SME

Brusel priblížil Slovensko k euru, koruna dosiahla rekord

Slovenská koruna prepísala historické maximum potom ako Európska komisia zverejnila pozitívny výhľad vývoja ekonomiky.

(Zdroj: TASR/AFP)

BRATISLAVA/BRUSEL. Slovenská koruna v pondelok prepísala historické maximum z úvodu marca tohto roka a v poobedňajších hodinách sa obchodovala pri úrovni 32,200 SKK/EUR. Ako ďalej agentúru SITA informoval díler UniCredit Bank Patrik Malec, pod zhodnotenie domácej meny sa podpísalo vyjadrenie Európskej komisie.

Tá predpovedá Slovensku v tomto roku harmonizovanú infláciu na úrovni 3,8 % a v roku 2009 by mal rast spotrebiteľských cien podľa očakávaní komisie spomaliť na 3,2 %. "Vzhľadom na prijatie eura to sú pozitívne správy. Otázkou už len ostáva, kde bude fixovaný kurz koruny," skonštatoval díler. Podľa neho má slovenská mena priestor na ďalšie zhodnocovanie a prepisovanie rekordov.

Brusel očakáva na Slovensku len mierny nárast inflácie

Európska komisia (EK) predpovedá, že miera ročnej inflácie na Slovensku v roku 2009 v porovnaní s rokom 2008 klesne. Podľa analytikov je to dobré znamenie pre slovenskú snahu prijať euro na začiatku budúceho roka.

Vo svojej pravidelnej polročnej prognóze EK uvádza, že inflácia na Slovensku by mala v roku 2009 spomaliť na 3,2 % z 3,8 % v tomto roku. Vlani dosiahol harmonizovaný index spotrebiteľských cien v SR 1,9 %.

Predpoveď komisie nezahŕňa priemernú 12-mesačnú mieru inflácie, ktorá sa používa pri posudzovaní kandidátskej krajiny. Ponúka však upokojenie ohľadom pochybností, či Slovensko dokáže udržať pod kontrolou rast spotrebiteľských cien aj po prijatí spoločnej európskej meny.

Podľa EK by inflácia v eurozóne mala v tomto roku zrýchliť na 3,2 % z vlaňajších 2,1 %. Na budúci rok by mala spomaliť na 2,2 %.

Analytici a politici tvrdia, že neistý inflačný výhľad Slovenska je jedinou potenciálnou prekážkou vstupu do eurozóny. "Táto prognóza je vo všeobecnosti pozitívna, ak keď tieto predpovede z môjho pohľadu úplne nevylučujú prekvapivé rozhodnutie," uviedla analytička Dresdner Kleinwort Raffaella Tenconi.

Dnešné prognózy budú jedným z faktorov pri rozhodovaní EK, ktorá zverejní svoje hodnotenie pripravenosti Slovenska 7. mája. Konečné rozhodnutie prijmú ministri financií Európskej únie (EÚ) v júni.

"Výsledkom prudkého rastu cien potravín a energií od posledného kvartálu 2007 je postupný nárast harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien, ktorý by mal dosiahnuť svoj vrchol v 3. kvartáli 2008," uvádza komisia vo svojej prognóze pre Slovensko. "Pozitívne vplyvy vychádzajúce z nárastu bázy pre porovnanie povedú na konci 2008 k zníženiu miery inflácie, predovšetkým v prípade, ak sa podarí udržať pod kontrolou sekundárne inflačné vplyvy a ak nepríde k ďalšiemu nárastu cien komodít na svetových trhoch.

Slovenská vláda a Národná banka Slovenska (NBS) sú optimistické ohľadom žiadosti o prijatie eura, aj keď minulý týždeň presiakli informácie, že Európska centrálna banka (ECB) v návrhu svojho hodnotenia vyjadruje "vážne obavy" o inflačný výhľad. ECB zverejní vlastné hodnotenie SR v rovnaký deň ako EK, teda 7. mája. Jej závery však majú iba poradný charakter a nie sú záväzné.

EK tiež prognózuje, že rast slovenskej ekonomiky bude najvyšší v EÚ. Tento rok by jeho tempo malo dosiahnuť 7 % a v roku 2009 6,2 %. Vlani predstavovala miera rastu slovenskej ekonomiky 10,4 %.

Podľa komisie by export mal prevýšiť import aj napriek vysokému zhodnoteniu slovenskej koruny. Hlavným motorom konjunktúry však naďalej zostáva domáci dopyt.

Almunia: Nevyjadrujem sa

Komisár pre ekonomické a finančné otázky Joaquín Almunia dnes pri prezentácii jarných hospodárskych prognóz Európskej komisie (EK) odmietol komentovať, či Slovensko spĺňa maastrichtské kritériá, ktoré sú podmienkou pre vstup do eurozóny.

"Som pripravený vyjadriť sa k tomu, ale nie dnes. Pripravujeme konvergenčnú správu na 7. mája, takže ešte máme pár dní," uviedol Almunia.

Almunia v tejto súvislosti potvrdil, že 7. mája spolu so zverejnením konvergenčnej správy hodnotiacej pripravenosť krajiny navrhne komisia ukončenie procedúry nadmerného deficitu vedenej doteraz proti Slovensku.

Šmál: Správa nie je prekvapením

"Táto správa je pozitívna, nie je však pre nás prekvapením, keďže je v súlade s našimi očakávaniami," reagoval pre TASR hovorca ministra financií Miroslav Šmál. Najdôležitejšou pre hodnotenie vstupu Slovenska do eurozóny však podľa neho bude konvergenčná správa, ktorú EK zverejní 7. mája.

Aktuálna prognóza EK podľa ekonomických analytikov naznačuje, že slovenská inflácia je udržateľná. "Maastrichtský limit by podľa odhadov komisie mal dosiahnuť v tomto roku 4,1 % a v roku 2009 by mal byť 3,4 %, čo znamená, že slovenská inflácia by mala zostať pod referenčným limitom v obidvoch rokoch," zdôraznila analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová. Prijatie eura v roku 2009 je tak podľa nej veľmi pravdepodobné.

Zverejnenú prognózu privítala aj Národná banka Slovenska (NBS). "NBS vníma prognózu EK pozitívne, je to v súlade s predikciou centrálnej banky. Hodnotenie potvrdzuje názor, že SR plní maastrichtské kritériá udržateľným spôsobom," uviedla pre TASR hovorkyňa NBS Jana Kováčová. Zároveň, rovnako ako rezort financií pripomína, že si treba ešte počkať na hodnotenie komisie 7. mája.

Zhodnotilo aj euro

Jednotná európska mena v úvode týždňa zhodnotila voči americkému doláru po tom, ako predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) varovali pred pretrvávajúcimi inflačnými rizikami. Prezident ECB Jean-Claude Trichet a člen Rady guvernérov ECB Yves Mersch oznámili, že neustále evidujú riziká rastu cenovej hladiny v eurozóne.

Jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ECB prichádzajú aj napriek údajom, ktoré za apríl naznačili pokles spotrebiteľských cien v piatich nemeckých spolkových krajinách. Slová Tricheta a Merscha naznačujú, že ECB nie je pripravená v blízkej budúcnosti znižovať úrokové sadzby zo súčasnej úrovne 4 %.

V pondelkovom predpoludňajšom obchodovaní zhodnotilo euro voči doláru o 0,3 % na 1,5668 USD/EUR, avšak stále sa drží viac než tri centy pod minulotýždňovým rekordným maximom. Spoločná európska mena taktiež posilnila voči jenu, a to o štvrť percenta na 163,62 JPY/EUR. Dolár vzrástol voči jenu na dvojmesačné maximum 104,82 JPY/USD.

Prehľad termínov, ktoré čakajú Slovensko na ceste za eurom

7. mája - Európska komisia (EK) zverejní konvergenčnú správu, v ktorej zaujme stanovisko k pozvánke Slovenska do eurozóny od januára 2009. Pri rozhodovaní bude brať do úvahy aj názor Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá tiež hodnotí pripravenosť krajiny na novú menu.

máj - EK by mala navrhnúť Rade Európskej únie (EÚ), ktorá je hlavným rozhodovacím orgánom spoločenstva, aby povolila Slovensku zaviesť euro od januára.

máj a jún - Rada prekonzultuje návrh komisie s Európskym parlamentom (EP), ktorý má v procese rozhodovania o prijatí euromeny len poradný hlas.

júl - Rada EÚ rozhodne o zavedení eura na Slovensku a stanoví fixný šesťmiestny konverzný kurz, ktorým sa prepočítajú všetky korunové položky vrátane cien a platov na eurá.

august - Najneskôr mesiac od stanovenia konverzného kurzu budú musieť obchodníci uvádzať na cenovkách údaje súčasne v korunách aj eurách, v oboch menách budú vyjadrené napríklad aj sumy na výplatných páskach. Takzvané duálne zobrazovanie cien bude povinné do konca roka 2009.

1. januára 2009 - Euro sa na Slovensku stane zákonným platidlom súčasne v hotovostnom aj bezhotovostnom obehu bez prechodného obdobia. Počas prvých 16 januárových dní sa bude môcť v hotovosti platiť ešte aj korunami, obchodníci by však už mali vydávať iba eurá.

30. júna 2009 - Skončí sa možnosť bezplatnej výmeny korunových mincí za eurá v komerčných bankách. V centrálnej banke (NBS) ich bude možné vymeniť ešte počas piatich rokov po zavedení novej meny.

31. decembra 2009 - Obchodníkom zanikne povinnosť zobrazovať na cenovkách sumy súčasne v eurách aj korunách. Ľudia si tak už nebudú môcť priamo porovnať ceny tovarov v starej a novej mene. Komerčné banky zároveň prestanú bezplatne vymieňať korunové bankovky za eurové. NBS ich však spoločne s pamätnými mincami bude zamieňať bez časového obmedzenia.

Základné otázky a odpovede o eure

Čo je to euro?

Spoločná mena 15 z 27 členských krajín Európskej únie. Jedno euro má 100 centov, podobne ako slovenská koruna má 100 halierov. Jednotná európska mena sa používa v bezhotovostnom styku od 1. januára 1999. Bankovky a mince boli vydané do obehu začiatkom roka 2002.

Čo je eurozóna?

Zemepisná oblasť krajín EÚ, ktorých spoločnou menou je euro. Vznikla pred deviatimi rokmi, keď Európska centrálna banka (ECB) prebrala zodpovednosť za menovú politiku od národných centrálnych bánk jedenástich členských štátov únie. Nevyhnutnou podmienkou pre vstup do eurozóny pre krajiny je splnenie maastrichtských kritérií.

Čo sú maastrichtské (konvergenčné) kritériá?

Ekonomické podmienky, ktoré musí splniť každá krajina, ktorá chce vymeniť svoju národnú menu za euro. Záujemca o vstup do eurozóny musí udržať nízky rast spotrebiteľských cien, nízku úroveň dlhodobých úrokových sadzieb a zdravý vývoj verejných financií. Okrem toho je nevyhnutné, aby sa národná mena vyvíjala bez výraznejších výkyvov.

Kto rozhoduje o vstupe krajiny do eurozóny?

V prijímacom procese má najdôležitejšie slovo Európska komisia (EK), ktorá sa vyjadruje k žiadosti kandidátskej krajiny. Vstup do menovej únie formálne potvrdzuje najvyšší rozhodovací orgán spoločenstva - Rada EÚ.

V ktorých krajinách sa dá platiť eurom?

Jednotnú menu v súčasnosti používajú všetky staré členské krajiny EÚ s výnimkou Veľkej Británie, Švédska a Dánska. Z nových členov sa do menovej únie začlenilo Slovinsko, Malta a Cyprus. Euro je legálnym platidlom aj v niektorých menších krajinách, ktoré nie sú členmi EÚ - San Maríne, Monaku a Vatikáne. Bez formálnej dohody euromenu používajú aj ďalšie európske krajiny (Kosovo, Čierna hora a Andorra).

Aké euromince a eurobankovky sú v obehu?

