel Košice už niekoľko rokov podniká s viacerými menami, preto neočakávame výraznejšie vplyvy po zavedení eura."

Premiér Fico v reakcii na vyhlásenia I. Štefanca: Je to je do neba volajúca hlúposť

Podľa premiéra Roberta Fica je zaujímavé, že so stanoveným konverzným kurzom sú všetci spokojní, len jedná politická strana, ktorá podľa jeho slov neustále blokuje euro, má s tým vážne problémy. "Sú pravdepodobne už v takom zlom rozpoložení, že sami sa priznávajú k neuveriteľným prešľapom a škandálom, pretože to, čo dnes povedal pán Štefanec, to ako keby si rovno vypálil znak čarodejnice na pravé plece," uviedol Fico. Reagoval tak na slova poslanca SDKÚ-DS Ivana Štefanca, ktorý si myslí, že ak by nebola "megakauza" okolo možného úniku informácií pri zmene centrálnej parity, tak mohol byť kurz koruny pri výmene za eurá lepší. "Veď to je do neba volajúca hlúposť," konštatoval premiér. Pripomenul pritom, že pre stanovenie konverzného kurzu je rozhodujúca centrálna parita, ktorá bola stanovená 28. mája.

Podľa Roberta Fica však nebola žiadna kauza. Podľa jeho slov bolo len "vyfabrikované" hrubé obvinenie ministra financií, že mal zneužiť informácie. Táto kauza sa podľa Fica nielenže nepotvrdila, ale ju priamo svojimi vyhláseniami vyvrátil guvernér Národnej banky Slovenska. "Mala teda SDKÚ záujem úmyselne krivo obviniť ministra financií Počiatka s cieľom zhoršiť konverzný kurz, poškodiť tak ľudí a tým samozrejme poškodiť aj vládu?" spýtal sa Fico.

Opozičný poslanec Ivan Štefanec v utorok po oficiálnom stanovení konverzného kurzu uviedol, že pokiaľ by tu nebol megaškandál okolo kauzy úniku informácií a návštevy ministra financií na jachte J&T, veľmi pravdepodobne by občania Slovenska mohli vymieňať za korunu viac mincí a bankoviek v eurách. "Doteraz krajiny, ktoré vstupovali do eurozóny, vždy vstupovali s výmenným kurzom, ktorý bol na úrovni centrálnej parity. Na druhej strane Slovensko malo šancu vyjednať lepší kurz," uviedol Štefanec. Slovensko podľa Štefanca menilo centrálnu paritu počas doby prípravy na zavedenia eura dvakrát, preto tvrdí, že "tu boli všetky predpoklady na to, aby bol kurz lepší," podotkol.

"Euro je proces, ktorý začala predchádzajúca vláda. Teší nás, že súčasná vláda Roberta Fica v tomto procese pokračuje," povedal Štefanec. Proces prípravy na zavedenie spoločnej európskej meny však súčasný vládny kabinet podľa Štefanca nezvláda. "Vidíme to v tom, že zle a nespoľahlivo informuje a pripravuje zlé a komplikované legislatívne návrhy," zdôraznil. Informácia o stanovení presného konverzného kurzu slovenskej koruny voči euru podľa Štefanca znamená, že "Robert Fico nesplnil zas jeden zo svojich sľubov, lebo vieme, že chcel silnejší výmenný kurz než stredová úroveň."

Vývoj kurzu koruny a eura od začiatku roka 2008


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Naša cesta k euru

1. máj 2004
Vstup Slovenskej republiky do Európskej únie. Z prístupových dohôd krajine vyplýva povinnosť prijať euro, aj keď nie je presne stanovený termín, dokedy tak musí urobiť.

november 2004
Oficiálny návrh Ministerstva financií SR na prijatie eura v roku 2009 a jeho zapracovanie do Konvergenčného programu SR (pôvodný návrh bol rok 2008).

