Transpetrol pravdepodobne skončí v ruských rukách

Ruské denníky sa zhodujú na tom, že Transpetrol skončí vo vlastníctve Ruskej federácie.

(Zdroj: Ilustračné - TASR)

MOSKVA. Za senzačné označil ruský denník Izvestia vyhlásenie predsedu slovenskej vlády Roberta Fica, že Slovenská republika má eminentný záujem odkúpiť 49 % akcií strategického podniku Transpetrol.

Slovenská ropná spoločnosť Transpetrol, ktorá doteraz patrí zahraničnej dcére Jukosu, pravdepodobne pripadne Rusku. Taký je výsledok rokovaní predsedu ruskej vlády Viktora Zubkova so slovenským kolegom Robertom Ficom, zdôraznil denník Izvestia v internetovej verzii.

V spojitosti s Transpetrolom noviny uviedli, že pre ruskú stranu je Transpetrol podnikom strategického významu. Pritom je oň veľký záujem a konkurencia. Aktívne sa oň uchádza Poľsko. Ak by sa Varšave podarilo získať Transpetrol, potom bude podstatnou mierou vplývať na dodávky suroviny z Ruska do Európy. Čiže, Poľsko by diktovalo svoje podmienky.

V každom prípade posledné slovo bude musieť povedať vláda SR. A Robert Fico ho povedal, uviedol denník. Ukazuje sa, že Rusko v súboji o Transpetrol vyhralo.

Nemenovaný zdroj vlády pre ruské noviny konštatoval, že počas rokovania sa hovorilo aj o variante, pri ktorom Slovensko, v prípade odkúpenia akcií (Transpetrolu), ich neskôr poskytne Rusku. "Podmienky odovzdania sa teraz spracovávajú," citoval denník zdroj.

Izvestia ďalej konštatovali, že v čase, keď v rumunskej Bukurešti sa na summite Severoatlantickej aliancie rokovalo o prijatí či neprijatí Ukrajiny a Gruzínska do NATO, Zubkov a Fico ukázali, že členstvo v NATO nemusí byť prekážkou, aby dve krajiny mali priateľské vzťahy.

Denník poukázal aj na iný moment: kým Ukrajina prechádza na americké jadrové palivo, SR a RF rozširujú spoluprácu v oblasti atómovej energetiky.

V spojitosti s výstavbou širokorozchodnej železnice na trase z Košíc do Bratislavy, o čom obaja premiéri tiež rokovali, noviny poukázali, že na projekte sa zúčastnia najskôr štyri štáty - RF, Ukrajina, SR a Rakúsko.

Vybudovanie medzinárodného logistického centra pri Dunaji vo významnej miere zvýši prílev tovarov z Európy do Ázie, uviedol Zubkov. Už teraz sa o projekt zaujíma Nemecko, takže počet členov projektu sa môže zvýšiť. Nie je vylúčené, že sa od magistrály vypracuje aj vetva na juh k Jadranskému moru. Potom sa projekt rozšíri o Taliansko a niektoré štáty bývalej Juhoslávie, poukázal denník Izvestia.

Ruská tlač pri informovaní o návšteve svojho premiéra na Slovensku sa venovala najmä ekonomickým oblastiam.

Izvestia nie je jediná

Aj ďalšie dva ruské denníky Vremja Novostej a Rossijskaja gazeta keď informovali o výsledkoch návštevy ruského premiéra na Slovensku, tak zdôraznili najmä možnosť získania Transpetrolu ruskou stranou.

Denník Vremja Novostej sa zameral najmä na vyjednávanie medzi Ficom a Zubkovom o Transpetrole. Denník Rossijskaja gazeta okrem Transpetrolu informoval aj o výstavbe širokorozchodnej trate.

Preklady spomínaných dvoch článkov:

Premiér so zvláštnymi úlohami

Viktor Zubkov sa vybral na Slovensko za Jukosom

Ruský premiér Viktor Zubkov v Bratislave na rokovaniach s vládou Slovenska vystupoval v úlohe lobistu energetických záujmov Ruska. Oznámil, že „Slovensko je strategickým, kľúčovým partnerom na ceste ruských energetických zdrojov do Európy."

„Potvrdili sme politické dohody o dodávkach plynu a ropy do vašej krajiny," oznámil Zubkov slovenskej tlači.

„Plynárenské kontrakty vypršia v tomto roku a naše hospodárske subjekty vedú rokovania o ich predĺžení. Rokujú úspešne," informoval. Podľa jeho slov kontrakty na dodávky ropy vypršia až v roku 2015, ale Rusko ich sľubuje predĺžiť.

Zubkov porozprával o záujme Ruska o výstavbu atómovej elektrárne na území Ruska. Je zrejmé, že táto perspektíva je celkom pravdepodobná. Premiér Slovenska Robert Fico po skončení rozhovorov s ruskou stranou povedal, že sa dosiahli dohodu o reexporte spracovaného, a predtým z Ruska na Slovensko vyvezeného jadrového paliva.

Slovenský premiér sa chystá rozhodne pomáhať Rusku pri návrate 49 % akcií Transpetrolu.

