SME

Akcionári Exxon Mobilu nie sú spokojní s investíciami firmy

New York 26. mája (TASR) - Vďaka vysokým cenám ropy dosahuje americký ropný koncern Exxon Mobil rekordné zisky. Otázkou však je: dokedy? Najväčšia ropná ...

New York 26. mája (TASR) - Vďaka vysokým cenám ropy dosahuje americký ropný koncern Exxon Mobil rekordné zisky. Otázkou však je: dokedy? Najväčšia ropná spoločnosť na svete investuje príliš málo do rozvoja nových polí a nezaujíma sa o alternatívne zdroje energie. Teraz sa proti šéfovi Exxonu Rexovi Tillersonovi postavili akcionári.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Valné zhromaždenie sa začne v stredu. Akcionári sú stále nervóznejší. Dlhé roky bol koncern vzorom pre celú brandžu. V súčasnosti sa však začínajú ukazovať jeho slabosti. Nedokáže nahradzovať vyčerpané polia a znižuje produkciu. Výhrady už prichádzajú aj zo strany politikov.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí sa obávajú, že Exxon zaspí budúcnosť bez ropy a plynu. Napríklad Shell investuje miliardy do projektov v oblasti veternej energie, ConocoPhillips presadzuje nový obchodný model a BP vystupuje ako "Beyond Petroleum". Exxon sa však drží tradičného konceptu.

Tillerson nevidí najmenší dôvod, aby sa odchýlil od doterajšej línie, ktorá Exxon doviedla na trón najúspešnejšieho energetického koncernu na svete. "Ani naďalej sa bez ropy a plynu nezaobídeme," znie mantra šéfa Exxonu. Do roku 2030 by sa mal celosvetový dopyt po energii zvýšiť o 30 % a 80 % z neho aj o dve desaťročia pokryjú fosílne palivá.

Navyše sa podľa šéfa Exxonu negatívne dôsledky spaľovania ropy a plynu nedajú dokázať. K správe o následkoch globálneho otepľovania Tillerson povedal: "Je to model, prognóza, predpoveď. Myslím si, že tieto modely sa časom zmenia." Greenpeace už pred dvomi rokmi kritizoval Exxon za to, že podporuje think-tanky, vedcov a lobistické organizácie, ktoré pochybujú o globálnom otepľovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Kritika sa ozýva dokonca aj z radov potomkov legendárneho zakladateľa koncernu Johna D. Rockefellera. "Exxon Mobil musí opäť nadviazať na perspektívnu podnikateľskú víziu môjho pradeda," uviedla prednedávnom ekonómka Neva Rockefellerová Goodwinová. Rockefeller vtedy hľadal alternatívu k rozšírenému veľrybiemu tuku a narazil na kerozín.

Rockefellerovci sú na špici hnutia, ktoré požaduje čiastočné zbavenie moci Tillersona. Tillerson zastáva funkciu výkonného riaditeľa rovnako aj predsedu správnej rady koncernu. "Nezávislý predseda správnej rady by mohol priniesť nový pohľad na dôležité témy," uviedol Rockefellerov prapravnuk Peter O'Neill a šéf rodinnej rady, ktorá ma na starosti Exxon. Prinajmenšom 64 zo 78 dospelých potomkov Johna D. Rockefellera podporuje rezolúciu č. 5, ktorá požaduje oddelenie oboch funkcií.

SkryťVypnúť reklamu

Rodina má síce zvučné meno, ale v súčasnosti disponuje iba 0,006-% akciovým podielom v Exxone a samostatne nemôže nič zmeniť. Podpora pre rozdelenie moci však rastie. Minulý týždeň sa dva veľké britské dôchodkové fondy, Railpen a Universities Superannuation Scheme, vyjadrili, že budú v stredu hlasovať za rezolúciu č. 5. Pripojil sa ďalší poltucet britských fondov.

Podpora sa zvyšuje aj v USA. Vplyvná poradenská spoločnosť pre inštitucionálnych investorov Okapi Partners radí svojim zákazníkom, aby súhlasili s návrhom rodiny Rockefellerovcov. Rozdelenie funkcií podporujú dokonca aj najvyšší finanční úradníci štátov Connecticut, Maryland a Kalifornia.

Tillersona môžu ochrániť iba dobré výsledky hospodárenia. Exxon je už mnoho rokov najväčšou a najziskovejšou ropnou spoločnosťou. Koncern 26 rokov po sebe zvýšil dividendu a vlani dosiahol najvyšší zisk, aký kedy dosiahla nejaká americká spoločnosť: 40,6 miliardy USD (801,12 miliardy Sk).

SkryťVypnúť reklamu

Vysoké ropné rezervy nie sú jediným dôvodom. Exxon dokáže z každého investovaného dolára vyťažiť viac ako konkurencia. Kapitálová rendita vlani predstavovala 32 %. Druhý najziskovejší ropný koncern Chevron pritom dosiahol iba 23 %.

Obdobie vysokých ziskov sa však môže chýliť ku koncu. V 1. kvartáli Exxon dosiahol čistý zisk 10,6 miliardy USD. Jeho príčinou sú však výhradne rekordné ceny ropy. Produkcia medziročne klesla takmer o 10 %. Práve tento dramatický pokles je tŕňom v oku investorov. Po zverejnení uvedených čísel 1. mája klesla burzová hodnota najdrahšieho koncernu na svete (500 miliárd USD) v priebehu jedného dňa o 25 miliárd USD.

Investori sa obávajú, že konzervatívna výdavková politika Exxonu sa môže vypomstiť. Koncern totiž namiesto investícií do nových polí alebo technológií skupuje vlastné akcie. Iba vlani na to vynaložil 31,8 miliardy USD. Akcionári väčšinou takéto výkupy vlastných akcií vítajú, pretože menej akcií na trhu vedie k rastu kurzov. Medzi vlastníkmi Exxonu však rastie strach, že investície nebudú stačiť na zabezpečenie produkčnej bázy z dlhodobého hľadiska.

SkryťVypnúť reklamu

Vlani išlo na investičné programy iba 20,9 miliardy USD. Do rozvoja nových polí Exxon neinvestoval viac ako jeho o polovicu menší rival Chevron. To má následky. Podľa kritérií amerického burzového dohľadu SEC Exxon vlani nahradil iba 76 % vyťaženého plynu a ropy novými rezervami. To je najhoršie číslo v tejto oblasti za uplynulých 14 rokov.

Miliardové projekty v Mexickom zálive skončili sklamaním. Väčšina z týchto ložísk je dokonca aj pri súčasných rekordných cenách príliš malá na ziskovú ťažbu. Množstvo polí obsahuje asi 100 miliónov barelov. "Zo skúsenosti vieme, že ťažba pri takých hĺbkach sa vyplatí, ak z ložiska získame asi miliardu barelov (1 barel = 159 litrov)," uviedol Tillerson.

Tillerson napriek tomu nechce v budúcnosti zvyšovať investície. "Základom nášho obchodného modelu je investičná disciplína." Iba preto je Exxon Mobil taký úspešný. Tillerson v princípe nič nemá proti alternatívnym zdrojom energie. Má však jednu podmienku. "Budúce technológie musia byť efektívne a úsporné a musia mať potenciál celosvetového využitia vo vyššom meradle."

SkryťVypnúť reklamu

Informoval o tom Financial Times Deutschland.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (28. 3. 2024)
USD 1.082
AUD 1.660
CZK 25.319
JPY 163.520
CAD 1.471
GBP 0.858
HUF 395.400
PLN 4.315
CHF 0.981
SEK 11.506

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 239
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 874
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 190
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 026
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 785
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 888
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 992
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 628
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 425
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 076
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 435
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 360
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 222
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  4. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 992
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 628
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 425
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 076
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 435
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 360
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 222
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  4. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu