AKTUALIZOVANÉ 14:16

Koruna revalvovala, podľa Fica je to maximum

Koruna začala hneď od rána lámať rekordy v reakcii na zmenu centrálnej parity. Aktuálne maximum je 30,08 koruny za euro.

(Zdroj: TASR)

BRATISLAVA/BRUSEL. Slovenská koruna sa dnes ráno prudko spevnila a prepísala rekordy voči euru aj doláru. Z otváracích 30,25 SKK/EUR sa domáca mena posilnila na nové historické maximum 30,08 SKK/EUR.

Neskôr koruna zisky neudržala a vrátila sa na slabšie úrovne. ČTK to povedal díler Tatra banky Jozef Božek. Dôvodom posilnenia meny bola revalvácia centrálnej parity v systéme výmenných kurzov ERM-2 na 30,126 SKK/EUR, čo sa podľa časti ekonómov bude zhodovať s konverzným kurzom.

Graf: sme.sk

Koruna sa podľa obchodníka začala spevňovať už v noci po správe o druhej revalvácii centrálnej parity voči euru, rekord zlomila po otvorení obchodovania na európskych devízových trhoch. "Neskôr sa čiastočne objavilo vyberanie ziskov," poznamenal Božek. Trh čakal na komentáre centrálnej banky (NBS) a ministerstva financií, ktoré sú zatiaľ dosť neutrálne, dodal.

Fico: Nová parita je maximum

Premiér Robert Fico už nechce po stredajšej úprave centrálnej parity ďalej tlačiť na čo najsilnejší výmenný kurz medzi slovenskou korunou a eurom. Stredajšiu revalváciu stredovej hodnoty pre povolenú kurzovú odchýlku o 15 percent na 30,126 SKK/EUR dnes predseda vlády označil za najlepší výsledok, ktorý Slovensko mohlo dosiahnuť.

"V tomto okamihu, keďže sme dosiahli maximum, mi neprislúcha, aby sme špekulovali o výmennom kurze," povedal Fico na tlačovej konferencii počas cesty na východ Slovenska.

Celkovo druhý posun parity pred očakávaným zavedením eura od januára 2009 nasledoval po tom, čo koruna v reakcii na očakávaný súhlas Európskej únie so vstupom krajiny do eurozóny postupne spevňovala na stále nové rekordy.

Premiérov postoj nahráva možnosti, že EÚ by mohla v júli stanoviť pevný výmenný kurz podľa parity. Takto sa výmenný kurz určoval pri rozširovaní eurozóny doteraz.

"Bola to najspodnejšia hranica, pod ktorú sa už nedalo ísť," vyhlásil Fico k stredajšiemu oznámeniu Európskej komisie. Revalváciu parity označil za úspech, silný kurz by podľa neho mohol zmierniť obavy ľudí zo zdražovania po prechode na spoločnú menu.

Práve premiér v posledných týždňoch verejne vyzýval na čo najvýhodnejší kurz a pomohol tak korune v posilňovaní. Dnes sa slovenská koruna v reakcii na posun parity prechodne spevnila až tesne k hranici 30 SKK/EUR.

Šramko: Nie každá špekulácia na kurz musí priniesť zisk

Národná banka Slovenska (NBS) sa rovnako ako Ministerstvo financií (MF) SR nevyjadruje k tomu, aký vplyv môže mať stanovenie novej centrálnej parity na budúcu hodnotu konverzného kurzu slovenskej koruny voči euru. Ten by mal byť oficiálne stanovený 8. júla a podľa ekonomických analytikov bude na alebo blízko novej centrálnej parity 30,126 SKK/EUR.

"Konverzný kurz nebudem komentovať," uviedol počas dnešnej online diskusie na aktualne.sk guvernér NBS Ivan Šramko. Na otázku, či sa definitívny konverzný kurz môže od centrálnej parity odlišovať, keď by sa trhová hodnota koruny do 8. júla posunula na ešte silnejšie hodnoty, odpovedal: "Platí aj to, že nie každá špekulácia na kurz musí priniesť zisk."

Koruna revalvovala o 15 percent

Ministri financií krajín eurozóny, Európska centrálna banka a ministri a guvernéri národných bánk Dánska, Estónska, Litvy, Lotyšska a Slovenska dnes na základe žiadosti slovenských úradov schválili úpravu stredového kurzu slovenskej koruny voči euru v mechanizme výmenných kurzov (ERM II).

Nová centrálna parita slovenskej koruny sa stanovuje na 30,126 koruny za euro, čo znamená posilnenie o 15 %. Informovala o tom dnes Európska komisia.