Fico informoval o nasledovnej schéme: Slovensko odkúpi 49 % akcií Jukos International a následne ich odovzdá Rusku. Ako oznámil informačný zdroj blízky ruskej delegácii „toto odovzdanie sa udeje za určitých podmienok, o ktorých sa momentálne rokuje."

Predbežne dokonca nikto nechce hovoriť o predbežných sumách možných kontraktov. Avšak experti tvrdia, že zatiaľ nie je veľa záujemcov o kúpu firmy Jukos International.

http://www.vremya.ru/2008/57/89/201173.html

Vremja Novostej 4. 4. 2008, Vera Kuznecova
Slovenský blitz Zubkova

Spojenie Sibíri s Bratislavou vyjde na 4,3 mld. EUR.

Slovensko je pripravené odkúpiť 49 percent akcií firmy Transpetrol, ktoré kedysi patrili Jukosu a momentálne Yukos International, s možným následným odovzdaním Rusku. Vyhlási to premiér Slovenska Robert Fico po rokovaniach so svojím ruským kolegom Viktorom Zubkovom

V skutočnosti je to starý zamotaný príbeh, ktorý sa pravdepodobne blíži ku koncu. O tento sporný balík akcií mali záujem aj Rusko, aj Slovensko. Ale, zdá sa, že v Bratislave sú za určitých podmienok schopní postúpiť akcie. Samozrejme, to kto sa v Rusku môže zaujímať o balík, vládny zdroj informácií Rossijskej gazety mlčí.

Hneď po rokovaní vlády sa premiér Viktor Zubkov vybral osláviť 63- výročie oslobodenie slovenského hlavného mesta Červenou armádou, a súčasne vyregulovať problém licenčných vzťahov v sfére vojensko-technickej spolupráce. Tieto vzťahy sa môžu vyregulovať len na základe dohody, ktorá sa v Bratislave nebude podpisovať.

Snáď v slovenskom hlavnom meste sa po prvý raz za obdobie keď je premiérom Viktor Zubkov neplánoval podpis ani jednej dohody.

Hoci okrem vojensko-technickej spolupráce sa medzi oboma krajinami nájde nemálo problémov. Obom krajinám nevyhovuje štruktúra vzájomného obchodu. V roku 2007 jeho objem dosiahol rekordný ukazovateľ - 6,5 mld. USD, výmena tovarov sa za minulý rok zväčšila o 20 percent v porovnaní s rokom 2006.

„Na rokovaniach otvorene vyhlásime, že ruskú stranu vo vzájomnom obchode znepokojuje jej štruktúra, ktorá sa nie najlepšie odlišuje od výmeny tovarov s mnohými inými krajinami, pretože bohužiaľ prevažne len dodávame energetické suroviny," vysvetlil pred stretnutím vládny zdroj Rossijskej gazety.

Slovenskú stranu znepokojuje nerovnováha v obchode s Ruskom, pretože prevažná časť tovarovej výmeny pripadá na ruský export - 5,1 mld. USD.

Vo vládnej delegácii vysvetľovali, že to neznamená, že Slovensko uvažuje o znížení nákupov energetických surovín v Rusko. Ide o to, aby sa zachovala štruktúra obratu, ale súčasne sa rozširoval obchod so strojárskymi a inovačnými výrobkami.

Hoci vo vládnej delegácii nebolo veľa členov, podporili ju podnikatelia.

Súčasne s rokovaniami premiérov sa v Bratislave stretli aj podnikatelia oboch krajín. Ich plány sú oveľa veľkolepejšie, ako vládne. Ako je známe, v súčasnosti v Rusku funguje asi 60 podnikov s účasťou slovenského kapitálu, a na Slovensku asi 120 firiem s ruským kapitálom. Celkový objem slovenských investícií do našej krajiny predstavuje asi 150 mil. USD, a objem ruských investícií na Slovensku asi 80 mil. USD.

Preto dobrou podporou spoločnej činnosti sa musí stať rusko-slovenská podnikateľská rada, ktorú s ruskej strany vedie prezident spoločnosti Atomstrojexport Sergej Šmatko.

„Slovenské spoločnosti majú záujem o vstup na ruský trh, a my počítame s dobrým vzťahom k ruským firmám so slovenskej strany,„ poznamenal zdroj.

V súčasnosti sa diskutuje o veľkom množstve veľkých projektov. Napríklad teraz slovenská vláda diskutuje o rekonštrukcii bratislavského letiska, o ktoré prejavuje záujem firma Bazovyj element (Základný prvok). Okrem toho sa diskutuje o spoločných projektoch použitia slovenských dieselových motorov a slovenských súčiastok v ruských strojárenských podnikoch.

Čo sa týka spolupráce v palivovej a energetickej oblasti, diskusie o akýchkoľvek projektoch v tejto oblasti sa neplánovali. Keď sa v ruskej vláda začína hovoriť o palivovo energetickom komplexe, uprednostňujú tradičnú formuláciu: na úrovni medzivládnej diskusie sa o ničom diskutovať nebude, pretože prebieha konštruktívna práca na úrovni hospodárskych subjektov. Bez tohto sa nezaobišla ani diskusia o plynárenskom kontrakte, ktorého platnosť vyprší tohto roku.

