SME
Utorok, 25. február, 2020 | Meniny má Frederik(a)

Tretí sektor by mal viac vstupovať do politiky trhu práce

Bratislava 13. júna (TASR) Do aktívnej politiky trhu práce (APTP) by mal viac vstupovať tretí sektor. Príkladom je model, ktorý sa využíva vo Veľkej Británii, ...

Bratislava 13. júna (TASR) Do aktívnej politiky trhu práce (APTP) by mal viac vstupovať tretí sektor. Príkladom je model, ktorý sa využíva vo Veľkej Británii, kde služby zamestnanosti zabezpečuje z veľkej časti tretí sektor. Na štvrtkovom stretnutí o tom hovorili zástupcovia slovenského Inštitútu zamestnanosti (IZ) a britskej mimovládnej organizácie Everyday Skills Limited.

"Vo Veľkej Británii obmedzili úlohu úradov práce na čisto registráciu nezamestnaných a na vyplácanie rôznych dávok pre nich," povedal Michal Páleník z IZ. Všetku prácu s klientom pritom zabezpečujú externí dodávatelia prostredníctvom verejného obstarávania. "Je to veľmi zaujímavý prístup, pretože medzi dodávateľmi vzniká konkurencia, takže je to trhové správanie," zhodnotil Páleník.

Článok pokračuje pod video reklamou

"Hlavným rozdielom medzi vami a Veľkou Britániou je v tom, že my využívame tzv. priameho sprostredkovateľa, ktorý ľuďom pomáha získať potrebné vzdelanie a nájsť si prácu," uviedla pre TASR Kerry Lancastrová z Everyday Skills.

Tento systém je pritom na Slovensku aplikovateľný aj v súčasnosti. "Z pohľadu legislatívy ho bolo možné uplatňovať už dávnejšie, ale sa nevyužíval," upozornil Páleník. Podľa neho môže byť dôvodom nedostatok finančných prostriedkov na aktívnu politiku trhu práce alebo aj rezortizmom úradov práce, ktoré "neradi púšťajú kompetencie zo svojich rúk", upozornil.

Na Slovensku sa o aplikáciu aktívnej politiky trhu práce najčastejšie starajú samotné úrady práce, ktorých kompetencie a právomoci vymedzuje zákon o službách zamestnanosti. Ako dodal Páleník, dlhodobá nezamestnanosť je na Slovensku stále významný problém. Podľa štatistík Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVAR) je dlhodobo nezamestnaných viac ako polovica zo všetkých evidovaných ľudí bez práce. Jediným nástrojom ako tento problém riešiť je efektívne uplatňovanie APTP.

Najčítanejšie na SME Ekonomika

Inzercia - Tlačové správy

Téma: Práca

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Hlavné správy zo Sme.sk

Šéf Smeru po schválení trinástych dôchodkov.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Veľa šťastia s Kollárom

Boris Kollár nebude verný ani v koalícii.

Peter Tkačenko
Policajt pred hotelom na Tenerife.

Neprehliadnite tiež

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Štátny fond tesne pred voľbami minul 11 miliónov na IT systém. Érsek sa od toho dištancuje

Kupujú nový IT systém, hoci už jeden majú, od rovnakej firmy.

Penzisti dostanú trináste dôchodky, parlament schválil návrh Smeru

Sociálna poisťovňa dostane výpomoc z rozpočtu.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter.
KOMENTÁR EDUARDA ŽITŇANSKÉHO

Kto nezabudol na podnikateľov

Podnikateľské prostredie je dôležité aj pre nepodnikateľov.

Eduard Žitňanský

Ak nevyhrám voľby, akciový trh sa zrúti, vyhlásil Trump

Americký prezident plánuje znižovanie daní.

Americký prezident Donald Trump.