Pred rokom o 8 a pol, teraz o 15 percent

Aspoň dvojročný pobyt v mechanizme ERM II, kde je kurz meny pevne stanovený voči euru a môže sa pohybovať v rozpätí +/-15 %, je nevyhnutnou podmienkou pre prijatie spoločnej európskej meny.

Do ERM II vstúpilo Slovensko v novembri 2005, pričom stredový kurz sa stanovil na 38,4550 koruny za euro. Dnešná zmena centrálnej parity je druhou v poradí. Po prvý raz sa tak stalo v marci minulého roku, keď došlo k úprave na 35,4424 koruny za euro, čo znamenalo posilnenie o 8,5 %.

Ministerstvo financií rokovania medzi slovenskými a európskymi inštitúciami o konverznom kurze ani vplyve novej parity na jeho hodnotu nekomentuje. "Rokovanie bolo iba o zmene centrálnej parity, nie o konverznom kurze," uviedol pre TASR štátny tajomník ministerstva František Palko.

Slovensko je prvou krajinou, ktorá dvakrát upravila centrálnu paritu. V minulosti sa stredový kurz posunul jeden raz v prípade Grécka či Írska. Všetkých 15 súčasných členov eurozóny vymenilo svoje národné meny za euro na úrovni centrálnej parity.

Zmena je podľa Frankfurtu opodstatnená

Zmena centrálnej parity slovenskej koruny je podľa ECB opodstatnená a podporená pokračujúcim zlepšovaním základných ekonomických fundamentov Slovenska.

"Posun parity podporí slovenské autority v udržiavaní makroekonomickej stability," uvádza sa v spoločnom stanovisku s tým, že revalvácia si však zároveň vyžiadala jednoznačný záväzok slovenskej strany uplatňovať vhodné podporné politiky, zamerané predovšetkým na udržanie cenovej stability, podporu externej konkurencieschopnosti a posilňovanie pružnosti ekonomiky.

Posun parity na spodnú hranicu prekvapil

Posun centrálnej parity až na úroveň doterajšej dolnej hranice fluktuačného pásma, teda 30,126 SKK/EUR, bol podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Márie Valachyovej prekvapujúci.

"Hoci posilňovanie koruny v ostatných týždňoch, ako aj vyjadrenia politikov o ich preferencii čo najsilnejšieho konverzného kurzu naznačovali, že nová parita bude na silných úrovniach, nečakali sme, že bude stanovená mimo trh a k tomu na silnejšej strane," uviedla.

V marci minulého roku pri posune parity na úroveň 35,4424 SKK/EUR totiž centrálna banka tvrdila, že je to kurz blízko rovnovážnej úrovne. "Nová parita, ktorá je o 15 % silnejšia, predstavuje očakávanú rovnovážnu úroveň ekonomiky možno až po roku 2009," dodala Valachyová.

Napriek tomu, že komentáre politických predstaviteľov, Národnej banky Slovenska ani Európskej komisie k novej parite zatiaľ nie sú k dispozícii, Valachyová verí, že nová parita bude zároveň aj konverzným kurzom.

"Vzhľadom k tomu, že rozhodnutie o kurze je momentálne čisto v rukách politikov, vidíme aj určité riziko, že konverzný kurz môže byť ešte o niečo silnejší, napríklad na okrúhlej úrovni 30 SKK/EUR," konštatuje analytička. Názor, že nová centrálna parita sa ešte nemusí rovnať konverznému kurzu, podporuje aj vyjadrenie analytika Volksbank Slovensko Vladimíra Vaňa.

"De iure môže byť konverzný kurz stanovený kdekoľvek, hoci doteraz sa očakávalo, že bude totožný s druhou, revalvovanou centrálnou paritou. Vzhľadom na skoršiu ako očakávanú zmenu fluktuačného pásma netreba zabúdať, že až do záväzného rozhodnutia EcoFinu o prijatí eura a do potenciálneho júlového stanovenia konverzného kurzu ostáva koruna v režime voľne plávajúcej meny, ovplyvňovanej naďalej dopytom a ponukou na trhu," uviedol Vaňo.

Brusel žiada prísny rozpočet

Revalvácia centrálnej parity slovenskej koruny podľa EK pomôže Slovensku udržať makroekonomickú stabilitu a opiera sa o pevný záväzok slovenskej vlády pokračovať v príslušných podporných stratégiách zameraných najmä na dosiahnutie cenovej stability udržateľným spôsobom, či podporu vonkajšej konkurencieschopnosti.