„Počítame s tým, že kontrakt na dodávky ropy, ktorý sa končí v roku 2015 bude predĺžený," mnohovýznamne poznamenal Zubkov.

V súčasnosti sa rokuje na úrovni hospodárskych subjektov aj o uzavretí nových kontraktov v sfére energetiky.

Ale Zubkov presvedčil partnerov, že ruská vláda vysoko hodnotí úlohu Slovenska ako spoľahlivého prepravcu ruských energetických nosičov do Európy, a Slovensko nás pozná ako spoľahlivých dodávateľov.

Preto Zubkov navrhol a jeho slovenský kolega súhlasil s účasťou v konzorciu so slovenskými a českými firmami v realizácii projektu dostavby tretieho a štvrtého bloku slovenskej atómovej elektrárne Mochovce, ktorú plánuje uskutočniť vláda Slovenska tiež v odstavení prvého a druhého bloku a modernizácii tretieho a štvrtého energetického bloku atómovej elektrárne Jaslovské Bohunice.

„Nemáme skryté neriešené politické otázky," presvedčoval Fico, a sľúbil, že počas večere budú premiéri diskutovať o medzinárodných otázkach.

Zubkov sa rozhodol pozvať Slovákov do Soči. Samozrejme nie ako turistov, ale ako partnerov. „Existuje možnosť účasti slovenských firiem v tendroch na výstavbu objektov. Myslíme si, že slovenské firmy majú v tejto oblasti dosť skúseností," poznamenal vlády zdroj Rossijskej gazety.

Pretože v krajine sú vlastné horské strediská, v Rusku si myslia, že slovenské firmy majú dosť skúseností v tejto sfére.

Následne za letcami nasledujú železničiari. Otvorená akciová spoločnosť Ruské železnice pokračuje posudzovať svoju účasť v projekte predĺženia širokorozchodnej železnice z Košíc do Bratislavy s výstupom do Viedne a vytvorením logistického centra na Dunaji. Mala by spojiť strednú Európu a Transsibírsku magistrálu. Toto spojenie bude stáť železničiarov 4,3 mld. EUR.

Ak nevzniknú nepredvídateľné okolnosti, výstavba by sa mala začať od roku 2010," opatrne poznamenal Fico.

http://www.rg.ru/2008/04/04/blic.html

Elena Laškina, Rossijskaja gazeta, 4. 4. 2008

Najčítanejšie na SME Ekonomika


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 4. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 5. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami
 7. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť
 8. Lety do exotiky už aj z Bratislavy
 9. Nonstop banka vo vrecku - aplikácia Mobil Banking
 10. Ako sme jazdili v socializme
 1. Očarujúca Srí Lanka: malý ostrov plný prekvapení
 2. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho
 4. Už aj seniori presadajú do SUV
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku
 6. Americká ambasáda zaberá pozemky už rok bez nájomnej zmluvy
 7. Bratislava gets a new public space and park
 8. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov
 9. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov
 10. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me
 1. Let s prestreleným srdcom: Samovraždy slovenských hercov 29 197
 2. Ako sme jazdili v socializme 3 481
 3. Ako sa developer prispôsobil nárokom kupujúceho 2 339
 4. Lety do exotiky už aj z Bratislavy 1 884
 5. 6 účinkov prírodného slovenského výrobku 1 792
 6. Problémy s počatím? Čo vás čaká na ceste za dvomi čiarkami 1 682
 7. TAURIS výrobky na gril potešia gurmánov aj maškrtníkov 1 485
 8. Ako pracujú horskí záchranári? Tieto veci by ste nemali podceniť 1 450
 9. 5 tipov ako na zdravé nôžky v škole 1 217
 10. Daikin predĺžil záruku na klimatizácie so službou Stand By Me 1 130

Téma: Koaličná kríza SNS a SMER (2017)


Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Takto očividne kradnúť, to sa vymyká zvyklostiam, hovorieval Dzurinda

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, tvrdí Gučík.

KOMENTÁRE

Počet superstarostov sa zvýšil o sto percent

Raslavický starosta je nový Vlado Ledecký.

Neprehliadnite tiež

Opäť sa začína hovoriť o potiahnutí Transsibírskej magistrály až do Viedne

Na predĺženie širokorozchodnej trate z Košíc do viedenského regiónu je najvhodnejší čas, myslí si spolkový minister pre infraštruktúru.

Švajčiarsko zakázalo nové registrácie áut Porsche Cayenne s naftovým motorom

Autá, ktoré už registrované sú, môžu po švajčiarskych cestách naďalej jazdiť.

Bolívar stráca na hodnote, Venezuela sa rúti do bankrotu

Šéf venezuelskej Úverovej banky predpokladá, že sa krajina dostane do kritického obdobia v októbri a v novembri.

Najpočúvanejším rádiom v prvom polroku bolo Rádio Expres

Rádio Expres dominuje v slovenskom éteri s 19,2-percentnou počúvanosťou.