Existuje sedem eurových bankoviek s nominálnymi hodnotami 500, 200, 100, 50, 20, desať a päť eur a osem eurových mincí v hodnote dve eurá, jedno euro a 50, 20, 10, päť, dva a jeden cent.

Čo je to konverzný kurz?

Pevný šesťmiestny kurz, ktorým sa budú na novú menu prepočítavať všetky korunové položky. Konverzný kurz by mala stanoviť Rada EÚ pravdepodobne v júli.

Čo je duálne zobrazovanie cien?

Najneskôr mesiac od stanovenia konverzného kurzu budú obchodníci povinní zobrazovať na cenovkách sumy v korunách aj eurách, čo by malo spotrebiteľom uľahčiť porovnanie cien v oboch menách. Duálne zobrazovanie bude po 12 mesiacoch od prijatia eura dobrovoľné. Okrem cien v obchodoch sa dvomi sumami budú uvádzať aj ďalšie peňažné čiastky, napríklad mzdy, dôchodky, sociálne dávky, bankové účty a faktúry. Ceny budú prepočítané podľa konverzného kurzu a zaokrúhlené na najbližší eurocent.

Čo je duálny obeh?

Spoločný obeh koruny a eura, ktorý bude trvať prvých šestnásť januárových dní po prijatí eura. Počas tohto obdobia bude možné v hotovosti platiť oboma menami. Obchodníci by však už mali vydávať len eurá.

Palko: Sme presvedčení, že kritériá plníme udržateľne

Plnenie maastrichtských kritérií zo strany Slovenska je podľa Ministerstva financií (MF) udržateľné. "Sme presvedčení, že kritériá vstupu do eurozóny plníme nielen na princípe nominálneho vyjadrenia, ale aj na princípe udržateľného vyjadrenia," konštatoval na dnešnej konferencii Euro 2008 v Bratislave štátny tajomník ministerstva František Palko.

Ekonomické argumenty, ktoré by zabránili vstupu SR do eurozóny, Palkovi nie sú známe. Zároveň však pripomenul, že presná definícia udržateľnosti neexistuje. "Udržateľnosť, tak ako ju chápeme my, je, že budeme plniť kritériá bez časového obmedzenia, stále," priblížil Palko.

Aktuálny vývoj plnenia kritérií aj prognózy do budúcnosti podľa neho naznačujú udržateľnosť plnenia kritérií. Napríklad inflačné kritérium Slovensko splnilo s rezervou jedného percentuálneho bodu. "Veríme a sme presvedčení, že ho budeme plniť aj na princípe udržateľnosti," doplnil štátny tajomník. Pripomenul tiež plán vlády ďalej konsolidovať verejné financie s cieľom vyrovnaného hospodárenia v roku 2011.

Fiškálna politika bude po vstupe SR do eurozóny a zániku samostatnej menovej politiky ešte dôležitejšia ako doteraz pri stabilizácii makroekonomického prostredia, pripomenul Palko. Okrem iného by nemala vytvárať dodatočné inflačné impulzy. "To znamená nemôže byť rozšafná, musí byť naopak rozumná a obozretná. Tak aby sa stala jedným z dôležitých stabilizátorov makroekonomického prostredia," dodal Palko.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (28. 3. 2024)
USD 1.082
AUD 1.660
CZK 25.319
JPY 163.520
CAD 1.471
GBP 0.858
HUF 395.400
PLN 4.315
CHF 0.981
SEK 11.506

Zobraziť kompletný kurzový lístok

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 765
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 834
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 034
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 682
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 144
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 823
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 560
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 392
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 752
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 391
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 354
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 166
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 430
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  2. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  3. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
  4. Milan Dubec: Kedy klesnú ceny nehnuteľnotí v Žiline?
  5. Jozef Drahovský: Budú od januára jazdiť kamióny po diaľniciach bez platenia mýta?
  6. Jozef Drahovský: Zákaz nedeľného predaja, cirkev, ego a zdravý rozum
  7. Adam Austera: Ako sa aktuálne darí najvýznamnejším dodávateľom vakcín proti Covid-19?
  8. INESS: Lieky bude treba platiť inak
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 823
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 560
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 392
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 752
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 391
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 354
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 166
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 430
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu