Bratislava 15. apríla (ČTK) - Šéf Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Béla Angyal dnes odmietol kritiku vládneho Smeru-SD, že bráni rýchlej dostavbe diaľnic.
Nedávne rozhodnutie úradu o vrátení vyradených záujemcov o výstavbu ciest do tendra obhajoval snahou zabezpečiť, aby boli miliardové štátne zákazky transparentné.
Angyala tento týždeň obvinila hovorkyňa Smeru-SD Katarína Kližanová Rýsová, že sa ako nominant bývalej vládnej SMK snaží brániť rýchlej dostavbe diaľnic. "Úrad koná ako nezávislý orgán. My neplníme žiadne politické objednávky. Odmietame takéto obvinenia," reagoval dnes Angyal na tlačovej konferencií.
ÚVO nedávno nariadil ministerstvu výstavby, aby do súťaže o výstavbu asi 75 kilometrov diaľnic v Žilinskom a Prešovskom kraji vrátil vyradeného uchádzača na čele s nemeckým koncernom Hochtief.
Ministerstvo totiž podľa úradu vylúčenie riadne nezdôvodnilo. Úrad ministra Ľubomíra Vážneho následne rozhodnutie ÚVO napadol na súde, čím sa tender predlžuje.
"Ide o obrovský tender. My sa snažíme, aby ten celý proces bol transparentný," vyhlásil Angyal, jeden z mála nominantov bývalej vládnej garnitúry, ktorého vláda Roberta Fica ponechala po voľbách vo funkcii.
Súčasná opozícia Ficovmu kabinetu vyčíta, že pri zámere spojiť západ a východ krajiny diaľnicami budovanými za súkromné peniaze môže štát prísť pri údajne netransparentnom postupe o miliardy korún.
Súdny spor ministerstva s ÚVO by mohol ohroziť vládny zámer dostavať väčšinu chýbajúcich úsekov diaľnice do Košíc do roku 2010.
Priznal to aj minister Vážny, podľa ktorého bude tento termín ohrozený, ak sa zmluva s víťazom súťaže nepodpíše do konca roka. Podľa mnohých kritikov je však už v súčasnosti termín v roku 2010 nerealistický.
Vládna novela zákona o verejnom obstarávaní má zabrániť opakujúcim sa nedostatkom v praxi, aby sa referencie o dodávateľovi nezneužívali ako kritérium na vyhodnotenie ponúk vo verejnej súťaži. Právna norma sa nachádza po prvom čítaní v Národnej rade (NR) SR a v máji sa ňou budú zaoberať poslanci, povedala riaditeľka odboru legislatívy a metodiky Úradu pre verejné obstarávanie Katarína Brtáňová.
Dôvodom na prípravu novely zákona boli podľa riaditeľky nedostatky poukázané v správe SR o čerpaní predvstupových fondov EÚ a tiež upozornenie Európskej komisie (EK) na porušovanie zákona o verejnom obstarávaní. Komisia totiž zistila, že referencie, ktoré preukazuje dodávateľ, sa na Slovensku používajú ako kritérium na vyhodnotenie ponúk, pričom miešanie funkcie referencií s fázou bolo potvrdené v súvislosti s výstavbou diaľnic. Na oba dôvody vláda prijala uznesenie a zaviazala ÚVO vypracovať spomínanú novelu zákona.