26. november 2005
Vstup slovenskej koruny do európskeho systému výmenných kurzov ERM II, tzv. "čakárne na euro" pri centrálnej parite 38,455 SKK/EUR.

júl 2006
Prudké oslabenie koruny v reakcii na otáznu politickú podporu zavedenia eura v roku 2009 od novej vlády. Predseda vlády Robert Fico sa však prihlásil k tomuto záväzku a situácia sa stabilizovala.

17. marca 2007
Posunutie centrálnej parity v rámci európskeho mechanizmu výmenných kurzov ERM II o zhruba 8,5 % smerom nadol na 35,4424 SKK/EUR

august 2007
Slovensko začalo plniť problémové inflačné kritérium, podľa ktorého dvanásťmesačná priemerná inflácia nesmie prekročiť priemernú úroveň rastu cien troch krajín Európskej únie s najnižšou infláciou o viac ako 1,5 percentuálneho bodu.

november 2007
Slovenská koruna absolvovala povinné dva roky v systéme ERM II, počas ktorých jej kurz voči euru zotrval v stanovených mantineloch, teda 15 % od centrálnej parity.

16. marec 2008
Európsky štatistický úrad Eurostat potvrdil Slovensku splnenie inflačného kritéria. Slovenská dvanásťmesačná priemerná harmonizovaná inflácia dosiahla 2,2 %, kým hranica kritéria bola na úrovni 3,2 %.

18. apríl 2008
Európsky štatistický úrad Eurostat potvrdil Slovensku splnenie fiškálneho kritéria. Deficit verejných financií SR dosiahol v roku 2007 úroveň 2,2 %, kým kritérium je nastavené na maximálne 3 %. Dlh verejnej správy dosiahol 29,4 % hrubého domáceho produktu (HDP) pri hranici kritéria na úrovni 60 % HDP.

7. máj 2008
Európska komisia a Európska centrálna banka (ECB) zverejnili konvergenčné správy. Podľa očakávaní skonštatovali, že Slovensko plní maastrichtské kritériá udržateľne, aj keď ECB bola najmä pri inflačnom výhľade voči Slovensku kritickejšia.

28. máj 2008
Posunutie centrálnej parity v rámci európskeho mechanizmu výmenných kurzov ERM II na spodnú hranicu dovtedajšieho fluktuačného pásma 30,1260 SKK/EUR

17. jún 2008
Vstup Slovenska do eurozóny podporil aj Európsky parlament, ktorý má však v celom procese iba konzultačnú úlohu. Za správu konštatujúcu, že Slovensko je na euro pripravené, hlasovalo 572 europoslancov, proti bolo 17 a 86 poslancov sa hlasovania zdržalo.

19. jún 2008
Zavedenie eura na Slovensku získalo podporu politických lídrov krajín Európskej únie. Vstup Slovenska do eurozóny odsúhlasili počas summitu Európskej rady v Bruseli.

8. júl 2008
Ministri financií krajín Európskej únie odsúhlasia poslednú formálnu legislatívu potrebnú na rozšírenie eurozóny a stanovia konverzný kurz. Pri tomto fixnom kurze sa potom pri prechode na euro budú prepočítavať všetky finančné hodnoty.

SITA

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 5. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 10. Univerzita vyTVORená nápadmi študentov!
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 20 047
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 4 952
 3. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 700
 4. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 2 326
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 243
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 2 123
 7. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 1 689
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 1 625
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 519
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 216

Téma: Práca


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.

Neprehliadnite tiež

Bystrica má novú autobusovú stanicu. Pozrite sa, ako sa menila

Predchádzajúca stanica bola otvorená v 80. rokoch a nikdy nebola celkom dokončená, nový terminál je najmodernejší v krajine.

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

Hľadá sa EY Podnikateľ roka, víťaz pocestuje do Monte Carla

Do súťaže môžu podnikateľov nominovať aj ich zákazníci alebo známi.

Nová dotácia. Časť drevodomu zaplatí po novom štát

Tento rok rozdelí rezort pôdohospodárstva na montované domy z dreva milión eur. Výška podpory bude závisieť od regiónu