Medzi tieto politiky patrí zintenzívnenie fiškálnej konsolidácie v roku 2008 a zaistenie znižovania deficitu o najmenej 0,5 % HDP ročne počnúc rokom 2009.

Ďalej sa vyžaduje ešte prísnejšia fiškálna politika v prípade, ak by došlo k dodatočným inflačným tlakom, ako aj nutnosť zaistiť, aby rast miezd kopíroval rast produktivity a to najmä vo verejnom sektore, ďalšie štrukturálne reformy v oblasti vzdelávania a výskumu a vývoja, podpora lepšieho fungovania pracovného trhu s dôrazom na znižovanie vysokej nezamestnanosti a odstraňovanie regionálnych rozdielov, ako aj zlepšenie podnikateľského prostredia s cieľom zaistiť rast produktivity.

Slovenské úrady majú takisto zabezpečiť efektívne stanovovanie cien v regulovaných odvetviach, najmä v energetike. Spolu s príslušnými európskymi úradmi musia tiež dôkladne monitorovať makroekonomický vývoj a vývoj výmenného kurzu.

Vývoj kurzu slovenskej koruny voči euru za posledných 12 mesiacov (Zdroj: finance.yahoo.com)

Od januára v eurozóne

Európska komisia v konvergenčnej správe hodnotiacej pripravenosť krajiny odporučila 7. mája prijať Slovensko k 1. januáru 2009 do eurozóny.

Na základe hodnotenia pokroku Slovenska pri napĺňaní požadovaných konvergenčných kritérií a zohľadňujúc vyjadrenie ECB dospela EK k záveru, že národná legislatíva SR, vrátane štatútu Národnej banky Slovenska (NBS), je v súlade so stanovenými požiadavkami a že Slovensko spĺňa udržateľne aj štyri ďalšie podmienky týkajúce sa inflácie, deficitu verejných financií, stability dlhodobých úrokových sadzieb a stability výmenného kurzu.

Konvergenčnou správou sa budú zaoberať členské krajiny Európskej únie na zasadnutí ministrov financií (ECOFIN), ktoré sa uskutoční 3. júna v Luxemburgu. Vstup Slovenska do eurozóny musia podporiť všetky členské štáty EÚ, nepredpokladá sa však, že by sa tak nestalo.

Následne sa čaká politická podpora zo strany európskych lídrov na júnovom summite. Výmenný kurz slovenskej koruny voči euru sa stanoví 8. júla na ďalšom zasadnutí ministrov financií.

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 4. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 5. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 6. Inteligencia vo všetkom
 7. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 8. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku
 9. Čo sa môže stať, keď šetríte na zateplení?
 10. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie
 1. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 3. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 4. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 5. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 6. Východniari investujú do bývania spomedzi regiónov najviac
 7. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande
 9. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 10. Pôžička, ktorá odmeňuje? Nie, nepomýlili sme sa
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 21 885
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 10 971
 3. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 8 745
 4. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 6 674
 5. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 4 078
 6. 5 krokov k vlastnému bývaniu 3 759
 7. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 912
 8. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 792
 9. Budú Slováci čoskoro ovládať svoje domácnosti cez smartfón? 1 631
 10. Inteligencia vo všetkom 1 611

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Päť dôvodov, prečo by francúzske voľby mali trápiť aj Slovákov

Prípadný odchod Francúzov z Únie by sa dotkol najmä Slovákov žijúcich vo Francúzsku.

SVET

Francúzska revolúcia môže zničiť Úniu

Po voľbách môže do prezidentského kresla zasadnúť aj Le Penová.

Neprehliadnite tiež

Mihál: Školil som ženy z úradu práce, nik im nevysvetlil nový zákon

Minister práce Ján Richter chce do konca roka nezamestnanosť znížiť na 7-percent.

Trump nariadil preskúmať firemné dane a finančné regulácie

Nariadenie sa týka aj presunu daňového sídla do inej krajiny v rámci spojení so zahraničnou firmou.

Analytik: Turisti zabúdajú, po útokoch sa do krajiny vrátia

Francúzsko každoročne navštevujú desiatky miliónov turistov. Podiel cestovného ruchu tvorí až desatinu hrubého domáceho produktu

Čo môže teroristický útok a Le Penová urobiť s francúzskou ekonomikou?

Z doterajších vyjadrení je zrejmé, že Le Penová nie je naklonená Európskej únii. V minulosti už povedala, že chce vystúpiť z eurozóny a znovu zaviesť francúzsky frank.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop