SME

Euro ťahá korunu stále hore

Koruna stále žije z minulotýždňového úspechu, keď nás Brusel odporučil do eurozóny. Včera zaznamenala oproti euru ďalší rekord.

Podľa Ivana Šramka, guvernéra Národnej banky, môže náš ekonomický rast ohroziť situácia na trhu práce.Podľa Ivana Šramka, guvernéra Národnej banky, môže náš ekonomický rast ohroziť situácia na trhu práce. (Zdroj: ČTK)

BRATISLAVA. Koruna včera zaznamenala oproti euru ďalší rekord. Euro sa predávalo za menej ako 31,7 koruny.

Podľa analytikov koruna ešte stále reaguje na minulotýždňovú správu Európskej komisie, ktorá odsúhlasila vstup Slovenska do eurozóny. Obchodovanie na finančných trhoch podporujú aj vyhlásenia premiéra Róberta Fica a aj ostatných politikov, že pre Slovensko, najmä pre ľudí, je lepšia silnejšia koruna.

Čiastočne k rekordu koruny prispel podľa hlavného analytika Volksbank Vladimíra Vaňa aj optimizmus na susedných devízových trhoch. Rekord oproti euru zaznamenal aj poľský zlotý.

Silnú korunu v súčasnosti pocítia ľudia najmä pri dovo­­zoch, ktoré zlacňujú. Výhodnejšie sú dovolenky do zahraničia. „Na druhej strane to znižuje zisky exportérom,“ upozornil analytik Atlantik AM Juraj Uličný. Za eurá dostanú menej korún.

Súčasný silný kurz koruny môže mať vplyv aj na stanovenie konečného kurzu slovenskej meny oproti euru. Zástancovia silného konverzného kurzu ho obhajujú najmä tým, že po našom vstupe do eurozóny pomôže tlmiť infláciu. Čím bude kurz silnejší, tým bude tlak na rast viacerých cien nižší. Tvrdí to aj premiér Robert Fico.

Vplyv silnej koruny netreba preceňovať

„Veľa cien nebude konver­zným kurzom vôbec ovplyvnených,“ povedal hlavný ekonóm Next Finance Vladimír Pikora. Pri prechode na euro pôjde podľa neho totiž len o mechanické prepočítanie. „Dosah na infláciu preto bude najskôr menej výrazný, ako si mnohí zástancovia silnejšieho kurzu myslia,“ povedal Pikora. Rastu cien podľa neho nezabráni ani silný kurz. „Naopak, silný kurz zníži konkurencieschopnosť slovenských exportérov a posilní dovozcov,“ povedal Pikora.

Aký bude konečný konverzný kurz, ktorý Európska komisia stanoví v júli, ešte stále nie je jasné. Podľa analytikov je viac variantov.

V Európskej únii totiž neexistujú žiadne modely, podľa ktorých sa stanovuje konečný konverzný kurz. Jedinou podmienkou je, že by sa mal pohybovať plus­mínus 15 percent v okolí centrálnej parity, čo je takzvaný úradný kurz. Od marca minulého roku je centrálna parita 35,4424 koruny za euro.

Spodná hranica je v súčasnosti 30,126 koruny za euro. Analytici však nevylučujú ani revalváciu centrálnej parity smerom k silnejšej korune. „Ďalšou možnosťou je stanovenie konverzného kurzu na úrovni trhového kurzu,“ povedal Uličný.

Trh podľa Vaňa predpokladá, že Európska centrálna banka bude uprednostňovať silnejší konverzný kurz, ktorý tlmí infláciu. Práve Európska centrálna banka totiž v našom hodnotení vyjadrila pochybnosti práve nad udržateľnosťou inflácie.

za tým špekulácie?

Analytici sa včera nezhodli na tom, či rekordné posilňovanie koruny odráža reálny stav ekonomiky. Pikora si myslí, že koruna je z pohľadu makroekonomických štatistík nezdravo silná. Svedčí o tom podľa neho aj schodok zahraničného obchodu. „V marci sa skončila bilancia so schodkom 1,1 miliardy korún, zatiaľ čo trh počítal s prebytkom 2,9 miliardy korún,“ povedal Pikora. Schodok jasne podľa neho ukazuje, že silná koruna je pre Slovensko už problémom. „Za normálnych okolností by špekulanti na takúto štatistiku reagovali výpredajom meny. Na Slovensku však nie je normálna situácia. Krajina vstupuje do klubu bohatých,“ povedal Pikora.

Včerajšie posilňovanie je výsledkom špekulácií aj podľa Uličného.

Vaňo si naopak myslí, že zhodnocovanie koruny má reálny základ, keďže pokračuje silný rast produktivity práce a zlepšuje sa aj bilancia zahraničného obchodu.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Trh práce môže ohroziť rast

Nerovnovážna situácia na trhu pracovných síl by mohla spomaliť rast slovenskej ekonomiky. Problémom sú hlavne dlhodobo nezamestnaní, ako aj nedostatok kvalifikovaných pracovníkov.

Jedným z vážnych rizík, ktoré sa môžu v budúcnosti prejaviť v zmene pozitívneho trendu rastu hrubého domáceho produktu Slovenska, môže byť podľa guvernéra Národnej banky Ivana Šramka situácia na trhu práce.

Podľa Šramka sa tu začínajú objavovať dosť veľké nerovnováhy. Na jednej strane je relatívne vysoká nezamestnanosť, kde problémom je podľa neho hlavne jej štruktúra a tiež podiel dlhodobo nezamestna­ných. Na druhej strane sa súčasne prejavuje nedostatok pracovnej sily. „Nedostatok kvalifikova­ných pracovníkov môže v budúcnosti spôsobiť aj zníženie rastu HDP, výroby a produkcie,“ povedal včera Šramko na konferencii Konfederácie odborových zväzov Slovenska, ktorá bola venovaná zavedeniu eura u nás.

Miera zamestnanosti na Slovensku rastie a miera nezamestnanosti klesá postupne od roku 2004, povedal včera premiér Robert Fico. Mieru nezamestnanosti na Slovensku pritom pokladá za stále vysokú. Problém je podľa premiéra predovšetkým v dlhodobo nezamestnaných, kto­rých je na trhu práce pomerne ťažké umiestniť. Podiel dlhodobo nezamestnaných ľudí na Slovensku tvorí viac ako polovicu z celkového počtu nezamestnaných. Podľa Fica je vysoká miera dlhodobej nezamestnanosti sprevádzaná prvými prejavmi nedostatku kvalifikovaných pracovníkov v niektorých regiónoch a sektoroch trhu práce.

Európska komisia vo svojej konvergenčnej správe, v ktorej zhodnotila pripravenosť Slovenska na prijatie eura, označila napätú situáciu na slovenskom trhu práce za jedno z rizík budúceho vývoja našej inflácie. Slovenská ekonomika v minulom roku reálne vzrástla o 10,4 percenta. Hospodársky rast Slovenska sa podľa aktuálnych jarných prognóz Komisie v nasledujúcom období mierne spomalí. V tomto roku by podľa Bruselu mala slovenská ekonomika vzrásť o 7 percent, v roku 2009 o 6,2 percenta.

Konvergenčná správa predpovedá pokračujúci rast zamestnanosti a znižovanie nezamestnanosti na Slovensku. Zamestnanosť by po vyše dvojpercentnom raste z roku 2007 mala v tomto roku stúpnuť o 1,5 percenta a v roku 2009 o 0,9 percenta. Nezamestnanosť by sa mala postupne znižovať z vlaňajších 11,1 percenta na 9,8 percenta v tomto roku a na 9,3 percenta v roku 2009.

(sita)
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (29. 3. 2024)
USD 1.081
AUD 1.661
CZK 25.305
JPY 163.450
CAD 1.467
GBP 0.855
HUF 395.260
PLN 4.312
CHF 0.977
SEK 11.525

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 995
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 405
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 905
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 248
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 063
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 830
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 792
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 073
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 434
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 899
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 449
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 364
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 259
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 073
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 434
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 899
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 449
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 364
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 259
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu