ČÁRY. Podľa predsedu vlády SR Roberta Fica niekedy musíme platiť daň aj za hlúposť iných. Poukázal tým na nútené zatvorenie dvoch blokov jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, ktorých modernizácia stála takmer 10 miliárd Sk (310 miliónov eur). Premiér to uviedol dnes pri príležitosti obnovenia ťažby hnedého uhlia v Bani Čáry v okrese Senica.
Predchádzajúca vláda prijala podľa Fica nepochopiteľný záväzok. "Ak sme boli schopní vyvážať 12 % elektrickej energie, stávame sa krajinou, ktorá bude odkázaná na jej dovoz. Budeme nútení dovážať možno viac než 20 % energie, čo zo Slovenska robí krajinu v tomto smere závislú, čo určite nikoho z nás neteší," povedal premiér.
Vláda SR podporuje vznik ďalších zdrojov, vrátane výroby elektriny z atómu. To sa prejavilo v rozhodnutí dostavať tretí a štvrtý blok elektrárne v Mochovciach, ale aj v rozhodnutí nebrániť výstavbe ďalšieho bloku v Jaslovských Bohuniciach.
"Máme, prirodzene, záujem podporovať ťažbu hnedého uhlia, pretože ide o zdroj, ktorý vedie k výrobe elektrickej energie," dodal premiér.
Po trojročnej prestávke začali v Bani Čáry znovu ťažiť lignit (geologicky najmladšie uhlie) z ložiska Gbely, v katastroch obcí Čáry, Smolinské, Kúty a mesta Gbely. Celkové zásoby odborníci odhadujú na 62 miliónov ton. Z nich vyťažiteľných je 25 miliónov ton, čo predstavuje pokrytie ťažby približne na 50 rokov.
V súčasnosti pracuje v Bani Čáry, a. s., približne 190 pracovníkov. Je však perspektíva zvýšiť ich počet v závislosti od ťažby výhľadovo na 350 zamestnancov.
Čárske hnedé uhlie spĺňa podľa odborníkov najprísnejšie ekologické normy, pretože obsahuje minimálne množstvá síry. Zároveň sa jeho uhoľný prach využíva ako výdatné hnojivo a produkty z neho vyrába aj farmaceutický priemysel.
Robert Fico (druhý zľava), ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová (vľavo), poslanec NR SR Tibor Mikuš (druhý sprava) a generálny riaditeľ bane Čáry Roman Hrnčirík. (FOTO -TASR)