Bratislava 30. júna (TASR) - Dočasné polročné otvorenie druhého dôchodkového piliera, ktoré dnes končí, bolo podľa Občianskeho združenia (OZ) Sporiteľ neúspešným experimentom. "Tento neúspešný experiment, ktorý mal dokázať nevýhodnosť druhého piliera, ukázal výraznú spokojnosť väčšiny verejnosti s týmto systémom," konštatoval v stanovisku združenia jeho zástupca Ľudovít Kaník.
"Pokus o masívne vyháňanie ľudí z 2. dôchodkového piliera sa končí tak, ako sme predpokladali, neúspechom vlády," pokračoval Kaník. Podľa neho totiž napriek zmene pravidiel počas hry zvýšením povinného počtu rokov sporenia na 15 odišlo z reformovaného dôchodkového systému iba asi 5 % účastníkov.
"Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR dalo otvorením druhého piliera legitímnu druhú šancu ľuďom, aby prehodnotili svoju účasť alebo neúčasť v kapitalizačnom pilieri," reagoval pre TASR hovorca rezortu Michal Stuška. Dnes známy počet vystupujúcich ale aj vstupujúcich občanov je podľa neho len dôkazom správnosti otvorenia druhého piliera.
Exminister práce Kaník je presvedčený, že prvých šesť mesiacov tohto roka bolo testom dôvery v nový dôchodkový systém. "Napriek masívnej vládnej negatívnej kampani, spochybňovaniu a šíreniu nepravdivých informácií dôveruje druhému dôchodkovému pilieru 95 % jeho účastníkov," doplnil.
Podľa Stušku však ministerstvo práce svojou komunikáciou výhod a nevýhod účasti v druhom pilieri najmä za posledný rok prinieslo občanom SR vyváženosť informácií, ktoré boli od zavedenia druhého piliera neúplné a jednostranné. "Prebiehajúca verejná diskusia o systéme dôchodkového zabezpečenia len potvrdzuje predchádzajúcu absenciu objektívnych informácií a celospoločenského konsenzu v takej dôležitej téme, akou je dôchodkový systém v SR," dodal Stuška.