hodkový systém?
Až po dramatickom zadlžení Slovenska, jeho miest (Košice) a obcí (Devín) sme sa poučili a väčšina verejnosti dnes už vníma deficit opatrne – ako investíciu, ktorá musí byť efektívna a aj splatená. Tento trend je celosvetový – zo 42 štátov, ktorých schodok na rok 2008 prognózuje renomovaný The Economist, iba 3 ho budú mať vyšší než 4 percentá HDP (Maďarsko, Pakistan a Egypt).
Človek by aj uveril, že ekonomickí eskamotéri a sociálni iluzionisti celého sveta sa začali živiť poctivou prácou. Lenže u nás akoby sa ešte rozhodli pre reinkarnáciu. Telo, do ktorého sa snažia preniesť svoju dušu, sa volá PPP.
Nemáme v rozpočte dosť peňazí na stavbu diaľnic, na opravu ciest v okolí Banskej Bystrice, na financovanie štátnej televízie, na zimný štadión? Nech to „zatiahnu“ súkromníci!
Verejnosť si opäť rada poťahuje z ópiovej fajky a sníva o zázračnom riešení problémov – tentoraz akoby na úkor súkromných firiem. Veď koho by trápilo, či sú predmetné investície efektívne a že ich raz bude treba splácať? Čo s tým?
Ministerstvo financií by malo zverejniť prognózu vývoja verejných financií aspoň na 20 rokov. Tak, aby už dnes verejnosť videla haváriu verejných financií, ktorá čaká strednú a mladú generáciu, až sa k problémom financovania prvého piliera a k nízkemu hospodárskemu rastu pridá povinnosť financovať stovky miliárd investovaných do projektov PPP.
Minister financií by mal tiež tlačiť na svojich čoraz kreatívnejších kolegov, aby s PPP projektmi zverejňovali aj analýzy ich efektívnosti.