Žilina 29. apríla (TASR) Zníženie emisií oxidu siričitého o 900 ton ročne má zabezpečiť vybudovanie odsírovacieho zariadenia v Žilinskej teplárenskej (ŽT), a. s. Spoločnosť chce projekt zrealizovať do konca novembra 2009.
Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ a. s. ŽT Juraj Králik dnes pre TASR uviedol, že celkový rozpočet stavby je 18 miliónov eur (580,81 milióna Sk). "Z toho je 50 % hradených z Kohézneho fondu, konkrétne z finančného nástroja ISPA ešte v rámci minulého programového obdobia. Projekt ako taký zahŕňa výstavbu odsírovacieho zariadenia a samozrejme náležité technológie k tomu. To znamená elektročasť, meranie, reguláciu a je tam aj revitalizácia starého komína," informoval Králik.
Podľa generálneho riaditeľa ALSTOM Power, s. r. o. Česká republika a Slovensko, Radka Benčíka nainštalujú v ŽT v spolupráci so švédskymi partnermi odsírovacie zariadenie typu NID, ktoré bude prvým takýmto zariadením na Slovensku. "Plne funkčné bude od konca roka 2009 a občania to pocítia najmä tým, že dôjde k viac ako 75-% vyčisteniu spalín odsírenia. To znamená, Žilina a región sa zbavia zhruba 900 ton odpadu síry za rok, ktoré sú doteraz vypúšťané do ovzdušia," spresnil Benčík.
Technológia NID predstavuje podľa informácií ŽT najmodernejší vývojový stupeň polosuchých metód odsírenia spalín. Hlavnou výhodou tohto systému je vysoký stupeň recyklácie produktu odsírenia - suchého bieleho až sivého fluidizovateľného prachu, ktorý má z hľadiska manipulácie a dopravy podobné vlastnosti ako suchý popolček. ŽT nebude ukladať koncový produkt odsírenia na skládku, ale prostredníctvom zmluvného partnera zabezpečí jeho použitie pri výstavbe cestných komunikácií a iných stavebných objektov.
Žilinská teplárenská, a. s., Žilina, bola založená 1. januára 2002 ako právny nástupca zrušených Stredoslovenských energetických závodov, š. p. Pôsobí na území mesta Žilina. Predmetom činnosti je výroba tepelnej a elektrickej energie. Dodáva teplo pre komunálny a priemyselný sektor v meste.